رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

چگونه اسباب بازی دخترانه درست کنیم؟

ساخت اسباب بازی های کودکانه و جالب

خرید اینترنتی اسباب بازی مک کویین و به طور کلی بازی ها به ویژه بازی های فکری این روزها بیشتر از پیش رونق دارد. زیرا این بازی ها از جمله ابزار مهم در تربیت آموزشی کودکان و نوجوانان می باشند. جدا از مزیت سرگرم کنندگی آنها، بازی می تواند تاثیر مهمی در شکل گیری ساختار ذهنی کودکان برجای گذارد، همچنین حس اعتماد به نفس و عزت نفس را در آنان تقویت می کند. اسباب بازی های فکری و آموزشی باعث نوآوری در کودکان شده و موجب می شود که افکار و احساسات درونی و بیرونی خود را راحت تر بیان کنند.

در این مقاله به معرفی یک نمونه ساده از ساختن اسباب بازی در خانه پرداخته ایم که می تواند برای شما جالب باشد، ضمن اینکه انواعی از عکس اسباب بازی های ساخته شده را در اینجا به نمایش گذاشته ایم که امیدواریم از تماشای آن ها لذت ببرید.

آموزش ساخت الفیای نمدی

ساخت این نوع اسباب بازی ایده ای بسیار جالب بوده که علاوه بر سرگرم کردن کودک، برای آموزش سریع و راحت به کودکان دبستانی نیز مفید می باشد. همچنین با این روش می توانید حروف اسم کودک را به او آموزش دهید.

 وسایل مورد نیاز:

  • نمد
  • قیچی
  • نخ قلاب دوزی
    سوزن گلدوزی
    سنجاق
    حروف الفبای چاپ شده

در این روش، حروف الفبا مورد نظر خود را بر روی نمد قرار دهید و دور حرف را با قیچی ببرید. توجه داشته باشید که برای دو طرف حروف، نمدها را برش بزنید و آماده کنید. حال دو طرف حروف نمدی را به هم سنجاق کنید. با استفاده از نخ های گلدوزی که هم رنگ نمد شما می باشد، لبه های حروف سنجاق زده شده را به صورت دندان موشی بدوزید. در این مرحله قبل از تمام شدن دوخت، داخل حروف را به وسیله پنبه یا مواد دیگری مانند پشم شیشه پر کنید، سپس قسمتی را که باز گذاشته اید بدوزید و ساخت را به اتمام رسانید.

ایده ساخت بازی های فکری در منزل

انجام بازی های فکری بسیار بیشتر از بازی با lightning mcqueen در افزایش یادگیری و رشد ذهنی کودکان موثرند. حال ایده های زیادی برای ساختن بازی های فکری در منزل وجود دارد که نیازمند استفاده از ابراز و وسایل پیچیده ای نمی باشد، در ادامه با چند مورد ایده ساخت این بازی های مهیج آشنا می شوید:

مونوپولی یا رپولی، یک بازی قدیمی است که وسایل آن شامل یک صفحه بازی، تاس و دو سری کارت مخصوص می باشد که امروزه می توان این بازی را در گوشی تلفن همراهتان نصب کرده و استفاده کنید.

 برای ساختن این اسباب بازی می توانید الگوی آن را در اینترنت جستجو بزنید و سپس از آنها پرینت  بگیرید و بعد تصویر های پرینت گرفته شده را با کمک چسب نواری یا چسب مایع بر روی صفحه چوبی بچسبانید، اکنون زمین بازی شما آماده شده است، البته طراحی تان خوب است، می توانید خودتان صفحه بازی را بر روی کاغذ و یا مقوا نقاشی بکشید.

بازی شطرنج فواید زیادی برای کودکان دارد و از تاثیرات مثبت آن بر ذهن کودکان می توان به افزایش تمرکز و دستیابی به مهارت حل مسأله اشاره کرد، حال در صورتی که کودک تان تمایلی به بازی کردن بر روی صفحه شطرنج معمولی ندارد، می توانید با استفاده از لگو و به کمک وی به راحتی صفحه شطرنج بسازید.

