رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

خوردن قهوه ناشتا باعث لاغری میشود

قهوه آنقدر نوشیدنی محبوبی است که میزان مصرف آن در برخی کشورها پس از آب در رتبه دوم قرار دارد. کافئین موجود در قهوه علاو‌بر کمک به احساس خستگی کمتر و هوشیاری بیشتر، ممکن است خلق و خو، عملکرد مغز و عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد. همچنین ممکن است کاهش وزن را افزایش داده و در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، آلزایمر و بیماری قلبی محافظت کند. بسیاری از مردم از نوشیدن قهوه اول صبح لذت می‌برند. با این‌حال، برخی افراد ادعا می‌کنند که مصرف آن با معده خالی ممکن است به سلامت شما آسیب برساند. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم بررسی کنیم آیا قهوه ناشتا مضر است و عوارض خوردن قهوه ناشتا چیست؟! همچنین باید بدانیم آیا قهوه ناشتا برای لاغری تاثیر دارد و بهترین زمان خوردن قهوه چه زمانی است؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

محتوای این مطلب نمایش

 یکی از خواص قهوه فوری سوپریم دکتر بیز همراه با قارچ گانودرما و جینسینگ در درمان آکنه و جوش صورت است.

مضرات قهوه ناشتا

در این بخش می‌خواهیم برخی سوالاتی که برای بسیاری از افراد درباره قهوه ناشتا ایجاد شده است را پاسخ دهیم.

آیا باعث مشکلات گوارشی می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که تلخی قهوه ممکن است تولید اسید معده را تحریک کند. به این ترتیب، بسیاری از مردم بر این باورند که قهوه معده شما را تحریک می‌کند، علائم اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را بدتر می‌کند و باعث سوزش سر دل، زخم، حالت تهوع، رفلکس اسید و سوء هاضمه می‌شود.

برخی معتقدند که نوشیدن قهوه ناشتا با معده خالی بیشتر مضر است؛ زیرا هیچ ماده غذایی دیگری وجود ندارد که از آسیب اسید به پوشش معده شما جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات نتوانسته است ارتباط قوی بین قهوه و مشکلات گوارشی پیدا کند. در حالی که بخش کوچکی از مردم به شدت به قهوه حساس هستند و به‌طور منظم سوزش سر دل، استفراغ یا سوء هاضمه را تجربه می‌کنند، فراوانی و شدت این علائم بدون توجه به اینکه قهوه را با معده خالی یا با غذا می‌نوشند، ثابت می ماند.

با این‌حال، مهم است که به نحوه واکنش بدن خود توجه کنید. اگر بعد از نوشیدن قهوه با معده خالی، اما نه هنگام نوشیدن آن با غذا، مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنید، میزان مصرف خود را بر این اساس تنظیم کنید.

آیا سطح هورمون استرس را بالا می‌برد؟

بحث رایج دیگر این است که نوشیدن قهوه با معده خالی ممکن است سطح هورمون استرس کورتیزول را افزایش دهد. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی شما تولید می‌شود و به تنظیم متابولیسم، فشار خون و سطح قند خون کمک می‌کند؛ به همین دلیل برخی عقیده دارند قهوه ناشتا برای لاغری مفید است. با این‌حال، سطوح بیش از حدی که به‌طور مداوم ادامه داشته باشد، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود، از جمله از دست دادن استخوان، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی.

سطح کورتیزول به‌طور طبیعی در زمان بیدار شدن به اوج خود می‌رسد، در طول روز کاهش می‌یابد و دوباره در مراحل اولیه خواب به اوج خود می‌رسد. جالب اینجاست که قهوه تولید کورتیزول را تحریک می‌کند. بنابراین، برخی افراد ادعا می‌کنند که نوشیدن آن در اول صبح، زمانی که سطح کورتیزول در حال حاضر بالاست، می‌تواند خطرناک باشد.

با این‌حال، تولید کورتیزول در پاسخ به قهوه شکم خالی، در بین افرادی که به‌طور منظم آن را می‌نوشند بسیار کمتر به نظر می‌رسد و برخی مطالعات به هیچ وجه افزایش کورتیزول را نشان نمی‌دهند. به علاوه، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد نوشیدن قهوه با معده پر، این پاسخ را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این، حتی اگر اغلب آن را نمی‌نوشید، هر گونه افزایش سطح کورتیزول موقتی به نظر می‌رسد. دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم چنین اوج کوتاهی منجر به عوارض طولانی‌مدت سلامتی می‌شود.

