مراقبت بعد از جراحی زیبایی شکم

همه چیز در مورد مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی و ریکاوری

مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟ جراحی ابدومینوپلاستی که برای از بین بردن پوست و چربی اضافی از شکم و همچنین سفت شدن عضلات زیرین انجام می شود، محبوبیت و طرفداران بسیاری در جهان پیدا کرده است و اکنون یکی از پنج عمل جراحی زیبایی پرطرفدار است. ابدومینوپلاستی به دلایل کاملاً زیبایی شناختی انجام می شود: داشتن یک شکم صاف و زیبا تر این روزها آرزوی خیلی از افراد است. بعضی افراد ممکن است به علت بزرگتر شدن شکم یا آویزان شدن پوست، این عمل جراحی را در نظر بگیرند.

این عمل جراحی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و نسبت به ظاهر فیزیکی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید اما تاثیری بر سلات جسمی شما نخواهد داشت. ابدومینوپلاستی جایگزین رژیم غذایی و ورزش و فعالیت جسمی نخواهد بود و از منظر کاهش وزن نتایج قابل توجهی در پی نخواهد داشت. برخی روش های دیگر که ممکن است پزشک مطرح کند شامل لیپوساکشن، پانیکولکتومی و جراحی چاقی (باری اتریک) هستند که در برخی واقع شاید مناسب باشد به جای ابدومینوپلاستی استفاده شوند. از آنجا که تعداد بسیاری از افراد برای بهبود قسمتهای میانی بدن خود زیر چاقوی جراحی می روند، دانستن اطلاعاتی در مورد چگونگی مراقبت از محل برش شکم بسیار حائز اهمیت ست.

جراحی | جراحی زیبایی | جراحی زیبایی شکم

جراحی ابدومینوپلاستی به دو روش قابل انجام است:

جراحی کامل ابدومینوپلاستی: این جراحی به طور معمول شامل یک برش بزرگ شکم برای از بین بردن انبوه چربی و پوست اضافه و آویزان و احتمالاً ایجاد یک ناف شکم جدید است.

ابدومینوپلاستی جزئی یا کوچک: این جراحی مینی ابدومینوپلاستی نامیده می شود که دارای برش کوچکتر با حذف بافت کمتر در شکم است که ممکن است برشی در اطراف ناف شکم نداشته باشد.

ریکاوری در همه افراد متفاوت است!

اگر برای جراحی ابدومینوپلاستی برنامه ریزی کرده اید و قصد انجام آن را دارید باید دقت کنید که بهبودی پس از عمل در همه افراد یکسان نیست. بهبودی شما به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و وزن بدن شما بستگی دارد. همچنین نوع جراحی ابدومینوپلاستی شما در روند بهبودی تاثیرگذار است.

طبیعی است که بخواهید بعد از عمل محل برش و بخیه خیلی زود به حالت طبیعی بازگردد، اما مهم است که به بدن خود فرصت دهید تا زمان بهبودی فرا رسد. گاهی ممکن است نیاز داشته باشید که چند ساعت پس از عمل در بیمارستان بمانید و یا حتی جراح شما توصیه کند یک شب یا بیشتر بستری شوید.

اما به محض ترخیص از بیمارستان، بهبودی واقعی شروع می شود اما در صورتی که به موارد زیر توجه کنید:

جدول زمانی برای بهبود و ریکاوری

شما باید یک چارچوب زمانی برای دوره ریکاوری خود تنظیم کنید، در اینصورت زمان زیادی برای ریکاوری و بهبودی خواهید داشت و می توانید برای مدتی خود را از جنبه های خاصی از زندگی رها کنید.

اطمینان حاصل کنید همه چیز را در این چارچوب لحاظ می کنید و آمادگی کامل برای دوره ریکاوری خود خواهید داشت.

پس از عمل چند روز درن یا زهکشی شما باقی خواهد ماند. به شما نشان داده می شود که چگونه باید از لوله های زهکشی مراقبت کرده و آنها را تخلیه کنید. حتماً لازم است که یک دارو آنتی بیوتیک و ضد انعقاد خون هم مصرف کنید.

حدود شش هفته یک گن شکمی خواهید پوشید. این گن از ایجاد مایعات در بدن جلوگیری می کند و در راستای مراقبت از جراحی شکم شما توصیه می شود.

دوره بهبودی و ریکاوری معمولاً برای جراحی مینی ابدومینوپلاستی کوتاه تر است و شما هنوز هم باید حداقل برای شش هفته از فعالیت شدید خودداری کنید. این شامل هرگونه ورزش شدید یا بلند کردن اجسام سنگین است.

بعد از جراحی چه انتظاری دارید؟

جراح یا پرستار شما در مورد چگونگی بهبودی در خانه به شما اطلاعاتی را ارائه خواهد داد.

