رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

آیا قیمت پرده زبرا در کیفیت چاپ آن تاثیر دارد؟

پرده زبرا تصویری | چاپ پرده زبرا

پرده زبرا تصویری در واقع ترکیبی از پرده شید رول و پرده کرکره بوده که از دو لایه موازی، با ترکیبی از تور و پارچه تشکیل شده است و به همین دلیل اصطلاحا به آن پرده دابل رول نیز اطلاق میگردد. همچنین پس از چاپ پرده زبرا و تحویل آن، میتوان با تغییر زاویه بین دو لایه و نوارهای میانی، نور عبوری از پرده را تغییر داد و کنتراست نور مورد نظر در هر فضا را به تفکیک کنترل نمود. به این ترتیب که با بالا و پایین کردن پرده توسط همپوشانی نوارهای از جنس های مختلف مانند کتان، تور یا پارچه که بر روی پرده قرار دارد میتوان مقدار نور را به صورت دلخواه تنظیم .

در صورت نیاز میتوان پرده زبرای تصویری مورد نظر را کاملا جمع نمود و از نور کامل و یا سایه کامل استفاده کرد و یا حتی بر حسب نیاز نور ورودی را به صورت سایه و روشن تنظیم نمود. در واقع این مکانیزم کنترل ورودی نور است که موجب محبوبیت روزافزون پرده زبرا تصویری و فروش پرده شید شده است.

بطور خلاصه میتوان گفت که پرده زبرا تصویری از یک مجموعه که به صورت  افقی از تور و پارچه بافته شده تشکیل شده است که این پارچه به صورت دو لایه بر روی هم قرار میگیرد. هنگامی که پارچه ها و توری های این دو لایه بر روی هم قرار میگیرند نور وارد میشود. برای تاریک کردن محیط و جلوگیری از عبور نور با کشیدن طناب زبرا، قسمت پارچه ای پرده بر روی توری قرار میگیرد و سبب جلوگیری از ورود نور میشود و به همین ترتیب است که میتوان حتی حالت سایه روشن را نیز ایجاد نمود.

تفاوت ها و شباهت ها بین پرده زبرا تصویری با پرده شیدتصویری:

فلسفه وجود همه انواع پرده ها ( پرده زبرا تصویری – پرده شید تصویری – پرده زبرا ساده – پرده شید ساده – پرده مخمل – پرده لووردراپه و موارد مشابه ) برای حفظ حریم محیط ها و همچنین محافظت در برابر نور خورشید, عوامل جوی و حتی مانعی در برابر ورود حشرات و جانوران موذی می باشد.

امروزه اما به جهت گستردگی مفهوم معماری و دکوراسیون فضا و همچنین درهم آمیختن مفاهیم و صنایعی نظیر معماری و تبلیغات، کاربرد بسیاری از المان های معماری به صورت چند وجهی تعریف میگردد. به گونه ایی که میتوان علاوه بر کاربرد اولیه بسیاری از ابزار واکسسوریهای محیطی مانند پرده کاربردهای تبلیغاتی نیز برای آنها تعریف نمود. بطوری که با اطمینان خاطر میتوان گفت با ظهور فناوری چاپ روی پرده انقلابی در صنعت تبلیغات محیطی به وجود آمده است و کمتر محیط تجاری وجود دارد که از این موهبت و فرصت طلایی غفلت نموده باشد و از چاپ روی پرده زبرا یا چاپ روی پرده شید دور مانده باشند.

پرده ها بر اساس نوع عملکرد، شیوه نصب، کارآیی و جنس انواع و اقسام مختلفی دارد که بعضا برخی از گونه های پرده ها در اثر مرور زمان و تکامل نوع دیگری از پرده ها به وجود آمده اند. به عنوان مثال پرده زبرا تصویری با مکانیزمی بسیار مشابه با پرده شید تصویری میباشد اما به واقع میتوان اذعان داشت که نمونه تکامل یافته تر آن محسوب میگردد. به همین دلیل تفاوت بین پرده تصویری و پرده شید بسیار اندک میباشد و در بسیاری از اوقات این دو نوع پرده با یکدیگر اشتباه گرفته میشوند.