به‌طور خلاصه، اثرات منفی سطوح بالای مزمن این هورمون به احتمال زیاد ناشی از یک اختلال سلامتی مانند سندرم کوشینگ است تا مصرف قهوه؛ بنابراین عوارض خوردن قهوه صبحگاهی بسیار کم است.

 عوارض قهوه صبحگاهی

قهوه همچنین ممکن است دارای چند عارضه جانبی منفی باشد، صرف نظر از اینکه آن را با معده خالی بنوشید. به‌عنوان مثال، کافئین می‌تواند اعتیادآور باشد و ژنتیک برخی افراد ممکن است آن‌ها را نسبت به آن حساس کند. این به این دلیل است که مصرف منظم قهوه می‌تواند ترکیب شیمیایی مغز شما را تغییر دهد و برای ایجاد اثرات مشابه به مقادیر بیشتر کافئین نیاز دارد.

نوشیدن بیش از حد ممکن است منجر به اضطراب، بیقراری، تپش قلب و تشدید حملات پانیک شود. حتی ممکن است در برخی افراد منجر به سردرد، میگرن و فشار خون بالا شود؛ به همین دلیل، اکثر متخصصان موافق هستند که باید مصرف کافئین خود را در حدود ۴۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید یعنی بهترین میزان قهوه در روز معادل ۴ تا ۵ فنجان (۱.۱۲-۰.۹۵ لیتر) قهوه است. از آنجایی که اثرات آن در بزرگسالان می‌تواند تا ۷ ساعت ادامه داشته باشد، قهوه نیز ممکن است خواب شما را مختل کند، به‌خصوص اگر آن را در اواخر روز بنوشید. در نهایت، کافئین می‌تواند به راحتی از جفت عبور کند و اثرات آن می‌تواند تا ۱۶ ساعت بیشتر از حد معمول در زنان باردار و نوزادان آن‌ها باقی بماند. از این‌رو، زنان باردار تشویق می‌شوند که مصرف قهوه خود را به ۲-۱فنجان (۴۸۰-۲۸۰ میلی‌لیتر) در روز محدود کنند. به خاطر داشته باشید که نوشیدن قهوه ناشتا به نظر نمی‌رسد بر قدرت یا دفعات این اثرات تأثیر بگذارد.

بهترین زمان خوردن قهوه چه هنگامی است؟!

برای بسیاری از افراد، هورمونی به نام کورتیزول در اولین صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بالاترین میزان را دارد. کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که توسط غدد فوق کلیوی در کلیه‌های شما تولید می‌شود. طیف وسیعی از فرآیندها را در سراسر بدن تنظیم می‌کند، از جمله کمک به کنترل سطح قند خون، تأثیر بر شکل‌گیری حافظه، تأثیر بر فشار خون، تنظیم متابولیسم و ​​تأثیر بر پاسخ ایمنی مانند التهاب. همچنین نقش مهمی در کمک به واکنش بدن به استرس دارد.

از آنجایی که سطح کورتیزول به شدت با سطح هوشیاری شما مرتبط است، برخی از دانشمندان توصیه می‌کنند که قهوه صبح خود را فقط زمانی بنوشید که سطح کورتیزول طبیعی صبحگاهی شما شروع به کاهش کرد. برای بسیاری از ما که از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر کار می‌کنیم و به‌طور منظم می‌خوابیم، سطح کورتیزول ما به‌طور متوسط ​​بین ساعت ۸ تا ۹ صبح به اوج خود می‌رسد. اگر شب‌ها به اندازه کافی می‌خوابید، نباید به یک فنجان قهوه یا چای غلیظ نیاز داشته باشید تا صبح‌ها سرحال باشید. در عوض، باید بتوانید تا اواسط صبح بر موج کورتیزول سوار شوید.

