رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

اسباب بازی مناسب برای کودکان یک تا دو سال

بهترین اسباب بازی برای کودک 1 ساله

خرید اسباب بازی برای کودک 1 ساله، با توجه به تنوع اسباب‌بازی‌های بازار، و رشد سریع مهارت‌های کودک می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. ما در وبسایت شیکدو سال‌هاست در این عرصه فعالیت می‌کنیم، و از حضور کارشناسان برجسته و باتجربه در کنارمان بهره برده‌ایم و با همین پشتوانه، چندتا از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای کودک 1 ساله را در ادامه معرفی می‌کنیم:

حلقه هوش چرخدار

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای نوزادان و نوپایان، اسباب بازی‌هایی هستند که امکان بازی‌ آزاد و بدون پایان را فراهم می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا مهارت‌های جدید را با سرعت مناسب خودشان به دست آورند. اسباب بازی‌های چیدنی مثل حلقه‌ی هوش جزو بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان یک ساله هستند. ممکن است بسیار ساده بنظر بیاید، اما اسباب‌بازی‌های چیدنی مزایای زیادی برای رشد دارد. حلقه‌های روی هم به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم خود را تقویت کنند. علاوه بر این، اسباب‌بازی‌های چیدنی به والدین این فرصت را می‌دهد تا از طریق بازی با کودک ارتباط برقرار کنند.

پیچ و خم نی‌نی

بچه های کوچک، خصوصاً کودکان 1 ساله، عاشق پیچ و خم های مهره ای هستند. این اسباب بازی های چشم‌نواز و رنگارنگ معمولاً چوبی هستند و به کودکان کمک می کنند تا مهارت حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم را بهبود ببخشند. آنها حرکت مهره ها از یک طرف اسباب بازی به طرف دیگر را تماشا می کنند و لذت می‌برند.

مکعب‌های ابری

مکعب‌های ابری، اسباب‌بازی مناسبی برای نوزادان و کودکان نوپاست. بازی با این مکعب‌ها به تقویت حواس کودک از جمله حس بینایی و لامسه کمک می‌کند. تجربه‌ی تماشا کردن، فشردن، پرتاب کردن و یا روی هم چیدن این مکعب‌ها به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی – جنبشی، هوش بصری – فضایی و درک خود از روابط علت و معلولی را گسترش دهد.

اسباب بازی برای کودک یک ساله دختر | اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله | اسباب بازی کودک دو ساله

بهترین اسباب‌بازی برای کودک 2 ساله

فرآیند رشد مهارت‌‌های کودک نوپا سیال است و در این سن کودکان مختلف، ممکن است مهارت‌های مختلفی کسب کرده باشند، بنابراین بهتر است باتوجه به شناختی که از کودک دارید، برای او اسباب‌بازی انتخاب کنید. ما در وبسایت کتاب شیکدو، به پشتوانه‌ی سال‌ها فعالیت در زمینه‌ی کودک، با کمک کارشناسان بهترین اسباب‌بازی‌ها بریا کودک 2 ساله را به پیشنهاد می‌دهیم:

بازی برج و دلقک

بازی پیچ و خم

خرید اسباب بازی ماشین اشکال

بهترین اسباب‌بازی برای کودک 3 ساله

اسباب بازی هایی که تخیل و خلاقیت را تشویق می کنند و به رشد مهارت های حرکتی کمک می کنند برای کودکان 3 ساله ایده آل هستند. اسباب بازی‌هایی مانند بلوک‌های ساخت‌وساز، خمیر بازی یا واگن‌های قطار برای کمک به توسعه بیشتر مهارت های حرکتی ظریف و تاکتیک های حل مسئله‌ی کودک 3 ساله توصیه می‌شوند. در ادامه، تعدادی از اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ساله به پیشنهاد کارشناسان را به شما معرفی می‌کنیم.

