رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

قهوه برای کاهش وزن خوب است

شاید بارها شنیده باشید که قهوه دارای خواص لاغری کننده است و مصرف آن قبل یا پس از تمرین، محبوب همیشگی خیلی از ورزشکاران می باشد. در حقیقت، محرک‌های طبیعی مثل قهوه با دارا بودن کافئین، نسبت به داروهای تقویت کننده ایمن تر و کم عوارض تر می باشند. اما سوال این است که چه چیزی قهوه را به یک گزینه ایده‌آل قبل از تمرین تبدیل کرده است؟ در این مقاله در سایت چی شی، با خواص قهوه برای لاغری آشنا خواهید شد. تمام فواید و زیان‌های قهوه را در مقاله ? مطالعه کنید.

 

فواید قهوه برای کاهش وزن

کافئین: کلیدی برای افزایش متابولیسم و سوزاندن کالری

کافئین، ماده ای است که با افزایش سرعت سوخت و ساز بدن، سوزاندن کالری را تسریع می کند. تحقیقات متعددی نشان داده اند که مصرف متعادل قهوه می تواند به بهبود میزان متابولیسم و در نتیجه لاغری کمک کند. اما در همین حال می بایست توجه داشت که مصرف بیش از حد قهوه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. پس به نظر می رسد که میزان مصرف مناسب قهوه برای لاغری حائز اهمیت است.

قهوه: یک محرک انرژی بخش و استقامت زا برای ورزشکاران

زمانی که شما قهوه می نوشید، کافئین وارد جریان خون شده و باعث افزایش هوشیاری و انرژی می شود. بنابراین، با نوشیدن قهوه قبل از تمرین، شما با انرژی بیشتری برای انجام ورزش می توانید حاضر شوید. از طرفی، قهوه با افزایش میزان متابولیسم و چربی سوزی شما، نه تنها در زمان تمرین، بلکه پس از آن نیز، به سوزاندن کالری شما کمک می کند. بنابراین، قهوه به عنوان یک محرک مثبت برای ورزش و لاغری شناخته می شود.

برای خرید قهوه فوری سوپریم دکتر بیز حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید

قهوه: یک درمان طبیعی برای کاهش درد عضلانی

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است، نوشیدن دو فنجان قهوه می تواند به کاهش درد عضلانی پس از تمرین کمک کند. این یک خبر خوب برای ورزشکارانی است که معمولاً تمرینات سنگینی دارند و بعد از تمرین با درد عضلانی روبرو می شوند. براساس تحقیقات متعدد، کافئین به طور قابل توجهی درد عضلانی را کاهش داده و زمان ریکاوری را کوتاه می کند.

قهوه و لاغری: یک ارتباط چربی سوز

تاثیرات قابل توجه کافئین در قهوه می‌تواند باعث افزایش چربی سوزی شما در حین ورزش شود. قهوه، علاوه بر تحریک سوزاندن چربی، باعث کاهش اشتها می‌شود و در نتیجه باعث کاهش میزان کالری مصرفی در طول روز خواهد شد. نتایج تحقیقات موجود نشان می‌دهند که نوشیدن منظم قهوه سبب افزایش قابل ملاحظه در متابولیسم بدن و در نتیجه، تقویت چربی سوزی می‌شود. بنابراین، از خواص قهوه برای لاغری می‌توان به چربی سوزی موثر آن در طول ورزش و چندین ساعت پس از آن اشاره کرد.

زمان مناسب برای مصرف قهوه به منظور لاغری

کافئین تقریباً ۱۵ دقیقه پس از مصرف قهوه وارد جریان خون می‌شود و حدود ۴۰ تا ۸۰ دقیقه بعد، بیشترین تاثیر محرکی خود را اعمال می‌کند. وقتی کافئین وارد سیستم خونی می‌شود، بدن با واکنش‌های متنوعی پاسخ می‌دهد. در کل، کافئین به عنوان یک محرک هوشیاری و انرژی عمل می‌کند. برخی از این واکنش‌ها شامل افزایش فشار خون و ضربان قلب، تجزیه ذخایر چربی و آزاد شدن اسیدهای چرب در جریان خون است. به همین دلیل، بسیاری از افراد با نوشیدن قهوه قبل از تمرین، حس انرژی و آمادگی بیشتری دارند. بنابراین، برای استفاده بیشتر از قهوه به منظور لاغری، توصیه می‌شود قهوه را قبل از تمرینات ورزشی خود بنوشید. به این ترتیب، چربی سوزی بیشتری در زمان ورزش و بعد از آن خواهید داشت.

ایا قهوه لاغر میکند یا چاق | بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری | رژیم قهوه 15 روزه

قهوه به تنهایی برای لاغری: حقیقت یا افسانه؟

نقش قهوه در کاهش وزن می‌تواند از طریق روش‌های متنوعی باشد. همانطور که قبلاً اشاره شد، قهوه دارای خاصیت افزایش متابولیسم بدن است و به همین دلیل، می‌تواند در لاغری مؤثر باشد. همچنین، نوشیدن قهوه می‌تواند اشتها را (تا حدودی) کم کند؛ اما ممکن است برای برخی این خاصیت کاهش اشتها نداشته باشد. تعدادی از مطالعات علمی نشان داده‌اند که نوشیدن قهوه قبل از تمرین می‌تواند به تقویت چربی سوزی بدن کمک کند. همچنین قهوه کالری ندارد و اگر بتوانید آن را بدون شکر بنوشید، تا چهار فنجان در روز می‌توانید مصرف کنید. با توجه به تمام این خواص، آیا می‌توان ادعا کرد که نوشیدن قهوه به تنهایی کاهش وزن را تضمین می‌کند؟ خیر. قهوه می‌تواند به لاغری کمک کند؛ اما نباید تمام بار کاهش وزن را بر دوش نوشیدن قهوه قرار داد. باید توجه داشت که کمک قهوه به لاغری، فقط یک کمک کوچک است و نه یک تاثیر بسیار زیاد. پس اگر از نوشیدن قهوه لذت می‌برید آن را بنوشید اما امید لاغری زیادی از آن نداشته باشید. ادعای لاغری فقط با نوشیدن قهوه، درست نیست.

