اقتصادیرسانه عمومیکسب و کار سلامتی

علت خاموش شدن یخچال قدیمی

خلاصه عیب یابی خاموش شدن یخچال های قدیمی و جدید

به نقل از amazon.eg کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در این بخش به خلاصه عیب یابی خاموش شدن یخچال قدیمی و جدید پرداخته ایم. در ادامه میتوانید شرح کامل این مشکل را مطالعه نمایید.

علت خاموش شدن یخچال قدیمی دلیل خاموش شدن یخچال الکترونیکی
 1. مشکل در اتصالات برقی: پریز، دوشاخه، کابل برق
 2. خرابی ترموستات
 3. معیوب شدن رله اورلود کمپرسور
 4. خرابی کمپرسور
 1. مشکل در اتصالات برقی: پریز، دوشاخه، کابل برق
 2. خرابی سنسور محیطی
 3. معیوب شدن رله اورلود یا خازن کمپرسور
 4. خرابی در برد الکترونیکی
 5. ایراد در تایمر (در بعضی مدل ها به جای برد، تایمر تعبیه شده)
 6. مشکل در قطعات دیفراست
 7. خرابی در کمپرسور

چرا یخچال خاموش میشه؟

خرید یخچال بوش بانه: اگر یخچال خاموش میشه، باید بررسی نمایید که مشکل در کدام قطعه است، چون به خودی خود یخچال خاموش نمیشود. چرا یخچال خاموش میشه؟ بزارید از اول شروع کنیم. یخچال فریزر با اتصالات برقی روشن میشود. اگر هر کدام از این اتصالات مشکلی داشته باشد، دستگاه خاموش میشه. برای بررسی مشکل خاموش شدن یخچال ابتدا باید دقت نمایید که یخچال فریزر شما مکانیکی (معمولی یا قدیمی)، الکترونیکی یا نیمه الکترونیکی (در این مدل تایمر به جای برد الکترونیکی تعبیه شده) است. در ادامه با تفکیک این دو مدل به علت های خاموش شدن یخچال میپردازیم.

خاموش روشن شدن یخچال هیمالیا | علت خاموش شدن فریزر امرسان | علت خاموش شدن یخچال الکترواستیل

علت خاموش شدن یخچال قدیمی یا معمولی

علت خاموش شدن یخچال قدیمی یا معمولی به شرح زیر میباشد:

 • در ابتدا اتصالات برقی از جمله: پریز، دوشاخه، کابل برق باید بررسی شود.
 • احتمالا ترموستات مشکل دارد و فرمان قطع و وصل به کمپرسور نمیدهد که در نهایت یخچال معمولی شما خاموش می‌شود.
 • اگر رله اورلود کمپرسور که وظیفه راه اندازی موتور را بر عهده دارد، بسوزد؛ یخچال شما خاموش می‌شود.
 • کمپرسور یخچال وظیفه سرمادهی را به واسطه گاز بر عهده دارد.
 • اگر کمپرسور بسوزد، یخچال قدیمی یا مکانیکی شما خاموش میشود.

پس متوجه شدیم که علت خاموش شدن یخچال معمولی به خاطر مشکلات زیر است:

 1. اتصالات برقی
 2. ترموستات
 3. رله اورلود
 4. کمپرسور

توجه داشته باشید که، یخچال های قدیمی یا مکانیکی به جای سنسور و برد الکترونیکی، ترموستات دارند.

دلیل خاموش شدن یخچال های الکترونیکی، ساید بای ساید و نیمه الکترونیکی

دلیل خاموش شدن یخچال ساید بای ساید یا الکترونیکی را در ادامه توضیح داده ایم:

 • چنانچه از سالم بودن دوشاخه، پریز، کابل برق مطمئن بودید، قطعات زیر را بررسی نمایید.
 • اگر یخچال الکترونیکی شما خاموش میشود، باید برد الکترونیکی، سنسور، رله اورلود، خازن (اگر کنار کمپرسور خازن تعبیه شده باشد)، تایمر (اگر به جای برد تایمر تعبیه شده) و کمپرسور باید بررسی شود.
 • در بعضی از مدل ها با توقف عملیات دیفراست، یخچال خاموش می‌شود. به طور مثال اگر المنت خراب باشد و دیفراست انجام نشود، یخچال خاموش میشود.