بازی شب و روز

اسباب‌بازی قطار چوبی

اسباب بازی چفتوی پیچ و مهره

انواع اسباب‌بازی‌برای کودکان 1 تا 3 سال

کودکان نوپا در مقایسه با نوزادان زیر یک سال، می‌توانند با اسباب بازی‌های متنوع‌تری بازی کنند. البته ممکن است همچنان از بازی با برخی اسباب بازی‌های دوران نوزادی خود نیز لذت ببرند. همان بلوک‌هایی که یک یا دو سال پیش با آنها بازی می‌کردند، با گسترش دانش کودک، می‌توانند فرصت‌های آموزشی جدید و متفاوتی برای آنها فراهم کنند. جورچین و پازل انتخابی عالی برای کودکان نوپا هستند، چون به آنها یاد می‌دهند که چگونه اشکال مشابه را با یکدیگر مطابقت دهند. بلوک های لگو فرصتی برای یادگیری بیشتر رنگ‌ها و مفهوم تقارن‌ فراهم می‌کنند، و درعین‌حال مهارت‌های حرکتی کودک را نیز توسعه می‌دهند.

کودکان نوپا در این سن از عملکرد اشیا آگاه می‌شوند. آن‌ها دوست دارند اسباب بازی‌ها را به دنبال خود بکشند. مفهوم بازی وانمودی نیز در این دوره شروع می‌شود. کوچولوی شما ممکن است شب‌ها عروسکی را به رختخواب ببرد یا در حالی که قطار اسباب بازی را هل می‌دهد صداهای «هوهو چی‌چی» از خود دربیاورد.

اسباب بازی‌های هل‌دادنی و کشیدنی

اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی برای کودکی که هنوز درحال یادگیری راه رفتن است ایده آل است. او قبلاً مهارت هایی را برای بلند شدن از زمین و ایستادن به دست آورده است. اسباب‌بازی‌های هل دادنی و کشیدنی با تقویت ماهیچه‌ها و تقویت مهارت‌های حرکتی درشت می‌توانند کودک را در حفظ تعادل یاری کنند. چرخ دستی‌های پلاستیکی و واکر کودک برای این نوع فعالیت عالی هستند.

تاثیر اسباب بازی‌های هل‌دادنی و کشیدنی بر مهارت‌های کودک

 • افزایش مهارت‌های حسی و تقویت هماهنگی دست و چشم
 • تقویت توانایی حل مساله و تصمیم‌گیری
 • افزایش حس اعتماد به نفس
 • هماهنگی سیستم عصب و عضله

اسباب بازی‌های شناختی

در این سن کودک نوپا شما شروع به تشخیص دادن رنگ‌ها و شکل‌ها می‌کند. با افزارهای ساده و رنگارنگ به طور غیر مستقیم می‌توانید رنگ‌ها و شکل‌های مختلف را به او معرفی کنید.

تاثیر اسباب بازی‌های شناختی بر مهارت‌های کودک

 • افزایش مهارت‌های حسی و تقویت هماهنگی دست و چشم
 • آشنایی با رنگ‌ها
 • آشنایی با شکل‌های هندسی
 • افزایش حس اعتماد به نفس
 • آشنایی با رابطه‌ها

انواع لگو و بلوک

ساخت و ساز و بازی با لگو و بلوک‌ها مهارت‌هایی مانند حل مسئله، درک فضایی و خلاقیت را توسعه می‌دهد.

تاثیر بازی‌های بلوکی و لگو بر مهارت‌های کودک

 • افزایش مهارت‌های حرکتی ریز
 • آشنایی با رنگ‌ها
 • افزایش خلاقیت
 • افزایش دقت و تمرکز

انواع جورچین و پازل

چیدن پازل‌ قدرت حافظه، مهارت حل مسائل و ریسک پذیری را در کودکان تقویت می‌کند. هنگام کامل کردن یک پازل، کودکان باید شکل‌ها، رنگ‌ها، موقعیت‌ها و استراتژی‌ها را برای تکمیل آن‌ به خاطر بسپارند.

تاثیر جورچین ها و پازل ها بر مهارت‌های کودک

ایجادکودکان برای بازی کردن از اسباب بازی هایی استفاده می‌کنند که انواع مختلفی دارد؛ از اسباب بازی‌های عروسکی، شخصیت‌های کارتونی و وسایل نقلیه گرفته تا ، مهارتی، معما و بازی. اما آیا همه انواع اسباب بازی‌ها برای کودکان در تمام رده‌های سنی مناسب هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم: هنگامی که شما والدین عزیز قصد خرید اسباب بازی برای کودک خود را دارید، باید این محصول را بر اساس نوع، کارکرد و جنسیت کودک انتخاب و خریداری نمایید؛ چراکه همه اسباب بازی‌ها برای کودکان در سنین مختلف مناسب نیستند.