نتیجه گیری و سخن پایانی

در نهایت، می‌توان گفت که قهوه یکی از نوشیدنی‌هایی است که می‌تواند در برنامه لاغری شما مؤثر باشد. با این حال، نباید فراموش کنیم که هیچ دارو یا نوشیدنی ای به تنهایی قادر به ایجاد تغییرات عمده در وزن شما نیست. لاغری مستلزم تغییرات در سبک زندگی، تغذیه سالم و وبسیاری از ما شنیده‌ایم که قهوه برای لاغری خوب است و قبل یا بعد از تمرین‌مان قهوه می‌نوشیم. واقعیت این است که محرک‌ها همیشه برای ورزشکاران محبوب بوده‌اند، اما وقتی اسم محرک می‌آید، ممکن است ذهن شما سمت داروهای خاصی برود که اثرات نامطلوب و حتی مخربی بر بدن دارد.

خوشبختانه قهوه حاوی کافئین، یک محرک طبیعی و ایمن است. اما چه چیزی قهوه را به یک نوشیدنی محبوب قبل از تمرین تبدیل کرده است؟ در این مقاله درباره فواید نوشیدن قهوه قبل از تمرین و تاثیر قهوه برای لاغری خواهیم گفت.

تاثیر قهوه و کافئین بر ورزش و بدنسازی

وقتی قهوه می‌نوشید، کافئین وارد خون شما می‌شود. محرک هوشیاری و انرژی است. بنابراین سرحال‌تر و پرانرژی‌تر در ورزش حاضر خواهید شد. همچنین قهوه باعث می‌شود تا در برابر خستگی مقاوم‌تر شوید و استقامت‌تان بیشتر شود.

علاوه بر این‌ها نوشیدن قهوه قبل از ورزش، باعث افزایش متابولیسم و میزان چربی‌سوزی شما خواهد شد و شما در حین ورزش و بعد از آن کالری سوزی‌تان ادامه دارد. بنابراین می‌بینیم که به طور کلی تاثیر قهوه بر ورزش مثبت است و مصرف قهوه برای لاغری نیز مفید است.

فواید نوشیدن قهوه قبل از ورزش

اگر قبل از ورزش و بدنسازی قهوه می‌نوشید و از فواید و مزایای آن خبر ندارید؛ با دقت موارد زیر را بخوانید تا خیال‌تان به طور کلی از این بابت راحت شود.

۱. قهوه به چربی سوزی و افزایش انرژی کمک می کند

سطح بالای کافئین در قهوه باعث می‌شود که میزان چربی سوزی شما در حین ورزش به طور قابل توجهی بالا برود. علاوه بر این، نوشیدن قهوه در صبح به معنای مصرف کالری کمتر در طول روز است؛ زیرا کافئین .

تحقیقات نشان می‌دهد که با نوشیدن منظم قهوه، متابولیسم بدن شما و به تبع آن چربی سوزی‌تان به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. این بدان معناست که قهوه برای لاغری مفید است و چربی سوزی موثری را در طول تمرین و چند ساعت پس از آن برای شما ایجاد می‌کند.

نتیجه محاسبه بی ام آر شما

کالری مورد نیاز فعلی بدن:

کیلو کالری برای کاهش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای کاهش یک کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش یک کیلو وزن در هفته:

 

برای دریافت مشاوره با کارشناسان و قیمت قهوه گانودرما  شماره همراه خود را ثبت کنید، ما با شما تماس می گیریم.

 

۲. قهوه باعث تمرکز بهتر روی ورزش می‌شود

به طور کلی قهوه و کافئین تمرکز ذهنی شما را بالا می‌برد. کافئین یک محرک طبیعی است که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و تأثیر مثبتی بر مناطقی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند، داشته باشد.

یک مطالعه روی میانسالان نشان داد که کافئین عملکرد ذهنی آن‌ها را بهبود بخشیده و پیشرفت زوال ذهنی مرتبط با سن را کاهش می‌دهد. عملکرد ناحیه‌ای از مغز که مخصوص توجه، برنامه ریزی و تمرکز است با نوشیدن منظم قهوه بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه دیگری اثرات کافئین بر ورزشکاران را بررسی کرد. آن دسته از ورزشکارانی که قبل از تمرینات بدنسازی و فیتنس کافئین مصرف می‌کردند، تمرکز و توانایی بیشتری در انجام ورزش در سطوح بالا داشتند. این نتایج حتی برای ورزشکارانی که خواب کافی هم نداشتند، صدق می‌کرد.

۳. قهوه درد عضلانی را کاهش می‌دهد

یک مطالعه کوچک نشان داد که نوشیدن دو فنجان قهوه می‌تواند درد عضلانی بعد از تمرین را کاهش دهد. این یک خبر خوب برای ورزشکارانی است که معمولا تمرین سنگین دارند و بعد از تمرین دچار درد عضلانی می‌شوند.

