مکعب اشکال فومی؛ وسیله ای برای اسباب بازی و سرگرمی

از بدو تولد تا اوایل کودکی، کودکان از حواس پنجگانه خود برای کشف و درک دنیای اطراف خود استفاده می کنند. سازه های فومی مجموعه ای از اشکال هندسی مختلف با رنگ بندی های متفاوت و زیبا از جنس فوم سرد و با روکش چرم مصنوعی ضد حساسیت می باشد. این محصولات فومی به علت ایمنی بالا و افزایش مهارت های ذهنی و حرکتی برای کودکان ایده آل می باشند. همچنین این محصولات که در ابعاد مختلف و با رنگ بندی های متنوع تولید می شوند قابل شستشو نیز می باشند. سازه های فومی به علت ایمنی بالایی که دارد برای خانه، مهد کودک، خانه بازی، پارک، مراکز توانبخشی و… مناسب هستند. سازه های فومی محیطی ایمن و سرگرم کننده را برای کودکان خردسال فراهم می کند. این سازه ها به دلیل خصوصیت ذاتی که جنس فوم دارد بسیار شکل پذیر و نرم و ایمن میباشند و در اکثر بازی های کودکان و حتی کلاس های ورزشی از جمله ژیمناستیک و دوره های درمانی مانند فیزیوتراپی کاربرد فراوان دارد. محصولات فومی به عنوان بازی های حسی ایده آل هستند، تجهیزات فومی محیطی امن و جذاب را برای سرگرمی کودک فراهم می کنند تا بتوانند مهارت های خود را بهبود ببخشند. این سازه های فومی با توجه به جنس نرم، سبک و ایمن خودشان برای محیط های مختلف از جمله خانه، محیط های بازی، آموزشی و حتی درمانی مناسبند. وقتی کودک نوپا یک پله یا مانع را در ارتفاع متفاوت می‌بینند، باید آن را ادامه دهد. این امر به آنها کمک کند تا حسی از سطوح مختلف و نحوه حرکت از طریق آنها داشته باشند. والدین می توانند ورزشگاه کوچک خود را با این سازه ها بسازند. بلوک‌های فومی نرم هستند و در اشکال متعددی وجود دارند و می‌توانند هم به عنوان مبلمان و هم برای بازی فعال استفاده شوند. این بخش مهمی از رشد اولیه دوران کودکی است و فراهم کردن فرصت‌هایی برای کودکان برای استفاده فعالانه از حواس خود در حالی که دنیای خود را از طریق “بازی حسی” کشف می‌کنند برای رشد مغز بسیار مهم است.

مکعب اشکال فومی دارای 6 مربع(24 قطعه) در 6 رنگ و از فوم باکیفیت ساخته شده است. ابعاد مربع‌ها 15×15 سانتی‌متر است. این بازی مناسب کودکان بالای 18 ماه تشخیص داده شده است.

انواع محصولات فومی

سازه فومی کودکان تنوع زیادی دارد از جمله کفپوش فومی، دیوارپوش فومی، مبل های فومی کودک، نیمکت فومی، سازه های فومی ( ایستگاه موانع فومی، استخر فومی، صخره نوردی فومی و…)، پازل های فومی، بلوک های خانه سازی فومی، کتاب فومی، اسباب بازی فومی و… .

فوم سرد چیست؟

این فوم ها از جنس فوم سرد با چگالی بالا میباشند. فوم سرد نوعی فوم است که تحت مواد شیمیایی ساخته می شود علت نامگذاری این سازه های فومی، دوام بالای این نوع فوم است که در دمای پایینتری ساخته میشود و این امر‌ باعث میشود این ‌نوع فوم دوام بالایی داشته باشد و طول عمر اشکال هندسی فومی در مقابل ضربه و فشار افزایش میابد. این نوع فوم بر اثر فشار، تغییر حالت نداده و قابلیت ارتجاعی خوب و همچنین وزن سبکی دارد سازه های فومی در ابعاد و اشکال مختلف می باشند.

سازه های فومی کجا کاربرد دارد؟

سازه های فومی در مهدکودک ها، خانه بازی، کلاسهای درس، اتاقهای حسی، سالنهای ورزشی، کلینیک ها ، پیش دبستانی ها وخانه ها قابل استفاده است.

بازی با سازه های فومی

کودکان می توانند قطعات مختلف سازه های فومی را به طرق مختلف کنار هم قرار دهند و سازه های فومی مختلف بسازند. همچنین میتوان در قالب ایستگاه های فومی و سازه تعادلی فومی، صخره نوردی و… یک سرگرمی فوق العاده و یا مسابقه هیجان انگیز برای کودکان طراحی و اجرا کرد. همچنین بلوک فومی و اشکال هندسی فومی مناسب برای بازی و ریاضی هستند. لازم به ذکر است صخره نوردی فومی و استخر توپ فومی نیز از محصولات پرطرفدار فومی موجود در پیکوتویز می باشند

تجهیزات فومی مهد کودک

تجهیزات فومی مهد کودک برای تقویت مهارت های حرکتی کودک، تشویق به کار گروهی، روحیه همکاری و رقابت سالم ایده آل است. تجهیزات فومی مهد کودک دارای ایمنی بالا و سبکی و نرمی لازم است در نتیجه مناسب برای بازی و مسابقه در مهد کودک و خانه بازی است. خرید تجهیزات فومی برای سرگرمی و آموزش کودکان پیشنهاد می شود.

نحوه تمیز کردن و شستشو

این سازه های فومی قابل شستشو هستند، یک حوله نرم و اسپری کافی است تا تجهیزات فومی را تمیز نگه دارید. شستشوی آسان یکی از مزایای این محصولات فومی است.

کاربرد سازه فومی

 1. مهد کودک
 2. خانه بازی کودک
 3. مدارس
 4. مراکز توانبخشی
 5. استفاده در پلی گراند کودک
 6. کلاس های ورزشی
 7. دوره های درمان مثل فیزیوتراپی و…

فواید استفاده از سازه فومی در مهد کودک و خانه بازی

 1. تقویت مهارت های حرکتی : مهارت های حرکتی مانند راه رفتن، دویدن و پریدن را توسعه میدهد
 2. افزایش قدرت تصمیم گیری: بچه ها در طول مسیر ، با چندین مسیر، چالش های مبتنی بر تصمیم و معماها مواجه می شوند.
 3. آموزش همکاری و کار گروهیبچه ها نه تنها مهارت های اجتماعی را یاد می گیرند بلکه نحوه کار و بازی با یکدیگر رو می آموزند
 4. حل مساله: بچه ها در طول مسیر در برخورد با موانع نیاز به ابتکار و پیدا کردن راه حل برای حل اونها هستند
 5. تقویت هوش فضایی : در زمانیکه می خزند، می پرند، می دوند آگاهی فضایی را یاد می گیرند

ویژگی های تجهیزات فومی

 • تهیه شده از فوم سرد با چگالی بالا
 • دارای روکش مقاوم فوم چرم مصنوعی
 • تنوع در رنگبندی
 • مناسب کودکان بالای یک سال
 • دوام و ماندگاری بسیار بالا
 • وزن سبک، امنیت بالا در مقابل ساختار های بزرگ
 • قابلیت ارتجاعی سریع
 • جذاب برای مهارت های حرکتی و ورزشی
 • دارای رنگ های شاد و متنوع
 • مناسب برای کودکان و نوجوانان
 • قابل استفاده در مهدکودک،خانه بازی و…
 • کمک به تقویت هماهنگی بین چشم و دست کودک
 • تقویت مهارت های حرکتی کودک
 • مزایای خرید سازه های فومی

فواید بازی با سازه فومی:

ایمنی بالا

سازه فومی ایمن ترین تجهیزات مراکز بازی مثل مهد کودک ها و خانه بازی ها می باشد. اشکال فومی از بهترین مواد اولیه بدون چهارچوب چوبی و فلزی ساخته شده که ایمنی بیشتری را در هنگام بازی برای کودک ایجاد میکند و از با کیفیت ترین فوم سرد با چگالی بالا تولید شدند.

کودکان با سطح این محصول بیشترین ارتباط جسمی را دارند. به همین علت، این محصول با فوم و چرم ضد حساسیت تولید شده. همچنین هیچ گونه سطح تیز و برنده بر روی این محصول وجود ندارد. لبه های این سازه فومی به سمت داخل دوخته شده اند.

سازه های فومی بسیار سبک هستند و به همین دلیل، حتی اگر این سازه های فومی در ابعاد بزرگ تولید شده باشند، در صورت برخورد به کودک نیز آسیبی به او نمی‌رساند. این تجهیزات فومی از بالاترین استانداردهای روز دنیا ساخته شده اند. اما برای افزایش ایمنی کودک در خانه بازی و یا مهدکودک بهتر است از کفپوش تاتامی در زیر این سازه های فومی استفاده شود که در صورت افتادن کودک از این تجهیزات فومی، هیچ خطری آنها را تهدید نکند.

