رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

نحوه شستن کفش فوتسال

مراحل تمیز کردن کفش های سالنی

کفش های ورزشی گزینه ارزان نیستند و نگهداری درست از آنها می تواند میزان استفاده از کفش را افزایش دهد.بنابراین پس از خرید کفش ورزشی می بایست به نکاتی جهت نگهداری از آن دقت شود. بخش مهمی از مراقبت از کفش های ورزشی تمیز نگه داشتن و شستن و خشک کردن صحیح آنها می باشد که از یکپارچگی اجزای کفش اطمینان حاصل می کند.

می توانید عمر کفش های ورزشی و بخصوص کفش های سالنی خود را با نحوه تمیز نگه داشتن صحیح آنها افزایش دهید و کفش هایی بدون تغییر رنگ پارچه و پارگی یا خراش داشته باشید. با اینکه سالن های ورزشی به اندازه زمین های چمن یا محیط های باز با آلودگی های محیطی درگیر نیستند، اما با این حال همواره امکان کثیفی کفش های سالنی وجود دارد.

کفش های ورزشی سالنی دائماً با خاک، آلودگی و زباله های ریزی که می توانند به پارچه کفش وارد شوند در تماس هستند و علاوه بر این موارد آسیب ناشی از هوا، عرق و ضربات به توپ یا اجسام دیگر نیز وجود دارد. اگر رویه کفش سالنی شما همواره کثیف باشد، ذرات خاک می توانند به داخل توری و پارچه نفوذ کرده و مانند کاغذ سنباده آن را از بین ببرند. در ادامه این مقاله همراه کفش معزز باشید تا راهنمای خرید اینترنتی کفش فوتسال و نحوه شستن آن را با هم مرور کنیم.

تمیز کردن کفش های سالنی

اگر کفش های سالنی شما کثیف شدند، هرچه سریعتر خاک و کثیفی آن را با آبکشی یا دستمال خشک پاک کنید، تمیز کردن گل یا هر کثیفی که به کفش چسبیده باشد در حالی که هنوز تازه است به راحتی انجام می شود. پس از جدا کردن آلودگی ها باید کفش را با توجه به جنس و میزان کثیفی تمیز کرد، دقت کنید که برای تمیز کردن هر کفش ورزشی باید از شوینده مخصوص و ملایم استفاده شود که می توانید در زمان خرید بهترین گزینه را از فروشنده سوال کنید.

معمولا بیشتر کفش های ورزشی و مخصوصا کفش های سالنی با رویه پارچه ای تولید می شوند تا علاوه بر انعطاف پذیری بیشتر امکان گردش هوا داخل کفش نیز وجود داشته باشد. بنابراین روال معمول تمیز کردن کفش سالنی به یک شکل خواهد بود و برای این تمیزی به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • مسواک قدیمی یا برس (داشتن موهای نرم نکته کلیدی آن است.)
 • یک اسفنج
 • دستمال حوله ای
 • یک سطل آب گرم

برای رویه کفش سالنی: یک صابون ملایم یا اگر کفش ها دارای غشای ضد آب یا تنفس هستند، از پاک کننده مخصوص کفش استفاده کنید زیرا صابون یا مواد شوینده می توانند به بافت کفش آسیب برسانند.

برای کفی: صابون ملایم، خمیر جوش شیرین و آب یا محلول یک قسمت سرکه به دو قسمت آب.

مراحل تمیز کردن کفش های سالنی

همانطور که گفته شد در اولین مرحله باید اقدام به پاک کردن خاک، چمن و گل با یک برس نرم یا مسواک قدیمی از روی کفش کنید. در مرحله بعدی باید بندها و کفی ها و هر چیزی که از کفش جدا می شود را بردارید و بهتر است آنها را به صورت جداگانه بشویید. می توانید برای شستن کفی و بندها از ماشین لباسشویی استفاده کنید، اما شستن با آب ولرم یا سرد و با دست توصیه می شود، با این کار هم بندها و هم کفی ها تمیز می شوند و بوی نامطبوع کفش سالنی به کلی از بین می رود.