اما فقط همان یک مطالعه نبود، بلکه مطالعات دیگری هم همین نتیجه را به ما نشان داده است. کافئین به طور قابل توجهی درد عضلانی پس از تمرین را کاهش می‌دهد و زمان ریکاوری را کاهش می‌دهد.

۴. قهوه متابولیسم را افزایش می دهد

کافئین سرعت سوخت و ساز بدن و کالری سوزی را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف قهوه برای لاغری گزینه خوبی است و میزان متابولیسم شما را بالا خواهد برد.

اما مهم است بدانید که نوشیدن قهوه به میزان نرمال باعث بدن می‌شود و نوشیدن آن به مقدار خیلی زیاد نتیجه معکوس دارد. در واقع مصرف حساب شده قهوه برای لاغری مفید و موثر است.

۵. قهوه عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد

طبق تحقیقات تائید شده در ، «کافئین به‌طور مؤثری عملکرد ورزشی افراد را افزایش می‌دهد».

کافئین ورزشکار را قادر می‌سازد تا طولانی‌تر و با قدرت بیشتری تمرین کند. کافئین همچنین سطح استقامت و مقاومت ورزشکار را در برابر خستگی بهبود می‌بخشد. در واقع قهوه برای ورزشکاران استقامتی به طور قابل توجهی می‌تواند مفید باشد.

قهوه، بدن را به استفاده از ذخایر چربی به جای گلیکوژن ماهیچه‌ای (قند) در طول تمرینات طولانی تحریک می‌کند. این اتفاق امکان استفاده طولانی مدت از عضلات در حال کار را فراهم می‌کند.

آیا نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث لاغری می‌شود؟

هم بله هم خیر؛ قهوه ممکن است به روش‌های مختلفی برای کاهش وزن شما مفید باشد. همان‌طور که گفتیم، قهوه برای لاغری خوب است و خاصیت بالا بردن متابولیسم بدن را دارد. در واقع کافئین داخل قهوه محرک متابولیک است. از طرفی نوشیدن قهوه، اشتها را (تا حدی) از بین می‌برد یا به نوعی کم می‌کند؛ البته ممکن است که برای برخی هم این خاصیت سرکوب اشتها را نداشته باشد.

چندین مطالعه نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه قبل از تمرین ممکن است که روند چربی سوزی بدن را تقویت کند. قهوه همچنین کالری هم ندارد و اگر بتوانید آن را تلخ بنوشید، می‌تواید تا چهار لیوان در روز بنوشید. بیش از این به خاطر کافئین بالای آن توصیه نمی‌شود.

با تمام این اوصاف، آیا می‌توان اعلام کرد که نوشیدن قهوه برای لاغری خوب است و باعث کاهش وزن می‌شود؟ قهوه برای لاغری خوب است و به کاهش وزن کمک می‌کند؛ اما نمی‌توان همه بار کاهش وزن را بر دوش نوشیدن قهوه انداخت. همچنین باید بدانید این کمک قهوه به لاغری، یک کمک کوچک است و نه یک تاثیر بسیار زیاد. بنابراین اگر از نوشیدن قهوه لذت می‌برید آن را بنوشید اما امید لاغری زیادی از آن نداشته باشید. لاغری فقط و فقط با قهوه، متاسفانه یک افسانه است.

عوارض خوردن قهوه قبل از ورزش

آیا مصرف قهوه قبل از ورزش کار درستی است؟ فرقی ندارد که قبل از ورزش قهوه بنوشید یا در زمان دیگری، اگر از حد مجاز فراتر روید، ممکن است مشکلاتی برای‌تان ایجاد شود. در صورتی که قهوه را به مقدار متوسط  مصرف کنید ​​(حدود ۴ فنجان در روز) به احتمال زیاد این مقدار، برای اکثر بزرگسالان بی‌خطر است. از عوارض محتمل قهوه می‌توان به بی‌خوابی، عصبی شدن و بی‌قراری، ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس اشاره کرد.

قهوه کافئین‌دار اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا (بیش از ۴ فنجان در روز) مصرف شود، به احتمال زیاد عوارض دارد. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه کافئین دار ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی‌قراری و ضربان قلب نامنظم شود. دوزهای بیشتر آن نیز ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری و درد قفسه سینه شود. بنابراین از قهوه برای لاغری بیشتر از حد مجاز استفاده نکنید!

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری

کافئین در عرض ۱۵ دقیقه پس از مصرف وارد جریان خون شما می‌شود. اوج اثر محرک قهوه ۴۰ تا ۸۰ دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان رخ می‌دهد. هنگامی که کافئین وارد جریان خون می‌شود، بدن به روش‌های مختلفی پاسخ می‌دهد. اما کافئین به طور کلی محرک هوشیاری و انرژی است.

به طور مثال فشار خون و ضربان قلب افزایش می‌یابد، ذخایر چربی تجزیه می‌شود و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می‌شوند. در نتیجه بسیاری از افراد احساس انرژی و آمادگی برای یک تمرین عالی می‌کنند. بنابراین برای تاثیر بیشتر قهوه برای لاغری بهتر است آن را قبل از تمرین‌تان بنوشید. در این صورت در زمان ورزش و بعد از آن بیشتری خواهید داشت.

بهترین دوز مصرف قهوه برای بدنسازی

همان‌طور که گفتیم، بهتر است حدود یک ساعت قبل از تمرین، قهوه برای لاغری و بهبود عملکردتان در بنوشید و دوز کافئین را به ازای هر کیلوگرم وزن‌تان زیر ۹ میلی گرم نگه دارید. دوزهای زیاد کافئین می‌تواند عوارض جانبی مانند بی خوابی ایجاد کند.