 تیک تاک دو یا دوز یک بازی دونفره است که در این بازی، شرکت کنندگان به نوبت خانه های جدول را علامت می زنند و هر شرکت کننده ای که سریعتر بتواند یک ستون یا سطر و یا قطر جدول را با علامت (دایره یا ضربدر) کامل کند، برنده خواهد شد.

حال با کمی تنوع در این بازی، می توان بچه ها را جذب آن کرد و به جای صفحه گوشی و یا کاغذ می توانید از تخته ای صاف به عنوان صفحه بازی استفاده کنید و برای مهره ها نیز می توانید از حبوباتی مثل نخود و لوبیا، یا چند سنگ کوچک و چوب صاف کوچک که رنگ آمیزی کرده اید، استفاده کرده و بازی را شروع کنید.  در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد تاثیراتی که بازی کردن و همینطور ساخت اسباب بازی می تواند در روحیه کودکان و نوجوانان داشته باشد، پرداختیم. امیدواریم این مطلب مورد علاقه شما واقع شده باشد

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ روش ساخت چند بازی فکری ساده را بیاموزید!

بازی‌های فکری به کودکان کمک می‌کنند تا با شکل‌ها، رنگ‌ها، اعداد و بسیاری مفاهیم دیگر آشنا شوند. از این بازی‌ها می‌توانید برای رشد مهارت‌های ظریف حرکتی و یادگیری هماهنگی در کودک خود استفاده کنید. بازی‌های فکری نقش مهمی در افزایش دقت و توجه کودک دارند و به او صبر کردن را می‌آموزند. اما شاید بپرسید که چه جوری بازی فکری درست کنم؟ درست‌کردن بازی‌هایی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، بسیار ساده است و به‌طور حتم به فرزند خردسال شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مختلف را در خود توسعه دهد. بچه‌ها این بازی‌ها را دوست خواهند داشت و می‌تواند یک هدیه فوق‌العاده برای آن‌ها باشد. امیدواریم از ساخت این بازی‌های فکری جذاب لذت ببرید.

ساخت این بازی فکری بسیار ساده است و برای آموزش مهارت حل مسئله به کودک، بسیار عالی است. در بازی فکری نخ و مهره، کودک شما باید، مهره را از یک نخ به نخ دیگر منتقل کند. این بازی برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی بسیار مفید است و برای ساخت آن به یک تکه مقوا، مقداری نخ، یک مهره چوبی یا پلاستیکی و یک قیچی نیاز دارید.   ابتدا مقوا را به صورت نوار باریکی به ابعاد ۵×۲۰ سانتی‌متر برش دهید و سه سوراخ با فاصله‌های مساوی از یکدیگر در آن ایجاد کنید. در صورت تمایل، می‌توانید مقوا را تزیین کنید.

   نخ یا ریسمان را از وسط، تا کنید و از قسمت تاشده وارد سوراخ وسط مقوا کنید. سپس به صورت شکل زیر، دو سر ریسمان را از حلقه ایجاد شده عبور دهید. پس از آن، مهره را وارد ریسمان کنید و دو سر ریسمان را وارد دو سوراخ دیگر مقوا کنید. سپس انتهای آن‌ها را در پشت مقوا گره بزنید.

 شما که می‌پرسیدید چه جوری بازی فکری درست کنم، باید بگوییم بازی فکری شما آماده است. هدف بازی فکری نخ و مهره این است که مهره را از یک طرف ریسمان به سمت دیگر حرکت دهید. بهترین بخش این بازی این است که پس از حل کردن معما، بچه‌ها احساس موفقیت و اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای خواهند داشت و مشتاق خواهند بود که مهارت‌های خود را بر روی یک بازی فکری دیگر تقویت کنند!

بازی فکری نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی یکی از بازی های جذاب و سرگرم کننده است که بچه ها با این بازی فکری میتونن با بازی و سرگرمی حروف  اعداد لاتین را یاد بگیرن و علائم راهنمایی و رانندگی رو یاد بگیرن و با ریاضیات اشنا بشن و کلی کیف کنند . نخ و مهره بدون شک بهترین و تاثیر گذارترین روش آموزش کودکان است ، انتخاب بازی مناسب برای کودکان می تواند باعث افزایشمهارت های فیزیکی و رشد ذهنی آن ها شود.

این روش بازی یکی از بازی های  و مبتنی بر روش  است. بازی فکری نخ و مهره چون باید با هر دو دست انجام شود، ضمن  دست کودک و افزایش تمرکز و تقویت هوش کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می ‌کند.

بازی تطبیق برای کمک به کودکان نوپا و پیش‌دبستانی برای توسعه و تقویت حافظه، بسیار مفید است. ساختن این بازی فکری بسیار آسان است و شما به وسایل خاصی نیاز ندارید. می‌توانید از وسایل ساده خانه برای ساختن شکل‌ها استفاده کنید و سپس آن‌ها را روی مقوا یا فوم کاردستی قرار دهید. برای انجام این بازی، کودکان باید اجسامی که در دسترس آن‌ها قرار دادید را با تصویر ترسیم شده روی کاغذ مطابقت دهند.

برای ساخت این بازی فکری، چند مورد از وسایل بی‌خطر موجود در خانه را جمع‌آوری کنید و همه آن‌ها را روی یک تکه مقوای بزرگ قرار دهید. البته بهتر است از اقلام مسطح استفاده کنید که به‌راحتی قابل ترسیم شدن باشند و تشخیص آن‌ها پس از ردیابی روی کاغذ، برای کودک شما تا حدودی آسان باشد. با استفاده از یک ماژیک، اطراف هر وسیله را بکشید تا کاغذ شما پر از اشکال مختلف شود.سپس اقلام را در یک کاسه در کنار کاغذ قرار دهید و از کودکتان بخواهید، تا هر مورد را با شکل ترسیم شده روی کاغذ مطابقت دهد.

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی (بنفش)

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی یه جعبه هیجان انگیز که داخلش کلی کارت داره و اشکال های چوبی قراره بسازیمش و از بازی کردن کلی کیف کنیم . داخل این بازی 2 تا جعبه فلزی وجود داردکه یکیش شامل کارتهای بازی است و یکی شامل اشکال چوبی بازی است، کارت ها همه به صورت دو طرفه هستند و تصاویر مختلفی رو دارد باید بچه ها بسازنش .

از تطابق اشکال کودکان به وسیله تکه های اشکال هندسی رنگارنگ به پیاده سازی تصورات و تخیلات درونی ذهن خود می پردازند . از آنجایی که یکی از اصول آموزش بازی می باشد در بازی تطابق اشکال کودکان از سنین پایین با اشکال هندسی مختلف آشنا می شوند. این بازی بهترین سرگرمی و جایگزین بسیار خوبی با بازی های دیجیتال می باشد و مناسب سنین شش تا هشت سال است .

شما عاشق ساختن این پازل چوبی خواهید شد، به همان اندازه که کودکان شما دوست دارد با آن بازی کند. می‌توانید برای ساخت این پازل از بلوک‌های چوبی ارزان‌قیمت بازی Jenga استفاده کنید. به غیر از بلوک‌ها، فقط به چند ماژیک رنگی نیاز دارید.   اگر می‌پرسید چه جوری بازی فکری درست کنم باید بگوییم کار ساده‌ای است. برای شروع، دو بلوک چوبی را به یکدیگر بچسبانید و با یکی از ماژیک‌های رنگی، طرح دلخواه خود را روی آن‌ها بکشید. به صورتی که نصف طرح شما روی بلوک اول و نصف دیگر طرح، روی بلوک دوم باشد. این کار را با ماژیک‌های رنگی دیگر نیز انجام دهید.

حتی برای سخت‌تر کردن بازی فکری، می‌توانید سه یا چهار بلوک چوبی را در کنار هم قرار دهید و یک شکل دلخواه روی آن‌ها بکشید. سپس بلوک‌ها را از یکدیگر جدا کنید و به هم بزنید و از کودک خود بخواهید که با کنار هم قرار دادن بلوک‌های چوبی، شکل درست را بسازد.

