رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

برای باردهی درخت پسته چه باید کرد؟

اصلی‌ترین دغدغه‌ی باغداران پس از خرید نهال پسته و کاشت آن در باغات خود این است که چگونه می‌توانند باردهی درخت پسته خود را به میزان قابل قبولی در سال برسانند، جالب است بدانید که هدف این باغداران عزیز و زحمت کش تنها کمیت محصولات و افزایش راندمان تناژ برداشتی محصولات نیست بلکه آنها تمایل دارند محصولاتی پر مغز و مرغوب را به بازار عرضه کنند.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد | بیشترین باردهی درخت پسته

با ما همراه باشید تا در این راستا به افزایش آگاهی و کسب اطلاعات بپردازیم و بتوانیم اندکی در مسیر باغداری صحیح قدم برداریم.

خرید نهال پسته سالم و با کیفیت

در اولین قدم برای احداث باغات پسته و افزایش باردهی نهال پسته باید انتخابی صحیح و هوشمندانه داشته باشیم؛ به این معنی که فرآیند خرید نهال پسته را از مراکز فروش معتبر و نهالستان‌های رسمی صورت دهیم تا ضمن این که خریدی با خیال آسوده را تجربه خواهید کرد، باردهی سالانه درختان پسته را در واحد هکتار تضمین خواهید نمود.

انتخاب هوشمندانه نهال پسته با توجه به سازگاری با شرایط اقلیمی و منابع آبی و خاکی در دسترس می‌تواند در افزایش میزان باردهی نیز تاثیر گذار باشد؛ به گونه‌ای که اگر شما با آگاهی تمام اقدام به خرید نهال پسته سازگار با شرایط محیطی منطقه خود کنید و یا ارقام اصلاح نژاد شده را که مقاوم سازی نیز شده‌اند را خریداری نمایید، می‌توانید، توجیه اقتصادی محصولات باغ خود را افزایش دهید و به گونه‌ای تجاری سازی کرده باشید.

کاشت اصولی نهال پسته

قدم بعدی در راستای باردهی بیشتر درخت پسته و بهبود کیفیت مغز میوه‌ی درختان این است که شما باغداران عزیز از تمامی مراحل کاشت نهال پسته آگاهی داشته باشید و تمامی این مراحل را با دقت بسیار به پیش ببرید، در چنین شرایطی می‌توان انتظار دریافت بیشترین راندمان برداشت محصول و بهترین عملکرد را از درختان خود داشته باشید.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد | بیشترین باردهی درخت پسته

حال بهتر است ببینیم که مراحل کاشت نهال پسته شامل چه مواردی است:

  • بررسی خاک منطقه از لحاظ بافت، مواد معدنی و آلی،ph و میزان شوری؛ خاک نهال پسته بایدph اسیدی و میزان شوری اندکی داشته باشد و همواره میزان رطوبت آن کنترل شده باشد.
  • زهکشی خاک؛ قبل از کاشت نهال پسته حتما خاک را زیر رو کنید تا علاوه بر ایجاد تهویه مناسب، آماده برای کاشت نهال باشد.
  • تعیین فواصل استاندارد برای کاشت نهال؛ با توجه به نوع نژاد نهال پسته و ارتفاع و میزان گسترش تاج درخت در طول سنین بلوغ، فواصل استاندارد ۴ الی ۵ متری را برای کاشت در نظر بگیرید.
  • حفر گودال‌هایی با عمق متناسب برای ریشه نهال پسته؛ گودال‌های با عمق حدودا نیم متری و عرض متناسب با ریشه نهال حفر کنید.
  • کاشت نهال پسته در چالکودها و سپس آبیاری و فشرده سازی خاک؛ به منظور تقویت اولیه نهال پسته قبل از کاشت نهال درون گودال کود پوسیده دامی ریخته و در نهایت پس از کاشت نیز به خوبی آبیاری کنید.

پس از کاشت اصولی نهال پسته چه کنیم؟

سوال رایج و بسیار مهم دیگری که از کارشناسان فروش نهال پسته در نهالستان برتر نهال می‌شود این است که بعد از این که نهال را به صورت صحیح و اصولی کاشتیم، چه مراحل و اقداماتی را برای افزایش باردهی و پرمغز شدن محصولات باید صورت دهیم؟

در این مرحله نیز توصیه می‌شود که در ابتدا؛

۱‌. با توجه به نوسانات دمایی منطقه و میانگین بارش سالیانه و همچنین بافت خاک، فواصل منظمی را برای آبیاری نهال پسته جوان و تازه کاشته شده در نظر بگیرید تا به خوبی امکان گسترش ریشه‌ها در ریر خاک فراهم باشد.

۲. با توجه به کمبودهای خاک و نیاز نهال پسته بهترین نوع کود را برای تقویت نهال انتخاب کنید و پس از سنجش از شرایط از طریق حفر چالکود، محلول پاشی و یا آبیاری اقدام به کوددهی نهال پسته نمایید، استفاده از کودهای کلسیمیکی و هیومیک اسید می‌تواند برای تقویت ریشه موثر باشد.

۳. هیچ گاه از عملیات هرس سالیانه درختان پسته به خصوص در سنین بلوع و کهنسالی غافل نباشید؛ چرا که از این طریق به باز کردن راه‌های تنفسی درختان کمک خواهید کرد و این امر مستقیما وگدر افزایش باردهی و کسب سود بیشتر تاثیر گذار خواهد بود.

۴. با کاشت نهال پسته در جهت وزش باد و یا کاشت ارقام گرده افشان سازگار به بهبود عملیات گرده افشانی درختان کمک کنید؛ چرا که تسریع عملیات گرده افشانی به تشکیل گل‌های بیشتر در سطح درخت کمک خواهد نمود و این یعنی باردهی بیشتر و با کیفیت‌تر.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد | بیشترین باردهی درخت پسته

نتیجه گیری

دریافتیم که برای احداث باغ و دریافت باردهی مطلوب از درختان پسته، خرید نهال پسته تمام راه نخواهد بود و توجه به نیازهای نهال پس از کاشت در طی دوره‌های مختلف حیات آن نیز می‌تواند در این امر مهم تاثیر گذار باشد البته کسب آگاهی در این خصوص نیز کافی نخواهد بود بلکه بایستی تمامی مراحل تحت نظر کارشناس صورت گیرد تا صحیح و اصولی و تاثیر گذار باشد.

در هنگام مراجعه به نهالستان برتر نهال، ضمن استعلام قیمت نهال پسته می‌توانید از تجربیات کارشناسان و مشاوران ما در این زمینه نیز بهره ببرید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393