اگر یک ورزشکار حدود ۶۸ کیلوگرمی هستید، دوز توصیه شده شما تقریباً ۳۴۰ تا ۴۰۹ میلی گرم کافئین برای یک روز ​​است. اگر قبلاً هرگز کافئین مصرف نکرده‌اید، مقدار اولیه توصیه شده آن ۱۳۶ تا ۲۰۴ میلی گرم یا ۲ تا ۳ میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن است. یک فنجان قهوه حاوی حدود ۹۵ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین است.

افرادی که باردار هستند یا دارای شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا، رفلاکس اسیدی یا حساسیت به کافئین هستند، نباید بدون مشورت با پزشک خود بیش از حد مجاز قهوه برای لاغری بنوشند.

سخن پایانی

قهوه برای لاغری می‌تواند مفید و موثر باشد و تاثیر ورزش و بدنسازی را بیشتر کند؛ به شرط اینکه به اندازه استاندارد مصرف شود و نکات دیگر لاغری و کاهش وزن را هم رعایت کنید. در این صورت علاوه بر چربی سوزی بیشتر، عملکرد شما در ورزش هم افزایش خواهد یافت.

منابع: رژیم قهوه برای لاغری یک برنامه غذایی نسبتاً جدید است که به سرعت در حال محبوبیت است. این رژیم شامل نوشیدن چندین فنجان قهوه در روز و در عین حال محدود کردن کالری دریافتی است.

در دنیای امروز برخی افراد این نوشیدنی شگفت انگیز را نه فقط به منظور سرحال شدن و انرژی گرفتن بلکه برای لاغری و به سبب داشتن خاصیت چربی‌سوزی بالا در خود استفاده کرده و بسیار از خواص آن نتیجه می‌گیرند. رژیم قهوه شما را تشویق می‌کند که حداقل 3 فنجان (720 میلی لیتر) قهوه در روز بنوشید و در عین حال کالری دریافتی را محدود کنید.

در مقاله امروز به بررسی تاثیر قهوه بر لاغری و انواع رژیم‌های لاغری با قهوه می‌پردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد. همچنین این مقاله به بررسی عوارض رژیم قهوه می‌پردازد.

رژیم لاغری با قهوه چیست؟

بسیاری از محققان در دهه‌های 1970 تا 1980 از مصرف قهوه و توصیه آن به مردم هراس داشتند؛ چرا که فکر می‌کردند خوردن آن می‌تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اما با گذشت زمان، جامعه تحقیقاتی به درک عمیق‌تر و غنی‌تری از این نوشیدنی رسیدند و خاصیت آنتی اکسیدانی آن را کشف کردند.

به علاوه، متوجه شدند که قهوه دارای ترکیباتی است که از آسیب رسیدن به سلول‌ها جلوگیری کرده و یا احتمال آسیب را به حداقل می‌رساند.

رژیم قهوه رژیم چندان پیچیده‌ای نیست و اولین بار در کتابی با عنوان عاشقان رژیم قهوه (The Coffee Lover’s Diet) توسط دکتر باب آرنوت به شهرت رسید. این پزشک حاذق در کتاب خود به طور مفصل توضیح داده است که نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه در طول روز می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌ها و چربی‌سوزی در روند کاهش وزن کمک کند. به اعتقاد باب مصرف این میزان قهوه، متابولیسم و عملکرد قلب و عروق را افزایش داده و در کاهش وزن موثر است.

صحبت‌های کارشناس رژیم دکتر کرمانی در مورد فواید قهوه:

اما نکته قابل توجه اینجاست که لاغری با قهوه به این معنا نیست که شما فقط قهوه میل کنید و لاغر شوید، بلکه روی این مسئله تاکید دارد که در کنار استفاده از یک رژیم غذایی اصولی و داشتن تحرک کافی قهوه مصرف کنید و از شر چربی‌های اضافی بدن خود خلاص شوید. یادتان باشد که شما در رژیم قهوه مجاز به استفاده از خامه یا شکر نیستید و باید قهوه را به صورت غلیظ مصرف کنید.

قهوه چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

قهوه از جنبه‌های مختلف بر متابولیسم و اشتها تاثیر می‌گذارد:

 • این نوشیدنی فوق العاده علاوه بر بالا بردن انرژی شما در زمان تمرین، متابولیسم بدنی شما را بالا برده و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند.
 • نوشیدن قهوه سیاه، حداقل 30 دقیقه قبل از انجام تمرینات ورزشی به کاهش سریع‌تر چربی‌ها و از دست دادن انرژی شما از طریق تعریق کمک می‌کند.
 • از طرفی، یکی از قوانین بسیار مهم برای رسیدن به کاهش وزن این است که بتوانید در مقایسه با قبل، کالری کمتری دریافت کنید و کالری بیشتری بسوزانید.
 • علاوه برتاثیر قهوه بر لاغری و کاهش اشتها، مصرف آن به هضم و تخلیه معده نیز کمک می‌کند.
 • علاوه براین، اگر شما قبل از خوردن غذا، یک فنجان قهوه میل کنید، احساس سیری زیادی را تجربه خواهید کرد که همین موضوع اشتهای شما را نسبت به خوردن وعده مورد نظرتان کاهش می‌دهد.
 • همچنین، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است که به از بین بردن رادیکال‌های آزاد (اتم‌های ناپایداری که مسئول تجمع چربی‌ها هستند) و بازسازی سلول‌های جدید کمک می‌کند.
 • علاوه براین، پلی فنول موجود در قهوه یک آنتی اکسیدان بسیار موثر در فرآیند کاهش وزن است.

