رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

عوامل موثر بر هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه عمل بینی در سال ۱۴۰۲ و عوامل موثر بر هزینه

زمانی که افراد قصد دارند برای انجام عمل جراحی بینی اقدام کنند،‌ بررسی هزینه‌های آن از مهم‌ترین چالش‌های پیش روست. عمل بینی ممکن است با اهداف متفاوتی مثل بهبود مشکلات تنفسی،‌ ایرادات ساختاری و نواقص زیبایی است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. هزینه هر یک از روش‌های جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از دیدگاه متقاضیان حائز اهمیت است. در ادامه بیشتر در مورد عوامل تاثیرگذار بر هزینه عمل بینی 1402 صحبت می‌کنیم.

هزینه جراحی بینی در بیمارستان میلاد | هزینه عمل بینی ۱۴۰۱ | هزینه عمل بینی ۱۴۰۲

هزینه جراحی بینی شامل چه مواردی است؟

هزینه عمل بینی شامل تمام خدمات، تجهیزات و محصولاتی است که زیباجو دریافت می‌کند تا نتیجه دلخواه خود برسد. این هزینه‌ها ممکن است قبل از عمل یا بعد از عمل را نیز شامل شوند و برای محاسبه بهتر است حتی هزینه مراقبت‌های بعد از عمل را نیز محاسبه کنید. مهم‌ترین مواردی که هزینه جراحی بینی را تشکیل می‌دهند شامل:

– دستمزد جراحی،

– هزینه‌های اتاق عمل و بیمارستان (کلینیک)،

– لباس مخصوص اتاق عمل،

– داروهای مورد استفاده قبل، حین و بعد از جراحی،

– آزمایشات پزشکی،

– پانسمان و تجهیزات مراقبت‌های بعد از جراحی.

می‌توان گفت که هزینه دستمزد جراح و اتاق عمل مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه جراحی بینی هستند و بسیار متغیرند. سایر هزینه‌های جراحی بینی معمولا کمترند و در افراد مختلف یکسانند. در صورتی که قصد دارید هزینه جراحی را کمتر کنید، باید به دنبال پزشکی باشید که دستمزد کمتری دریافت می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که کیفیت جراحی و نتایجی که از آن کسب می‌کنید بسیار مهم‌تر از هزینه‌ای است که می‌پردازید.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه جراحی بینی چیست ؟

برای اینکه بتوان هزینه جراحی بینی را تخمین زد باید به عوامل مختلفی که بر آن تاثیرگذارند توجه کرد. در بخش به مهم‌ترین فاکتورهایی که تعیین کننده هزینه عمل بینی هستند اشاره می‌کنیم:

میزان دستمزد جراح

دستمزد جراح را می‌توان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر هزینه جراحی بینی معرفی کرد. تخصص و مهارت جراح در جراحی بینی نقش مهمی در تعیین میزان دستمزد جراح دارد. معمولا جراحانی که کار عمل بینی را انجام می‌دهند، متخصص جراحی پلاستیک یا گوش و حلق و بینی هستند. علاوه بر تخصص، تجربه و سوابق جراح بر هزینه جراحی بینی موثر می‌باشد.

 اگر جراحی بینی توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود، قطعا نتایج بهتری برای شما در پی خواهد داشت. البته معمولا بر اساس عرف جراحانی که از مهارت بیشتری در جراحی برخوردارند، دستمزد بالاتری دارند؛ چرا که طبق ضرب المثل معروف اگر کاری را خوب بلدید نباید آن را ارزان بفروشید. علاوه بر این تعداد جراحی‌های موفقیت آمیز یک پزشک و میزان رضایتی که زیباجویان قبلی او از جراحی خود دارند می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر دستمزد او داشته باشد.

شکل و نوع بینی

بینی گوشتی نوعی از بینی است که دارای پوست ضخیم و غضروف‌های کوچک می‌باشد و بیشتر حالت نرم  دارد. همچنین بینی استخوانی از بافت استخوانی و غضروفی بیشتری برخوردار بوده و پوست نازکی دارد. معمولا بینی‌های گوشتی پهن  دیده می‌شوند اما بینی‌های استخوانی ظاهری بلند  و افتاده دارند. استخوانی یا گوشتی بودن بینی می‌تواند بر هزینه جراحی بینی تاثیرگذار باشد.

معمولا در عمل بینی استخوانی،‌ مقدار زیادی از بافت استخوان و غضروف تراشیده می‌شود تا به فرم دلخواه برسد. اما در عمل بینی گوشتی اتفاقا لازم است برای حمایت از غضروف‌های ضعیف نوک بینی و ایجاد فرم دلخواه از پیوند غضروف طبیعی یا مصنوعی استفاده شود. بنابرانی ممکن است هزینه بینی گوشتی نسبت به سایر انواع کمی بیشتر باشد که علت آن هزینه بر بودن تکنیک جراحی و دشوار بودن آن است.

