کارخانه آجر سفال اصفهان

آجر سفال چیست؟ انواع؛ ویژگی ها و قیمت آن

به نقل از سایت ایران نیاز؛ آجر سفال یکی از اصلی ترین بخش های جدا نشدنی در ساختمان سازی است که از خاک رس تشکیل می شود. ترکیب کردن مصالحی همچون خاک رس، آهک، شن و… و در ادامه پخت آن ها در کوره، باعث به وجود آمدن آجری به نام آجر سفال می شود. با گذر زمان و پیشرفته شدن تجهیزات به خصوص در ساختمان سازی، دیوارها دیگر همانند قدیم باربر ساختمان نمی شوند؛ زیرا بار ساختمان به ترتیب از اسکلت ساختمان به فوندانسیون و سپس به زمین منتقل می شود.

در همین راستا با وجود فناوری های ساختمان سازی استحکام ساختمان دیگر به دیوار آن وابسته نیست و دیوار صرفا برای حفظ حریم خصوصی و جدا سازی بخش های مختلف ساختمان به کار گرفته می شود. بنابراین برای مواردی همچون دیوار چینی باید از مصالحی سبک همچون آجر سفال استفاده کرد. همچنین برای کاهش وزن ساختمان و بهینه کردن هزینه های ساخت آن، این آجر بهترین گزینه محسوب می شود.

این آجر در ۳ کیفیت ممتاز، درجه یک و درجه دو تولید شده و جداره های داخلی آن کیفیت آجر سفال را تعیین می کنند. اصلی ترین دلیل جدایی ناپذیر بودن آجر سفال در ساختمان سازی، ویژگی های آن، کاربردها و… است. این موارد از جذاب ترین بحث های ادامه مطلب است که قرار است پاسخ کاملی را برای سوال آجر سفالی چیست بدهیم. بنابراین حتما تا انتها، این مقاله را دنبال کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت آجر نما و قیمت آجر سفال به سایت ایران زمین مراجعه نمایید.

قیمت آجر سفال | قیمت آجر سفال 10 سوراخ در مشهد | قیمت آجر سفال ۱۴۰۰

تاریخچه آجر سفال

قدمت ساخت آجر سفال به ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد که در تل اسود، در ناحیه بالای دجله و در جنوب شرقی آناتولی در نزدیکی دیاربکر یافت شد. بین سالهای ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در بین النهرین آجر پخته شده کشف و در مصالح ساختمانی مانند باغ های معلق بابل از آن استفاده می شد. با شروع انقلاب صنعتی در انگلستان تولید آجر به دلیل سرعت تولید به صورت گسترده در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفت. تا جایی که حتی در مناطقی که سنگ به وفور در دسترس بود باز هم آجر در مصالح ساختمانی نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

در ایران هم به دلیل وجود خاک رس مناسب استفاده از آجر سفال در ساختمان سازی معمول بود. تا جایی که در دوران سلجوقیان به اوج خود می رسد. سیمون آیوازیان، معمار ایرانی در وصف جایگاه آجر در معماری ایرانی این چنین نوشته است:

“آجر در آثار معماری ایرانی نه یک ذره در مقابل کل آثار معماری، بلکه واحدی است که در دل و بطن آثار معماری می‌نشیند و نقشی تعیین‌کننده دارد. آجر در ساختمان به مثابه نت در موسـیقی یا همچون کلمه در شعر است.”

مراحل تولید آجر سفال

ساخت آجر سفال به سه روش قالبی، سنتی و صنعتی است که بوسیله دستگاه های مدرنی انجام می گیرد که علاوه بر ارتقای کیفیت، توانایی تولید انبوه را نیز دارد. به طور کلی مراحل ساخت آجر سفالی در ۶ مرحله صورت می پذیرد:

 1. استخراج و جمع آوری ماده اولیه: در این مرحله کیفیت خاک رس و سفال مورد بررسی و در صورت تایید استخراج می شود.
 2. آماده سازی خاک: مواد زائد مانند کلوخ و سنگ از خاک جدا می شود.
 3. تهیه گل از خاک جمع آوری شده
 4. تهیه و تولید خشت خام و قالب گیری آن
 5. خشک کردن
 6. انتقال به کوره آجر پزی جهت دوام آجر

انواع آجر سفال و کاربرد های آن:

آجر تیغه ۷ سانتیابعاد این آجر ۲۰*۲۰* ۷ است و از این مدل جهت جدا کردن دیوارهای داخلی ساختمان و جداره های بین اتاق ها استفاده می شود.

آجر تیغه ۱۰ سانتی: ابعاد این آجر ۲۰*۲۰*۱۰است و کاربرد آن جهت جدا کردن دیواره های خارجی ساختمان و جداره های بین اتاق ها و فضای داخلی ساختمان می باشد.

آجر تیغه ای  ۱۵ سانتی: ابعاد این آجر ۲۰*۲۰*۱۵ است. و در نمای بیرونی ساختمان و جداره های بین اتاق ها استفاده می شود و کاربرد آن در کاهش صدا و حرارت از دیوارهای پیرامونی ساختمان است.

آجر تیغه ای ۲۰ سانتی: ابعاد این آجر ۲۰*۲۰*۲۰ است. این آجر به دلیل قطر  بیشتر  معمولا استفاده کمتری در ساخت جداره ها بین فضای داخلی دارد . عمدتا استفاده آن جهت جدا کردن دیواره های اطراف و بیرونی ساختمان است.

 آجر سفال فوم دار: در داخل این آجر یونولیت کارگذاشته می شود و لذا با دارا بودن فوم، عایق صوتی و حرارتی بسیاری خوبی جهت جلوگیری از انتقال صوت و حرارت است.

آجر نیم بلوک سقفی: این نوع آجر اسامی مختلفی دارد. نیم بلوک سفالی، بلوک پلی استایرن یا پلی رس. کاربرد این نوع آجر بجای بتن ریزی _که احتمال خطر سقوط بتن برای کارگران است_ موجب می شود که جای نگرانی بابت شکستن وجود نداشته باشد.

آجر بلوک سقفی کامل: در این آجر بلوک ها که بصورت تو خالی و مشبک هستند و برای پر کردن سقف بین دو تیرچه استفاده می شود.

مزایای استفاده از آجر سفال

آجر سفال، پرمصرف ترین نوع مصالح در دیوارهای ساختمانی است. مزایای آجر سفال را به اختصار می توان چنین برشمرد:

 • مقاومت خوبی در مقابل آتش سوزی دارد.
 • عایق خوبی برای حرارت و صوت می باشد.
 • دور ریز کمی دارد و از قطعه های شکسته آن هم می شود استفاده کرد.
 • استحکام بالایی دارد و اتصال مناسبی به سازه(بتنی یا فلزی) دارد.
 • حمل و نقل آن مقرون به صرفه و اقتصادی است.

معیارهای تشخیص آجر سفال با کیفیت

آجر ها با توجه به روش و مواد اولیه ای که تولید می شوند کیفیت های مختلفی دارند. راه هایی که می توان آجرسفال باکیفیت را از بی کیفیت تشخیص داد به قرار زیر است:

رنگ

رنگ آجر سفال باید یکدست باشد. و عدم یکدستی موجب پایین آمدن کیفیت آجر سفال می شود رنگ طبیعی آجرسفال باید زرد رنگ باشد. همچنین تیرگی زیاد آجرسفال به معنای این هست که جهت سرعت، پخت در دمای بالا انجام می شود و این مساله استحکام آجر را پایین می آورد.

عدم ترک

در صورتی که آجرسفال در دمای نامناسب پخته شود در زوایای بیرونی و داخلی آن ترک و شیار بوجود می آید و باعث می شود در زمان ساخت به خوبی با ملات چسبندگی ایجاد نکند.

زوایای آجر سفال

زوایای آجر نباید دچار شکستگی باشد چرا که این مساله باعث درز و فاصله بین آجرهای استفاده شده در ساختمان می شود.

ابعاد

هر کدام از سایز های بلوک ابعاد استانداری دارند و عدم رعایت این استاندارد موجب کاهش استحکام و استقامت در ساختمان می شود.

نکات نگه داری از دیوار آجری

دیوارهای آجری مقاومت خوبی در مقابل رطوبت از خود نشان می دهند. با این وجود در صورتی که رطوبت زیاد و مداوم باشد قطعا به دیوارهای داخلی آسیب می زند. در این صورت با استفاده از سوراخ های ۱۰ سانتی متری می توانید نسبت به رفع آن اقدام کنید و بعد از خشک شدن آجرسفال ، با آستر ملات، سوراخ را بپوشانید.

استفاده از آجر سفال در چه اقلیم هایی منطقی تر است؟

اگر به معماری شهرهای ایران توجه کنیم می بینیم که در اکثر مناطق ایران بخصوص مناطق خشک و کویری مثل یزد ، اصفهان و کرمان استفاده از مصالح آجر سفال بسیار زیاد است و هر چه به سمت مناطق مرطوب تر برویم استفاده از این مصالح کمتر می شود.

قیمت آجر سفال اصفهان

شرکت ایران نیاز سعی نموده تا با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار را با مناسب ترین قیمت برای شما فراهم کند. با تنوع موجود در محصولات ما حتماً محصول مورد نظر خود را در فروشگاه ما خواهید یافت. اگر نیاز به راهنمایی در امر خرید داشتید حتماً با مشاوران ما تماس بگیرید.مشاهده لیست قیمت آجر سفال تهران کلیک کنید.

سوالات متداول

کیفیت این آجر برای مناطق شمالی خوبه ؟ شوره نمیزنه ؟

آجر سفال درجه یک تحت هیچ شرایطی شوره نمیزند ، و این محصول از بهترین خاک تهیه می شود

چه تعداد در تریلی جا میشه؟

7200 قالب سفال 15 سانتی یا 10500 قالب سفال 10 سانتی