علاوه‌بر این، اگر قهوه صبح خود را در زمانی از روز می‌نوشید که غلظت کورتیزول شما در اوج خود است، به‌طور طبیعی در بالاترین سطح هوشیاری خود قرار دارید، بنابراین می‌توانید نسبت به کافئین تحمل داشته باشید و در نهایت مجبور شوید، دو برابر مصرف کنید. در عوض، پیشنهاد می‌شود که اولین فنجان قهوه خود را بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح بنوشید، زمانی که سطح کورتیزول شما در حال کاهش است. سعی کنید اول صبح آب بنوشید و نور خورشید را دریافت کنید. حتی رانندگی به محل کار بدون استفاده از عینک آفتابی می‌تواند به شما کمک کند از تحریک نور طبیعی خورشید که به بیدار شدن شما کمک می‌کند، لذت ببرید. وقتی در دفتر مستقر شدید و ایمیل‌هایتان را خواندید، بلند شوید و اولین فنجان قهوه را درست کنید. با کافئین کمتر اثرات بیشتری خواهید داشت.

فواید قهوه و عوارض آن

در این مطلب بیشتر از آن‌که به فواید خوردن قهوه ناشتا بپردازیم، عوارض خوردن قهوه ناشتا را توضیح دادیو گفتیم که بهترین زمان خوردن قهوه از نظر علمی، چه زمانی است. بنابراین در کنار فواید قهوه برای مردان و زنان، وقت آن رسیده است که زمان و میزان مصرف خود را کنترل کنید تا بتوانید بیشتر از فواید قهوه برای مردان و زنان استفاده نمایید. در انتهای این مطلب از عوارض قهوه شکم خالی، لازم است پیشنهاد دهیم، چنانچه به‌جز قهوه، دوست دارید میزان درست از هر ماده غذایی را بدانید تا بتوانید یک رژیم متعادل داشته باشید، پینشهاد ما به شما رژیم‌های بهاره غفاری است که به شما کمک می‌کند، بدون حذف مواد غذایی سلامتی و تناسب اندام را توسط یک رژیم اصولی به‌دست آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی و برای دریافت رژیمقهوه جزو 10 نوشیدنی برتر و محبوب دنیاست و بسیاری از افراد بدون نوشیدن یک فنجان قهوه، نمی‌توانند روز خود را آغاز کنند. یکی از دلایل محبوبیت قهوه، تنوع در روش تهیه آن است. شما می‌توانید به روش‌های مختلف، در سریع‌ترین زمان آن را درست و میز صبحانه خود را با آن کامل کنید.

برخی دیگر هم برای کاهش وزن و افزایش سوخت‌وساز بدن، قهوه را معجزه لاغری می‌دانند. بله این نوشیدنی کم‌کالری و سرشار از کافئین، بر چربی‌سوزی بدن تاثیر دارد، با این حال، توجه به این نکته مهم است که نباید به قهوه به عنوان ابزاری برای کاهش وزن پایدار اعتماد کرد. اگر یک وزن ایده‌آل و ثابت می‌خواهید باید به سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل هم توجه داشته باشید. فراموش نکنید که نوشیدن قهوه بدون داشتن برنامه غذایی سالم و تحرک کافی باعث لاغری نمی‌شود.

اگر کنجکاو هستید که بدانید نوشیدن قهوه چه تاثیری بر لاغری شما دارد و چه زمانی باید آن را مصرف کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

چرا قهوه یک چربی‌سوز موثر است و به لاغری کمک می‌کند؟

همانطور که می‌دانید، مهمترین ماده موثر در قهوه کافئین است که اثر زیادی بر افزایش انرژی بدن و رفع خستگی دارد. این ایده که کافئین اکسیداسیون چربی را تحریک می‌کند و باعث چربی‌سوزی بیشتر می‌شود به دهه 1970 برمی‌گردد.

مطالعات دیوید کاستیل نشان داد که کافئین می‌تواند سرعت اکسیداسیون چربی (فرآیندی که در آن چربی شکسته می‌شود و برای انرژی استفاده می‌شود) را در طول ورزش افزایش دهد و باعث کاهش وزن بیشتر در طول زمان شود. درواقع کافئین و اسید کلروژنیک موجود در دانه‌های قهوه، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهند و باعث چربی‌سوزی بیشتر می‌شوند.