بچه های یک ساله دائما در حال حرکت هستند! معمولا آنها دوست دارند به طور پیوسته راه بروند و حتی از پله ها بالا بروند.انتخاب اسباب بازی برای کودکان زیر دو سال برای والدین مقوله بسیار مهم  است. چراکه این سن برای کودک مهمترین سن یادگیری و شناخت محیط پیرامون است. کودکان از شنیدن داستان لذت می برند، می توانند اولین کلمات خود را بگویند و در کنار کودکان دیگر بازی کنند البته که هنوز با مفهوم بازی گروهی آشنا نیستند.

 به همین دلیل انتخاب درست اسباب بازی مناسب این رده سنی هم به کودک در آموزش و یادگیری کمک می کند، هم به دلیل رنگارنگ بودن و مناسب بودن این رده سنی توجه خاص کودک را به خودش اختصاص می دهد.به طور کلی با خرید اسباب بازی های مناسب رده سنی کودک، می توانید از ابزارها و سرگرمی هایی که جنبه آموزشی داشته باشند استفاده کنید و زمینه های پرورش خلاقیت و اعتماد به نفس و نیز افزایش مهارت در کودک را ایجاد کنید.

کودکان زیر دو سال از تجربه کردن لذت می برند اما به تایید و همراهی والدین خود نیاز دارند. آنها در حال شناخت حواس پنج گانه و محیط پیرامون هستند به همین دلیل بی محابا و بدون هیچ گونه ترسی به همه جا سرک می کشند و اشیا را پرتاب می کنند و داخل دهان خود می گذارند. به همین دلیل یک اسباب بازی مفید علاوه براینکه باید آموزشی باشد ایمنی لازم نیز باید داشته باشد به طور مثال لبه های تیز و برنده نداشته باشد یا از اشیا ریز که قابلیت بلعیده شدن دارد اجتناب شود.

بهتر است برای خرید اسباب بازی زیر دو سال صرف اینکه اسباب بازی جنسیتی انتخاب کنید به جنبه آموزشی بودن اسباب بازی نیز توجه داشته باشید به طور مثال اسباب بازی هایی انتخاب کنید که حواس پنج گانه کودک را تقویت می کند، یا اسباب بازی هایی که از اشکال ساخته شده و به کودک مفهوم حجم و شکل را یادآور می شود و همینطور اسباب بازی هایی که از رنگ های اصلی سبز، زرد، قرمز و آبی تشکیل می شود.

حال اگر می‌خواهید بدانید مناسب‌ترین اسباب بازی کودکان 1 سال تا 2 سال (اسباب بازی کودک زیر دو سال) کدام اسباب بازی‌ها هستند؟ ما را تا پایان همراهی نمایید تا به شما بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان در این رده سنی را معرفی نماییم.

با توجه به تمام نکات گفته شده در هنگام خرید اسباب بازی زیر دو سال باید به یکسری نکات توجه کنید:

 • تا آنجا که می شود اسباب بازی ها قابل شستشو باشد کودکان در این سن اسباب بازی ها را در دهان می گذارند.
 • اسباب بازی ها دارای مواد رنگی تایید شده باشد و کلیه وسایل باید از مواد اولیه غیر سمی ساخته شده باشد.
 • اسباب بازی های پلاستیکی از جنس پلاستیک با کیفیت و درجه یک باشد.
 • هرگز از اسباب بازی های قدیمی که ممکن است غیر استاندارد و یا فرسوده باشد، استفاده نکنید.
 • اسباب بازی با سن و اندازه کودک متاسب باشد.
 • همانطور که گفته شد دارای لبه های تیز و قطعات ریز نباشد.
 • اسباب بازی های موزیکال مناسب سن کودک تهیه فرمایید. اسباب بازی های پر سر و صدا و یا دارای صداهای ناهنجار ممکن است برای شنوایی کودک مناسب نباشد.