افزایش مهارت های حرکتی

کودک برای بازی کردن باید روی موانع فومی حرکت و در حین حرکت در مسیر ناهموار باید تعادل خودش را نیز حفظ کند. در این راستا کودک مهارت تعادل و قدرت عضله دست و پای خود، هماهنگی عضلات، مهارت دست ورزی و مهارت های حرکتی را افزایش می دهد.

سرگرمی

مجموعه سازه فومی یا وسایل بازی فومی می توانند ساعت ها کودکان را سرگرم بازی در بالاترین حد امنیت و نشاط برای کودک ایجاد کند. مجموعه سازه فومی در کنار سرگرمی، مهارت های دیگر را نیز تقویت می کنند و در حین بازی و سرگرمی می توان آموزش های مختلف را به کودکان آموخت.

افزایش هوش و خلاقیت

سازه فومی برای تقویت مهارت های حسی و حرکتی کودک و تشویق به انجام کارهای گروهی بسیار مناسب است. این تجهیزات فومی سبب شده تا علاوه بر سرگرمی و تحرک کودک، هوش و خلاقیت آنها نیز تقویت شود. کودکان با قرار دادن قطعات سازه های فومی به طرق مختلف خلاقیت خود را افزایش می دهند. همچنین برای عبور از موانع فومی مهارت حل مسئله خود را افزایش می دهند.

سازه فومی بهترین بازی حسی

برداشتن اشیا و حس بافت آنها چیزی است که مردم اغلب با بازی حسی با آن روبرو هستند، اما سازه فومی چیزی فراتر از لمس کردن است. بازی حسی شامل هر فعالیتی است که حواس لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی کودک خردسال را تحریک می کند و همچنین هر چیزی که باعث حرکت و تعادل می شود. بازی‌های حسی توسط تخیل شما ساخته می‌شودکه بر اساس سن و توانایی کودک شما متفاوت است.

به عنوان مثال:

بازی حسی برای نوزادان تماشای حباب ها شناور و احساس فرود آمدن آنها بر روی پوستشان، یا تکان دادن جغجغه برای شنیدن سر و صدا، دیدن تغییر شکل ها

بازی حسی برای کودکان نوپا مشاهده نور و سایه ایجاد شده توسط نور بر روی اشیاء با اشکال یا اندازه های مختلف، تماشای ترکیب رنگ ها و شکل گیری الگوها با نقاشی با انگشت یا نقاشی اسفنجی (با رنگ ایمن برای کودکان)https://baafoam.com/

بازی حسی برای کودکان پیش دبستانی ایجاد اشکال و بازی با شن ، یا بازی با آلات موسیقی و گوش دادن به لحن و زیر و بمی در هنگام ضربه زدن یا دمیدن در میان سازها به آرامی یا با قدرت، بازی با سازه های فومی هنگام ساختن، تصمیم گیری در انتخاب مسیر و بالا رفتن از یک صخره فومی و…

احتمالاً ساده ترین راه برای کمک به کودکان برای درگیر کردن حواس خود، بازی کردن با طبیعت، پر از رنگ، حرکت، بافت، صدا و بو است.

فواید بازی حسی

فعالیت های حسی، علاوه بر سرگرمی و جالب بودن برای نوزادان و کودکان خردسال، کودکان را به کاوش و تحقیق تشویق می کند. علاوه بر این، این فعالیت‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا از «روش علمی» مشاهده، تشکیل فرضیه، آزمایش و نتیجه‌گیری استفاده کنند. استفاده از بازی حسی می تواند به کودک در لمس، بوییدن و بازی با بافت در محیطی بدون انتظار کمک کند. همانطور که کودک اعتماد و درک این بافت را توسعه می دهد، به ایجاد مسیرهای مثبت در مغز کمک می کند.

دلایل دیگری که بازی حسی برای کودکان مفید است عبارتند از:

 • به ایجاد اتصالات عصبی در مغز کمک می کند
 • رشد مهارت های حرکتی را تشویق می کند
 • از توسعه زبان پشتیبانی می کند
 • “تفکر علمی” و حل مسئله را تشویق می کند
 • این می تواند شامل فعالیت های ذهنی باشد که برای همه کودکان مفید است

تمایل به درگیر شدن با بازی های حسی به طور طبیعی برای کودکان به وجود می آید و باید هم در خانه و هم در محیط های مثل مهدکودک و خانه بازی نیز انجام شود. فعالیت‌های حسی همچنین به کودکان این امکان را می‌دهد که دانسته های خود را در مورد اطلاعات حسی مختلف اصلاح کنند، و به مغزشان کمک می‌کند تا ارتباطات قوی‌تری با بازی حسی ایجاد کند و یاد بگیرد که چه مواردی مفید هستند و چه مواردی را می‌توان فیلتر کرد.