علاوه‌براین، نشان داده شده است که کافئین میزان متابولیسم بدن را به میزان اندکی افزایش می‌دهد و به سوزاندن کالری بیشتر حتی در زمان استراحت کمک می‌کند. کافئین همچنین با تحریک سیستم عصبی مرکزی علاوه بر افزایش متابولیسم می‌تواند اشتها را هم تا حدودی سرکوب کند. چون سطح گرلین (هورمون گرسنگی) را کاهش می‌دهد و اشتها را کم می‌کند. این بدان معنی است که کافئین می‌تواند با افزایش تعداد کالری‌هایی که بدن شما در حالت استراحت می‌سوزاند و کاهش مقدار غذایی که در طول روز مصرف می‌کنید به چربی‌سوزی کمک کند.

درضمن قهوه اگر تلخ و بدون شکر سرو شود، کالری بسیار کمی دارد، بنابراین مصرف قهوه بدون افزودن شکر، شیر یا خامه کالری زیادی وارد بدن شما نمی‌کند.

با این حال، شما اگر تحرک کافی نداشته باشید، غذاهای چرب و شیرین را حذف نکنید و مقدار کالری روزانه خود را کنترل نکنید، نوشیدن قهوه به‌تنهایی باعث لاغری شما نمی‌شود.

نوشیدن چه مقدار قهوه بهترین نتیجه را برای کاهش وزن دارد؟

نکته مهمی که باید برای مصرف قهوه برای لاغری بدانید این است که مصرف زیاد قهوه باعث افزایش تحمل بدن شما در مقابل کافئین می‌شود و نتایج به مرور زمان کمرنگ می‌شود. یعنی استفاده از قهوه در بلندمدت باعث می‌شود کافئین اثر کمتری بر بدن شما داشته و تاثیر چندانی بر افزایش سوخت‌وساز و بالابردن انرژی بدن نداشته باشد. البته احتمالا همچنان به کاهش اشتهای شما کمک خواهد کرد.

به طور کلی، کافئین باید در حد اعتدال و در ترکیب با سایر عادات سالم استفاده شود. البته عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل می‌توانند بر مقدار مصرف ایده‌آل کافئین تأثیر بگذارند. معمولا توصیه می‌شود مقدار قهوه روزانه را 200 تا 400 میلی‌گرم کافئین در روز (بین 2 تا 4 فنجان) نگه دارید تا اثر مطلوب بر افزایش تمرکز، رفع خستگی و افزایش سوخت‌وساز بدن داشته باشد. نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند چربی بدن را تا 4 درصد کاهش دهد. بیشتر از این مقدار نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و حتی می‌تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند لرزش، تپش قلب و کم آبی بدن شود.

فراموش نکنید که تنها با در نظر گرفتن یک رویکرد جامع برای کاهش وزن و ترکیب کافئین به‌عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم، می‌توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید و وزن خود را در بلندمدت حفظ کنید.

بهترین نوع قهوه برای چربی‌سوزی

تا اینجا با تاثیر قهوه بر کاهش وزن آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که اثرگذاری انواع مختلف قهوه از نظر محتوای کافئین و مزایای بالقوه آن برای کاهش وزن می‌تواند متفاوت باشد.

یکی از قهوه‌های معروف برای کاهش وزن، قهوه سبز است. به‌طور کلی قهوه سبز در مقایسه با قهوه سیاه، کافئین و اسید کلروژنیک بیشتری دارد. حتما به مقاله سر بزنید تا با بهترین زمان خوردن قهوه سبز بیشتر آشنا شوید.

قهوه سیاه هم حاوی اسید کلروژنیک است که به کاهش وزن کمک می‌کند. اما چون شسته و بوداده می‌شود معمولا طی فرآیند فرآوری، کافئین آن کاهش پیدا می‌کند. برای همین هم قهوه سبز ممکن است تاثیر بیشتری بر سوزاندن چربی داشته باشد. جهت سفارش و خرید قهوه گانودرما اصل از سایت ما کلیک کنید.

قهوه اسپرسو هم در مقایسه با سایر قهوه‌ها، کمترین میزان شکر و کالری را دارد و بسیار غلیظ است. اگر طرفدار این قهوه هستید، باید بدانید که بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری قبل از ورزش است. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث می‌شود در مدت انجام حرکات ورزشی، کمتر خسته شوید و کالری بیشتری بسوزانید.