دقت نمایید که در یخچال های الکترونیکی به جای ترموستات، سنسور و برد الکترونیکی تعبیه شده است و در یخچال های نیمه الکترونیکی به جای برد الکترونیکی، تایمر تعبیه شده است.

مروری بر 7 دلیل خاموش شدن یخچال به صورت کلی

در ادامه 7 دلیل خاموش شدن یخچال از زبان تعمیرکار آی پی امداد را شرح داده ایم:

 1. ابتدا دو شاخه و پریز برق بررسی شود، شاید مشکل خاموش شدن یخچال شما، مربوط به خرابی در برق باشد.
 2. توجه داشته باشید که در مدل های مختلف یخچال فریزر، سنسور یا ترموستات تعبیه شده است، که اگر هر کدام از این قطعات خراب شود، یخچال خاموش میشه.
 3. در مدل هایی که سیستم آن ها الکترونیکی است و دارای برد الکترونیکی می‌باشند، این قطعه حتما باید بررسی شود.
 4. اگر خراب باشد، موتور توان راه اندازی را ندارد و یخچال خاموش میشود.
 5. اگر در کنار کمپرسور خازن تعبیه شده است، بررسی نمایید تا دلیل خاموش شدن یخچال مربوط به خرابی خازن نباشد.
 6. همچنین در نظر داشته باشید که خرابی خود کمپرسور میتواند عامل خاموش شدن یخچال باشد.
 7. اگر یخچال شما نیمه الکترونیکی است یا به عبارتی به جای برد، تایمر دارد، به بررسی خرابی تایمر بپردازید.

توجه نمایید که خالی شدن گاز یخچال، باعث خاموش شدن کمپروسور نمیشود، فقط دستگاه برودت خود را از دست میدهد.

نوسانات شدید برق چگونه باعث خاموش شدن یخچال میشود؟

نوسانات شدید برق یکی از علت هایی است که باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال می شود. به دلیل کم و زیاد شدن جریان برق اتفاق می افتد و در صورتی که یخچال از محافظ برخوردار باشد، با خاموش شدن ناگهانی یخچال از سوختن آن جلوگیری می کند و فیوز میپرد. همچنین اختلال در عملکرد محافظ یا سوختن این قطعه موجب خاموش شدن ناگهانی یخچال می شود.

آیا خراب شدن کمپرسور باعث خاموش شدن یخچال میشود؟

موتور یا اصلی ترین قطعه در یخچال است که هرگونه نقص یا اختلال در عملکرد آن باعث خاموش شدن یخچال می شود. در مواقعی ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت، قدیمی شدن موتور، داغ شدن، ضربه و…کمپرسور یخچال بسوزد. سوختن یا از کار افتادن و باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال می شود. به همین جهت اگر کمپرسور یخچال به هر علتی خراب شده باشد، بهتر است جهت تعمیرات با آی پی امداد در ارتباط باشید.

در کنار کمپرسور یخچال ساید بای ساید، فن تعبیه شده است و اگر خراب شود، منجر به داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور و در نهایت سوختن آن میشود. همچنین کمپرسور به وسیله رله اورلود (در بعضی مدل ها هم علاوه بر رله، خازن تعبیه شده است) راه اندازی میشود و با سوختن آن توان روشن شدن ندارد.

خراب شدن اتصالات، سیم و کابل سومین دلیل خاموشی یخچال

علت خاموش شدن یخچال چیست؟ چرا یخچال به صورت ناگهانی خاموش می شود؟ سومین علتی که باعث خاموش شدن یخچال می شود، خراب شدن انواع اتصالات، سیم، کابل، پریز، محافظ و … است. خراب شدن هر یک از این اجزا باعث نرسیدن جریان برق به یخچال و در نتیجه خاموش شدن آن می شود. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای جلوگیری از آسیب بیشتر یخچال ‌تعمیرات سیم و کابل را انجام دهید.