این بازی فکری می‌تواند نقش مهمی در افزایش مهارت حل مسئله در کودکان داشته باشد. همچنین به فرزند دلبند شما کمک می‌کند تا با اشکال و رنگ‌های مختلف آشنا شود و مهارت دست‌ورزی را در خود تقویت کند.   مزیت ساخت پازل شکلی چوبی با بلوک‌های چوبی بازی جنگا این است که شما با یک تیر دو نشان می‌زنید. یعنی کودک شما با این بلوک‌ها می‌تواند بازی جنگا را انجام دهد و اگر از بازی کردن با آن خسته شد، بازی پازل را اجرا کند. بدین‌ترتیب شما برای ساخت این بازی فکری، نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارید و فقط چند ماژیک رنگی لازم دارید.

پازل چوبی حیوانات و آموزش انگلیسی

پازل چوبی حیوانات و اموزش انگلیسی ساخته شده از چوب محیطی با کیفیت بالا با رنگ پایه آب. دارای پازل 50 عدد پازل که یه باغ وحش جذاب رومیسازه برای بچه ها و تمام حروف الفبای انگلیسی که تماما حروف چوبی و با کیفیت است. قطعات آسان برای درک با لبه های صاف، پسران و دختران 3+ سال شما را ایمن نگه می دارد. یادگیری از طریق بازی، پازل های حیوانات زیبا و حروف سه بعدی انگلیسی یا اعداد سه بعدی می توانند به کودکان نوپا کمک کنند تا تمرکز را بهبود بخشند و ظرفیت های پازل را حل کنند.

همچنین می تواند رنگ ها، صبر، تخیل و هماهنگی دست و چشم کودک نوپا را توسعه دهد. رنگارنگ جذاب – رنگ‌های پر جنب و جوش و زیبا و شکل حیوانات زیبا برای تقویت ظرفیت کودکان در یادگیری رنگ‌ها طراحی شده‌اند. به کودک شما کمک کنید ظاهر و ساختار این حیوانات را بیاموزد. اندازه کودکان – هر بلوک پازل کاغذی ساخته شده از چوب دارای ضخامت 3 میلی متر است، رنگ ها روشن و جذاب هستند و قطعات به اندازه کافی درشت هستند که دستان کوچک او بتوانند آن را دستکاری کنند.

پازل چوبی رابطه (وسایل منزل)

پازل چوبی رابطه ۱۲ قطعه یه پازل برای بالابردن دقت و تمرکز بچه ها و توجه به جزییات و بالابردن مهارت ظریف دست بسیار عالیه .

هدف:

شناخت روابط،آشنایی با وسایل منزل،فصل ها،پوشاک،حیوانات،وسایل سرگرمی،افزایش دقت و توجه به جزیٔیات
جذاب برای بچه ها؛ استفاده از تصاویر کودکانه و رنگ های شاد، نه خیلی سخت و نه خیلی آسون؛ تنوع در محصول با هدف تولید پازل هایی متناسب با هر رده سنی
سالم و مطمیٔن؛ استفاده از چوب مرغوب، پرداخت مناسب و صیقلی و استفاده از چاپ مستقیم روی چوب با ماندگاری بالا

روش بازی:

هر ردیف شامل یک الگو است که کودک باید با توجه به آن روابط بین آن الگو و قطعات پازل را دریابد و اجزا آن را در مقابلش قرار بدهد. بازی‌های فکری راهی عالی برای پرورش ذهن و خلاقیت کودکان است. اما خرید بازی‌های زیاد برای والدین هزینه زیادی دارد. اگر می‌پرسید چه جوری بازی فکری درست کنم ما در این مقاله ساخت سه بازی فکری ساده و کم‌هزینه را به شما آموزش دادیم.

