رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

حکم لکه ی قهوه ای قبل از پریود

اگر لکه بینی شش روز قبل از عادت ماهانه (که قهوه‌ای رنگ بوده) شروع شود و بدون وقفه تا پایان عادت ماهانه کلا 13 روز شود، چه حکمی دارد؟

اگر لکه بینی 6 روز قبل از عادت ماهانه (که قهوه‌ای رنگ بوده) شروع شود و بدون وقفه تا پایان عادت ماهانه کلا 13 روز شود، چه حکمی دارد؟

چنانچه فرد، عادت ماهیانه مرتب دارد و چند روز قبل از عادت، خون یا لکه ببیند و سه روز پشت سر (هر چند فقط باطن) استمرار داشته باشد، اگر تا ده روز ادامه پیدا کند، همه آنها حیض شمرده می‌شود، ولی اگر مجموع خون و لکه‌ها از ده روز بیشتر شود فقط خون‌هایی که در روزهای عادت دیده، حیض بوده و بقیه استحاضه است.

 

قیمت قهوه لاته دکتر بیز هر بسته ۲۰ عددی قهوه گانودرما لاته در مجموعه بیزما، 585 هزار تومان می باشد. به این نکته توجه کنید که قهوه لاته گانودرما دکتر بیز در مجموعه بیزما به صورت مستقیم از شرکت دکتر بیز خریداری شده است.

ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[1]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
اگر لکه‌های کوچک قبل از دوران عادت ماهانه خون نباشد و یا در سه روز اول هرچند در باطن مستمر نباشد حکم حیض را ندارد و اگر خون باشد و به‌گونه‌ای است که بگویند حیض را جلو انداخته محکوم به حیض است و اما نسبت به بعد از دوران عادت ماهانه اگر خون نباشد حکم حیض را ندارد و اگر خون باشد اگر چه به‌صورت لکه‏‌هاى قهوه‌اى رنگ و از ده روز تجاوز نکند همه آن لکه‏ها محکوم به حیض است. ولى اگر از ده روز تجاوز کند به مقدار عادت حیض و بقیه محکوم به استحاضه است.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
آب‌هایی که قبل از عادت ماهانه خارج می‌شود تا وقتی که صدق خون نکند حکمی ندارد، و اگر به هنگام وارسی خود در اواخر عادت ماهیانه بر روی پنبه زردی ببیند، تا هنگامی که از ده روز نگذشته باشد به معنای استمرار عادت ماهیانه شمرده می‌شود، و اگر از ده روز تجاوز کرد چنانچه به آن خون گفته شود به مقدار روزهای عادت حیض و بقیه استحاضه است، و اگر خون گفته نشود از آب‌های عادی زن می‌باشد و حکمی ندارد .
و اگر ترشحات دیگری غیر از خون ببیند ربطی به عادت ماهیانه ندارد و محکوم به طهارت است هرچند رنگش رو به زردی باشد.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
به مسائل 487 و 488 و 494 و 495 رساله عملیه معظم له مراجعه شود.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
چنانچه عادت ماهیانه مرتب دارد و خون یا لکه در ایام عادت و یا چند روز قبل از آن دیده شود و سه روز پشت سر هم باشد(هر چند فقط باطن آلوده باشد)، حیض است ولی اگر مجموع خون و لکه‌ها از ده روز بیشتر شود فقط خون‌هایی که در روزهای عادت دیده حیض است و بقیه استحاضه.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
در فرض سؤال، باید مقداری که در ایام عادت بوده را حیض قرار داده و زائد بر آن را استحاضه قرار دهد.

هات چاکلت گانودرما دکتر بیز در واقع نوشیدنی گرم با طعم لذیذ شکلات به همراه قارچ گانودرما لوسیدوم می‌باشد. این نوشیدنی ترکیبی فرموله شده از شکلات غلیظ و قارچ گانودرما به همراه خامه‌ای لذیذ است.

مهر ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه

هر خانم در طول دوران زندگی خود برای یکبار هم که شده لکه‌های قهوه‌ای را بر روی لباس زیر خود قبل از شروع دوره قاعدگی، مشاهده کرده است. این لکه‌های قهوه‌ای قبل از پریود، یک امر بسیار شایع در میان زنان است که در بیشتر مواقع نگران کننده نبوده و نیاز به درمان ندارد. این لکه بینی، یک خونریزی بسیار خفیف و خارج از چرخه قاعدگی است که معمولا به پدهای بهداشتی نیاز ندارد. این لکه بینی قهوه‌ای برای برخی بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی آنهاست و برای برخی دیگر ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. در این مطلب از به لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود و دلایل آن می‌پردازیم.