در واقع مهم ترین تفاوت های بین پرده زبرا قیمت 1401 و پرده شید را میتوان به موارد ذیل دسته بندی نمود:

ساختار و جنس آن: همانطور که قبلا و در بخش مقدمه نیز اشاره مختصری شد پرده از دو لایه ‌ی پارچه و تور تشکیل شده است ولی شید از یک لایه پارچه ساده یا طرح دار تشکیل شده است که البته با توجه به پیشرفت صنعت چاپ امکان چاپ تصویر بر روی پرده زبرا و پرده شید میسور میباشد.

کنترل مقدار نور: شاید بتوان گفت مهمترین عامل ایجاد تفاوت بین پرده  تصویری و پرده شید همین موضوع میباشد. پرده قابلیت تنظیم نور دارد، همانطور که پیشتر ذکر شد به دلیل امکان همپوشانی ردیف های از جنس پارچه با جنس توری در پرده زبرا  میتوان به مقدار دلخواه نور ورودی را تنظیم نمود یا حتی کاملاً جلوی ورود نور را گرفت، اما پرده ی شید به دلیل یکپارچه بودن آن، این قابلیت را در خود ندارد.

اما همانطور که گفته شد پرده زبرا و پرده شید شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند که شاید بتوان به موارد ذیل به عنوان مهمترین شباهت بین این دو نوع پرده اشاره داشت:

قابلیت شست و شو : براحتی میتوان هر دو مدل پرده زبرا تصویری و پرده شید را از محل قاب بست خارج کرده و آن را با آب و کف و یا هر نوع شوینده دیگری مورد تنظیف و شست و شو قرار داد.

مکانیزم حرکت : پرده نیز قابلیت جمع شدن به صورت دستی و موتور را داراست که از وجوه مشترک با پر ده شید محسوب میگردد. همچنین میتوان به جهت سهولت بیشتر در استفاده از این پرده ها از موتور های کنترلی ساده و یا هوشمند بهره مند گشت. موتور های هوشمند، قابلیت کنترل شدن بوسیله گوشی های اندرویدی را دارند که از ارکان اساسی در ایجاد خانه های مدرن و هوشمند به شمار می آیند.

محاسن و مزایا پرده زبرا تصویری

با توجه به توضیحات ارائه شده میتوان به برخی از ویژگی های مهم پرده زبرا تصویری اشاره نمود:

 • تنوع بالای محصولات به لحاظ جنس دوخت که میتواند به صورت پارچه، کتان و یا پلی استر در نظر گرفته شود .
 • امکان چاپ تصویر روی پرده زبرا متناسب با سلیقه متقاضیان در هر دو طرف پرده
 • سهولت در نصب در ابعاد و اندازه های مختلف. بطوری که مشتریان میتوانند در هر مکانی از این نوع پرده استفاده نمایند و برخلاف پرده های سنتی عملیات نصب پرده زبرا تصویری بسیار سریع و ساده میباشد.
 • قابلیت شستشو پرده زبرا تصویری به نحوی که در کیفیت اصلی پرده با توجه به کیفیت بالای چاپ و جنس پرده های پس از شستشو خللی وارد نشود.
 • جلوگیری از اتلاف انرژی با توجه به قابلیت تنظیم نور ورودی به داخل فضا بوسیله پرده زبرا تصویری
 • قیمت مناسب پرده زبرا علیرغم تنوع در جنس و رنگ و طرح باعث گردیده است تا این امکان برای تمامی سلایق به وجود آید تا بتوانند متناسب با توان خرید و نیاز خود اقدام به انتخاب پرده زبرا مورد نظر خود نمایند.
 • دوام و عمر بالای محصولات پرده زبرا تصویری در عین حالی که با توجه به محافظت از فضای داخلی در برابر اشعه های نور خورشید پس از مدتی شاهد پوسیدگی و یا کاهش کیفیت پرده های سنتی با کاربرد مشابه هستیم اما به دلیل کیفیت بالای محصولات و همچنین بهره گیری از رنگ های ضد uv در چاپ طرح باعث مقاومت پرده زبرا تصویری در برابر عوامل مهاجم موجود در نور خورشید گشته است.
 • امکان ارائه تبلیغات محیطی موثر با بهره گیری از چاپ روی پرده زبرا