پیشنهاد ویژه ما به طرفداران قهوه کلدبرو این است که در مقاله ، با روش تهیه آن آشنا شوید.

خوردن قهوه ناشتا برای لاغری آیا فایده ای دارد؟ - مینویسم

قهوه سیاه عربیکا برای لاغری

یکی از قهوه‌های که برای لاغری و کاهش وزن بسیار مورد توجه قرار گرفته، قهوه عربیکا است. این نوع قهوه در نواحی یمن، اتیوپی، سودان و گواتمالا رشد می‌کند. جالب است بدانید که قیمت قهوه عربیکا نسبتا زیاد است.

قهوه عربیکا در نواحی با ارتفاع زیاد می‌روید و درخت آن بسیار حساس است. عربیکا اولین نوع قهوه‌ای است که برای اولین بار در اتیوپی شناخته و به دنیا صادر شد. کافئین موجود در این قهوه کمتر از انواع دیگر است و طعم نسبتا ملایمی دارد.

قهوه عربیکا هم به افزایش سوخت‌وساز بدن، در کنار تحرک کافی و ورزش منظم کمک می‌کند، اما تنها راه رسیدن به وزن ایده‌آل نیست. شما می‌توانید قهوه عربیکا را بدون شکر و خامه نوش‌جان کنید و از طعم و عطر ملایم آن لذت ببرید.

چقدر بعد از مصرف کافئین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج کاهش وزن را ببینیم؟

نتایج کاهش وزن ناشی از مصرف کافئین می‌تواند بر اساس عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل متفاوت باشد. علاوه‌براین، کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل‌توجهی مشاهده شود. برای رسیدن به بهترین نتایج، علاوه بر مصرف کافئین، سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل را هم فراموش نکنید.

عوارض خوردن قهوه بعد از غذا

درباره مصرف قهوه قبل و بعد از خوردن غذا، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن قهوه تلخ صبح ناشتا باعث افزایش اسید معده می‌شود. افرادی که رفلاکس معده دارند یا سیستم گوارشی آنها به‌خوبی کار نمی‌کند، بهتر است صبح‌ها قهوه تلخ مصرف نکنند.

با این حال، آغاز روز با یک فنجان قهوه برای بالابردن انرژی، رفع خواب‌آلودگی و افزایش تمرکز برای شروع روز بسیار رایج است، به همین دلیل نوشیدن قهوه ناشتا برای افراد سالم مشکل خاصی ندارد.

عاشقان این نوشیدنی سرشار از کافئین، آن را قبل و بعد از غذا هم ترجیح می‌دهند. متخصصان تغذیه بهترین زمان مصرف قهوه در روز را حدود ساعت 11 تا قبل از 2 ظهر می‌دانند. خوبسیاری از ما شنیده‌ایم که قهوه برای لاغری خوب است و قبل یا بعد از تمرین‌مان قهوه می‌نوشیم. واقعیت این است که محرک‌ها همیشه برای ورزشکاران محبوب بوده‌اند، اما وقتی اسم محرک می‌آید، ممکن است ذهن شما سمت داروهای خاصی برود که اثرات نامطلوب و حتی مخربی بر بدن دارد.

خوشبختانه قهوه حاوی کافئین، یک محرک طبیعی و ایمن است. اما چه چیزی قهوه را به یک نوشیدنی محبوب قبل از تمرین تبدیل کرده است؟ در این مقاله درباره فواید نوشیدن قهوه قبل از تمرین و تاثیر قهوه برای لاغری خواهیم گفت.

تاثیر قهوه و کافئین بر ورزش و بدنسازی

وقتی قهوه می‌نوشید، کافئین وارد خون شما می‌شود. محرک هوشیاری و انرژی است. بنابراین سرحال‌تر و پرانرژی‌تر در ورزش حاضر خواهید شد. همچنین قهوه باعث می‌شود تا در برابر خستگی مقاوم‌تر شوید و استقامت‌تان بیشتر شود.

علاوه بر این‌ها نوشیدن قهوه قبل از ورزش، باعث افزایش متابولیسم و میزان چربی‌سوزی شما خواهد شد و شما در حین ورزش و بعد از آن کالری سوزی‌تان ادامه دارد. بنابراین می‌بینیم که به طور کلی تاثیر قهوه بر ورزش مثبت است و مصرف قهوه برای لاغری نیز مفید است.