تاثیر کافه موکا دکتر بیز بر لاغری به دلیل وجود آنتی اکسیدان پلی فنول است که موجب افزایش چربی‌سوزی بدن می‌شود.

برای لاغری و کاهش وزن خوردن چه نوع قهوه‌ای مناسب است؟

براساس تحقیقات به دست آمده، در کنار رژیم غذایی برای رسیدن به یک تناسب اندام ایده‌آل و هضم چربی‌ها بهتر است از قهوه سیاه یا قهوه سبز استفاده کنید. همچنین، اگر دوست دارید می‌توانید به آن‌ها مقداری شیر اضافه کرده و بعد از آن نوش جان کنید.

البته حواس‌تان باشد که برای جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی و یا سایر عوارض ناشی از مصرف کافئین، بهتر است که حداکثر 2 الی 3 فنجان را در طول روز میل کنید. لازم به ذکر است که دانه قهوه در طبیعت به یک صورت وجود دارد. اما براساس بسته بندی و نوع فرآوری به انواع قهوه اسپرسو، ترک، عربیکا و.. تقسیم می‌شود.

در ادامه  به ارائه توضیحاتی درباره انواع قهوه برای لاغری اشاره خواهیم کرد:

لاغری با قهوه ترک

قهوه ترک یکی دیگر از انواع قهوه‌های تلخ و محبوب است که فرآیند سوخت و ساز بدن را به سرعت بالا می‌برد. جالب است بدانید آن دسته افرادی که از این نوع قهوه استفاده می‌کنند، ادعا کرده‌اند که در طی یک هفته در کنار رژیم غذایی حدود 7 کیلو کاهش وزن را تجربه کرده‌اند.

یکی از مزیت‌های خوردن قهوه ترک این است که از تجمع بافت چربی در کبد جلوگیری می‌کند و مانع از پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

رژیم لاغری قهوه سبز

برخی از تحقیقات در آمریکا نشان می‌دهند که قهوه سبز در لاغری و کاهش وزن تاثیرگذار است. علاوه براین، افرادی که از قهوه سبز به صورت مداوم در طول روز استفاده می‌کنند حدود 1 الی 5/2 کیلوگرم کاهش وزن را تجربه کرده‌اند. این نوع قهوه با پایین آوردن قند خون در افراد از تجمع چربی‌ها در بدن جلوگیری کرده و به کنترل فشار خون نیز کمک می‌کند.

از طرفی، از قهوه سبز مکمل‌هایی تهیه شده است که هنوز مدارک معتبری مبنی بر نتیجه گیری قطعی افراد برای کاهش وزن وجود ندارد. بهترین راه برای رسیدن به کاهش وزن با قهوه سبز این است که یک الی دو بار در طول روز در کنار رژیم غذایی خود از این نوشیدنی استفاده کنید و متابولیسم بدن خود را بالا ببرید.

رژیم قهوه سبز علاوه بر کاهش وزن، در کنترل فشار خون نیز موثر و مفید است.

رژیم لاغری با قهوه تلخ

قهوه تلخ یکی دیگر از نوشیدنی‌های مورد علاقه در دنیاست. این نوع قهوه یکی از گزینه‌های مناسب برای کاهش دادن چربی‌های اطراف شکم در کنار رژیم غذایی است که با سرکوب کردن اشتها، بالا بردن سطح انرژی و نشاط آوری، القای احساس سیری به شما باعث کاهش وزن می‌شود.

باز هم به این نکته اشاره می‌کنیم که اکیدا توصیه می‌شود در حد اعتدال از قهوه استفاده کنید تا دچار عوارض ناشی از مصرف آن نشوید!!

رژیم لاغری با قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیاست که به سبب طعم بسیار تلخ علاقمندان خاصی دارد. نوشیدن قهوه اسپرسو، سطح انرژی را در افراد بالا می‌برد و با دادن احساس سیری به آن‌ها به کاهش وزن کمک می‌کند.

این قهوه یک گزینه بسیار مناسب برای انجام قبل از تمرینات ورزشی شما است. خاصیت چربی‌سوزی بالای قهوه سیاه اسپرسو، به دلیل بالا بودن میزان کافئین در این نوشیدنی است که جدا از کم کالری بودن (2 تا 5 کالری) به کاهش وزن شما نیز کمک می‌کند.

البته توصیه می‌شود که برای رسیدن به نتیجه بهتر این نوشیدنی را بدون شیر یا خامه در رژیم غذایی خود داشته باشید.

رژیم لاغری با قهوه عربیکا

قهوه عربیکا یا عربی یکی از با کیفیت‌ترین انواع قهوه است که رنگ روشنی دارد و حاوی پتاسیم فراوان و سدیم کمی می‌باشد. این نوع قهوه ادرار آور است و با دفع مواد زائد و سموم اضافی بدن از کبد به کاهش وزن کمک می‌کند.

این نوشیدنی به سبب دارا بودن سدیم پایین یک گزینه فوق‌العاده مناسب برای کنترل فشار خون است. اگر دوست دارید که این قهوه را با یک چاشنی میل کنید، کافیست هل خالص را به آن اضافه کنید؛ چرا که سموم بیشتری را از بدن خارج می‌کند.