به شما توصیه می شود:

 • نحوه چگونگی مراقبت از برشها و تخلیه درن ها
 • از نظر عفونت یا سلامت عمومی باید از چه مواردی آگاهی داشته باشید
 • شش هفته از نظر فعالیت بدنی و کارهایی که روی خط برش و بخیه شما تأثیر می گذارد، اجتناب کنید
 • چه زمانی نیاز دارید دوباره توسط جراح پلاستیک معاینه و ویزیت شوید
 • تا چه مدت از گن شکم استفاده کنید
 • چقدر استراحت کنید
 • چه مواد غذایی را می توانید بخورید

شما باید حتما شخصی را کنار خود داشته باشید تا شما را از بیمارستان به منزل همراهی کند و حداقل در اولین روزهای بعد از عمل از شما مراقبت کند. شما می توانید 48 ساعت بعد از برداشتن لوله های زهکشی یا درن حمام کنید. ممکن است بخواهید با کمک اسفنج بدن خود را تمیز کنید تا اینکه دوش کامل بگیرید. شاید بهتر باشد برای امنیت بیشتر هنگام حمام کردن مدتی از صندلی استفاده کنید.

پزشک به شما یک داروی آنتی بیوتیک و احتمالاً ضد انعقاد تجویز می کند. ممکن است به شما نوعی کرم برای استفاده روی پوست توصیه شود. هر نوع داروی کاهش درد را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. شما نباید دارویی حاوی آسپیرین مصرف کنید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شود.

همچنین اگر از داروهای ضد درد استفاده می کنید، باید از مصرف الکل خودداری کنید و حداقل تا شش هفته از مصرف هر نوع ماده حاوی نیکوتین اجتناب کنید زیرا سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی شما را به تاخیر بیاندازد و عوارضی در پی داشته باشد.

دستورالعمل های ریکاوری در منزل

ممکن است لازم باشد برای چند روز اول بعد از عمل استراحت کامل داشته باشید. بالا نگه داشتن تدریجی اندام فوقانی بدن همراه با خم کردن زانوها در زاویه ای خاص می تواند به کاهش تورم کمک کند. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد که با قرار دادن بالش زیر زانو می توانید فشار روی شکم را کاهش دهید.

تحرک خود را حتی بعد از جراحی داشته باشید، حتی می توانید کمی پیاده روی کنید. این فعالیت به جریان خون شما کمک می کند تا روند بهبودی سریعتر شود و احتمال لخته شدن خون در پاها کاهش پیدا کند.

جراح به شما توصیه خواهد کرد که یک موقعیت استراحت مناسب را فراهم کنید تا راحت تر باشید. شما باید تا حد ممکن استراحت کنید زیرا ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها احساس خستگی کنید.

چند هفته زمان برای بازگشت کامل به حالت عادی نیاز خواهید داشت. شما نمی توانید چندین هفته رانندگی کنید و تا مدتی حدوداً چهار تا شش هفته از ورزش های سخت و فعالیت های بدنی پرفشار خودداری کنید و در مورد فعالیتهایی که می توانید انجام دهید و زمان بازگشت به محل کارتان با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی احتمالی

    بیشترین عوارض درد شدید در چند روز اول بعد از عمل جراحی خواهد بود. برای کنترل دردی که احتمالاً تجربه می کنید می توانید از داروهای ضد درد استفاده کنید.

 • تورم بعد از عمل ممکن است تا سه ماه به طول انجامد.
 • شکم شما ممکن است وقتی می خواهید صاف بایستید احساس کشیده شدن پیدا کند.
 • ممکن است ماهها یا حتی سالها در شکم خود احساس بی حسی کنید.
 • طبیعی است که در ناحیه شکم کبودی وجود داشته باشد.
 • ممکن است بالای زخم تورمی حاوی مایع به وجود آید که به مرور زمان از بین خواهد رفت.
 • جای زخم ممکن است قرمز و بزرگ شده باشد که در نهایت با گذشت زمان محو می شود.

نکاتی برای بهبود ریکاوری

 • انجام اقداماتی برای دستیابی به بهبودی کامل از اهمیت بسیاری برخوردار است. شما می خواهید در این مدت تا حد ممکن سالم باشید.
 • فضایی راحت را برای استراحت خود تدارک ببینید و هر آنچه نیاز دارید برای خود فراهم کنید. به خودتان اجازه دهید حداقل به مدت دو هفته استراحت کامل داشته باشید و حتماً خود را تحت هیچ فشاری قرار ندهید تا قبل از جراحی، سعی کنید همه کارهای عقب افتاده را انجام دهید.
 • شما باید مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن سموم خود را دفع کرده و میزان تورم را کاهش دهد.
 • رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید. تا آنجا که ممکن است میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

در جراحی ابدومینوپلاستی موارد زیر توصیه می شود:

 • مکمل های ویتامین A و ویتامین C مصرف کنید.
 • برای تقویت ایمنی و میزان آنتی اکسیدان بدن، چای سبز بنوشید.
 • یک مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.
 • برای کاهش نفخ و التهاب، آناناس بخورید.
 • برای کاهش تورم، کبودی و درد از آرنیکا استفاده کنید.
 • برای بهبود محل بخیه و برش خود از یک مکمل استافیزاگرافی استفاده کنید.
 • برای رفع حالت تهوع از مکمل فسفر استفاده کرده یا چای زنجبیل بنوشید.