فواید نوشیدن قهوه قبل از ورزش

اگر قبل از ورزش و بدنسازی قهوه می‌نوشید و از فواید و مزایای آن خبر ندارید؛ با دقت موارد زیر را بخوانید تا خیال‌تان به طور کلی از این بابت راحت شود.

۱. قهوه به چربی سوزی و افزایش انرژی کمک می کند

سطح بالای کافئین در قهوه باعث می‌شود که میزان چربی سوزی شما در حین ورزش به طور قابل توجهی بالا برود. علاوه بر این، نوشیدن قهوه در صبح به معنای مصرف کالری کمتر در طول روز است؛ زیرا کافئین .

تحقیقات نشان می‌دهد که با نوشیدن منظم قهوه، متابولیسم بدن شما و به تبع آن چربی سوزی‌تان به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. این بدان معناست که قهوه برای لاغری مفید است و چربی سوزی موثری را در طول تمرین و چند ساعت پس از آن برای شما ایجاد می‌کند.

نتیجه محاسبه بی ام آر شما

کالری مورد نیاز فعلی بدن:

کیلو کالری برای کاهش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای کاهش یک کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش یک کیلو وزن در هفته:

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما شماره همراه خود را ثبت کنید، ما با شما تماس می گیریم.

۲. قهوه باعث تمرکز بهتر روی ورزش می‌شود

به طور کلی قهوه و کافئین تمرکز ذهنی شما را بالا می‌برد. کافئین یک محرک طبیعی است که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و تأثیر مثبتی بر مناطقی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند، داشته باشد.

یک مطالعه روی میانسالان نشان داد که کافئین عملکرد ذهنی آن‌ها را بهبود بخشیده و پیشرفت زوال ذهنی مرتبط با سن را کاهش می‌دهد. عملکرد ناحیه‌ای از مغز که مخصوص توجه، برنامه ریزی و تمرکز است با نوشیدن منظم قهوه بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه دیگری اثرات کافئین بر ورزشکاران را بررسی کرد. آن دسته از ورزشکارانی که قبل از تمرینات بدنسازی و فیتنس کافئین مصرف می‌کردند، تمرکز و توانایی بیشتری در انجام ورزش در سطوح بالا داشتند. این نتایج حتی برای ورزشکارانی که خواب کافی هم نداشتند، صدق می‌کرد.

۳. قهوه درد عضلانی را کاهش می‌دهد

یک مطالعه کوچک نشان داد که نوشیدن دو فنجان قهوه می‌تواند درد عضلانی بعد از تمرین را کاهش دهد. این یک خبر خوب برای ورزشکارانی است که معمولا تمرین سنگین دارند و بعد از تمرین دچار درد عضلانی می‌شوند.

اما فقط همان یک مطالعه نبود، بلکه مطالعات دیگری هم همین نتیجه را به ما نشان داده است. کافئین به طور قابل توجهی درد عضلانی پس از تمرین را کاهش می‌دهد و زمان ریکاوری را کاهش می‌دهد.

۴. قهوه متابولیسم را افزایش می دهد

کافئین سرعت سوخت و ساز بدن و کالری سوزی را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف قهوه برای لاغری گزینه خوبی است و میزان متابولیسم شما را بالا خواهد برد.

اما مهم است بدانید که نوشیدن قهوه به میزان نرمال باعث بدن می‌شود و نوشیدن آن به مقدار خیلی زیاد نتیجه معکوس دارد. در واقع مصرف حساب شده قهوه برای لاغری مفید و موثر است.

۵. قهوه عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد

طبق تحقیقات تائید شده در ، «کافئین به‌طور مؤثری عملکرد ورزشی افراد را افزایش می‌دهد».

کافئین ورزشکار را قادر می‌سازد تا طولانی‌تر و با قدرت بیشتری تمرین کند. کافئین همچنین سطح استقامت و مقاومت ورزشکار را در برابر خستگی بهبود می‌بخشد. در واقع قهوه برای ورزشکاران استقامتی به طور قابل توجهی می‌تواند مفید باشد.

