رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

روش های چاپ عکس روی چوب

آموزش چاپ عکس روی چوب با کمترین امکانات در منزل

اگر به دنبال هدیه ای زیبا برای عزیزان خود هستید، با ما همراه باشید تا آموزش چاپ عکس روی چوب را تقدیم حضورتان کنیم. امیدواریم لذت ببرید. چاپ روی چوب موضوع مورد بحث ماست. یکی از موضوعاتی که برای زوج‌های جوان و عاشق مهم می‌باشد، این است که بتوانند از لحظه‌های عاشقانه و زیبایی که در زندگی دارند نهایت استفاده را ببرند و اینکه بتوانند این لحظه‌ها را برای همیشه در تاریخ ثبت کنند. یکی از کارهایی که می‌توان با استفاده از آن لحظه‌های خوش زندگی را ثبت کرد، عکس است که در ۱۰۰ سال اخیر استفاده‌های متنوعی از آن می‌شده است، از ثبت اتفاقات سیاسی گرفته تا اتفاقات خانوادگی و شخصی که هر کدام از این موارد نیز در جای خود مهم می‌باشد.

استفاده از این عکس‌ها و تصاویر ثبت شده می‌تواند برای انسان‌هایی که دوست دارند آن‌ها را به همراه داشته باشند، رنگ و بوی دیگر گرفته است، زیرا در گذشته عکس‌ها را چاپ می‌کردند و به اندازه ای که امروز وجود دارد عکاس و دوربین عکاسی وجود نداشت اما امروزه هر فردی در گوشی تلفن همراه خود یک دوربین عکاسی دارد و می‌تواند عکس‌ها را گرفته و در خود ذخیره کند. استفاده از عکس‌هایی که بسیار خاص و خاطره‌انگیز هستند می‌تواند در زیبایی خانه مهم باشد و می‌شود این کار را برای این مورد انجام داد که بتوانند با استفاده از عکس‌ها و قاب‌های زیبایی که این عکس‌ها را در آغوش گرفته است بتوانیم دکور خانه خود را عوض نماییم.

یکی از مواردی که می‌توان با استفاده از آن دکور خانه را عوض کرد استفاده از چاپ عکس روی چوب است. یکی از نمونه‌های جدید برای این کار، چاپ عکس روی چوب و هر سازه چوبی است، مانند چاپ عکس روی گیتار و سازهایی که در آن‌ها چوب به کار رفته است که در این بخش قصد داریم که بتوانیم روش‌های متنوعی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید خاطرات خود را روی ساز خود نیز حک کرده از دیدن آن لذت ببرید.

روش‎های متداول چاپ عکس روی چوب

روش‎های چاپ عکس روی چوب عبارتند از:

  • روش قدیمی انتقال عکس روی چوب
  • چاپ عکس سیاه و سفید روی چوب (مشابه فرآیند چاپ چرم)

1. روش قدیمی انتقال عکس روی چوب

استفاده از این هنر که روی چوب و سفال تصاویری را بتوانیم نقش بیندازیم در گذشته مرسوم بوده است و می‌توانستند عکس‌های متفاوتی را که دوست دارند، روی چوب و سفال حک نمایند، این کار در گذشته باعث شده که ما بتوانیم بهتر تاریخ را بشناسیم و آن را درک نماییم. کاری که برای ثبت عکس روی چوب انجام می‌دادند به این صورت بود که می‌توانستند این کار را به روش‌هایی مانند سوزن زدن روی چوب و استفاده از جوهر یا پودر زغال، انجام می‌شده است و در واقع می‌توان گفت که با استفاده از این وسیله ها، چوب را نقاشی می‌کردند و دیده‌ها و شنیده‌های خود را روی جسم بی جای چوب می‌تراشیدند و می‌کشیدند. امروزه این روش مقداری پیشرفته‌تر شده است و با اختراع کاربن، تصاویر را روی چوب می‌کشند و یا اینکه می‌توانند از روش‌های دیگری مانند چسباندن مستقیم عکس بهره بگیرند.

