رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

تعویض روغن گیربکس جک S5

روغن گیربکس جک S5؛ یکی از مهم‌ترین لوازم مصرفی این خودرو

جک اس 5 یکی از جذاب‌ترین کراس‌اوورهای چینی بازار است که باید برای کاهش استهلاک موتور و گیربکس آن، به سلامت لوازم مصرفی توجه داشته باشید. روغن گیربکس از جمله این لوازم است که باید در کیلومترهای مشخصی آن را تعویض کنید. در نظر داشته باشید که جک اس 5 دارای استاندارد مخصوص خود برای روغن واسکازین است.

در این خودرو بهتر است که از روغن‌های دارای استاندارد ATF، یعنی مخصوص خودروهای با جعبه‌دنده اتوماتیک استفاده شود. روغن‌های ATF در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که بهتر است از نوع DCT در خودروی خود استفاده کنید. در این مطلب به بررسی تمام نکات مربوط به روغن گیربکس جک S5 و هزینه تعمیر گیربکس جک s5 می‌پردازیم.

معرفی گیربکس جک اس 5

جک اس 5 از اواخر سال 1393 به بازار ایران و با گیربکس دستی 6 دنده عرضه شد. این خودرو از جمله اولین ماشین‌های مونتاژ داخل بود که از گیربکس 6 سرعته استفاده می‌کرد. در این گیربکس، دنده‌ 6 جای دنده عقب قرار دارد. دنده عقب ماشین هم درست مانند گیربکس‌های هیلمنی در کنار دنده یک قرار دارد. برای قرار دادن خودرو در دنده عقب، یک اهرم وجود دارد که با بالاکشیدن آن و کشیدن دنده به سمت چپ، ماشین در حالت دنده عقب قرار می‌گیرد.

سال 1395 بود که اولین نسخه‌های جک اس 5 اتوماتیک به بازار عرضه شدند. جک اس 5 اتوماتیک هم جزو اولین خودروهای مونتاژی بود که از یک گیربکس اتوماتیک دو کلاچه استفاده می‌کرد. گیربکس دو کلاچه جک اس 5، از نوع تر است و باید بعد از چند هزار کیلومتر کارکرد، روغن آن را تعویض کنید.

حجم روغن گیربکس جک s5

گیربکس‌های اتوماتیک به مراتب به روغن واسکازین بیشتری نیاز دارند و این موضوع درباره جک اس 5 هم صدق می‌کند. اگر صاحب جک اس 5 دنده‌ای با گیربکس شش سرعته هستید، باید بگوییم که خودروی شما در مجموعه به سه لیتر روغن نیاز دارد. گیربکس‌های دو کلاچه استفاده شده در جک اس 5 به مراتب نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک دیگر مانند CVT، به روغن بیشتری نیاز دارند. از این رو، باید بگوییم که در گیربکس اس 5های اتوماتیک باید در حدود 6 لیتر روغن استفاده شود.

زمان تعویض روغن گیربکس جک s5

روغن واسکازین یک لوازم مصرفی است که باید بعد از مدتی کارکرد، آن را عوض کنید. در این میان، عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند در میزان طول عمر مفید روغن گیربکس جک S5 تاثیر بگذارند. یکی از این عوامل، میزان کیفیت روغن است.

روغن واسکازین‌های بازار در برندها و کیفیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند و در نتیجه، طول عمر آن‌ها هم متفاوت است. بهتر است که در جک اس 5 خود از روغن واسکازین‌های اورجینال و ترجیحا خارجی استفاده کنید که طول عمر بالاتری هم داشته باشند. در رابطه با تاثیر کیفیت بر طول عمر روغن گیربکس جک S5 باید بگوییم که تصور کنید از یک روغن ایرانی بی‌کیفیت در خودروی خود استفاده کرده‌اید.

