رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

صنعت چاپ تصویری در چه دوره ای وارد ایران شد؟

تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان

تجزیه و تحلیل سوال پرتکرار “تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان” در مجموعه چاپخانه تهران ، در این مقاله به صورت کامل به سوال بسیاری از کاربران با عنوان صنعت چاپ در چه دوره ای وارد ایران شد می پردازیم پس با ما همراه باشید.در دنیای امروزی بسیاری از صنعت ها پیشرفت بسیار زیادی داشتند ، یکی از نمونه صنعت هایی که پیشرفت فوق العاده ای داشتند ، صنعت چاپ است. در این مقاله به صورت کامل و جامع به تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان می پردازیم.

اولین چاپخانه ایران در کدام شهر بود | اولین کتاب چاپ شده در جهان | پدر صنعت چاپ ایران

جهت سفارش چاپ بر روی جعبه پیتزا و تماشای تصاویر جعبه پیتزا پینترست و ویدئو جعبه پیتزا یوتیوب به سایت ما مراجعه نمایید.

از گذشته تا به امروز ، صنعت چاپ در زندگی بشر تاثیر بسیار زیادی داشته است. تاریخ شناسان ثابت کرده اند که صنعت چاپ از سده های گذشته مورد استفاده بشر قرار می گرفته است. در زمان غارنشینی بشر ، انسان های نخستین برای ارتباط گرفتن با یکدیگر از چاپ تصویر و اشکال مختلف بر روی دیوار و هر چیزی که قابل چاپ بود استفاده می کردند. بعد از مرور زمان نوشتن روی دیوار دیگر از رونق افتاد و برای درج تصاویر از پوست ، چرم و .. استفاده می کردند. در ادامه مقاله تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان می پردازیم به :

تحقیق درباره صنعت چاپ

شما می توانید تمامی این متن را کپی بگیرید و برای تحقیق خود آماده کنید ، متن این مقاله به صورت ادبی نوشته شده است و شما می توانید به خوبی از آن نمره بگیرید. میریم سراغ اصل مطلب، با هر دهه ای که می گذشت ، صنعت چاپ پیشرفت بسزایی را تجربه می کرد و با هر پیشرفتی که حاصل می شد ، زندگی مردم تحت تاثیر این تغییرات قرار می گرفت و بهبود می یافت. امروزه نیاز بشر به صنعت چاپ در سر تا سر این کره خاکی نمایان است.

شاید تصور کنید که این همه نیاز از کجا می آید ؟ به آن می پردازیم. از همان ابتدای تولد شما ، نیاز شما به چاپ شروع شده است. برای گرفتن شناسنامه ، برای دریافت بیمه ، رسید خرید ، کتاب درسی ، و …. با همین مثال ساده متوجه شدید که سال های بسیاری از عمرتان را وابسته به چاپ بودید ولی تا به حال دقت نمی کردید.

چاپ چیست؟

سالیان سال در زندگی ما ، صعنت چاپ و نشر نقش بسیار مهمی در زندگی ما داشته است. اما با این حال بسیاری از افراد معنی لغت و معنایی واژه چپ را نمی دانند. ادامه می دهیم. در یک عبارت بسیار ساده و کامل ، می توان گفت که چاپ در واقع ، انتقال دادن هر متن ، تصویر ، نقاشی و.. بر روی سطحی گفته می شود. حتی نوشتن عادی شم بر روی کاغذ از کار افتاده توسط شما نیز ، چاپ گفته می شود. در ادامه سوال تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان می پردازیم به :

چاپخانه چیست؟

معنی چاپخانه را می توان در مثالی برای شما توضیح دهیم. در واقع به ساده ترین حالت ممکن ، به محلی که درش تمامی مراحل چاپ انجام می شود و شامل کارکنان خاص و با تجربه ، دستگاه های پیشرفته ، مراحل ویراستاری و … باشد ، چاپخانه می گویند. شاید برایتان جالب باشد که اولین چاپ در چه سالی و در چه کشوری صورت گرفته است. تاریخ شناسان اعلام کرده اند که یوهانس گوتنبرگ در سال ۱۴۵۶ میلادی و در کشور آلمان توانست اولین حرف چاپی را با دستگاه چاپ تولید کند. اگر یادتان باشد اشاره کردیم که صنعت چاپ از زمان غارنشین رواج داشته است ولی نه به این صورت !

سیر تحول صنعت چاپ

در این قسمت قصد داریم که سیر تحول صنعت چاپ را با توجه به تغییرات اساسی آن مورد بررسی قرار دهیم. تحول صعنت چاپ را در ۶ دوره می توان بررسی کرد :

  • دوران تاریخی
  • دوران باستان
  • دوران چینی ها
  • دوران هنری
  • دوران مکانیک
  • دوران فتو مکانیک

در ادامه مقاله تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان باید به صنعت چاپ در چین نیز دستی بزنیم.

صنعت چاپ چین

صنعت چاپ چین روند متفاوتی داشته به آن می پردازیم. بی شنگ چینی اولین کسی بود که توانست در سال ۱۴۰۱ میلادی ، ابتدایی ترین چاپ را به کمک گل رس انجام داد. در واقع چینی ها خیلی زودتر از گوتنبرگ توانسته بودند که حروفی بسازند که قابل انتفال باشد، اما پوتنبرگ در آلمان توانست که حروف را از سرب و آنتیموان بسازد. حاثر اهمیت است که بدانید چاپ باسمه در زمان سلسله تانگ در چین در بین سال های ۶۱۸ تا ۹۰۶ مورد استفاده قرار می گرفته است.