انواع رژیم ترکیبی قهوه

برای بالاتر بردن تاثیر قهوه بر لاغری، می‌توان آن را با برخی مواد غذایی دیگر میل کنید تا با ساخت یک ترکیب طلایی به کاهش وزن سریع‌تر شما کمک کند:

قهوه و کره

علاوه براین، یک کارآفرین آمریکایی با سفر به کشور تبت و استفاده از یک نوشیدنی سنتی عالی در آنجا به این نتیجه رسید که افزودن کره حیوانی به قهوه عادی سبب لاغری و کاهش وزن در افراد می‌شود. شما می‌توانید این ترکیب را در کنار رژیم غذایی خود با این میزان (یک قاشق غذا خوری کره و یک قاشق غذاخوری قهوه) استفاده کرده و نتایج شگفت انگیزش را مشاهده کنید.

قهوه و دارچین

تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که اضافه کردن یک پیمانه دارچین به یک فنجان قهوه سیاه یا دبل اسپرسو و به نوعی ادغام کردن آنتی اکسیدان و کافئین می‌تواند سرعت سوخت و ساز را در بدن شما بالا برده و به فرآیند تسریع کاهش وزن شما کمک می‌کند. از طرفی، این دو ماده اشتهای شما را به طرز عجیبی کاهش داده و با دادن احساس سیری از پرخوری جلوگیری می‌کنند.

 قهوه و لیمو ترش

ترکیب کردن قهوه با لیموترش نیز یکی از روش‌هایی است که به شما در رسیدن به تناسب اندام و لاغری کمک می‌کند. ادرار آور بودن قهوه و لیموترش باعث دفع سموم و آب اضافی و پاکسازی بدن می‌شود و از طرفی متابولیسم بدن را بالا می‌برد. همچنین، ، منیزیم، کلسیم و آنتی اکسیدان‌های موجود در این ترکیب تمایل شما به غذاهای شیرین را کاهش داده و از این طریق نیز به کاهش وزن شما کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که آن دسته افرادی که قهوه را به همراه  لیمو نوش جان می‌کنند، دو برابر بیشتر در مقایسه با سایر افراد در ادرار خود کافئین دارند. لازم به ذکر است که بهترین زمان استفاده از این ترکیب، وعده صبحگاهی است که علاوه بر خاصیت نشاط آوری، انرژی شما تا پایان روز فراهم گردد.

رژیم قهوی و لیمو به دفع سموم و پاکسازی بدن کمک کرده و میل به مصرف غذای شیرین را نیز کاهش می‌دهد.

پرتقال و قهوه

اگر در آستانه رفتن به باشگاه برای تحرک بیشتر در کنار رژیم غذایی خود هستید و از طرفی دوست دارید که در تمرینات قدرتی و سنگین باشگاهی انرژی کافی و در عین حال متابولیسم بیشتری داشته باشید. از آبمیوه طبیعی پرتقال در کنار یک فنجان قهوه خود قبل از تمرینات استفاده کنید!

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در قهوه و پرتقال اثر آن را چندین برابر می‌کند و علاوه بر بالا بردن سیستم ایمنی بدن شما به چربی‌سوزی و از دست دادن انرژی بیشتر کمک می‌کند. علاوه براین، آب پرتقال نه تنها تلخی قهوه را از بین می‌برد، بلکه با شیرینی خود بدن را به جذب سریع‌تر کافئین ترغیب می‌نماید.

قهوه و خرما

به گفته بسیاری از متخصصان حوزه سلامت، خوردن روزانه 4 الی 6 عدد خرما در کنار یک فنجان قهوه سیاه در وعده صبحگاهی و یا عصرانه می‌تواند به کاهش وزن و احساس سیری شما در اواسط و ساعات پایانی روز کمک کند. براساس تحقیقات انجام شده، نوشیدن قهوه به همراه خرما، علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن یک نوشیدنی انرژی‌زا است که معده افراد به هیچ عنوان اذیت نمی‌کند.

از طرفی، هسته خرما منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فسفر و منیزیم است که در کنار قهوه به لاغری و کاهش وزن نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید 8 الی 10 هسته خرما را پودر کرده و آن را در کنار یک فنجان قهوه خود استفاده کنید. این معجون شگفت انگیز با کاهش قند خون شما، باعث آب شدن چربی‌های شکمی نیز می‌شود.

شیر قهوه

بالواقع، اگر دوست دارید که کاهش وزن سریع‌تری را با مصرف قهوه داشته باشید، بهتر است شیر را به آن اضافه نکنید؛ چرا که قهوه سیاه به تنهایی دارای 7/4 میزان کالری است که اگر مقداری شیر و شکر به آن اضافه گردد این میزان به 6/56 کالری می‌رسد.

اما اگر هنوز به طعم غلیظ قهوه عادت ندارید و دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، می‌توانید 3 الی 4 قاشق چای‌خوری شیر را به یک فنجان قهوه اضافه کنید تا علاوه بر از دست ندادن خاصیت چربی‌سوزی، با ذائقه شما سازگار گردد.

اضافه کردن کمی شیر به قهوه موجب کاهش مشکلات گوارشی ناشی از مصرف قهوه خواهد شد.

قهوه و سیب

یکی از خواص شگفت انگیز میوه سیب این است که با پر کردن بخش زیادی از معده به از بین بردن احساس گرسنگی و هضم بهتر غذا در دوران رژیم کمک می‌کند. به همین خاطر است که در بعضی از رژیم‌های غذایی خوردن آن به همراه آب نیم ساعت قبل از خوردن وعده اصلی پیشنهاد می‌شود.

استفاده از سیب به همراه قهوه اسپرسو علاوه بر از بین بردن ولع غذایی شما، یک چربی‌سوز فوق العاده موثر است که متابولیسم شما را بالا برده و باعث هضم سریع غذا از روده‌‌ها و جلوگیری از دل درد می‌شود. شما می‌توانید اسپرسو نوش جان کنید و یک سیب بزرگ را در کنار آن بخورید؛ بدون اینکه ترس از دست دادن احساس گرسنگی و ضعف را داشته باشید.

