رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

انتخاب فرش مسجد، نمازخانه مدرسه از شرکت سجاده فرش کاشان

انتخاب فرش مسجد، نمازخانه مدرسه از شرکت سجاده فرش کاشان: همان طور که می دانید کاشان قطب صنعت فرش ماشینی و سجاده فرش در ایران است. بنابراین همه خریداران به مرکز خرید سجاده فرش یعنی کاشان مراجعه می کنند. فروش فرش مخصوص نمازخانه در تهران و شهرستان ها به صورت تخصصی وجود ندارد. البته ممکن است در بعضی فروشگاه ها فرش های رولی یا تشریفات وجود داشته باشد اما به صورت تخصصی و انحصاری، فرش سجاده ای در کاشان تولید می شود. کارخانه هایی که به صورت تخصصی سجاده بافی می کنند هم تعدادشان محدود است.

چرا مرکز خرید سجاده فرش در تهران نیست؟

به دلایل مختلف در تهران کارخانه و مرکز خرید برای سجاده فرش نیست. در مرکز تهران کارخانه تولید فرش وجود ندارد. البته ممکن است در اطراف تهران بعضی از تولیدکننده ها به بافت فرش ماشینی مشغول باشند اما به صورت تخصصی تولید سجاده فرش ندارند. بسیاری از مکانیک های متخصص در کاشان هستند و هر زمان دستگاه ها دچار مشکل شوند، به سرعت تعمیر می کنند. اما طی این سال ها تعداد محدودی شرکت که در دیگر شهرها مشغول فعالیت بوده اند، به دلیل به صرفه نبودن هزینه ها و همچنین عدم حضور مکانیک تخصصی یا تعطیل کرده اند و یا به کاشان آمده اند.

از طرفی بافت و تولید سجاده فرش با فرش ماشینی معمولی متفاوت است. از آنجا که فرش مسجد باید در راستای قبله پهن شود،  تولید فرش مخصوص نمازخانه نیاز به دقت دارد. وجود ستون ها، پرت بودن یا ناقوارگی فضا و تشخیص دقیق جهت قبله، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که در مجموع باعث زحمت خواهد شد.

مرکز خرید سجاده فرش در کاشان

این روزها نه تنها ایرانیان که کل جهان، کاشان را به عنوان مرکز تولید فرش نمازخانه می شناسند. در کاشان به صورت تخصصی فرش مخصوص نمازخانه تولید می شود. در این شهر شرکت های تولید فرش و سجاده فرش بسیاری وجود دارند اما هنگام خرید باید توجه کنید که از اصیل ترین و خوشنام ترین برندها سجاده فرش تهیه کنید. بهتر است جنس نخ، شانه، تراکم و نوع دستگاه شرکت های تولیدی مختلف را بررسی کنید و تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

فرش نمازخانه چیست؟

فرش سجاده ای به بافته هایی گفته می شود که با طول و عرضی استاندارد و با طرحی محراب گونه بافت می شود. این بافته ها مخصوص مساجد، نمازخانه ها و حسینیه ها تولید می شوند. هر سجاده فرش به صورتی طراحی شده که جایی برای ایستادن و رکوع و سجود یک نمازگزار وجود دارد.

طرح سجاده فرش در مرکز خرید سجاده فرش

فرش های مسجد انواع مختلف دارند با نام سجاده فرش محرابی یا بدون محراب شناخته می شوند.طرح اصلی فرش های محرابی به صورت محراب است با ستون. در مرکز آن گلهای ریز یا طرح های کاشی نقش زده شده اند. طرح های محرابی بیشتر برای مساجد و نمازخانه ها استفاده می شوند.

فرش سجاده ای تشریفاتی در حاشیه خود گل و بوته دارد و در حاشیه طولی آن نقش هایی حک شده است. از فرش تشریفاتی بیشتر برای حسینیه ها استفاده می شود. همچنین فرش تشریفات هتل یا فرش قرمز که در راهروها پهن می شود نیز از همین دسته است.

طرح فرش نماز، الهام گرفته از الگوهای اسلامی و مذهبی است. این فرش ها به صورتی طراحی شده اند که علاوه بر مسجد برای حسینیه ها، بقاع متبرکه و نمازخانه ها هم استفاده می شوند.

رنگ زمینه فرش نماز:

انتخاب رنگ سجاده فرش مسجد بستگی به سلیقه و نظر متولیان و هیئت امنای مسجد و همچنین نوع چیدمان فضای مسجد دارد. رنگ پرده ها، پشتی ها، قفسه کتب و ادعیه، منبر، کاشی کاری ها و … همه در انتخاب رنگ فرش مسجد موثر هستند.

از پرفروش ترین رنگ های سجاده فرش، رنگ های سبز، آبی تیره، لاکی و قرمز و همچنین گردویی است. البته سلیقه مناطق مختلف ایران متفاوت است اما این رنگ ها، محبوب ترین رنگ های انتخابی مسجدی ها هستند. انتخاب رنگ تاثیری بر قیمت فرش ندارد.

کیفیت خرید فرش نمازخانه و مسجد

کیفیت سجاده فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد که به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

– الیاف و جنس نخ سجاده فرش: نوع نخ مصرفی در بافت فرش سجاده ای بسیار بر کیفیت و البته قیمت آن موثر است. استفاده از الیاف مرغوب دوام و ماندگاری فرش سجاده ای را در پی خواهد داشت و تا سال های سال نمازگزاران روی آن نماز خوانده و ثواب آن هم شامل حال خودشان و هم خیرین و هم تولیدکنندگان فرش خواهد شد. بهترین جنس نخ و مواد اولیه برای تهیه فرش سجاده ای، نخ صد در صد اکریلیک هیت ست شده است. نخ اکیریلیک دو کشور بسیار کیفیت بالایی دارد: نخ بایر آلمان و نخ اکریلیک ترک. هر دو کیفیت مطلوب و قابل قبولی دارند.

– شانه و تراکم فرش مسجد: یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت فرش ماشینی، شانه و تراکم آن است. گرچه متخصصین می گویند که هر چه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، کیفیت آنها هم بالاتر است، اما برای مسجد بهتر است از سجاده فرش های 500 شانه یا 700 شانه استفاده کنید. چرا که نرم تر و لطیف تر بوده و ارتفاع نخ خابشان بیشتر است.

مزایای استفاده از فرش مخصوص مسجد

  • ایجاد نظم در صفوف نماز
  • تعیین جهت قبله
  • شستشوی آسان
  • ترمیم و اصلاح راحت
  • حمل و نقل بی دغدغه
  • نصب آسان

برای خرید فرش مسجدی می توانید به یکی از معتبرترین و اصیل ترین شرکت های تولید سجاده فرش؛ محراب نقش کاشان مراجعه کرده و با خیال راحت و بدون دغدغه یک خرید راحت را تجربه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت سجاده کارپت مراجعه کنید یا با مدیر فروش شرکت سجاده، آقای مهندس سلمانی 09133617256 تماس حاصل فرمایید.

منبع: سجاده کارپت (https://sajadecarpet.com)