رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

معرفی 2 فضای جذاب در ساختمان برای اجرای محوطه سازی!

محوطه سازی یا لند اسکیپ یک فرایند جذاب و یک امر کلیدی و اساسی در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون و نمای ساختمان است. همچنین محوطه سازی علاوه بر زیبایی و نمای جذابی که به ساختمان القا می کند، از دیگر مزایای محوطه سازی که بر روی افراد اثر می گذارد را می توان به کاهش استرس و افزایش آرامش در افراد اشاره کرد.

از فرایند محوطه سازی می توان در فضا های خارجی متنوع و متفاوت ساختمان استفاده کنید، این فضا ها شامل بالکن، حیاط، باغ، تراس، پشت بام، باغچه هستند که با استفاده از المان های محوطه سازی می توانید آنها را زیبا تر و جذاب تر کنید. همچنین با کاشت گیاهان مناسب و متناسب با اقلیم منطقه و شرایط آب و هوا می توانید فضای خود را با طبیعت اتصال دهد. در این مقاله به بررسی 2 فضای پر طرفدار و محبوب اجرای محوطه سازی می پردازیم که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

اجرای دیوار سبز | تراس های لاکچری | دیوار سبز تراس

اجرای تراس سبز در ساختمان

تراس سبز یا تراس گاردن، فضایی چسبیده به خانه است که در آن فرایند محوطه سازی اجرا می شود و محلی جذاب، همگام با عناصر طبیعت در ساختمان ایجاد می شود. در اجرای تراس سبز می توانید از المان های متنوع و زیبایی می توانید از المان های جذاب در محوطه سازی استفاده کنید و فضایی همگام با سلیقه خود طراحی کنید. امروزه و در طراحی و ساخت ساختمان ها و آپارتمان های شهری، در خانه ها بجای حیاط و پشت بام فضای تراس تعبیه شده است. با طراحی و جذاب کردن تراس ساختمان و آپارتمان خود می توانید علاوه بر ایجاد نمای جذاب و ایجاد فضایی برای گذراندن اوقات فراغت، بر ارزش ملک خود اضافه می کنید و قیمت ملک شما افزایش خواهد داشت.

چرا باید از تراس سبز استفاده کنیم؟

اجرای تراس سبز فارغ از ابعاد و اندازه می تواند کاربرد ها و مزایای متنوع و متفاوتی داشته باشد. طراحی و ساخت تراس سبز کاربرد های بسیار زیادی دارد که مهم ترین کاربرد های تراس سبز عبارت اند از:

 • ایجاد فضایی جذاب برای برگذاری مهمانی ها و دورهمی ها
 • ایجاد فضایی مناسب برای مطالعه و استراحت و دوری از دغدغه ها
 • ایجاد فضایی مساعد برای کاشت و پرورش گیاهان زینتی، دارویی، خوراکی
 • ایجاد فضای بی نظیر برای ساخت یک گلخانه

علاوه بر کاربرد های بی شمار اجرای تراس سبز از مزایای آن هم نمی شود غافل شد و مهم ترین و کلیدی ترین مزایای اجرای تراس سبز را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تولید هوای پاک و پاکسازی هوای آلوده
 2. جذب گرد و غبار
 3. کاهش خشم و خستگی
 4. کاهش استرس و اضطراب
 5. کاهش مصرف انرِژِی
 6. افزایش تمرکز و آرامش
 7. عایق گرما و حرارت
 8. عایق صدا

هزینه اجرای تراس سبز

هزینه طراحی و ساخت تراس سبز به صورت کلی شامل 3 امر می شود که این 3 امر عواملی مانند: طراحی تراس سبز، اجرای تراس سبز و نگهداری تراس سبز است. طراحی تراس سبز اکثرا به دست شرکت های اجرایی با توجه به سلیقه و خواسته های کارفرما انجام می شود و اگر متراژ تراس سبز بزرگ باشد و کارفرما به دنبال یک طراحی استاندارد و حرفه ای باشد، هزینه طراحی تراس سبز بیشتر می شود. در اجرای تراس سبز باید به عواملی مانند: انتخاب المان ها، انتخاب پوشش گیاهی، شرایط و موقعیت ساختمان، متراژ و… باید توجه داشت. به طور کلی سبک های متفاوتی برای اجرای تراس سبز وجود دارد که ارزان ترین آنها تراس سبز مدولار و گران ترین آنها تراس سبز متمرکز است.

اجرای بام سبز در ساختمان

بام سبز را می توان این گونه معرفی کرد، باغی جذاب و سرسبز که بر روی پشت بام اجرا می شود. بر روی بام سبز می توانید با استفاده از کف سازی و خاک از پوشش گیاهی استفاده کنید و علاوه بر القای حس طبیعت در ساختمان خود می توانید مقاومت و عمر ساختمان خود را افزای دهید. سیستم کف سازی بام سبز تشکیل شده از: عایق ضد آب، سیستم های ضد ریشه، سیستم زهکشی و فیلتراسیون برای انتفال و تصفیه آب است که سبب می شود تا دیگر در کاشت و نگهداری گیاهان دچار مشکلات نشوید. اگر به باغداری یا کاشت و پرورش گل گیاهان علاقه مند هستید، اما فضا و زمانی برای نگهداری از گیاهان ندارید، اجرای بام سبز بهترین گزینه است.

از چه المان هایی در اجرای بام سبز می توان استفاده کرد؟

در اجرای بام سبز می توانید از المان های متنوعی در سبک های مختلفی استفاده کنید و فضایی دلچسب مطابق با سلیقه خود داشته باشید. در اجرای بام سبز می توانید از المان هایی نظیره:

 • گرین وال های طبیعی و مصنوعی
 • انواع سبک های آلاچیق (چوبی، فلزی، بتنی، حصیری و…)
 • انواع سبک های آبنما (شیشه ای، سنگی، صخره ای و…)
 • انواع سبک های فلاورباکس (چوبی، بتنی، فلزی، فایبرگلاس و…)
 • انواع قلوه سنگ های رودخانه ای (سفید و رنگی)
 • مبلمان
 • استخر
 • میز و صندلی

استفاده کنید و محوطه ای بسیار سرسبز و فوق العاده را در ساختمان خود ایجاد کنید.

نکات مهم در اجرای بام سبز که حتما باید به آنها توجه کنید؟!

در اجرای بام سبز حتما باید به عواملی نظیره اجرای اصولی و صحیح بام سبز توجه داشته باشید و حتما دقت داشته باشید که در طراحی و اجرای بام سبز خود با شرکت و مهندسین با تجربه و حرفه ای همکاری می کنید. اگر بام سبز به صورت اصولی و دقیق اجرا نشود، ممکن است در آینده دچار مشکلات جبران ناپذیری شوید. علاوه بر اجرای اصولی، انتخاب پوشش گیاهی در اجرای بام سبز نکته کلیدی بعدی است که باید به آن دقت داشته باشید. انتخاب  پوشش گیاهی بام سبز باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، وضعیت آب و هوایی، شرایط تابش نور، شرایط آبیاری و… صورت بگیرد تا در آینده دچار مشکلاتی مانند پژمردگی یا بیماری در گیاهان نشوید.

کلام آخر

اجرای تراس سبز و اجرای بام سبز علاوه بر مزایای جذابیتی و مزایای فردی، از مزایا و ویژگی های سرمایه گذاری بهره می برد و اجرای محوطه سازی در هریک از این محل ها می توانید بر ارزش ساختمان خود بیافزایید. علاوه بر آن می توانید در این فضا ها علل خصوص فضای بام سبز، کسب درآمد داشته باشید و این فضا را به صورت تجاری با دیگران به اشتراک بگذارید.

شرکت سورن بام

شرکت خدماتی سورن بام، فعالیت خود را از سال 1389 با هدف ایجاد و گسترش فضای سبز و طبیعت در بین فضای شهری آغاز کرده است و به یکی از شرکت های معتبر و معروف در حوزه اجرای محوطه سازی تبدیل شده است. تیم سورن بام تشکیل شده از مهندسین با تجربه و حرفه ای است که همواره در تلاش اند تا با کمترین هزینه و استفاده از بهترین متریال و المان ها، بهترین تجربه را از فضا برای شما ایجاد کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با اجرای تراس سبز و اجرای بام سبز می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید و با کارشناسان سورن بام به صورت رایگان ارتباط بر قرار کنید.