ساخت بازی‌های فکری در خانه، علاوه بر این‌که هزینه پایینی دارند، موجب می‌شوند که کودک شما در ساخت آن‌ها با شما مشارکت کند و از این طریق مهارت‌های جدید بیاموزد. بازی‌های فکری، علاوه بر سرگرم کردن کودکان، آن‌ها را با مفاهیم مختلف آشنا می‌کنند و استعدادهایشان را پرورش می‌دهند. اگر فرصت کافی برای ساخت بازی فکری در خانه ندارید، فروشگاه نیماپروداکت ، مجموعه کاملی از این بازی‌ها را برای گروه‌های سنی مختلف گردآوری کرده و با قیمتی مناسب در دسترس شما قرار داده است

معرفی چند ایده بازی در خانه برای کودکان با وسایل ساده

بازی در خانه با وسایل ساده و کم هزینه یکی از بهترین بازی های کودکانه در خانه است که در عین لذت بخش بودن می‌تواند اوقات خوشی را برای فرزندان رقم بزند و همچنین می‌تواند کمک کند والدین زمان های لذت بخش تری را داخل خانه و با چالش های کمتری سپری کنند. برای جلوگیری از کسلی و بی حوصلگی کودکان داشتن لیستی از بازی هایی که در خانه به راحتی قابل انجام هستند می تواند بسیار اثر بخش باشد. ما در این متن تعدادی بازی در خانه با وسایل ساده را برای شما معرفی کرده‌ایم.

1. اجرای نمایشنامه

کودکان به خاطر تخیلات بالایی که دارند همیشه در حال تصور کردن خود در نقش شخصیت‌های محبوب خود هستند. شما می‌توانید از علاقه آنها در این زمینه استفاده کنید و به آنها پیشنهاد دهد تا یک نمایشنامه بازی کنند. در این بازی کودکانه در خانه، شما نیز می‌توانید درگیر شوید و در نقش یکی از شخصیت‌ها بازی کنید یا اینکه فقط تماشاچی باشید و شخصیت‌های دیگر تخیلی باشند. این بازی برای کودکان بالای 5 سال که قادر به ساخت داستان هستند مناسب است.

2. بازی با سایه‌‌ها

تاریکی برای کودکان همیشه موقعیت ترسناک و مخوفی است اما بازی با سایه‌ها می‌تواند آنها را با این شرایط آشنا‌تر کند. این بازی کودکانه در خانه در اکثر مواقع در شب انجام می‌شود اما می‌توانید با سایه‌های تشکیل شده در آفتاب نیز آن را انجام دهید. در این بازی از کودک بخواهید که با دستان و اسباب بازی‌های کوچک خود اشکال مختلفی درست کند که معنادار باشد و به جای این شخصیت‌ها صحبت کند. این بازی تا حد زیادی خلاقیت و تخیلات فرزند دلبند شما را تقویت خواهد کرد و کودکان بالای 5 سال از آن استقبال زیادی می‌کنند.

3. داستان سرایی با عروسک

داستان سرایی یک بازی کودکانه در خانه است که در گذشته نیز کودکان به انجام دادن آن علاقه داشتند. در این بازی کودک باید با استفاد هزا عروسک و اسباب بازی‌هایی که دارد یک داستان زیبا بسازد و آن رابرای دیگران تعریف کند. شما می‌توانید با استفاده از این عروسک‌ها روند داستان را هدایت کنید و یا تنها یک شنونده و مشوق باشید.

4. ورزش کردن در خانه

اگر به دنبال بازی خوبی برای تخلیه انرژی بالای فرزند خود هستید از ورزش کردن غافل نشوید. دوچرخه سواری، اسکیت کردن و دویدن از جمله ورزش‌های محبوب کودکان در محیط بیرون از خانه هستند. اما اگر مجبور به ماندن در محیط بسته هستید و امکان انجام بازی پرتحرک در منزل را دارید، بهتر است به ورزش‌هایی مانند یوگای کودکانه و حرکات ورزشی سرگرم کننده مثل پلانک، اسکات و حرکت پروانه بپردازید. البته برای اینکه کودک شما علاقه بیشتری به این بازی کودکانه در خانه نشان دهد بهتر است خودتان نیز این ورزش‌ها را انجام دهید و فضای بازی را رقابتی نمایید.