کاربری تجاری و تبلیغاتی:

همانطور که در مقدمه گفته شد از پرده های زبرا تصویری در کنار پوستر دیواری میتواند به عنوان یک عامل تبلیغاتی موثر در تمامی فضا ها از جمله محیط های تجاری، اقتصادی و کسب و کارهای کوچک و بزرگ علاوه بر کاربری اصلی پرده‌ ها در کنترل نور و حریم هر فضا نیز بهره جست. امروزه و با پیشرفت و ترقی تکنولوژی و امکان چاپ روی پرده زبرا شاهد اقبال چشمگیر به استفاده تبلیغاتی از این نوع پرده ها می باشیم.

به عنوان مثال در یک فضای تجاری وجود پرده زبرا تصویری حامل یک پیام تبلیغاتی خلاقانه میتواند به عنوان یک جاذب قلمداد شود. به گونه ایی که در کمتر پاساژ و یا مجتمع تجاری میتوان ادعا کرد که اثری از تبلیغات محیطی با استفاده از پرده زبرا تصویری یافت نمیشود. شاید بتوان گفت پرده زبرا تصویری امروزه عضو جدایی ناپذیر در برپایی شو روم ‌ها، مزون ها و گالری هاست.

کاربری مسکونی و داخلی:

شاید نتوان به درستی اولین مورد استفاده از پرده را تخمین زد اما یک اعتراف به یک نکته بدیهی و غیر قابل کتمان است و آن هم میل به کمال و زیبایی غریزی انسان است که ریشه در سرشت آدمی دارد. از همین رو با اطمینان میتوان گفت همیشه در سیر تاریخ، بشر بدنبال تکامل تمامی ارکان و وسایل زندگی خود بوده است و به یقین در این مسیر بسیاری از ابزار زندگی دچار دگرگونی و تحول جهت بهتر شدن و افزایش کیفیت شده اند.

قطعا پرده نیز به عنوان یکی از ابتدایی ترین وسایل خانگی از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر کارآیی اصلی خود یعنی ایجاد حریم و حفاظ برای یک محیط با گذشت زمان دچار تغییرات و گستردگی های فراوانی شده است. پرده زبرا تصویری به عنوان یکی از مدرن ترین و به روز ترین پرده ها موقعیت مناسبی برای خود در سبد خرید کالاهای خانگی ایجاد نموده است که مهمترین دلیل آن زیبایی خیره کننده آن است.

امکان چاپ انواع تصاویر و طرح های مختلف در پرده زبرا تصویری امکان ایجاد کنتراست و ترکیب رنگ بندی در فضای داخلی آپارتمان ها و منازل مسکونی را برای طراحان دکوراسیون سهل الوصول کرده است. پرده زبرا تصویری این امکان را براحتی فراهم میسازد تا خانه ای متناسب با روح معماری و چیدمان فضا خلق نمود . امکان تنظیم نور ورودی نیز بر این مزیت افزوده است به نحوی که بانوان خانه دار میتوانند فضاهای مناسب نور گیر خانه خود را تبدیل به مخملی جهت پرورش انواع گل های زینتی و آپارتمان نمایند و به این طریق به افزایش نشاط، شادی و صمیمیت در محیط خانه خود کمک شایانی نمایند.

همچنین باید به یاد داشت که یکی از اصول خانه داری در کشور عزیزمان ایران، توجه به اصل نظافت و یا خانه تکانی است. بنابراین امکان شست و شو تنظیف راحت پرده ها میتواند به کاهش دغدغه همیشگی بانوان خانه دار پایان دهد. با توجه به مجاورت پرده و پنجره با فضای بیرونی و گرد و غبار نیاز مداوم به شست و شو پرده یکی از چالش های کلیدی هر بانوی خانه دار میباشد. این در حالی است که  پرده های زبرا در برابر شستشو مقاوم هستند.