قهوه، بدن را به استفاده از ذخایر چربی به جای گلیکوژن ماهیچه‌ای (قند) در طول تمرینات طولانی تحریک می‌کند. این اتفاق امکان استفاده طولانی مدت از عضلات در حال کار را فراهم می‌کند.

آیا نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث لاغری می‌شود؟

هم بله هم خیر؛ قهوه ممکن است به روش‌های مختلفی برای کاهش وزن شما مفید باشد. همان‌طور که گفتیم، قهوه برای لاغری خوب است و خاصیت بالا بردن متابولیسم بدن را دارد. در واقع کافئین داخل قهوه محرک متابولیک است. از طرفی نوشیدن قهوه، اشتها را (تا حدی) از بین می‌برد یا به نوعی کم می‌کند؛ البته ممکن است که برای برخی هم این خاصیت سرکوب اشتها را نداشته باشد.

چندین مطالعه نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه قبل از تمرین ممکن است که روند چربی سوزی بدن را تقویت کند. قهوه همچنین کالری هم ندارد و اگر بتوانید آن را تلخ بنوشید، می‌تواید تا چهار لیوان در روز بنوشید. بیش از این به خاطر کافئین بالای آن توصیه نمی‌شود.

با تمام این اوصاف، آیا می‌توان اعلام کرد که نوشیدن قهوه برای لاغری خوب است و باعث کاهش وزن می‌شود؟ قهوه برای لاغری خوب است و به کاهش وزن کمک می‌کند؛ اما نمی‌توان همه بار کاهش وزن را بر دوش نوشیدن قهوه انداخت. همچنین باید بدانید این کمک قهوه به لاغری، یک کمک کوچک است و نه یک تاثیر بسیار زیاد. بنابراین اگر از نوشیدن قهوه لذت می‌برید آن را بنوشید اما امید لاغری زیادی از آن نداشته باشید. لاغری فقط و فقط با قهوه، متاسفانه یک افسانه است.

عوارض خوردن قهوه قبل از ورزش

آیا مصرف قهوه قبل از ورزش کار درستی است؟ فرقی ندارد که قبل از ورزش قهوه بنوشید یا در زمان دیگری، اگر از حد مجاز فراتر روید، ممکن است مشکلاتی برای‌تان ایجاد شود. در صورتی که قهوه را به مقدار متوسط  مصرف کنید ​​(حدود ۴ فنجان در روز) به احتمال زیاد این مقدار، برای اکثر بزرگسالان بی‌خطر است. از عوارض محتمل قهوه می‌توان به بی‌خوابی، عصبی شدن و بی‌قراری، ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس اشاره کرد.

قهوه کافئین‌دار اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا (بیش از ۴ فنجان در روز) مصرف شود، به احتمال زیاد عوارض دارد. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه کافئین دار ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی‌قراری و ضربان قلب نامنظم شود. دوزهای بیشتر آن نیز ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری و درد قفسه سینه شود. بنابراین از قهوه برای لاغری بیشتر از حد مجاز استفاده نکنید!

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری

کافئین در عرض ۱۵ دقیقه پس از مصرف وارد جریان خون شما می‌شود. اوج اثر محرک قهوه ۴۰ تا ۸۰ دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان رخ می‌دهد. هنگامی که کافئین وارد جریان خون می‌شود، بدن به روش‌های مختلفی پاسخ می‌دهد. اما کافئین به طور کلی محرک هوشیاری و انرژی است.

به طور مثال فشار خون و ضربان قلب افزایش می‌یابد، ذخایر چربی تجزیه می‌شود و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می‌شوند. در نتیجه بسیاری از افراد احساس انرژی و آمادگی برای یک تمرین عالی می‌کنند. بنابراین برای تاثیر بیشتر قهوه برای لاغری بهتر است آن را قبل از تمرین‌تان بنوشید. در این صورت در زمان ورزش و بعد از آن بیشتری خواهید داشت.

بهترین دوز مصرف قهوه برای بدنسازی

همان‌طور که گفتیم، بهتر است حدود یک ساعت قبل از تمرین، قهوه برای لاغری و بهبود عملکردتان در بنوشید و دوز کافئین را به ازای هر کیلوگرم وزن‌تان زیر ۹ میلی گرم نگه دارید. دوزهای زیاد کافئین می‌تواند عوارض جانبی مانند بی خوابی ایجاد کند.