پارک بازی در خانه | شن بازی مخصوص کودکان | کفپوش بازی

ست بازی فوم به کودک شما کمک می کند تا هماهنگی دست و چشم و مهارت های حرکتی خود را توسعه دهد. می توان از آن در داخل خانه استفاده کرد تا فضای بازی کافی به کودک شما بدهد. این سازه های فومی سبک هستند، کودکان می‌توانند آن را بر اساس تخیل و خلاقیت خود بچینند. به اندازه کافی نرم است تا کودک شما را در طول زمان بازی محافظت کند، همچنین کودک شما می تواند از آن برای بالا رفتن، سر خوردن، راه رفتن و بازی استفاده کند.

رنگ های روشن و اشکال مختلف توجه کودکان را به خود جلب می کند، کودکان را عاشق خزیدن می کند. این تجهیزات فومی برای توسعه هماهنگی فیزیکی و مهارت های ورزشی کودکان ساخته شده است. این ست اسباب بازی سبک وزن است و نیاز به فضای زیادی برای جابجایی و ذخیره سازی ندارد و در برابر آلودگی مقاوم و قابل جدا شدن است که به کودک شما محیط بازی سالم تری می دهد. می توانید به راحتی لکه ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

هنگامی که به دنبال سرگرم کردن کودکان، به ویژه کودکان بسیار کم سن و سال هستند، والدین اغلب سعی می کنند به راه های ابتکاری جدیدی برای غلبه بر خستگی و همچنین تحریک حواس کودک توجه کنند که سازه فومی یکی از این تجهیزات کاربردی است. بسیاری به اشتباه تصور می کنند که فوم برای بازی هم گران و هم غیرقابل دسترس است و فقط برای خرید توسط مراکز و سازمان های بزرگ فعالیت کودکان خریداری می شود. اما محصولات فومی می توانند به راحتی توسط والدین برای استفاده در خانه خریداری شوند.

یکی از محبوب ترین استفاده ها از فوم برای اتاق های حسی است. تجهیزات فومی از عناصری مانند فوم در اشکال هندسی مختلف، تونل‌ها، سطح شیبدار و همچنین تشک‌های فوم، رمپ و نردبان تشکیل شده‌اند. بسیاری از والدین دریافتند که در اختیار داشتن طیفی از اشکال و اندازه‌ها برای افزایش سطح تحریک حسی کودک مفید است و به آنها این امکان را می‌دهد تا قبل از بالا رفتن از روی لوازم منزل انرژی خود را روی این تجهیزات فومی تخلیه کنند. اسباب‌بازی‌های فوم نرم را می‌توان هم در داخل و هم در خارج از خانه استفاده کرد، که این امر به تقویت تخیل کودکان کمک میکند. ما در پیکوتویز، فوم برش‌شده در اندازه و در اشکال مختلف داریک، که به کودکان امکان می‌دهد ساختمان‌های کوچک، مخفیگاه‌ها و برج‌ها را در ابعاد و شکل های مختلف طراحی و بسازند که می‌توان از آن‌ها بالا رفت و از آن به پایین سر خورد. محبوب‌ترین اشکال سازه فومی مکعب، مثلث، مستطیل و دایره هستند زیرا می‌توان آن‌ها را به راحتی روی هم چیده و شکاف داد.

فوم همچنین یک محصول محبوب برای کودکان معلول است که بازی فیزیکی را در شرایطی که کودک ممکن است به کمک بیشتر یا اطمینان از ایمنی بیشتر نیاز داشته باشد را امکان پذیر می کند.

بلوک های فوم چقدر ایمن هستند؟

هنگام خرید بلوک های فوم، مراقب ساختار و مواد شیمیایی مضر موجود در آن باشید که ممکن است برای سلامت کودک شما مضر باشد. این به این دلیل است که بلوک های فوم با فشرده سازی پلاستیک های مصنوعی ایجاد می شوند که یک محصول جانبی شیمیایی مضر ایجاد می کند. همچنین آنها را به شدت قابل اشتعال می کند. این مواد شیمیایی خطرناک اگر کودک آنها را تنفس کند یا وارد چشم یا دهانش شود، می تواند باعث واکنش های آلرژیک شدید شود.