برای تمیز کردن کفش های سالنی در ابتدا یک سطل آب گرم را با یک شوینده ملایم مخلوط کنید، از یک برس نرم یا اسفنج آغشته به آب گرم و شوینده برای تمیز کردن زیره (کف کفش) استفاده کنید. در مرحله بعد باید قسمت بالای کفش خود را تمیز کنید که این نحوه تمیزی بستگی به جنس آن دارد، برای جنس پارچه از یک اسفنج مرطوب و شوینده استفاده کنید و به آرامی روی کفش بکشید.

برای جنس جیر یا چرم باید توجه داشته باشید که صابون و آب می توانند به این مواد آسیب برسانند یا رنگ آنها را تغییر دهند، فقط از محصولات تمیز کننده مخصوص جیر و چرم استفاده کنید و دستورالعمل محصول را دنبال کنید. در مرحله پایانی با یک اسفنج یا دستمال مرطوب با آب ولرم یا گرم کف و هر چیز باقی مانده را از روی کفش تمیز کنید.

هنگامی که تمام قسمت های کفش سالنی خود را تمیز کردید، با دستمال کاغذی یا حوله های کاغذی آب اضافی آن را بگیرید، این به جذب رطوبت و حفظ شکل کفش شما در حین خشک شدن کمک می کند. بهترین راه برای خشک کردن کفش های مرطوب این است که بگذارید با هوا خشک شوند یا آنها را جلوی پنکه قرار دهید.

خشک شدن کفش ورزشی باید در دمای اتاق صورت گیرد نه هوای بیرون، زیرا تابش نور مستقیم خورشید منجر به زرد شدن کفش می شود. هنگامی که کفش های سالنی شما کاملاً خشک شدند، می توانید جوش شیرین داخل آنها بپاشید تا هرگونه بو یا رطوبت باقی مانده را جذب کند.

مواردی که نباید برای تمیز کردن کفش های سالنی انجام دهید:

1- هرگز از ماشین لباسشویی برای تمیز کردن کفش سالنی خود استفاده نکنید، زیرا گرما و مواد شوینده آن می تواند برای قسمت های مختلف کفش مضر باشد. همچنین خیس شدن کامل کفش می تواند به پارچه و چسب های آن آسیب برساند.

2- برای تمیز کردن کفش های سالنی سفید خود از سفید کننده یا سایر مواد تمیز کننده خانگی استفاده نکنید، از گزینه های ملایم و ایمن بهره بگیرید.

3- کفش های ورزشی خود را در خشک کن، نزدیک شوفاژ خشک نکنید و فقط از هوای آزاد ( در خانه یا جایی بدون تابش نور مستقیم خورشید) استفاده کنید. قرار دادن کفش های ورزشی در خشک کن اتوماتیک (حتی در حرارت کم) یا جلوی دریچه بخاری باعث آسیب دائمی به چسب و بالشتک کف می شود و این یکی از سریع ترین روش های فرسوده شدن کفش است.

نکته مهمی که پیش از خرید کفش ورزشی به آن می بایست دقت گردد اصل بودن آن می باشد. خرید مطمئن در کنار نگهداری از کفش ورزشی مناسب تا سالیان سال می توانید بهترین کفش شما باشد.انواع مدل های مختلف کفش ورزشی با برند های روز دنیا را می توانید به صورت اورجینال و تضمین اصالت کالا از سایت فروشگاهی معزز خریداری نمایید.

تمیز کردن کفش فوتبال در 3 مرحله

تمیز کردن میخهای کفش فوتبال و رویه آن کاری طاقت فرسا است که بیشتر فوتبالیست ها از آن بیزار هستند ولی آیا می دانید تمیز کردن کفش می تواند به طور قابل توجهی باعث افزایش طول عمر آنها شود؟! کفش شما چه آخرین مدل روز باشند و چه یک مدل قدیمی در هر دو حالت آنها متعلق به شما هستند و تنها دارایی شما که باید از آنها بخوبی مراقبت کنید.

اگر از کفشهایتان مراقبت کنید آنها هم از شما مراقبت خواهند کرد و موضوع این است که تمیز کردن گل میخ ها کاری دشوار و طولانی نیست، بلکه حداکثر 15 دقیقه طول می کشد. این زمان برای صرفه جویی در هزینه ها آنقدرها هم زمان طولانی نیست. قبل از اینکه شروع کنیم، باید وسایلی را از قبل برای تمیز کردن کفش فوتبالمان آماده کنیم. این اقلام به شرح زیر است:

 • حوله کاغذی (دستمال حوله ای)
 • ابزار تمیز کردن گل میخهای کفش، شاید پیدا کردن چنین وسیله ای در ایران کمی سخت باشد ولی ما ایرانی ها در پیدا کردن وسیله های مشابه با کارایی یکسان متبحر هستیم ، پس دنبال وسیله ای باشید که مطمئن شوید به میخ و زیره کفش آسیبی نمی رساند و بعد اینکه بخوبی بتواند در جاهای سخت بخوبی درز کند و گل ها را بیرون بکشد.
 • آب صابون
 • برس مخصوص شستشوی ظروف یا مسواک با برس های نرم و ملایم مخصوص دندان.

من تمیز کردن کفشها را در 3 مرحله خلاصه کرده ام که اگر هر سه مرحله را انجام دهید در انتهای کار یک جفت کفش تمیز خواهید داشت.

مرحله 1

مرحله اول جدا کردن تمام گل و لای از بین میخ های زیره کفش است. من متوجه شدم ابزار نظافت Kleat بخاطر شکلی که دارد، بهترین ابزار برای انجام این کار است. این ابزار سر سه گوش دارد و می تواند به تمام شیارها و خطوط بین گل میخ ها وارد شود. هر کاری می کنید، از یک تکه چوب یا شی فلزی برای این کار استفاده نکنید چون ممکن است بشکند یا خش بیاندازد و به کفشهای شما آسیب دائمی وارد کند.

توصیه می کنم هنگامی که قصد دارید زیره کفش را تمیز کنید، این کار را به آرامی انجام دهید تا به سطح آن آسیب نرسانید. هرگز از ابزار نظافت برای تمیز کردن رویه کفش استفاده نکنید. شاید انجام این کار وسوسه انگیز باشد چون می توانید به سرعت این کار را انجام بدهید ولی مطمئناً آسیب های جدی به رویه کفش خواهید زد. به بیان دیگر، کاری را که در عکس زیر نشان داده شده هرگز انجام ندهید.

به یاد داشته باشید ایده ای که در این مرحله مطرح می شود این است که مطمئن شوید هیچ نوع خار و خاشاک، کثیفی و چربی در سطح زیره کفش و میخ ها باقی نمی ماند. لازم نیست که این قسمتها کاملاً تمیز و درخشان شوند بلکه فقط کافیست به شکلی باشند که خار و خاشاک از روی آنها برداشته شده و کثیفی ها تقریباً پاک شده باشد. شکل زیر نشان میدهد که کف کفش و گل میخ های کفش من بعد از نظافت چه شکلی می شوند. کفش های شما هم باید بعد از نظافت شبیه به این کفشها باشد.

مرحله 2

وقتی نظافت زیره کفش و میخ ها را به پایان رساندید، زمان این است که رویه کفش را تمیز کنید. من یک مسواک انتخاب کرده ام و با استفاده از آب صابون ولرم این کار را انجام میدهم. به یاد داشته باشید که می توانید از وسایل شستشوی ظروف هم استفاده کنید مثل طرف نرم اسکاچ ظرفشویی ولی مطمئن شوید که جنس آن نرم و لطیف باشد.

اکنون زمان آن است تا هم رویه کفش و هم زیره کفش خود را تمیز کنید. به هر حال، توصیه می کنم کار نظافت را از رویه کفش شروع کنید تا مجبور نشوید رویه کفش را با آب کثیف بشویید. مسواک را در دست بگیرید و آغشته به کف صابون کنید (ولی نه خیلی زیاد) و به آرامی کثیفی ها و لکه های روی کفش را تمیز کنید.