برای شستشو مداوم و تمیز کردن پرده زبرا تصویری میتوان از روش های عمومی مانند  استفاده از یک بخار شو و یا تنظیف با اسفنج مرطوب اشاره نمود. علاوه بر این میتوان پرده زبرا تصویری را کاملا از جای خود جدا کرده و داخل تشت به وسیله آب ولرم و مواد شوینده آن را شست. پس از شستشو نیز باید پرده را به صورت عمود آویزان کرد تا به خوبی خشک شود. در این مورد امکان جداسازی پرده زبرا تصویری از قاب بست و نصب مجدد آن به عنوان مهم ترین مزیت شناخته میشود.

با توجه به موارد یاد شده و همچنین نظر به امکان نصب پرده زبرا تصویری در سقف و دیوار میتوان گفت پرده زبرا تصویری امروزه به یک المان اصلی در طراحی فضای داخل منازل مسکونی و یا آپارتمان ها با کاربری ‌های مختلف بدل شده است به گونه ‌ایی که میتوان از آن بعنوان عامل اصلی در باور پذیری اصول و متدهای معماری یاد کرد.

مکانیزم حرکت پرده زبرا تصویری

همانطور که پیشتر گفته شد مکانیزم پایه حرکتی پرده زبرا  کاملا مشابه پرده شید و به صورت جمع شوند گی حول یک محور ثابت میباشد. در واقع اصول اولیه حرکت پرده های زبرا به صورت حرکت بدور یک محور ثابت است. در ادامه بطور جزئی به انواع کنترل مکانیزم حرکت پرده زبرا اشاره خواهیم کرد:

·         مکانیزم دستی

بطور کلی مکانیزم اصلی حرکت در پرده شید تصویری به شکلی است که یک زنجیر در اطراف پرده وجود دارد که بنابر اقتضا میتواند در سمت چپ یا راست قرار داشته باشد. به وسیله این زنجیر قرقره ایی میتوان باعث جمع شوند گی و بالا رفتن پرده شید تصویری به صورت دستی  شد.

·         مکانیزم فنری کنترل شده

مکانیزم اجرایی و عملیاتی آن دقیقا مشابه پرده شید می باشد با این تفاوت جزئی که با تعبیه برخی ضامن ها و در نظر گرفتن پاره ایی تمهیدات باعث ایجاد یک حرکت نرم و آهسته در هنگام جمع شوند گی و بالا رفتن رول پرده زبرا تصویری شده است. و بسیار مناسب برای فضاهای مخصوص کودکان و یا محیط های آرام و ساکت می باشد.

·         مکانیزم الکترو مکانیکی

در این روش با تعبیه یک الکترو موتور کوچک در بالای محور ثابت و به وسیله نصب تسمه هایی در اطراف پرده ها عملیات جمع شوند گی در پرده زبرا تصویری صورت می گیرد. در این حالت  از یک ریموت کنترل استفاده میشود که بوسیله آن می توان از فاصله دور عمل بالا و پایین و سایه روشن کردن را به صورت اتوماتیک انجام داد. در این حالت با استفاده از ریموت میتوان به آسانی از انواع حالتهای پرده زبرا استفاده نمود و نور محیط را تنظیم کرد. و همانطور که پیشتر نیز اشاره شد میتوان با استفاده از یک اپلیکیشن بر روی محیط نرم افزار تلفن همراه از راه دور نیز پرده زبرا را کنترل نمود.

سخن آخر

با جمع بندی کلیه موارد یاد شده میتوان نتیجه گرفت که بهترین راه برای ایجاد محیطی دلپذیر با صرف کمترین هزینه استفاده از پرده زبرا تصویری میباشد. این پرده ها علاوه بر برآورده ساختن الزامات اولیه پرده میتواند با قابلیتهای نظیر امکان کنترل نور ورودی، امکان طرح و چاپ روی پرده زبرا، امکان کنترل از راه دور منجر به ایجاد فضایی متناسب با هارمونی معماری داخل ساختمان شود.