5. بولینگ

بازی در خانه برای کودکان می‌تواند مهیج‌تر از بازی‌های بیرون از خانه باشند خصوصا اگر هیجانشان را زیاد کند. شما می‌توانید با استفاده از لیوان‌های یک بار مصرف یا شیشه نوشابه و توپی کوچک، بازی بولینگ را طراحی کنید تا کودکان برای چند ساعت در خانه مشغول شوند. این بازی تاثیر زیادی بر روی عملکرد هماهنگ چشم و دست دارد و هدف گیری کودکان را نیز تقویت می‌کند. بازی بولینگ مناسب سن 6 سال به بالاست و حتی برای بزرگسالان نیز جالب است.

6. ترامپولین

امروزه به قدری والدین به دنبال بازی کودکانه در خانه هستند که تولید کنندگان اسباب بازی، اکثر محصولات خود را برای محیط کوچک خانه‌ها تولید می‌نمایند. در حال حاضر ترامپولین‌های کوچک یک نفره‌ای وجود دارد که کودکان بدون ایجاد سرو صدای زیاد بتوانند در خانه بازی کنند و بالا و پایین بپرند. این بازی پرتحرک در خانه بسیار مهیج است و می‌تواند تمام انرژی‌های بچه‌ها را تخلیه کند. لازم به ذکر است که جهت جلوگیری از بروز هرگونه اتفاق ناگوار این بازی را تنها در اختیار کودکان 6 سال به بالا قرار دهید که توانایی حفظ تعادل خود در هنگام پریدن را دارند.

7. بازی فکری لگو

لگو یا خانه سازی یک بازی فکری کودکانه جذاب است که تاثیر زیادی در خلاقیت کودکان دارد و امروزه در تنوع بالایی تولید می‌شود. کودکان با استفاده از بازی‌های لگو، سازه چین، پین چین و دیگر مجموعه‌های هندسی مشابه می‌توانند مشغول ساختن خانه، شهر و انواع اشکال هندسی شوند. از جمله تقویت مهارت‌های گفتاری و زبانی است. بازی کردن با این بازی‌ها تمامی ندارد و به دلیل توانایی ساخت انواع اشکال مختلف، هیچگاه جذابیت خود را از دست نمی‌دهد.

8. بازی حافظه با رنگ‌ها

بر روی چند تکه کاغذ هم شکل، 4 تا 8 رنگ مختلف را بکشید و آن را به ترتیبی که دوست دارید در کنار یکدیگر قرار دهید. به کودک چند لحظه فرصت دهید تا این ترتیب را به خاطر بسپارد. برگه‌ها را جمع کنید و از او بخواهد که رنگ‌ها را بر اساس همان ترتیب قبل، دوباره در کنار یکدیگر بچیند. این بازی بچه گانه در خانه تاثیر زیادی درتقویت حافظه کودک دارد و شما می‌توانید از این طریق رنگ‌های جدید را به او آموزش دهید.

9. پرتاب توپ پینگ پونگ

اگر به دنبال یک بازی کودکانه در خانه هستید که اکثر کودکان از آن استقبال کنند از بازی هدف گیری با توپ پینگ پونگ غافل نشوید. برای این کار کافیست چند لیوان را در فاصله‌ای دور قرار دهید و از کودک خود بخواهید توپ‌های پینگ پونگ را در داخل لیوان پرتاب کند.

می‌توانید با قرار دادن توپ‌ها در ارتفاع کم و یا استفاده از لیوان‌هایی با دهانه کوچک‌تر بازی را سخت‌تر کنید تا برای تمام اعضای خانواده جذاب شود. این بازی هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهد و برای کودکان 5 سال به بالا مناسب است. اگر به دنبال بازی های ساده با توپ برای کودکان خود هستید پیشنهاد میکنیم مقاله” ” را مطالعه کنید.

10. انتقال تخم مرغ

یک تخم مرغ پلاستیکی را بر روی یک قاشق یک بار مصرف قرار دهید و آن را در دهان کودک خود بگذارید. از او بخواهید که بدون اینکه تخم مرغ از قاشق بیفتد آن را به چند متر دورتر در ظرفی مشخص بیندازد. استفاده از دست در این بازی ممنوع است و کودک باید بتواند بین عضلات دهان و پاها هماهنگی خوبی را برقرار کند. این بازی کودکانه در خانه سرو صدای زیادی ندارد و تحرک زیادی هم از کودک طلب نمی‌کند اما تمرکز بالایی را لازم دارد تا تخم مرغ‌ها بدون افتادن بر روی زمین به مقصد برسند.