کار خود را از قسمتهای وسط رویه کفش شروع کنید و به سمت لبه های کفش بروید و دقت کنید تمام قسمتهای دوخته شده را هم با مسواک تمیز کنید. هر قسمت کوچک را که تمیز می کنید مجدداً مسواک را در آب صابون شستشو دهید تا تمیز شود. برای لکه های سخت تر  ممکن است لازم باشد تا مسواک را کمی شدیدتر بر روی لکه ها بکشید و دقت کنید تا بعد از آن موهای مسواک را کاملاً تمیز کنید.

چون سطوح بالایی کفشها هنوز نمدار است می توانید مسواک را بر روی سطح زیرین کفش و گل میخها بکشید. نباید کثیفی زیادی بر روی کفش باقی بماند و عمل نظافت باید نسبتاً به سرعت انجام شود. دقت کنید تا موهای مسواک را در شکافها و شیارهای ریز هم فرو کنید مانند خود میخ ها.

مرحله 3

بسیار خوب! تا اینجا این کارها را انجام داده اید و واقعاً به داشتن یک جفت کفش فوتبال تمیز نزدیک شده اید. در حالیکه کف کفش و رویه آن هنوز نمدار است مقداری حوله کاغذی(دستمال حوله ای) بر داشته و کثیفی ها و آب باقیمانده را پاک کنید. تمام کاری که باید در مرحله سوم انجام بدهید همین است – دیدید چقدر آسان بود؟ من یک لنگه از کفشها را تمیز کردم که در تصویر زیر با لنگه تمیز نشده مقایسه کرده ام.

ابتدا، لنگه کفشی که در قسمت زیر عکس مشاهده میشود توسط ابزار نظافت Kleat و با استفاده از مسواک و آب صابون تمیز شده و تمام کثیفی ها پاک شده است. لنگه کفشی که در قسمت بالای عکس دیده می شود هنوز تمیز نشده است.

تمیز کردن یک جفت کفش فقط 15 دقیقه وقت من را گرفت. بعنوان یک فوتبالیست انتظار دارید کفشهایی که در زمین به پا می کنید از پاهای شما مراقبت بکنند. شما هم وظیفه دارید تا مطمئن شوید که میخ های کفش شما تمیز بوده و آماده نگهداری و مراقبت از شما هستند. قول می دهم اگر کفشهای خود را بعد از هر جلسه تمرین یا بعد از هر بازی تمیز کنید، طول عمر آنها را  چند برابر افزایش خواهید داد. کاری که فقط 15 نهایت 20 دقیقه وقت شما را می گیرد آنهم با استفاده از مواد و وسایلی که به طور معمول در دسترس شما است، چرا این کار را نکنید؟

نکاتی در نگهداری بهتر کفش:

 • کفش را در دمای مناسب نگهداری کنید مخصوصا کفش های چرمی ، زیرا نوسانات دما باعث آسیب دیدن و ضمخت شدن رویه کفش میشود.
 • برای خشک کردن نم و رطوبت کفش از نور مستقیم آفتاب استفاده نکنید و محیطی خشک و دارای تهویه را انتخاب کنید، مثلا کنار پنجره و بدور از نور مستقیم آفتاب یا کنار یک پنکه سقفی یا دیواری.
 • کفش های از جنس الیاف مصنوعی محیطی مستعد برای رشد قارچ ها هستند ، دقت کنید که بعد از تمرین و یا مسابقه کفش های مرطوب و عرقی خود را در کیف و یا کیسه ورزشی خود رها نکنید زیرا هم برای سلامتی خود شما مضر است و هم باعث آسیب جدی به بدنه مخصوصا داخل کفش میشود.
 • اگر کفش شما چرمی است با ابزار پولیش مخصوص کفش های چرمی و پاک کردن تکه های چمن و … کفش خود را همیشه در بالاترین سطح کیفی نگه دارید.