پرده زبرا سفارشی

در مكانيزم و كاركرد هيچ تفاوتي با ديگر پرده هاي زبرا نداشته و تنها وجه تمايز اين نوع پرده با پرده هاي زبراي ديگر در طرح چاپ شده روي آن است كه در چاپخانه با دستگاه هاي مخصوص اين مدل از پرده زبرا ، چاپ و مونتاژ مي شود. از آنجايي كه پرده زبرا كاربرد بسيار زيادي در مصارف خانگي و اداري داشته ، از اينرو روز به روز تنوع و نياز خاصي در مصارف پرده زبرا در بازار بوجود مي آيد.

از جمله تنوع هاي پرده زبرا ،پرده زبرا تصويري يا پرده زبرا سفارشی است كه با توجه به درخواست شركتها براي چاپ لوگو روي پرده و يا افراد مختلف با سليقه هاي مختلف چاپ شده و بصورت پرده زبرا در مكانهاي مختلف نصب مي شود. پرده زبرا تصويري از تنوع بسيار زيادي برخوردار بوده و بيشترين پرده زبرا تصويري براي چاپ سفارشي مثل عكس كودك روي پرده و يا چاپ عكس عروس و داماد و چاپ لوگو شرکتها روي پرده زبرا مي باشد.

مزيت هاي پرده زبرا سفارشی

بهترين مزيت پرده زبرا سفارشی براي افرادي است كه ميخواهند طرح يا تصوير مورد نظر و يا لوگو خاصي را روي پرده پياده كنند. با اين امكان شما ميتوانيد هر منظره دلخواهي را روي پنجره اتاق خود به تصوير بكشيد و از طرح مورد نظري كه خودتان طراحي كرده ايد لذت ببريد.

پرده زبرا

زبرا یکی از انواع جدید پردهای کلاسیک میباشد. زبرا به پرده های تزئینی گفته می شود که به صورت افقی بوده و از تور و پارچه تشکیل شده که به شکل راه راه های افقی می باشد و از دو لایه پرده ساخته شده است. ظاهر و رنگبندی این پرده به گونه ای می باشد که می توان از آن برای پرده پذیرایی ، پرده اتاق خواب و پرده آشپزخانه یا حتی فضاهای رسمی و اداری استفاده نمود، این پرده پس از نصب تاثیر بسیار زیادی در زیبایی محیط خواهد داشت. شما میتوانید با خرید پرده زبرا از ما به جدیدترین مدل پرده های زبرا دسترسی داشته باشید. تیم فروش ما در قسمت فروش پرده زبرا برای ارائه بهترین مشاوره ها در اختیار شما هستند.

پرده زبرا چیست

پرده زبرا

این پرده یکی از مدل های پرده های کرکره ای  می باشد. پرده زبرا در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد. این پرده علاوه بر نوآوری، زیباست و همین مسئله موجب داشتن طرفداران بسیاری شده است. برای ایجاد روشنایی از خارج مکان می توان این پرده را طوری تنظیم نمود که نور از آن عبور کند. از این پرده می توان در مکان های اداری یا در منزل استفاده کرد. جدیدترین مدل ها با قیمت فوق العاده در مجموعه موجود است. این نوع پرده با استفاده از یک غلتک می تواند جمع و باز شود. استفاده ی آسان و زیبایی خاص این پرده باعث شده مشتریان راضی باشند. از مزایای این پرده می توان به سهولت استفاده، تنظیم نور، طرح های متنوع آن، دوام بالا، نصب آسان و بی دردسر، وزن سبک، قابلیت تنظیم با ریموت و برقی بودن، نظافت راحت آن و همه پسند بودن آن اشاره کرد.

انواع پرده زبرا

این پرده ها به سه دسته تقسیم میشود :

 • زبرا ساده
 • زبرا چاپی (تصویری)
 • زبرا طرح دار

پرده زبرا ساده

پرده زبراپرده زبرا ساده، ساده ترین نوع این مدل پرده و  بدون هیچ طرح و نقشی میباشد، و معمولا بصورت تک رنگ و در ۲۰ رنگ مختلفی مانند سیاه، سفید، قرمز، طوسی، قهوه‌ای، بنفش، آبی، صورتی ….. عرضه میشود. پرده زبرا ساده جزو پرفروش‌ترین‌ طرح‌ها می‌باشد. پرده زبرا  ساده در هر اندازه‌ای قابل سفارش است. قیمت پرده زبرا ساده به متر مربع محاسبه می‌شود. این نوع پرده جزو کارهای قیمت مناسب محاسبه می‌شود چرا که طرحی روی آن چاپ نشده است. از این نوع پرده معمولا به عنوان پرده اداری استفاده میشود.