2. چاپ عکس سیاه و سفید روی چوب

برای چاپ عکس‌هایی که وجود دارد می‌توان به این نکته دست یافت که هر چه میزان و تنوع رنگ در این عکس‌ها بیشتر باشد، کار سخت‌تر خواهد بود و به نظر می‌رسد برای ابتدای کار نیاز داریم که از راه‌های آسان‌تری بهره بگیریم که یکی از این راه‌ها استفاده از عکس‌های سیاه و سفید است. اگر عکسی که در اختیار دارید سیاه و سفید نیست، نگران نباشید برای این موضوع هم راه حلی وجود دارد. یکی از کارهایی که برای این موضوع بهتر است انجام شود این است که از عکس‌های آماده استفاده کنیم و یا اینکه اگر این عکس‌ها را در خانه نداریم می‌توانیم از پرینتر کمک بگیریم. نوع پرینتری که برای چاپ عکس روی چوب استفاده می‌شود بهتر است از نوع لیزری باشد، زیرا نوع جوهر افشان آن نمی‌تواند کار را به شکلی که می‌خواهیم تحویل ما بدهد.

نحوه آماده کردن عکس برای پرینت

در ادامه به نحوه آماده کردن عکس موردنظر برای پرینت خواهیم پرداخت، این مراحل عبارتند از:

قرینه کردن تصویر

تصویر را با وضوح بالا پرینت بگیرید

تصویر را روی کاغذ مناسب پرینت کنید

1. قرینه کردن تصویر

چیزی که برای چاپ اهمیت دارد، توجه به این نکته است که برای پیاده سازی عکس، باید بتوانیم آن را به صورت قرینه برگردانیم و نیز با توجه به این که می‌توانیم این کار را به سادگی انجام دهیم، سهل انگاری در انجام آن جایز نیست. این موضوع که تصویر قرینه چاپ شود، زمانی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند که بخواهیم نوشته و یا لوگویی را روی چوب چاپ نماییم. به نظر می‌رسد با استفاده از تکنولوژی که وجود دارد، دیگر استفاده از این موضوع که بتوانیم عکس‌های خود را قرینه کنیم، کار سختی نیست و می‌توانیم به راحتی این کار را انجام دهیم. یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد، این است که با استفاده نرم افزار فتوشاپ بتوانیم عکس را به اندازه ۱۸۰ درجه، قرینه کنیم، اگر از فتوشاپ می‌خواهید برای این کار استفاده کنید می‌توانید از گزینه flip canvas horizental استفاده کرد.

2. تصویر را با وضوح بالا پرینت بگیرید

یکی از نکات مهم دیگر که برای آماده سازی قبل از پرینت برای چاپ عکس روی چوب وجود دارد، این است که سعی کنیم عکسی را که در نظر داریم، به صورت واضح پرینت بگیریم که برای این کار نیاز داریم رزولوشن تصویر را روی ۳۰۰ قرار دهیم، توجه داشته باشید عددی که گفتیم حداقل بوده و می‌تواند بیشتر نیز باشد. کیفیت و وضوح تصویر به این دلیل بهتر است وجود داشته باشد، زیرا می‌توان با استفاده از آن مقدار بیشتری تونر به کاغذ چسباند و در نتیجه عکسی که انتقال پیدا می‌کند، می‌تواند واضح باشد.

3. تصویر را روی کاغذ مناسب پرینت کنید

شما که تا این قسمت مسیر را پیش رفته اید، تا انتها چیزی نمانده و برای این که بتوانید تصویر موردنظر خود را بهتر انتقال دهید، استفاده از کاغذ مخصوص می‌تواند به شما کمک کند. برای این منظور می‌توان از کاغذهایی که برای چاپ حرارتی مناسب هستند استفاده کرد که در بازار به نام‌های کاغذ استیکر و سابلی شناخته می‌شود و احتمالا نرم افزار فروشی ها، این کاغذ را داشته باشند. این کاغذها دارای خاصیتی هستند و آن این است که کمترین چسبندگی را به تونر دارند و می‌توانند تصویر را با کیفیت بهتری به ما ارائه دهند می‌توان از کاغذهای معمولی نیز استفاده کرد اما نمی‌توان به کیفیت مناسب دست یافت.