سخن پایانی

عمل جراحی ابدومینوپلاستی، یک عمل جراحی زیبایی است که ممکن است در نظر داشته باشید. اگر می خواهید شکم صاف و محکم تری داشته باشید. موارد زیادی را هنگام تصمیم گیری باید در نظر داشته باشید که آیا این روش درمانی مناسب برای شماست یا خیر – از جمله نگرانی در مورد دوره ریکاوری و جای زخم ها. در مورد جوانب مثبت و منفی این عمل جراحی با پزشک خود گفتگوی صریح داشته باشید.

در مورد بهبودی پس از جراحی ابدومینوپلاستی شکم، موارد زیادی باید در نظر گرفته شود که همه این موارد قابل دستیابی و کنترل است. فقط لازم است که شما همه جوانب را در راستای بهبودی، از جمله چارچوب زمانی را در نظر گرفته و برنامه ریزی کنید.

بهبودی و ریکاوی یک روند آهسته است، بنابراین هر روز به سمت هدف در نظر گرفته شده برای بهبودی کامل قدم بردارید و در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی حتماً با جراح یا پزشک خود تماس بگیرید.

بایدها و نبایدهای دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

چگونگی و انتظارات دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی از جمله سوالات پرتکرار این روزهای بهجویان می‌باشد. جراحی زیبایی شکم (tummy tuck) یا ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی پلاستیک زیبایی است که طی سال‌های اخیر در بین زیباجویان سراسر دنیا رایج و محبوب واقع شده است. جدیدترین آمار انجمن جراحان پلاستیک نشان می‌دهد که ابدومینوپلاستی یکی از پنج عمل زیبایی است که در سال گذشته بر روی خانم‌ها و آقایان انجام شد.

با وجود محبوبیت زیاد این جراحی، بسیاری از مردم نمی‌دانند چه انتظاری باید از دوره نقاهت و بهبودی ابدومینوپلاستی داشته باشند. درک روند دوران بهبودی و نقاهت و اطلاع از زمان بندی‌ها می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا راحت‌تر این پروسه را طی کنند. کلینیک تخصصی پوست و مو در این مقاله به شرح مهمترین نکات در مورد مراقبت‌های دوران نقاهت عمل ابدو بپردازد.

اهمیت دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

طبیعی است که بخواهید بعد از انجام عمل زیبایی شکم سریعتر به زندگی روتین قبلی خود برگردید، اما مهم است که به بدنتان فرصت دهید تا به آرامی بهبود یابد. دوران بهبودی و ریکاوری از هنگامی که بیمارستان را ترک می‌کنید آغاز می‌شود و طی ماه‌های آینده نتیجه تحمل سختی خود را خواهید دید.

بخیه‌های شکم تا چند روز پس از جراحی باقی می‌مانند و پزشک به شما خواهد گفت که چگونه از آن‌ها مراقبت کنید تا عفونت نکنند. به احتمال زیاد شما باید آنتی بیوتیک و داروهایی ضد انعقاد مصرف کنید تا دوران بهبودی به بهترین و کم عارضه‌ترین حالت خود به پایان برسد. مهمترین نکته برای آسان و کوتاه کردن دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی انتخاب یک جراح پلاستیک آموزش دیده است که الزامات آموزشی و ایمنی دقیق را رعایت کند.

لازم است بدانید که حدود شش هفته بعد از عمل باید از گن‌های مخصوص شکم استفاده کنید که به جلوگیری از تجمع مایعات (تورم) و مراقبت از شکم کمک می‌کند. نکته دیگر این است که “حداقل” تا شش هفته (یک ماه و نیم) از انجام فعالیت شدید خودداری کنید. فعالیت‌های اینچنینی شامل بلند کردن وزنه‌های ورزشی، دویدن سرعتی یا طولانی مدت، استفاده از حلقه‌های ورزشی، شنا کردن، ورزش‌های  رزمی و استفاده از دستگاه‌های ورزشی باشگاهی است.

تا چند وقت بعد از ابدومینوپلاستی باید استراحت کرد؟

اهداف مختلفی از انجام عمل زیبایی شکم وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است فرد قصد انجام ابدومینوپلاستی کامل را همراه با کانتورینگ و فرمدهی ظاهر آن داشته باشد، یا اینکه ممکن است متقاضی انجام “مینی تاک” باشد که در این صورت فقط بر روی ناحیه کوچکی بر شکم تمرکز می‌شود. اینکه تا چند وقت بعد از ابدومینوپلاستی باید استراحت کرد بستگی به نوع عمل ابدومینوپلاستی و هدف آن دارد.

هرچه کانتور شکم شما گسترده‌تر باشد، زمان بهبودی و دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی بیشتر طول می‌کشد. این امر به ویژه در زمانی که زیباجو قصد کشیدگی و کانتورینگ زیاد خطوط شکمی را داشته باشد صادق است، زیرا این شیوه می‌تواند پهلوها، کمر و سینه را نیز درگیر کند. به طور کلی بعد از انجام عمل زیبایی شکم نیاز به حداقل 1 هفته استراحت است و تا حدود 3 ماه باید از انجام فعالیت‌های ورزشی و یا کارهای سنگین جدا اجتناب نمود.

منبع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شد-البطن/