قهوه و میوه

اگر به دنبال یک چاشنی فوق‌العاده مغذی و در عین حال سبک برای ترکیب با قهوه هستید، میوه بهترین جایگزین است. البته توجه داشته باشید که همه میوه‌ها با این نوشیدنی سازگاری ندارند و ممکن است لذت طعم خوشمزه یک فنجان قهوه صبحگاهی را به طور کامل خراب کنند.

در این قسمت چند نمونه از میوه‌هایی که خوردن آن‌ها در کنار یک فنجان قهوه مزه و خواص آن را دو چندان می‌کند را نام می‌بریم:

 • انواع توت‌ها مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و شاه توت
 • میوه‌های هسته‌دار مانند آلو، هلو، زردآلو، شلیل، انبه، گیلاس
 • میوه‌های ترش مانند توت سیاه، کیوی، گریپ فروت
 • موز، پرتقال و تمشک

می‌توان رژیم قهوه را با میوه‌هایی مانند موز و اتواع توت و… همراه کرد تا ویتامین‌های مورد نیاز بدن تامین شود.

انواع رژیم‌های لاغری با قهوه کدام است؟

با توجه به محبوبیت بالای قهوه در بین افراد و نتایج شگفت انگیز این نوشیدنی در کاهش وزن، رژیم‌های لاغری متنوعی به همراه مصرف این نوشیدنی در دنیا ارائه شده است که هرکدام دستورالعمل خاص خود را دارد. در ادامه به شما انواع این رژیم‌ها را معرفی خواهیم کرد:

رژیم قهوه معمولی 15 روزه

در این نوع رژیم شما در کنار رژیم غذایی اصولی خود، 2 الی 3 فنجان قهوه سیاه یا قهوه سبز را که برای کاهش وزن بسیار موثر است در بین وعده‌ها و میان وعده‌های خود میل می‌کنید تا از این طریق چربی‌سوزی و متابولیسم بدن خود را بالا برده و مثل یک شوک عمل کنید.

رژیم لاغری قهوه کانادایی 15 روزه

رژیم لاغری قهوه کانادایی بسیار مشابه رژیم مدیترا‌نه‌ای است که در آن مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه‌ها، ماهی و روغن‌های سالم از جمله روغن زیتون مجاز است و مصرف شیرینی‌جات و گوشت قرمز ممنوع است.

همچنین، لبنیات به صورت محدود استفاده می‌شود. رژیم قهوه کانادایی همان است با این تفاوت که قهوه در این رژیم گنجانده شده است. این رژیم کوتاه مدت و کمی سخت است که بایستی تمام اصول و قوانین آن را رعایت کنید.

از طرفی، بعد از اتمام رژیم قهوه کانادایی به مدت 15 روز، حق تکرار آن را تا 6 ماه ندارید. این رژیم میان وعده ندارد و بایستی در زمان اجرای آن از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.  دستورالعمل استفاده از این رژیم بدین صورت می‌باشد:

روز اول

روز دوم

روز سوم

روز چهارم

روز پنجم

روز ششم

روز هفتم

روز هشتم

روز نهم

روز دهم

روز یازدهم

روز دوازدهم

توجه:

روز‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم نیز بایستی برنامه خود را بر اساس روز دوازدهم بچینید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مجاز به مصرف گوشت قرمز حتی به اندازه کم در این رژیم نیستید!!

همچنین برای تاثیر قهوه بر لاغری باید آن را همراه با یک برنامه غذایی سالم میل کنید در غیر این صورت مصرف تنها چند فنجان قوه همراه با مواد غذایی ناسالم، اثر خود را نخواهد گذاشت.

رژیم 2 روزه قهوه

بسیاری از متخصصان تغذیه، از دست دادن چند کیلو وزن در عرض چند روز را به هیچ عنوان اصولی نمی‌دانند؛ چرا که در طی چند روز ممکن است سلامتی فرد به خطر بیفتد و بدن آب زیادی را از دست بدهد.

رژیم دو روزه قهوه مشابه رژیم سه روزه است با این تفاوت که شما از غذاهای کم کالری که مفصل در رژیم سه روزه عنوان خواهیم کرد در مدت زمان دو روز استفاده می‌کنید و در هر وعده غذایی حتما یک فنجان قهوه سیاه بدون شکر را خواهید داشت. توصیه می‌شود که با توجه به بالا بودن ریسک این دست رژیم‌ها، حتما قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم کاهش وزن 3 روزه قهوه

جالب است بدانید که نوشیدن قهوه با هر وعده غذایی به کاهش وزن کمک نمی‌کند. یکی از رژیم‌های بسیار محبوب که به آن رژیم تخم مرغ یا رژیم قهوه سیاه گفته می‌شود یک رژیم غذایی سه روزه است که در آن به مدت سه روز در کنار هر وعده غذایی بایستی قهوه بنوشید.

این رژیم ممکن است یک راه سریع برای کاهش وزن باشد؛ اما ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند. به همین خاطر، توصیه می‌شود که قبل از گرفتن این رژیم حتما با پزشک خود مشورت کنید. همواره بهتر است یک را امتحان کنید که به سلامتی شما آسیب نرساند.

در رژیم سه روزه قهوه افراد غذای بسیار کمی استفاده می‌کنند و بعد از آن یک فنجان قهوه می‌نوشند. شما در این سه روز مجاز هستید که از غذاهای کم کالری استفاده کنید.