علت ترشحات قهوه‌ای واژن چند روز قبل از پریود

ترشحات قهوه‌ای معمولا بی‌خطر بوده و دلایل زیادی برای آنها وجود دارد. چرخه قاعدگی معمولا در اغلب افراد 28 روز است که از فاصله بین روز شروع خونریزی تا روز شروع خونریزی بعدی، محاسبه می‌شود. طول دوره قاعدگی در برخی افراد می‌تواند طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر باشد که کاملا طبیعی بوده و بین 26 روز تا 32 روز متغیر است. این دوره باید دارای 4 تا حداکثر 5 روز خونریزی باشد که کمتر از 4 روز بسیار کوتاه و بیشتر از 5 روز بسیار طولانی است.

در این دوره قاعدگی برخی از زنان دچار لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود می‌شوند که در بیشتر مواقع نرمال و طبیعی است و در برخی موارد ممکن است نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد. بطور معمول ترشحات روزانه واژن شفاف، رقیق و سفید رنگ هستند، اما گاهی اوقات ممکن است به رنگ قهوه‌ای باشند. این ترشحات قهوه‌ای که معمولا حاوی مقدار کمی خون قدیمی است چند روز قبل از شروع پریود ظاهر می‌شوند و ممکن است شما را نگران کنند. شما میتوانید با در این مقاله بیشتر آشنا شوید.

از دلایل این ترشحات قبل از پریود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخمک گذاری یکی از دلایل شایع ترشحات قهوه‌ای قبل از پریود است. گاهی اوقات آزاد شدن یک تخمک می‌تواند باعث کمی خونریزی شود. اگر دو هفته قبل از شروع دوره پریود لکه بینی قهوه‌ای داشتید، می‌تواند نشانه‌ای از تغییرات هورمونی مربوط به تخمک گذاری باشد. معمولا هر زن حدود 10 تا 16 روز بعد از آخرین روز قاعدگی، تخمک گذاری می‌کند، که ممکن است در این روز دچار لکه بینی قهوه‌ای شود. تخمک گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که سطح استروژن شما بالا باشد. پس از رها شدن تخمک سطح استروژن پایین آمده و باعث خونریزی و لکه بینی می‌شود. این خون همراه با مخاط طبیعی واژن بوده و به رنگ قهوه‌ای روشن است.

اگر برای جلوگیری از بارداری از قرص‌های هورمونی استفاده می‌کنید، ممکن است لکه بینی قهوه‌ای داشته باشید. این نوع لکه بینی بین دوره قاعدگی شما اتفاق می‌افتد و به این معناست که بدن شما سعی دارد با هورمون‌های کنترل بارداری سازگار شود. ممکن است 3 تا 6 ماه بعد از شروع اولین قرص کنترل بارداری، این نوع لکه بینی قهوه‌ای را تجربه کنید. اگر قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنید که استروژن ندارند، این اتفاق بسیار شایع است.

گاهی ترشحات قهوه‌ای قبل از شروع دوره پریود می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد. این خونریزی خفیف زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بارور شده و خود را در دیواره رحم جای می‌دهد و به عبارتی لانه گزینی می‌کند. البته باید بدانید که تنها برخی از افراد باردار خونریزی لانه گزینی را تجربه می‌کنند. این ترشحات قهوه‌ای ناشی از لانه گزینی معمولا یک یا دو هفته بعد از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد و فقط یک یا دو روز طول می‌کشد.

قبل از شروع دوران یائسگی، هورمون‌های بدن به سرعت تغییر کرده و در حال نوسان است. این دوران می‌تواند حتی 10 سال قبل از یائسگی شروع شود. در این دوران پریودها نامنظم شده و لکه بینی بین دوره طبیعی است. لکه بینی قهوه‌ای، صورتی و یا حتی زرد قبل از پریود در این دوران امری طبیعی است.

در برخی موارد لکه بینی قهوه‌ای می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌هایی مانند عفونت باکتریایی واژن، بیماری التهابی لگن، سرطان دهانه رحم و برخی دیگر از بیماری‌های واگیردار جنسی باشد.

لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود در دختران نشانه چیست؟

همانطور که گفتیم، لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. از جمله دلایل لکه بینی قهوه‌ای که در دختران شایع است عبارتند از:

گاهی اوقات، لکه‌های قهوه‌ای بقایای خون قدیمی است که در آخرین پریود شما بطور کامل از رحم خارج نشده است. این خون مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا از بدن خارج شود، بنابراین اغلب تیره‌تر و قهوه‌ای رنگ است و نتیجه اکسیداسیون می‌باشد. این لکه بینی قهوه‌ای ممکن است قبل از شروع دوره پریود و یا اواخر آن اتفاق بیفتد. در این نوع لکه بینی دلیلی بر نگرانی وجود ندارد، اما اگر چرخه‌های قاعدگی شما کوتاه است و لکه بینی را بصورت مداوم تجربه می‌کنید، توصیه می‌شو تا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که اغلب زنان آن را تجربه می‌کنند. در این شرایط پریودها نامنظم شده و میزان ترشح هورمون‌های مردانه بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی فرد ممکن است بطور منظم و یا اصلا تخمک گذاری نداشته باشد. بنابراین بدون تخمک گذاری منظم، احتمال لکه بینی در بین دوره‌های قاعدگی زیاد است. گاهی اوقات نیز ترشحات قهوه‌ای رنگ به جای پریود اتفاق می‌افتد.

لکه بینی قهوه‌ای در موعد پریود چه دلیلی دارد؟

معمولا همه ما می‌دانیم که در طول دوره قاعدگی باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم، اینکه چه مدت طول می‌کشد، معمولا چقدر خونریزی داریم، چه زمانی از همه بیشتر سنگین‌تر است و یا چه روزهایی بیشتر از هر وقت احساس بدی داریم. اما گاهی اوقات ممکن است تغییراتی را در چرخه قاعدگی خود تجربه کنیم که ممکن است ما را نگران کند. ترشحات قهوه‌ای یکی از این تجربه‌هاست که ممکن است شما را مانند هر زن دیگر نگران کرده باشد.

هر زن چرخه قاعدگی متفاوتی را تجربه می‌کند. شما ممک است در طول چرخه قاعدگی ترشحات قهوه‌ای را مشاهده کنید. در بیشتر مواقع این ترشحات نگران کننده نیستند و دلیل آن خروج خون‌های قدیمی و اکسید شده است که به رنگ قهوه‌ای درآمده است. در این مورد هیچ جای نگرانی نیست و این امر کاملا طبیعی است. این ترشحات قهوه‌ای معمولا در انتهای چرخه ظاهر می‌شوند

حکم ترشحات قهوه ای بعد از پریود در ماه رمضان | حکم ترشحات قهوه ای رنگ بعد از پریود سیستانی | حکم ترشحات قهوه ای قبل از پریود خامنه ای

شما می‌توانید برای خرید قهوه گانودرما دکتر بیز از طریق فروشگاه اینترنتیما  اقدام کنید. دکتر بیز با در بر داشتن کادری مجرب از کارشناسان صنایع غذایی و محققینی کوشا همواره سعی بر تولید محصولاتی با فرمولاسیون سلامت محور و نوشیدنی‌های فراسودمند دارد. شما نیز می‌توانید با مصرف هات چاکلت گانودرما دکتر بیز از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی بهره مند شوید.

برخی از موارد پیشگیری از بارداری می‌تواند در ابتدا باعث ترشحات قهوه‌ای رنگ شوند، که با گذشت زمان و هماهنگ شدن بدن با داروی پیشگیری، این ترشحات از بین می‌روند. در صورتی که این ترشحات با علائم دیگر همراه باشد می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما میتوانید را در این مقاله ببینید.

آیا لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود نشانه بارداری است؟

بارداری طیف وسیعی از اثرات را بر بدن می‌گذارد که کاملا طبیعی است. تغییر در ترشحات یکی از اثراتی است که در دوران بارداری اغلب زنان آن را تجربه می‌کنند. همانطور که گفته شد، یکی از دلایل لکه بینی قهوه‌ای می‌تواند نشان از بارداری یا در واقع مرحله لانه گزینی باشد. در این مرحله تخمک لقاح یافته به دیواره رحم می‌چسبد و باعث پاره شدن رگ‌های خونی دیواره رحم می‌شود. پاره شدن این رگ‌ها باعث خونریزی لانه گزینی و اتصال لقاح در رحم مادر است. بنابراین لکه بینی قهوه‌ای در هفته اول بارداری امری طبیعی است که در یک سوم بارداری‌ها اتفاق می‌افتد.

کیا لکه بینی قهوه‌ای داشتن و باردار بودن؟

خونریزی لانه گزینی می‌تواند در یک سوم بارداری‌ها وجود داشته باشد. معمولا در ابتدا زنان این نوع لکه بینی را با پریودی اشتباه می‌گیرند اما اگر این لکه بینی با علائم دیگر مانند گرفتگی شکم، نوسانات خلقی، حساسیت سینه‌ها و سر درد همراه باشد می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد. در غیر این صورت می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد