کاشت بادام در یخچال

طریقه کاشت بادام درختی در خانه و یخچال + زمان کاشت عنوان یکی از مطالب است. در این مطلب با شما درباره کاشت بادام صحبت کرده ایم. امیدواریم که مفید واقع شده و مورد استفاده قرار بگیرد.جهت خرید نهال بادام از نهالستان سعید قاسمی با شماره های زیر تماس بگیرید.

بادام یکی از خوشمزه ترین دانه های خوراکی ست. نام بادام ریشه فارسی دارد و این درخت متعلق به ایران و آسیای مرکزی ست. از شروع آبان تا پایان دی، بهترین زمان برای کاشت دانه بادام در باغچه است. بادام با نام انگلیسی Prunus dulcis یکی از گیاهان اصیل ایران است. درخت بادام حدود ۴ تا ۱۰ متر ارتفاع دارد. در ادامه می توانید روش کاشت و زمان کاشت دانه بادام را مشاهده کنید.

زمان کاشت بادام در شیوه جوانه زنی آن مهم است. اگر می خواهید دانه ها را در فصل بهار و تابستان بکارید، ظرف حاوی بادام را به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز درون یخچال قرار دهید تا سرما را حس کرده و جوانه بزند. اگر می خواهید بادام را در فصل پاییز و زمستان بکارید نیازی به قرار دادن در دستمال مرطوب نیست. دانه را درون خاک قرار دهید و اجازه دهید به شکل طبیعی سرما را حس کند. بعد از تمام شدن دوره سرما بادام با شروع فصل بهار درون خاک جوانه زده و سبز می شود.

مرحله اول

برای کاشت بادام از نوع خام آن استفاده کنید. بادام ها را بشکنید و دانه های درون آن را بدون صدمه دیدن خارج کنید. کاسه ای را پر از آب کرده و دانه ها را به مدت ۲۴ ساعت درون آن بخیسانید.

مرحله دوم

بعد از سپری شدن ۲۴ ساعت بادام ها را از آب خارج نموده و فقط پوسته قهوه ای رنگ نوک دانه ها را جدا کنید زیرا جوانه زنی از آن بخش انجام شده و با این کار به روند آن سرعت بخشیده می شود.

مرحله سوم

برای سبز شدن دانه ها از ظرف یکبار مصرف دردار استفاده کنید. چند سوراخ کوچک بر روی در ظرف ایجاد نموده و کف ظرف را با دستمال نخی یا دستمال کاغذی ضخیم پوشش دهید.

مرحله چهارم

بادام ها را بر روی دستمال قرار دهید و با اسپری کردن آب، رطوبت لازم برای جوانه زنی را فراهم کنید. بر روی بادام ها یک دستمال کاغذی دیگر قرار دهید و دوباره با استفاده از اسپری، آب پاشی کنید.درب ظرف را ببندید.

مرحله پنجم

به جای ظرف یکبار مصرف دردار می توانید از ظرف های پلاستیکی که در خانه دارید هم استفاده کنید. فقط باید دهانه ظرف را با سلفون بپوشانید سپس با نوک سوزن چند سوراخ بر روی سلفون ایجاد کنید.

روش کاشت بادام خوشه ای | روش کاشت بادام درختی | زمان کاشت بادام

مرحله ششم

ظرف را به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز داخل یخچال نگهداری کنید تا نیاز سرمایی دانه رفع شده و به جوانه دهی تشویق شود. توجه داشته باشید که در این مدت باید دستمالی که دانه ها درون آن قرار دارند را چک کنید و رطوبتش را به شکل مستمر حفظ نمایید.

مرحله هفتم

بعد از سپری شدن این زمان می توانید بادام ها را چک کنید. اگر دانه ها جوانه زده بودند یک گلدان و بستر مناسب برای کاشت آن ها فراهم کنید. ترکیب خاک برگ به همراه ماسه و خاک باغچه برای کاشت مناسب است.

مرحله هشتم

درون خاک گلدان حفره هایی ایجاد نموده و دانه های سبز شده را درون حفره ها قرار دهید. دقت داشته باشید که دانه ها نباید عمیق کاشته شوند. هر زمان که سطح خاک خشک شد آبیاری را انجام دهید و برای رشد بهتر گیاه، از روش کاور استفاده کنید.

مرحله نهم

برای کاور کردن به ۲ سیخ چوبی و ۱ پلاستیک فریزر نیاز دارید. سیخ های چوبی را در دو طرف گلدان و روبرو هم قرار دهید سپس پلاستیک را که حاوی ۲ تا ۳ سوراخ کوچک است بر روی سیخ های چوبی مستقر کنید. با انجام این روش رطوبت محیط دانه ها افزایش پیدا کرده و شرایط گلخانه ای ایجاد می شود.

نهال فروشی پالیز بزرگترین نهالستان گردو شمال غرب کشور است.

مرحله دهم

گلدان را در مکانی پرنور و آفتابی نگهداری کنید. با قد کشیدن و بزرگ شدن گیاه، آن را به باغچه منتقل کنید تا فضای کافی و مناسبی برای رشد داشته باشد. برای افزایش احتمال میوه دهی این نهال کوچک می توانید آن را در فصل بهار پیوند بزنید.