قهوه برای لاغری ممکن است یک راه سریع برای کاهش وزن باشد؛ اما ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

صبحانه

 • یک فنجان قهوه تلخ
 • نصف عدد گریپ فروت
 • یک تکه نان تست همراه با یک قاشق غذا خوری کره بادام زمینی

ناهار

 • نصف فنجان کنسرو تن ماهی
 • یک تکه نان تست
 • یک فنجان قهوه سیاه

شام

 • 90 گرم گوشت بدون چربی (قرمز یا سفید)
 • یک فنجان قهوه سیاه
 • یک فنجان لوبیا سبز و هویج

دستور استفاده از رژیم قهوه یا رژیم لاغری با قهوه

وقتی یک رژیم غذایی اصولی را شروع می‌کنید، معمولا بایستی تنوع غذایی سبد رژیمی شما به اندازه‌ای باشد که پس از مدتی رژیم را رها نکنید و از طرفی به مرور زمان بتوانید عادت‌های نادرست غذایی خود را اصلاح کنید.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، یک روش استفاده از رژیم قهوه به صورت کانادایی و به مدت 15 روز ارائه شده است که می‌توانید با توجه به محدودیت زیاد غذایی از آن استفاده کنید و یا اینکه در کنار یک رژیم غذایی اصولی از روش زیر برای لاغری توسط قهوه بهره بگیرید:

مواد لازم

 • یک قاشق چای‌خوری قهوه
 • دو فنجان آب
 • یک قاشق چای‌خوری آبلیمو
 • یک قاشق چای‌خوری عسل
 • یک الی دو عدد چوب دارچین

طرز تهیه قهوه برای لاغری

 • آب را به همراه چوب دارچین در یک کتری بریزید و زیر شعله گاز را روشن کنید تا به جوش بیاید.
 • سپس قهوه را به مخلوط آب و چوب دارچین اضافه کرده و اجازه دهید 10دقیقه‌ای روز گاز بماند.
 • پس از دم کشیدن، آبلیمو و عسل را به ترکیب جوشیده شده اضافه کنید و آن را هم بزنید.
 • بعد از دو دقیقه زیر گاز را خاموش کرده و ترکیب را از صافی رد کنید.
 • شما آماده است. نوش جان!!

عوارض قهوه برای لاغری چیست؟

همه فوایدی که در توصیف قهوه ذکر کردیم مربوط به زمانی می‌شود که شما آن را در حد اعتدال یعنی بین 2 الی 3 فنجان در روز مصرف کنید. مصرف بیش از حد این نوشیدنی در طولانی مدت می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد:

 • افزایش فشار خون
 • کم آب شدن بدن و بالا رفتن حجم ادرار
 • از دست دادن پتاسیم به همراه مواد زائد
 • سردرد
 • بی‌خوابی

در رژیم قهوه هر چه بیشتر قهوه مصرف کنید به همان اندازه به خستگی، بی‌خوابی و مشکلات گوارشی شما اضافه خواهد شد.

 • افسردگی
 • حملات شدید قلبی
 • مشکلات گوارشی
 • پوکی استخوان
 • بروز اختلالات قاعدگی در خانم‌ها
 • برهم زدن ریتم منظم قلب

به منظور کاهش وزن صحیح و بدون بازگشت وزن، باید از رژیم غذایی پیروی کنید که متعادل باشد و هیچ گروه غذایی را حذف نکند. همچنین پیروی از رژیم‌هایی که بر یک ماده غذایی بیش از اندازه تاکید می‌کنند موجب کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌شود.

رژیم غذایی دکتر کرمانی هم برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند و هم برای افراد لاغری که می‌خواهند وزن بگیرند، رژیم‌ غذایی متنوعی را پیشنهاد می‌دهد که بدون حذف وعده‌ها و گروه‌های غذایی و همراه با روزمنو است.

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

سوالات متداول قهوه برای لاغری

رژیم قهوه یا رژیم لاغری با قهوه چیست؟

رژیم لاغری قهوه اولین بار در کتابی با عنوان عاشقان رژیم قهوه (The Coffee Lover’s Diet) توسط دکتر باب آرنوت به شهرت رسید. این پزشک توضیح داده است که نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه در طول روز می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌ها و چربی‌سوزی در روند کاهش وزن کمک کند.

قهوه چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

این نوشیدنی علاوه بر بالا بردن انرژی، متابولیسم بدنی شما را بالا برده و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند.

عوارض رژیم لاغری با قهوه چیست؟

افزایش فشار خون، کم آب شدن بدن و بالا رفتن حجم ادرار، پوکی استخوان و اختلال در قاعدگی خانم‌ها برخی از مشکلات ناشی از گرفتن رژیم لاغری قهوه است.

آنچه از مقاله قهوه برای لاغری آموختیم:

درباره اثرات قهوه برای لاغری مطالبی را به صورت اجمالی آموختید. قهوه با بالا بردن سطح هوشیاری میزان تحرک و فعالیت روزانه را افزایش داده و موجب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. به منظور تاثیر قهوه بر لاغری باید در کنار رژیم غذایی و ورزش کردن، روزانه 2 الی 3 فنجان قهوه نوش جان کنید. با این حال رژیم قهوه اگرچه ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما در دراز مدت یک رژیم غذایی سالم نیست و می‌تواند منجر به بازیابی وزن و عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد کافئین شود. بنابراین برای کاهش وزن ایمن و سالم، باید از برنامه‌های محدودکننده مانند رژیم قهوه، به نفع برنامه‌های پایدارتر اجتناب کنید.

منابع:

 

رزش منظم است. در ادامه شما را به مطالعه مقاله‌های و دعوت می‌کنیم.