پرده زبرا چاپی(تصویری )

پرده زبراپرده زبرا مدل چاپی از جدیدترین انواع پردهای تزئینی میباشد که به صورت دو لایه موازی بر روی هم قرار می گیرد. کارایی و نمای فوق العاده و منحصر به فرد این پرده با وجود این که به تازگی وارد بازار تزئینات داخلی ایران شده، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده و سریعا جایگاه خود را در میان سایر مدل های پرده باز نموده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.پرده زبرا چاپی یا تصویری در مكانيزم و كاركرد هيچ تفاوتي با ديگر مدلهای این نوع پرده نداشته و شما با بالا و پایین کردن آن توسط نوارهایی که بر روی پرده قرار دارد میتوانید مقدار نور را به صورت دلخواه از ۱۰ تا ۵۰ درصد تنظیم نمایید و در صورت نیاز میتوان پرده را کاملا جمع نمود و از نور کامل استفاده نمود.

تنها وجه تمايز اين مدل با انواع دیگر زبرا در طرح چاپ شده روي آن است كه در چاپخانه با دستگاه هاي مخصوص اين مدل از زبرا، چاپ و مونتاژ مي شود. قیمت پرده زبرا چاپی در مقایسه با نوع ساده بالاتر می‌باشد. این نوع پرده در رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی ساخته می‌شود كه با توجه به درخواست شركتها براي چاپ لوگو روي پرده و يا افراد مختلف با سليقه هاي مختلف چاپ شده و بصورت پرده زبرا چاپی در مكانهاي مختلف نصب مي شود. يكي از اساسي ترين مشكلات پرده تصویری چاپ چهره میباشد. چرا که توانايي چاپ پرده در يك طرف پرده است به اين دليل كه در صورت چاپ چهره در دو طرف پرده ، تصوير وارانه و يا نيمه روي پرده نمايش داده مي شود.

پرده زبرا طرح دار

پرده زبراتفاوت پرده زبرا طرح دار با مدل چاپی این است که در مدل چاپی شما طرح مورد علاقه خود را سفارش داده و آن طرح بوسیله دستگاه چاپ روی پرده های ساده چاپ میشود. اما در نمونه طرح دار اشکال و مدلهای مختلف در زمینه پارچه وجود دارد. پرده زبرا طرح دار، با طرح های زیبا و بدیع خود تنها زینت بخش دکوراسیون منازل و محیط های کاری نیست، بلکه به آسانی حس آرامش و طروات را نیز به شما منتقل می کند.

حسی که می توانید بدون دغدغه و مشغله ی فکری، ساعت های طولانی را در اتاق کار خود یا اتاق خواب خود در آرامش باشید. پرده زبرا طرح دار، با داشتن انواع طرح های متنوع و بسیار زیبا و همچنین فوق العاده با کیفیت، به راحتی با تمامی سلایق و حتی دکوراسیون های مختلف نه تنها هماهنگ و سازگار است، بلکه دیزاین محیط انتخابی را مدرن و منحصر به فرد می کند. تنها کافی است که طرح های متنوع آن را درست انتخاب نمایید. این مدل پرده به علت تنوع طرح زیاد مناسب بعنوان پرده اتاق خواب ، آشپزخانه، یا و یا در مواری حتی در سالن پذیرایی نیز استفاده میشود.

پرده زبرا طرح چوب

این مدل از پرده زبرا اغلب مورد توجه مشتریانی قرار میگیرد که قصد دارند طرح پرده منزل یا محیط کار خود را با سایر اجزاء دکوراسیون داخلی ست کنند مانند مبلمان و کابینت ست نمایند.پرده زبرا طرح چوب به دلیل داشتن تکسچر چوبی از محبوب ترین مدل های پرده زبرا به شمار می رود.