حالا نوبت به نحوه چاپ عکس روی چوب می رسد. تخته چوب را به طور کامل با لایه ای ضخیم از چسب چوب رقیق شده با آب بپوشانید. سپس تصویر مورد نظر خود را که چاپ لیزری کرده اید روی چوب قرار بدهید.

سمت رنگی تصویر به روی کار قرار بگیرد و سمت سفید سمت خودتان. سپس با دست یا کاردک روی عکس بکشید و سعی کنید که حبابی باقی نماند. برای یکروز بگذارید که کاملا خشک شود.

بعد از خشک شدن کامل روی کاغذ را با آب اسپری کنید تامرطوب و خیس شود. بعد با انگشت روی سطح کار را ماساژ داده تا تکه های کاغذ از سطح چوب پاک شود. تکه ها به صورت لایه لایه برداشته می شوند. با جداشدن این تکه ها تصویر کم کم نمایان می شود.

توجه داشته باشید که مالش نباید تا حدی باشد که تصویر منتقل شده پاک شود. وقتی که تمام کاغذ از روی سطح کار برداشته شد برای دوام و تثبیت تصویر روی کار را یک لایه دیگر مادپاژ یا چسب دکوپاژ و درصورت دردسترس نبودن چسب چوب بی رنگ شونده که با آب رقیق کرده اید بزنید و بگذارید تا کاملا خشک شود.

2 روش چاپ عکس روی چوب در چند قدم ساده و کاربردی

روش‌های زیادی برای چاپ عکس روی چوب وجود دارد و یکی از آن‌ها استفاده از چسب ماد پاج (Mod Podge) است. این روش را اگر با دقت و تکنیک‌های درست انجام دهید، به نتایج موفقیت آمیزی خواهید رسید. به دو روش می‌توان این کار را انجام داد:

  • چسباندن عکس به چوب به صورت مستقیم با استفاده از چسب ماد پاج
  • چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب ماد پاج

اگر اصول پایه این روش چاپ عکس را بدانید می‌توانید از این طریق هدیه‌های زیبایی را به عزیزانتان تقدیم کنید.

چسباندن عکس رنگی روی چوب با چسب ماد پاج

یک قطعه چوب مسطح تهیه کنید. البته می‌توانید از جعبه جواهرات چوبی دارای درب صاف نیز استفاده کنید. پیشنهاد من این است که برای تهیه این قطعه چوبی سری به فروشگاه‌های هنری بزنید.

در صورت نیاز چوب را سنباده بزنید. معمولا قطعات چوبی موجود در فروشگاه‌های دارای سطحی صاف هستند؛ اما ممکن است کناره‌های چوب ناهموار باشد. ناهمواری‌ها را با سنباده صاف کرده و در آخر براده‌ها را با دستمال تمیزی از روی چوب پاک کنید.

لبه‌های چوب را متناسب با سلیقه خود رنگ کنید و برای این که ظاهری زیباتر داشته باشد از دو لایه رنگ اکریلیک استفاده کنید. قبل از به کار بردن لایه دوم ابتدا اجازه دهید لایه اول کاملا خشک شود. رنگ انتخابی باید متناسب با رنگ عکسی باشد که می‌خواهید روی چوب بچسبانید و مقداری از سطح روی چوب را نیز رنگ بزنید تا در صورت کوچک بودن عکس چوب خام دیده نشود.

یک لایه چسب ماد پاج (Mod Podge) روی سطح چوب بزنید. چسب را با استفاده از قلم موی رنگ صاف یا قلم موی فوم روی چوب بزنید. لایه چسب باید نازک و یکنواخت باشد.

عکس را روی چوب قرار داده و بفشارید. هر گونه حباب و تاشدگی را به آرامی صاف کنید و این کار را از مرکز عکس شروع کنید.

روی عکس یک لایه چسب ماد پاج بزنید. قلم مو را با حرکات نرم و مستقیم از یک سمت عکس به سمت دیگر بکشید.

به مدت 15 الی 20 دقیقه اجازه دهید چسب خشک شود. سپس به همان ترتیب لایه دوم چسب را به کار ببرید. این بار قلم مو را از بالا به پایین بکشید. با این کار تکسچر بوم نقاشی را روی سطح کار ایجاد خواهید کرد.

