رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

خاص ترین نوع درخت گردو به تفکیک آب و هوای شهر ایران

وقتی صحبت از خاص‌ترین نژاد درخت گردو می‌شود شما باید به نژادی فکر کنید که در صعب‌الکاشت ترین مناطق کشور ایران می‌توان باغ آن را احداث کرد، مناطقی مانند نواحی شمالی کشور ایران که ارتفاع آن از سطح زمین صفر بوده و رطوبت بالای ۸۰ درصد دارد یا مناطق کویری کشور ایران را در نظر بگیرید، علاوه بر ارتفاع پایین دارای آب و هوای خشک هستند، همچنین باید به مناطق کوهستانی و ارتفاعات بالای ۲۳۰۰ متر از سطح دریا اشاره کرد، این مناطق فصل زمستان بسیار سردی را تجربه می‌کنند، البته در معدود نهالستان‌های کشور ایران خاص ترین نژاد درخت گردو فروخته می‌شود که قابل کاشت در این مناطق هستند.

انواع درخت گردو اسراییلی | انواع گردو تویسرکان | انواع گردو خارجی

خاص ترین نژاد درخت گردو کدام است؟

مهندسین نهالستان تاکید می‌کنند کشاورزان قبل از خرید نهال گردو، انواع نهال گردو بر حسب شرایط آب و هوایی را شناسایی کرده و بر حسب اکوسیستم منطقه و شرایط محیطی  آن را خریداری کنند، متاسفانه در برخی از مناطق نهال‌ها به صورت سنتی کاشته می‌شود همین امر باعث افت پتانسیل میوه تولیدی مزرعه گردو شده علاوه بر آن نگهداری و مراقبت از درختان نیز برای کشاورزان پرهزینه خواهد بود.

امروزه نهالستان‌های معتبر کشور ایران اقدام به تکثیر و فروش نهال گردو بر پایه ژنوتیپ و آخرین دستاوردهای علمی کرده‌اند، نهال گردو بر پایه ژنوتیپ شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند، از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. درختان گردو ژنوتیپ مانند نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ سیستم دفاعی بسیار قوی دارند، آنها در برابر انواع آفت زدگی‌ها و عوامل باکتریایی و قارچی مقاوم بوده و کمتر دچار بیماری می‌شوند، از این و کشاورز مجبور نیست هزینه زیادی را صرف خرید سموم و آفت کش‌ها کند، از همه مهمتر به خاطر مصرف کم سموم و آفت کش‌ها درجه سلامت میوه‌های تولید شده بالا بوده و ارزش غذایی بالاتری دارد.
  2. طبق بررسی‌های انجام شده نهال گردو ژنوتیپ ریشه زایی قوی‌تری داشته و ریشه آنها به صورت عمقی رشد می‌کند، بنابراین هیچگونه خطر ریشه کن شدن درخت گردو برای کشاورز وجود ندارد، درختان گردویی که بالای ۷۰ سال عمر دارند به خاطر نفوذ ریشه‌ها به عمق زمین به راحتی می‌توانند از رطوبت‌های و مواد مغذی لایه‌های زیرین زمین تغذیه کرده و نیاز کشاورز را به خرید کودهای شیمیایی کاهش داده است.
  3. خاص‌ترین نژاد گردو به خاطر دیرگل بودن محبوب است، چون شکوفه آن از آسیب‌های جوی فروردین ماه در امان است، اگر کشاورز مدیریت صحیحی بر گرده افشانی درخت گردو داشته باشد مطمئناً باروری مناسبی را تجربه خواهد کرد.
  4. یکی از کابوس‌های کشاورزان سال آوری باغ گردو است، به طور میانگین باغ گردو یک سال پربار بوده و یک سال کم بار است، در حالی که درختان گردو بر پایه ژنوتیپ کمتر دچار سالاری می‌شوند آنها هر ۳ یا ۴ سال یک بار دچار سال‌آوری می‌شوند، که با کوددهی مناسب تغییر چندانی در تولید در کمیت و کیفیت میوه گردو نخواهد داشت.
  5. از دیگر المان‌های خاص‌ترین نهال گردو می‌توان به ارتفاع آن اشاره کرد، امروزه درختان پایه کوتاه محبوبیت بیشتری در بین کشاورزان دارند چون درختان طبق بررسی‌ها و آمار به دست آمده درختان پایه کوتاه باردهی بیشتری نسبت به درختان مرتفع دارند و رسیدگی به آنها کار راحت و بدون دردسری است.

انواع درخت گردو اسراییلی | انواع گردو تویسرکان | انواع گردو خارجی

شرایط فروش نهال گردو ژنوتیپ و با کیفیت چیست؟

یکی از سوالاتی که ذهن کشاورزان را به چالش می‌کشد این است که خاص‌ترین نژاد گردو را چگونه و از کجا تهیه کنند؟ برای این منظور می‌توانید بهترین نهالستان‌های کشور را از طریق گوگل سرچ کرده و به سایت آنها مراجعه کنید، شما شرایط فروش نهال گردو و کیفیت آنها را مورد بررسی قرار داده و نهالستانی مانند پالیز نهال را انتخاب کنید که شرایط ایده‌آلی برای کشاورزان دارد، باید توجه داشته باشید خاص‌ترین نهال گردو دارای لیبل و شناسه بوده و  تحت نظارت مستقیم کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی به بازار عرضه می‌شود.

همچنین نهال گردوی با کیفیت مانند ژنوتیپ ۹ هیچگونه محدودیت ارتفاعی ندارد شما می‌توانید آن را از ارتفاع صفر تا ۳۰۰۰ متر کاشت کنید، اختلاف دمایی که نهال گردو خاص می‌تواند تحمل کند بالا است، معمولاً این درختان دمای منفی ۳۰ درجه در فصل زمستان و دمای مثبت ۴۵ درجه در فصل تابستان را تحمل کرده و میوه آنها دچار افت کیفیت نمی‌شود، با توجه به خشکسالی به وجود آمده نهال گردو که نیاز آبی کمتری داشته باشد گزینه مناسبی برای احداث باغ تجاری و مدرن است، درختان گردو ژنوتیپ در ماه تنها به دو بار آبیاری عمیق احتیاج دارند.

انواع درخت گردو اسراییلی | انواع گردو تویسرکان | انواع گردو خارجی

کلام آخر

مهندسین نهالستان به هنگام فروش نهال گردو تاکید دارند تنها تمرکز خود را بر روی قیمت نهال گردو متمرکز نکنید بلکه بر اساس شرایط و ویژگی‌های منطقه خود بهترین نهال گردو را خریداری کنید، اگر زمین کشاورزی شما در مناطق سرسخت قرار گرفته است با مشورت گرفتن از کارشناسان نهالستان نژادهایی را خریداری کنید که مقاومت بیشتری در این مناطق داشته باشند، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت تخصصی پالیز نهال مراجعه کرده و از کارشناسان این سایت درخواست کمک داشته باشید آنها دلسوزانه در کنار شما بوده و راهنمایی لازم را خواهند کرد.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393