سوختن برد الکترونیکی، عامل چهارم خاموش شدن یخچال

خراب شدن برد یا سوختن برد چگونه باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال می شود؟ برد از مهم ترین اجزای یخچال به شما می آید که به عنوان مغز یخچال عمل کرده و با دریافت اطلاعات از سایر اجزا، موجب دستور اطلاعات به سایر بخش های یخچال می شود. در مواقعی ممکن است به دلیل برخورد با آب، ضربه و … خراب شود. در صورت خراب شدن برد قطعه ای برای ارسال و دستور اطلاعات در یخچال وجود ندارد و عملکرد یخچال دچار اختلال می شود. این موضوع موجب خاموش شدن یخچال می شود. برای رفع عامل خاموش شدن برد یخچال میتوانید با تعمیرگاه لوازم خانگی آی‌پی امداد تماس حاصل نمایید.

خراب شدن ترموستات دلیل پنجم خاموش شدن یخچال

ترموستات یکی از قطعات بسیار مهم و کاربردی در یخچال است که موجب تنظیم دما در یخچال ها می شود. این قطعه ممکن است به دلایل متعددی خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد. در صورتی که ترموستات خراب شود، اطلاعات غلط و نادرستی را به موتور یخچال منتقل می کند و در نتیجه نیاز به می باشد. این موضوع علاوه بر اختلال در عملکرد یخچال ممکن است در مواقعی موجب خاموش شدن یخچال شود. علت خاموش شدن یخچال در اثر خراب شدن ترموستات  به دلیل ارسال اطلاعات اشتباه به کمپرسور است.

توجه نمایید که ترموستات یخچال قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

داغ شدن زیاد موتور علت ششم خاموش شدن یخچال

علت خاموش شدن موتور یخچال چیست؟ یکی از دلایل خاموش شدن یخچال داغ شدن زیاد موتور است که ممکن است به دلیل استفاده مداوم، قرار گرفتن در محیط های گرم، کاهش گاز مبرد، خراب شدن فن و … اتفاق بی افتد. داغ شدن شدید موتور یخچال باعث فشار زیاد به دستگاه و در نتیجه خاموش شدن آن می شود. بر همین اساس بهتر است اولاً از پر بودن گاز مبرد اطمینان حاصل کنید. دوماً دستگاه یخچال را در جایی به دور محیط های گرم قرار دهید و سوماً در طی فواصل منظم یخچال را خاموش کنید تا کمی استراحت کند.

علت خاموش شدن موتور یخچال مربوط به نوسان برق، سوختن رله اورلود و یا کارکرد بیش از اندازه این قطعه می‌باشد. همچنین اگر در کنار کمپرسور فن تعبیه شده است، بررسی نمایید تا داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور، مربوط به خرابی فن نباشد.

کم شدن گاز یخچال هفتمین دلیل خاموش شدن یخچال

هفتمین عاملی که موجب خاموش شدن ناگهانی یخچال های مختلف می شود، کم شدن یا اتمام گاز مبرد است‌. همانطور که می دانید در هر یخچال گازی وجود دارد که با گردش در لوله های کندانسور و اواپراتور باعث خنک شدن محیط یخچال می شود. در صورتی که میزان گاز مبرد در یخچال کاهش پیدا کند و به اتمام برسد، عاملی موجب خنک شدن یخچال نخواهد شد و یخچال کارایی خود را از دست می دهد. زمانی که گاز مبرد در یخچال کاهش پیدا کند، موتور یا کمپرسور برای ایجاد خنکی در یخچال باید بیشتر کار کند و در نتیجه فشار بسیار زیادی به آن وارد می شود. به همین جهت یخچال به طور ناگهانی خاموش می شود. برای رفع این مشکل بهتر است از تعمیرکار بخواهید تا اقدام به شما نماید

منبع : us-appliance.com