11. ساخت ماسک

نقاشی کردن بر روی بدن یکی از بازی‌های مهیج کودکان است که به دلیل وجود مواد شیمیایی در ماژیک و دیگر لوازم رنگی، انجام دادن آن توصیه نمی‌شود. با این حال با داشتن یک طلق شفاف می‌توان به این نیاز کودکان پاسخ داد. برای آماده سازی این بازی کودکانه در خانه شما باید طلق را به اندازه صورت کودک ببرید و یک کش از کناره‌های آن رد کنید تا بتواند آن را بر روی صورت خود قرار دهد.

بهتر است برای تنفس راحت‌تر، دو سوراخ کوچک بر روی طلق در نزدیکی قرارگیری سوراخ بینی ایجاد کنید. به کودک اجازه دهید بر روی طلق نقاشی‌های جذاب مثل صورت شیر، پلنگ، خرگوش یا هر شکلی که دوست دارد بکشد و یک ماسک صورت زیبا برای خود درست کند. این بازی برای دختربچه‌هایی که دوست دارند در خانه آرایش کنند نیز مناسب است.

12. نقاشی بر روی بوم

با اینکه نقاشی کردن و رنگ آمیزی با مداد رنگی برای کودکان همیشه جذاب است؛ اما نقاشی بر روی بوم با گواش یا آبرنگ به دلیل تفاوت در نحوه نقاشی کشیدن جذابیت بیشتری برای آنها دارد. با نقاشی کشیدن به وسیله گواش و آبرنگ محدودیت استفاده از رنگ‌ها وجود ندارد و رنگ‌های جدیدی تولید میشود. به همین دلیل خلاقیت کودکان تا حد زیادی شکوفا خواهد شد. همچنین در این روش نقاشی، دستان ضعیف کودکان به سرعت خسته نمی‌گردد و مدت زمان بیشتری را به نقاشی کردن ادامه خواهد داد.

13. خانه سازی

همیشه کودکان به دنبال استقلال یافتن از خانواده هستند و سعی می‌کنند این کار را با ساختن یک خانه کوچک در اتاق خود تجربه کنند. شاید بد نباشد به عنوان یک بازی در خانه برای کودکان، به آنها اجازه دهید که با لوازمی که در اتاق خود دارند و تعدادی پتو و متکا خانه بسازند و برای چند ساعت در آن زندگی کنند.

14. بازی با موسیقی

این بازی کودکانه در خانه، تنها نیاز به یک موسیقی با صدای ملایم دارد و تا هنگامی که موسیقی به گوش می‌رسد کودک می‌تواند از جای تکان بخورد و شکل‌های مختلف از خود در بیاورد. به محض قطع شدن صدای موسیقی کودک باید کاملا در همان شکلی که قرار داشت ثابت باشد و از جای خود تکان نخورد. با شنیدن صدای دوباره آهنگ، کودک اجازه دارد شکل دیگری به خود بگیرد. این بازی هماهنگی اعضای بدون با گوش را افزایش می‌دهد و انجام آن به صورت گروهی می‌تواند بسیار مفرح باشد.

15. بازی با بالشت‌ها

چند بالشت با ارتفاع مناسب بر روی زمین با اندکی فاصله قرار دهید و از کودک خود بخواهید که بدون اینکه پایش را بر روی زمین بگذارد تمام مسیر را از روی بالش‌ها طی کند. این بازی کودکانه در خانه می‌تواند با قرار دادن چند مانع و بالشت‌هایی با ارتفاع بیشتر جذاب‌تر گردد.
پیشنهاد می‌شود این بازی را با کودکان بالای 6 سال انجام دهد که تعادل بیشتری دارند و برای بچه‌های کوچک‌تر آن را بسیار ساده و محدود کنید.