فواید بلوک های فوم

بازی با بلوک های فومی بزرگ مزایای زیادی برای کودکان دارد. کودکان می توانند با کمک تخیل خود و یا با استفاده از الگوها سازه های مختلف بسازند، در مورد اشکال و اندازه ها بیاموزند. آنها همچنین می توانند یاد بگیرند که اعداد چگونه با هم ارتباط دارند و مدل هایی را می سازند که به مقادیر مشخصی از قطعات مختلف نیاز دارند. کودکان همچنین مهارت های فضایی و مهارت های حل مسئله را در حین ساختن سازه ها توسعه می دهند. همچنین، مهارت‌های حرکتی آن‌ها بیشتر تحریک میشود.

خرید تجهیزات فومی

پیکوتویز با تجربه ی مجهز کردن تعداد زیادی از مهدکودک ها، خانه بازی ها و پارک ها و همچنین ضمانت سلامت کالا تا درب منزل و ارسال رایگان برای خرید بالای 1.000.000 تومان بهترین گزینه برای خرید تجهیزات فومی، سازه فومی مهد کودک، سازه فومی خانه بازی، مجموعه سازه فومی، تجهیزات فومی مهد کودک، اسباب بازی فومی، وسایل بازی فومی، کفپوش فومی، دیوارپوش فومی،سازه تعادلی فومی، تجهیزات فومی مهدکودک، استخر توپ فومی و صخره نوردی فومی مهدکودک و تجهیزات فومی خانه بازی و پارک ها است.

سازه های فومی اشکال هندسی بهترین راه برای تقویت مهارت های مهمی از جمله : تعادل، هماهنگی و حل مسئله در کودکان است.

همچنین این یک روش عالی برای معاشرت کودکان نوپا با بچه های دیگر است! در واقع، کودکان نوپا عاشق بازی هستند. آنها در حین بازی کردن، یاد می گیرند و رشد می کنند، دنیای خود را کشف می کنند و از آن لذت می برند!

مکعب اشکال برای دو گروه سنی جهت دست‌یابی به دو هدف متفاوت طراحی شده است. برای کودکان زیر سه سال با هدف یادگیری مفاهیم مکان، رنگ، اندازه‌ی اشکال و کودکان بالای سه سال با هدف یادگیری مفاهیم سطح، حجم، ارتفاع و نام اشکال هندسی.

یک محصول چند منظوره‌ی آموزشی است که با هدف آموزش ، رابطه بین قطعات، شناخت رابطه جزء و کل و تصاویربرای گروه سنی 1 تا 3 سال طراحی شده است. در یک وجه هر مکعب تصاویری وجود دارد که با قرار دادن ۹ مکعب در کنار یکدیگر، یک تصویر سه در سه ساخته می‌شود. برای ساختن برجی از اشکال  کودک می تواند با توجه به حفره‌های هر وجه مکعب، شکل متناسب با آن را پیدا کرده و مکعب‌ها را روی یکدیگر قرار دهد. همچنین می توان مکعب‌ها را در یک ردیف کنار یکدیگر قرار داد و از کودک خواست تا شکل مناسب هر مکعب را درون حفره‌های خود جای دهد.

پازل مکعبی اشکال یک محصول با چند رویکرد سرگرمی آموزشی متفاوت است. این بازی برای کودکان 12 ماه به بالا طراحی شده و به تدریج که سن کودک افزایش می یابد به روش های متنوع تری می تواند با این اسباب بازی آموزشی بازی کند.
مکعب ها به دلیل داشتن وجه های مختلف بر روی هماهنگی نیمکره های مغز تاثیر بسزایی دارند. ابتدایی ترین بازی با این وسیله مکعب بازی، چیدن مکعب ها روی هم و خراب کردن برج ساخته شده است.
این اسباب بازی قطعاتی برای جایگذاری درون هر مکعب دارد که کودک می تواند با آزمون و خطا جای هر قطعه را کشف کند و به این وسیله تشابه و جایگذاری را بیاموزد.

کاربرد مکعب ها در آموزش

مکعب های آموزشی یکی از رایج ترین بازی برای کودکان نوپا هستند. این مکعب ها در اندزه ها و جنس های مختلف ساخته می شوند که از این میان مکعب های چوبی، پلاستیک و پارچه ای را می توان نام برد. پازل مکعبی اشکال از بهترین مواد اولیه ساخته شده و اهداف آموزشی زیادی از جمله آموزش تناظر یک به یک، هماهنگی چشم و دست، آموزش جایگذاری و تقویت هوش تصویری دارد.