در آن دوران ، تصاویر پس از حکاکی بر روی چوب ، بر روی پارچه نیز چاپ می شدند. همچنین در سال ۵۹۳ امپراتور ون تی ، در یک دستور حکومتی اعلام کرده بود که نوشته ها و نقاشی ها بودایی باید چاپ گردد ، در ابتدا آن را بر روی قسمت نازک کاغذ نوشته و سپس با چسباندن آن بر روی چوب ، آن را بر روی چوب حک می کردند. قدیمی ترین کتاب چاپ شده توسط بشر را می توان متن مذهبی بودایی ارائه کرد که در سال ۸۶۸ چاپ شده است.

قرن نهم در کشور چین از لحاظ رشد در صنعت چاپ و نشر را می توان قرن بسیار خوب و بزرگی دانست. آن ها در ابتدا توانسته بودند که کتاب های چاپی را خریداری کنند اما بعد از مدتی ، خودشان توانستند که صنعت چاپ را در دست بگیرند و پیشرفت قابل توجهی داشته باشند. مسیر صنعت چاپ در کشور چین به صورتی شد که آن ها توانستند در سال ۱۰۰۰ میلادی ، تومار های خودشان را با کتاب های صحافی چاپ شده توسط خودشان تعویض کنند.

صنعت چاپ در اروپا

بر اساس نظریات موجود احتمال می رود که مارکوپولو و سایر مسافرانی که جاده ابریشم را طی می کردند ، بعد از مشاهده کتاب های چاپی ، این فن را به اروپا وارد کرده باشند. گوتنبرگ که دستگاه چاپ را با ایده گرفتن از فن آوری و تکنولوژی آن روزه ساخت ورق  و… اختراع کرد و مطمعنن اولین فردی بود که برای اولین بار ، برای حرف حروف ، یک قطعه ساخت تا بتواند حروف را چاپ کند. این قطعه ها به مرکب مالیده می شدند و با فشاری که به سطح کاغذ وارد می شد ، حروف چاپ می شد. در ادامه سوال تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان می پردازیم به :

تاثیر گوتنبرگ در صنعت چاپ و نشر اروپا

گوتنبرگ توانست با روشی که اختراع کند ، روزی ۳۰۰ الی ۵۰۰ تا برگه چاپ کند. کتاب مقدس اروپایی ها با ۴۲ سطر ، اولین کتابی بود که گوتنبرگ توانست برای اولین بار آن را چاپ کند. بعد از مدتی ، این فن در سرتاسر اروپا رواج گرفت به شدتی که در انتهای قرن ۱۵ ، حدود ۲۰۰ چاپخانه در اروپا در حال فعالیت بودند.

چاپخانه آنتون کابرگر مهم ترین چاپخانه اروپا بود که در شهر نورنبرگ آلمان ، با ۲۴ دستگاه و صد ها نفر مشغول به کار بود. استفاده از این دستگاه که توسط گوتنبرگ اختراع شده بود نیز تاریخ مصرفی داشت و سرانجام آلوئیس زنه فلدر آلمانی ، در سال ۱۷۹۶ میلادی ، دستگاه چاپ سنگی یا لیتوگرافی را اختراع کرد.  در انتهای مقاله تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان به صورت تخصصی به صنعت چاپ در ایران می پردازیم.

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

اولین دستگاه چاپ در ایران ، دستگاه چاپ سنگی بود که در سال ۱۲۲۵ در شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته بود. این دستگاه توسط میرزا صالح از قاره اروپا وارد ایران شده بود. بعد از مدتی نیز صنعت چاپ در ایران نیز رواج یافت و این روش چاپ ، تا ۵۰ سال بعد به همین صورت باقی مانده بود و مورد استفاده قرار می گرفت.

نخستین چاپ تصویری در ایران در دوره محمد شاه بوده است و اولین کتاب تصویری شکل که کتاب لیلی و مجنون نیز بود ، در سال ۱۲۵۹ چاپ شد. همچنین اولین چاپخانه حرفی در ایراننیز توسط یوسف اعتصامی و در سال ۱۲۷۰ در تبریز پایه گذاری شد.

اولین کتاب چاپ شده در ایران

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین کتابی که در کشور ما تولید و چاپ شد در شهر بزرگ تبریز بوده است. در سال ۱۲۳۳ قمری کتابی با عنوان رساله فتحنامه که توسط فردی با سواد به نام میرزا ابلقاسم قائم مقام نوشته شده بود به چاپ رسید. البته توجه داشته باشید که از نخستین ترین چاپخانه هایی که در ایران تاسیس شده است می توان به چاپخانه اصفهان نام برد که در سال ۱۲۸۷ و توسط سید محمد حاج اقا به نام حبل المتین ساخته شد که البته هنوز هم فعالیت می کند.

صنعت چاپ در زمان کدام پادشاه وارد ایران شد

حتما تا به الان متوجه شده اید که با توجه به زمان هایی که برای شما رو کرده ایم ، اولین پادشاهی که توانست صنعت چاپ را از نزدیک حس کند ، پادشاهان هخامنشی بودند. در واقع در این زمان بود که صنعت چاپ وارد ایران شد و توانست زود پیشرفت بکند.

سخن آخر :

امیدواریم از مقاله تاریخچه صنعت چاپ در ایران و جهان لذت برده باشید ، اگر علاقه دارید تا مقالات بیشتری را مطالعه کنید بهتون پیشنهاد می دهیم که هر روز وب سایت ما را چک کنید تا از مقالات جدید منتشر شده خبردار شوید.