16. لی لی

لی لی یکی از بازی‌های محبوب کودکان در گذشته بود که با کشیدن گچ بر روی زمین کوچه و تکه‌ای سنگ انجام می‌شد. امروزه که بازی در خانه برای کودکان رواج بیشتری دارد، این بازی‌های قدیمی کمتر انجام می‌شود. شما می‌توانید با مقداری چسب رنگی همان خانه‌های لی لی را بر روی سرامیک درست کنید و با توپی پارچه‌ای لی لی کردن را به فرزند خود آموزش دهید. این بازی علاوه بر تقویت تعادل و ماهیچه‌های پا، هماهنگی چشمان و عضلات را افزایش می‌دهد و برای بچه‌های 6 سال به بالا مناسب است.

17. بازی حافظه با حیوانات

همیشه یاد دادن اسم حیوانات به کودکان کاری سخت و پر چالش برای والدین است چرا که اکثر این حیوانات را کودکان از نزدیک ندیده‌اند و آن را نمی‌شناسند. خوشبختانه وجود عروسک‌های این حیوانات کار را تا حد زیادی برای والدین آسان کرده است. شما می‌توانید در این راستا قدم بزرگتری بردارید و با آنها یک یک بازی کودکانه در خانه درست کنید.

در این بازی شما حیوانات را به کودک معرفی می‌کنید و آن را به ترتیب در یک صف مقابل کودک می‌چینید. سپس از او بخواهید که چشمان خود را ببندد تا یکی از عروسک‌ها را حذف کنید. پس از باز کردن چشمانش از او بخواهید که به شما بگوید کدام حیوان حذف شده و در صورت لزوم با تقلید صدای آن حیوان یا توصیف شکل ظاهری‌اش به او کمک کنید. این بازی کودکانه در خانه علاوه بر تقویت حافظه، انگیزه و علاقه کودکان به حفظ کردن اسم حیوانات را نیز زیاد می‌کند. از این بازی برای کودکان در خانه می‌تواند برای آموزش نام حیوانات به انگلیسی و آموزش اعداد نیز مفید واقع شود.

18. ساخت برج

اگر به دنبال یک بازی بچه گانه در خانه هستید که کودک شما را در ساکت‌ترین و آرام‌ترین حالت ممکن نگه دارد، ساخت برج یکی از بهترین بازی‌ها برای شماست. در این بازی شما نیاز به چند تکه شی یک شکل و مسطح دارید که بتوانند بر روی یک دیگر قرار بگیرند.
از کودک خود بخواهید که تمام این تکه‌ها را بر روی یکدیگر بچیند و برج بسازد. ریختن تکه‌های بازی بر روی زمین به منزله باختن است و باید از اول شروع کند. این بازی مناسب کودکان 5 سال به بالاست و به دلیل نیاز به تمرکز بالا، یک بازی کودکانه در خانه بدون سر و صداست.

19. تیله بازی

تیله بازی یک بازی کودکانه در خانه است که سر و صدا و خرابکاری زیادی ندارد. شما می‌توانید به کودک خود نحوه زدن تیله‌ها با استفاده از انگشت دست رایاد بدهید و از او بخواهید با 3 حرکت یا بیشتر را به دروازه مشخص شده توسط شما برساند. این بازی برای کودکان 6 سال به بالا مناسب است و کودکان کوچک‌تر ممکن است تیله را بخورند.

این نکته مهم را در نظر بگیرید که پس از سپری کردن یک روز پر انرژی و انجام بازی های پرتحرک در خانه، در پایان روز کودکان بیش از هر چیزی به استراحت و خواب کافی نیاز دارند. آنچه حائز اهمیت است مهیا نمودن فضای آرامش بخش برای کودکان می‌باشد. یک فضای مناسب خواب برای کودکان مستلزم داشتن تهویه مناسب، محیط تمیز، ساکت و نور کافی می‌باشد. لذا در همین راستا با می‌توان فضای اتاق خواب را برای کودکان دلنشین نمود. خواب کافی و با کیفیت فرزند دلبند شما را با نشاط و پرانرژی برای یک روز جدید آماده می‌کند.