این روغن نمی‌تواند کثیفی‌های داخل گیربکس را به خوبی جذب کند و در دماهای بالا هم می‌سوزد. همین باعث می‌شود که روغن زودتر سایه شود و در عین حال، در صورت کاهش سطح هم باعث بروز مشکلات زیادی در خودروی شما شود. به طور کلی، یک روغن واسکازین بی‌کیفیت را باید هر 10 هزار کیلومتر از نظر سلامت بررسی کنید. این در حالی است که روغن گیربکس اورجینال حداقل تا 30 هزار کیلومتر نیازی به بررسی و تعویض ندارد.

موضوع بعدی که در رابطه با طول عمر روغن گیربکس جک S5 وجود دارد، میزان کارکرد درجای خودرو است. ممکن است در بسیاری از مواقع ماشین شما روشن باشد، اما در ترافیک قرار داشته باشید. در این صورت چیزی به کارکرد ماشین اضافه نمی‌شود، اما روغن در حال گردش است و این باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. اما به طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم که با توجه به نوع روغن واسکازین، در هر 20 هزار الی 30 هزار کیلومتر، سلامت این سیال را بررسی کنید.

روغن گیربکس مخصوص جک s5 اتوماتیک

در خودروهای اس 5 اتوماتیک بهتر است که از روغن گیربکسی استفاده شود که دقیقا برای همین جعبه‌دنده ساخته شده است. گیربکس‌های دو کلاچه دارای روغن واسکازین مخصوص به خود هستند که این روغن‌ها با عنوان ATF DCT شناخته می‌شوند. اما در صورتی که نتوانستید روغن واسکازینی با این عنوان را پیدا کنید، استفاده از روغن گیربکس Pentosin FFL-2 هم در جک S5 مانعی ندارد.

چه روغن واسکازینی مناسب جک اس 5 دنده‌ای است؟

جک‌های اس 5 دنده از نظر استاندارد روغن واسکازین تفاوت‌هایی با اس 5های اتوماتیک دارند. در این خودروها بهتر است که از روغن گیربکس‌های با استاندارد SAE و از نوع گران‌روی‌های 75W90 و 80W90 استفاده شود.

نحوه تعویض روغن گیربکس جک s5

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک جک اس 5 در تعمیرگاه تخصصی تهران گیربکس به دو روش انجام می‌شود. اولین روش تخلیه روغن به صورت دستی است که در این روش، روغن واسکازین ماشین به صورت نصفه تخلیه می‌شود. برای این کار، پیچ‌های کارتل و پیچ تنظیم باز می‌شوند. در ادامه هم باید به همان میزانی که روغن تخلیه شده است، به گیربکس واسکازین اضافه کنید.

در روش روغن گیربکس جک S5 به صورت اتوماتیک، از دستگاه مخصوص تعویض روغن واسکازین استفاده می‌شود که در آن یک شیر به ورودی مخزن و دیگری به خروجی مخزن گیربکس متصل می‌شوند. دستگاه ابتدا به صورت کامل تمام روغن را از داخل گیربکس بیرون می‌کشد و سپس دقیقا به همان میزان تخلیه شده اقدام به اضافه کردن روغن واسکازین می‌کند.

تعویض روغن گیربکس جک S5 در مراکز معتبر

بسیاری از نمایندگی‌ها، مراکز تعویض روغنی و تعمیرگاه‌های غیرمجاز اقدام به فروش روغن واسکازین‌های تقلبی با عنوان اورجینال می‌کنند. برای جلوگیری از خرید این‌گونه روغن‌ها و تعویض اصولی و صحیح روغن واسکازین، توصیه می‌کنیم که به مراکز مجاز و معتبر مخصوص این کار مانند مجهزترین تعمیرگاه خودرو “تعمیرکار” مراجعه کنید. چرا که در این صورت، هزینه متعارفی را هم بابت روغن و تعویض آن پرداخت می‌کنید.