اگر یک ورزشکار حدود ۶۸ کیلوگرمی هستید، دوز توصیه شده شما تقریباً ۳۴۰ تا ۴۰۹ میلی گرم کافئین برای یک روز ​​است. اگر قبلاً هرگز کافئین مصرف نکرده‌اید، مقدار اولیه توصیه شده آن ۱۳۶ تا ۲۰۴ میلی گرم یا ۲ تا ۳ میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن است. یک فنجان قهوه حاوی حدود ۹۵ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین است.

افرادی که باردار هستند یا دارای شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا، رفلاکس اسیدی یا حساسیت به کافئین هستند، نباید بدون مشورت با پزشک خود بیش از حد مجاز قهوه برای لاغری بنوشند.

سخن پایانی

قهوه برای لاغری می‌تواند مفید و موثر باشد و تاثیر ورزش و بدنسازی را بیشتر کند؛ به شرط اینکه به اندازه استاندارد مصرف شود و نکات دیگر لاغری و کاهش وزن را هم رعایت کنید. در این صورت علاوه بر چربی سوزی بیشتر، عملکرد شما در ورزش هم افزایش خواهد یافت.

منابع:

ردن قهوه در بعدازظهر، باعث افزایش سطح هوشیاری و اختلال در خواب می‌شود.

برخی از متخصصان هم خوردن قهوه بعد از غذا را در کاهش وزن موثر می‌دانند، زیرا قهوه اجازه نمی‌دهد، گلوکز و کلسترول غذا در بدن افزایش یابد. با این وجود، بد نیست بدانید که قهوه ممکن است در جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تداخل ایجاد کند، بنابراین افرادی که کم‌خونی شدید دارند، بهتر است قهوه را با فاصله از وعده‌ غذایی خود میل کنند.

سالمندان و افرادی که کمبود کلسیم جدی دارند، بهتر است مقدار قهوه خود را کاهش دهند، زیرا قهوه جذب کلسیم را کاهش می‌دهد. درباره مصرف شیر به همراه قهوه هم، می‌توانید مقاله را بخوانید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

کلام آخر

قهوه نوشیدنی رایجی است که برای رفع خستگی، افزایش تمرکز و انرژی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد از خواص اعجاب‌انگیز آن برای چربی‌سوزی و کاهش وزن سخن می‌گویند. با گنجاندن قهوه در برنامه روزانه خود، می‌توانید انتظار افزایش جزئی در متابولیسم و کاهش اشتها را داشته باشید. البته تحقیقات نشان می‌دهد قهوه به‌تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود. برای دستیابی به کاهش وزن پایدار، ترکیب سایر عادات سالم مانند ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و هیدراتاسیون کافی بسیار مهم است.

درواقع کنار مصرف قهوه مججموعه‌ای از داشتن رژیم غذایی سالم، کم‌کالری و برنامه ورزشی منظم در بلندمدت به شما کمک می‌کند تا به وزن ایده‌آل‌تان برسید و ان را حفظ کنید. نوشیدن قهوه در زمان مناسب هم در افزایش سوخت‌وساز شما و کاهش وزن موثر است. در این مقاله سعی داشتیم شما را با تاثیرات قهوه بر چربی‌سوزی بدن آشنا کنیم.

سوالات متداول:

روزانه چند فنجان قهوه بنوشیم تا لاغر شویم؟    

میزان مصرف قهوه در روز بهتر است بین 2 تا 4 فنجان باشد تا نسبت به کافئین مقاومت در بدن ایجاد نشود و به کاهش اشتها کمک کند.

بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای چربی‌سوزی کدام است؟

نوشیدن قهوه اسپرسو باعث می‌شود در طول ورزش کمتر خسته شوید، انرژی بیشتری داشته باشید و کالری بیشتری بسوزانید.

نوشیدن قهوه تلخ ناشتا چه عوارضی دارد؟

افرادی که سیستم گوارشی حساسی دارند، بهتر است قهوه تلخ را ناشتا استفاده نکنند، زیرا اسید معده را افزایش می‌دهد و باعث بروز ناراحتی می‌شود.

مناسب و اختصاصی خود، بر روی کلیک نمایید.

قهوه موکا گانودرما بیز از چه چیزهایی تشکیل شده است.