اگر می‌خواهید از سمت دیگر چوب برای چسباندن عکس استفاده کنید، اجازه دهید چسب قسمتی که کار کرده‌اید کاملا خشک شود.

اجازه دهید چسب به طور کامل خشک شود. اگر قبل از خشک شدن کامل چسب از آن استفاده کنید، ممکن است سطح کار حالت چسبنده پیدا کند.

چاپ عکس رنگی روی چوب

ابتدا یک قطعه چوب صاف تهیه کنید. اگر سطح چوب دارای پستی، بلندی و ناهمواری است، با استفاده از سنباده دندانه ریز ناهمواری‌ها را از بین ببرید. با این کار عکس رنگی راحت‌تر به سطح چوب چسبانده می‌شود.

برای زیبایی بیشتر کار، لبه‌های چوب را بسته به سلیقه خود رنگ آمیزی کنید.  بهتر است در چنین مواردی از دولایه رنگ اکریلیک استفاده کنید و قبل از لایه دوم اجازه دهید لایه اول به طور کامل خشک شود اما اگر علاقمند سبک و نمای روستیک هستید، لبه‌های چوب را رنگ نکنید.

اگر می‌خواهید عکس روی چوب مات باشد و بافت چوب هم مشخص نباشد، از چسب ماد پاج مدیوم استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید عکس شفاف و بافت چوب نیز مشخص باشد از چسب ماد پاج معمولی و مات استفاده کنید.

عکس را با پرینتر لیزری روی کاغذ معمولی چاپ کنید. از پرینتر جوهری یا کاغذ مخصوص عکس استفاده نکنید. اگر به پرینتر لیزری دسترسی ندارید، در عوض می‌توانید از دستگاه کپی لیزری استفاده کنید. اگر می‌خواهید تصویر برعکس پرینت نشود، آن را با برنامه‌های ویرایش معکوس کنید. اگر تصویر دارای حاشیه سفیدرنگ است حتما آن را ببرید.

یک لایه ضخیم از ماد پاج انتخابی را با استفاده از قلم موی رنگ یا قلم موی فوم روی سطح عکس بمالید.

تصویر را از قسمتی که چسب زده‌اید (یعنی از قسمت روی تصویر) روی چوب قرار دهید.

بلافاصله پس از قرار دادن عکس روی چوب لبه کارت اعتباری را روی عکس بکشید. این کار را از وسط عکس شروع کنید و تا لبه‌ها ادامه دهید. تمامی چسب‌های بیرون زده از لبه عکس را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

به مدت 24 ساعت اجازه دهید عکس و چوب کاملا خشک شود. سپس دستمال مرطوبی را پشت آن قرار دهید. پس از این که کاغذ عکس کاملا مرطوب شد وارد مرحله بعد می‌شویم.

کاغذ عکس را از روی چوب پاک کنید. این کار را می‌توانید با دستمال یا اسفنج مرطوب با حرکات دایره‌ای شکل انجام دهید. با ملایمت این کار را انجام دهید؛ زیرا با فشار زیاد ممکن است عکس از روی چوب کاملا پاک شود.

چوب را زیر آب بگیرید تا تمام کاغذهای باقیمانده روی آن پاک شود. اگر کاغذ کامل پاک نشد اجازه دهید چوب خشک شود سپس مراحل پاک کردن عکس را دوباره تکرار کنید.

اجازه دهید چوب به مدت یک ساعت خشک شود و پس از خشک شدن آن 2 الی 3 لایه چسب ماد پاج روی کار بزنید. اجازه دهید لایه اول به مدت 15 الی 20 دقیقه خشک شود. سپس لایه دوم را بزنید. در صورت نیاز می‌توانید 3 لایه چسب روی تصویر بزنید.

در آخر اجازه دهید چسب ماد پاج کاملا خشک شود؛ زیرا در غیراینصورت حالت چسبنده پیدا می‌کند. این روش برای چسباندن عکس به دوطرف چوب مناسب نیست؛ به علت این که یک از مراحل آن مرطوب کردن چوب است که ممکن است تصویر سمت دیگر را خراب کند.

اگر شما هم تجربه‌ای درباره چاپ عکس روی چوب یا چاپ عکس روی شیشه  دارید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.