زمان تعویض روغن گیربکس جک S5

آیا می‌دانستید تاکنون بیشترین دلیل خسارات‌هایی که به گیربکس جک S5 وارد شده، به خاطر تاخیر در تعویض روغن آن می‌باشد؟

 • راننده جک S5: سلام اوستا، چند وقتی میشه که با گیربکس ماشینم به مشکل بر خوردم. وقتی ماشین رو می‌زارم روی حالت درایو، یهو پرش می‌کنه. خیلی هم دنده سفت شده و دیگه مثل سابق نیست.
 • اوستا مکانیک: چند وقته اینجوری شده؟ روغن گیربکس کی عوض کردی؟
 • راننده: یک سالی میشه اینجوریه، تنبلی می‌کردم ماشین رو بیارم. آره روغن موتور رو همین دو ماه نمیشه که عوض کردم!
 • اوستا (بعد از بررسی خودرو): ماشین شما تا الان 100 هزارتا کار کرده و روغن گیربکس هم نه تنها کم شده بلکه سیاه هم شده. گیربکس ماشین باید کلاً بیاد پایین و تعمیر بشه!!!

بله، این یک مکالمه واقعی است که بین راننده خودروی جک S5 و تعمیرکار خودرو شکل گرفته است. راننده حتی تفاوت روغن موتور و روغن گیربکس را هم نمی‌دانسته و فکر می‌کرده با تعویض روغن موتور، تمام اجزای خودرو روغن کاری خواهد شد. نتیجه این شد که گیربکس جک S5 پایین آمد و بیش از 8 میلیون خسارت بر روی دست راننده گذاشت.

خودروهای جک سری S که در ایران توسط شرکت کرمان موتور تولید می‌شود در دو گروه S3 و S5 در مدل‌های مختلف دنده اتوماتیک و دستی به بازار معرفی شده است. خودروی جک S5 که از سال 1394 به بازار عرضه شد، در بین مصرف کنندگان طرفدار بیشتری دارد و با اقبال زیادی مواجه شده است.

 به دلیل اینکه این خودرو طرفداران زیادی در ایران دارد، بر آن شدیم تا به بررسی زمان تعویض روغن گیربکس جک S5 بپردازیم تا رانندگان این خودرو، با عدم توجه به زمان صحیح تعویض روغن، با مشکلات بزرگ‌تری در آینده مواجه نشوند. اگر شما نیز به دنبال پاسخی برای سوالات زیر هستید، در این مقاله با اتوگیربکس همراه باشید تا به بررسی بیشتر آن‌ها بپردازیم.

 1. روغن موتور گیربکس جک S5 اتوماتیک و دستی را از چه روغنی و با چه مشخصاتی بریزیم؟
 2. حجم روغن موتور گیربکس جک S5 اتوماتیک و دستی چقدر است؟
 3. قیمت خرید روغن گیربکس جک S5 چقدر است؟
 4. قیمت فیلتر روغن گیربکس جک S5 چقدر است؟
 5. زمان تعویض روغن گیربکس جک S5 چه وقتی است؟

انواع گیربکس جک S5

جک اس ۵ يا همان Jac Refine S5 با موتور ۲۰۰۰ سی سی ( موتور ۲٫۰ لیتری توربوشارژ) عرضه شده است. این خودرو در دو مدل با گیربکس دستی ۵MT و ۶MT و مدل با گیربکس اتوماتیک دابل کلاچ (DCT) طراحی شده است. مصرف سوخت مدل ۵MT نسبت به مدل ۶MT حدود ۰٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بیشتر است. اين گيربكس که عمر مفید آن برابر با 300 هزار کیلومتر یا 15 سال است، ساخت شركت جک با همكاری شركت هافر آلمان می‌باشد.

مشخصات JAC S5 دنده دستی و اتومات، كاملاً يكسان است و تنها تفاوت آن‌ها در استفاده از گيربكس اتوماتيک دابل كلاچ در مدل جك اس اتومات می‌باشد. سیستم گیربکس جک S5 اتوماتیک دو کلاچه (Dual Clutch) بوده و باید از روغن دنده‌هایی که دارای سطح کیفی و مشخص مصرف در گیربکس‌های دو کلاچه را دارند، استفاده نمود.