روش جراحی بینی

همانطور که قبلا هم به این مسئله اشاره کردیم، روش‌های متعددی برای جراحی بینی وجود دارد که می‌تواند بر هزینه جراحی تاثیرگذار باشد. جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که روش باز دسترسی کامل جراح به بافت‌های داخلی بینی را فراهم می‌کند. معمولا در این تکنیک مداخلات درمانی بسیار بیشتری صورت می‌گیرد و تغییرات قابل توجهی در فرم بینی ایجاد می‌شود؛ بنابراین پرطرفدارتر است. با توجه به دشوار بودن این روش جراحی بینی به روش باز بسیار بیشتر از جراحی به روش بسته است.

باید توجه داشت که عمل بینی به روش بسته تنها برای ایجاد تغییرات جزئی و رفع نواقص کوچک بینی مناسب است و اصلی‌ترین تکنیک رینوپلاستی،‌ همان جراحی به روش باز است.

کلینیک و تجهیزات مورد استفاده

کلینیک یا بیمارستانی که در آن اقدام به جراحی بینی می‌کنید علاوه بر اینکه می‌تواند بر نتایج کسب شده موثر باشد، هزینه‌ متفاوتی نیز از متقاضیان دریافت می‌کند. معمولا کلینیک‌هایی که از تجهیزات پیشرفته‌تری برای جراحی استفاده می‌کنند،‌هزینه بیشتری اخذ می‌کنند.

موقعیت جغرافیایی کلینیک

جالب است بدانید که حتی موقعیت جغرافیایی نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی در هزینه جراحی بینی داشته باشد. جراحانی که در شهرهای کوچک‌تری کار می‌کنند معمولا هزینه کمتری نسبت به شهری مثل تهران دریافت می‌کنند. علاوه بر این حتی در یک شهر محل کلینیک ممکن است باعث تغییر هزینه‌های جراحی شود.

چرا جراحان مختلف هزینه‌های متفاوتی برای رینوپلاستی طلب می‌کنند؟

اگر تا کنون برای پیدا کردن یک جراح خوب اقدام کرده باشید، متوجه می‌شوید که اختلاف قیمت زیادی بین دستمزد جراحان برای عمل بینی وجود دارد. معمولا هر پزشک در استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های خاصی برای جراحی استفاده می‌کند و مهارت و تجربه متفاوتی برای اجرای این تکنیک‌ها دارد. معمولا پزشکانی که حاذق‌ترند بابت جراحی هزینه بیشتری دریافت می‌کنند اما این بدان معنا نیست که هر پزشکی مبلغ بیشتری درخواست کرد یعنی ماهرتر است.

برای اینکه با کمترین عوارض به نتایج دلخواه خود از جراحی بینی برسید، بهتر است به عواملی که در مهارت پزشک نقش دارند توجه کنید؛ مواردی مثل اخلاق حرفه‌ای، سابقه درخشان، تخصص و مدارک دانشگاهی می‌توانند فاکتورهای مهمی باشند. بعد از این فاکتورها هزینه جراحی بینی باید مورد توجه قرار بگیرد.

آیا مراکزی که هزینه بیشتری می‌گیرند خدمات باکیفیت‌تری ارائه می‌کنند؟

معمولا بیمارستان‌ها هزینه‌های مربوط به تجهیزات و خدماتی که برای بیمار استفاده می‌کنند را با نرخ خاصی محاسبه و اخذ می‌کنند. هزینه‌های مربوط به اتاق عمل و هزینه‌های قبل و بعد از عمل مربوط به بیمارستان است و اغلب در تمام وارد مشابه است. بنابراین هزینه اخذ شده توسط بیمارستان یا کلینیک نباید خیلی متفاوت باشد. همچنین باید گفت که هزینه عمل در بیمارستان‌های دولتی کمتر است و برای زیباجویان صرفه اقتصادی دارد.

علی رغم تمام این موارد برخی کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی از تجهیزات و مواد مصرفی باکیفیت‌تر و پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند که بر هزینه جراحی بینی تاثیرگذار است. اما همواره مهم‌ترین فاکتور موثر بر هزینه جراحی بینی دستمزد پزشک است.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را پوشش می‌دهد؟

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که زیباجویان می‌پرسند این است که آیا بیمه‌های مختلف هزینه جراحی بینی را پوشش می‌دهند؟ در پاسخ باید گفت که جراحی بینی یک عمل زیبایی است و طبق قانون تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. البته جراحی‌های درمانی بینی مثل عمل انحراف بینی،‌ شکستگی یا جراحی پولیپ ممکن است به دلیل عوارض سلامتی که دارند تحت پوشش بیمه قرار گیرند. توجه داشته باشید که برای پوشش هزینه این جراحی‌ها توسط بیمه،‌ باید پزشک معتمد نیاز شما به این جراحی را تایید کند.