خطاهای گیربکس اتوماتیک جک S5 را جدی بگیرید و برای تعمیر گیربکس جک S5 در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید. هنگامی که گیربکس پیغام خطا می‌دهد و چراغ گیربکس یا چراغ چک روشن می‌شود، حتماً ایرادی در این مجموعه به وجود آمده است و رانندگی با گیربکس معیوب، باعث می‌شود قطعه‌ی خراب به دیگر قطعات نیز آسیب برساند و هزینه تعمیر گیربکس جک S5 شما را چندین برابر کند. همچنین مجموعه گیربکس اتوماتیک جک اس 5، سنسورها و مدارهای الکترونیکی بسیار حساسی دارد و موتورشویی برای آن‌ها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

سطح کیفی روغن گیربکس جک S5

مشخصات روغن جعبه دنده (Transmission Fluid) مناسب جک S5 دنده‌ای و اتومات عبارتند از:

 • دنده دستی :2.1 تا 3 لیتر روغن SAE 75W/90 GL- 4
 • دنده اتوماتیک : 6 تا 6.5 لیتر روغن گیربکس DCT با درجه Pentosin FFL-2

روغن دنده توصیه شده در دفترچه فنی جک S5 اتوماتیک با مشخصه FFL-2 است که نوعی روغن دنده اتوماتیک مخصوص خودروهای دوکلاچه است.

زمان تعویض روغن گیربکس جک S5

روغن گیربکس جک S5 خود را سر وقت تعویض نمایید. روغن گیربکس اتوماتیک یکی از مهمترین ارکان گیربکس بوده و تعویض به موقع آن از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. اما نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه نمایید، زمان تعویض روغن گیربکس جک S5 است که در هر 60 هزار كيلومتر باید اقدام به تعويض آن نمود.

گیربکس این خودرو دارای پیچ مخصوص تخلیه روغن گیربکس می‌باشد. همچنین در هر بار تعويض روغن دنده اتوماتيک، فيلتر روغن گيربكس نيز باید تعويض گردد. البته بعضی از کارشناسان نیز معتقدند که برای خودروهای چینی بهتر است بین 30 تا 40 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس نمود.

در مورد تعویض روغن گیربکس، گذشت زمان در کنار پیمایش خودرو مهم است. بنابراین حتی اگر از خودرو برای مدت طولانی استفاده نکرده‌اید، بهتر است قبل از تصمیم در رابطه با تعویض یا عدم تعویض روغن گیربکس، آن را به اولین تعمیرگاه نشان دهید تا روغن آن با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه اضافه کردن روغن گیربکس جک S5

برای اضافه کردن روغن گیربکس جک اس 5، ابتدا باید جلوی خودرو را به کمک جک بلند کنید. به زیر خودرو رفته تا به محفظه گیربکس دسترسی داشته باشید. روی گیربکس دو پیچ وجود دارد که یکی مربوط به تخلیه روغن است که در پایین محفظه قرار دارد و پیچ دوم مربوط به اضافه کردن روغن است که در بالای محفظه قرار دارد. پیچ بالایی را باز کرده و روغن گیربکس را به اندازه لازم اضافه کنید.

اگر برای تعمیر گیربکس جک S5 خود نیاز به تعمیرگاه حرفه‌ای و تخصصی دارید، می‌توانید از مقاله “لیست تعمیرگاه های جک در تهران”، بهترین تعمیرگاه جک در تهران را بیابید. ما در این مقاله بهترین‌ها را با توجه به بازخورد شما لیست کرده‌ایم.

پرسش و پاسخ

زمان تعویض روغن گیربکس جک S5 چه وقتی است؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس جک S5 هر 60 هزار کیلومتر است ولی بهتر است زودتر اقدام به تعویض آن نمایید.

چه روغن گیربکسی برای جک S5 استفاده نماییم؟

روغن گیربکس توصیه شده در دفترچه فنی جک S5 با مشخصه FFL-2 است. همچنین برای جک S5 گیربکس معمولی بهتر است از روغن SAE 75W/90 GL- 4  استفاده نمایید.