رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

شرکت های فعال در زمینه خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده پاسخ‌های متفاوت زیادی می‌تواند داشته باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت “خانه هوشمند” یک محل اقامت مجهز به مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلفی است که کارهایی که معمولا انسان‌ها انجام می‌دهند را به طور خودکار بر عهده دارند. برخی از این دستگاه‌ها به این هدف ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز این قابلیت بعدا به آنها اضافه شده است و صاحبان خانه با استفاده از برنامه‌ها، دستورات صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی آنها را اداره می‌کنند.

برای برخی از صاحب خانه‌ها، تبدیل یک خانه‌ی معمولی به خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند می‌تواند به سادگی خرید یک اسپیکر باشد. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربین‌ها، کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته می‌شود، با امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می‌کند. بعلاوه بخشی از اینترنت اشیاء و دستگاه‌ها، سیستم‌های خانگی هوشمند اغلب با یکدیگر کار می‌کنند و مصرف داده‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند و عملکرد این دستگاه‌ها کاملا بر اساس تنظیمات صاحبان خانه خواهد بود.

سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، سیستم‌های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می‌شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه‌ی متصل. در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می‌کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می‌کند، کار می‌کند) اما اکثر سیستم‌ها از هر سه عنصر تشکیل می‌شوند.

بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا می‌کند. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاه‌های مجهز به وای فای اطمینان حاصل می‌کند.

مشهورترین شرکتهای هوشمندسازی خانه در ایران

شرکت های بزرگی در دنیا هستند که در زمینه هوشمندسازی خانه و ارائه خدمات خانه هوشمند فعالیت دارند. اما در ایران نیز شرکتهایی هستند که با خرید تجهیزات موردنیاز خود از شرکتهای معتبر،کیفیت بهتری را نسبت به رقبای خود به مشتریان ارائه داده اند. افرادیکه به دنبال هوشمند سازی خانه خود هستند با چند جستجوی ساده می توانند شرکت های زیادی را بیابند اما انتخاب مشهورترین شرکت های هوشمند سازی خانه در ایران از بین آنها شاید برای مشتریان کمی دشوار باشد. در این مقاله ما قصد داریم تا مشهورترین شرکتهای هوشمندسازی خانه در ایران را به شما خوانندگان گرامی معرفی نماییم.

برند هوشمندسازی خانه

قبل از اینکه به معرفی شرکت های هوشمند سازی خانه در ایران بپردازیم لازم دیدیم که مواردی را که مشتریان در انتخاب یک شرکت باید در نظر داشته باشند را معرفی نماییم. خوشبختانه در سالهای اخیر شرکت های زیادی در ایران در زمینه هوشمندسازی خانه ایجاد شده و پروژه های خوبی را نیز به انجام رسانده اند. از جمله مسائل مهمی که مشتریان باید مدنظر داشته باشند این است که تجهیزات مورد استفاده در منازل آنها حداکثر آسایش را برای آنها به همراه بیاورد و در کاهش هزینه های مصرفی ساختمان تأثیر قابل توجهی داشته باشند و ایمنی و امنیت بالایی را به همراه داشته باشد.

مشتریان می توانند با جستجو در اینترنت با انواع تجهیزات مورد نیاز برای یک خانه هوشمند و برندهای آن آشنا شده و با مقایسه قیمت و کیفیت محصولات بهترین و مناسب ترین قیمت را بیایند. برندهای معروف خارجی در ایران نمایندگی رسمی ندارند اما شرکتهایی هستند که به عنوان زیرمجموعه ای از آنها فعالیت دارند.

قیمت تجهیزات بکار رفته در خانه هوشمند از جمله معیارهای مهم دیگری است که مشتریان توجه ویژه ای به آن دارند و این انتظار را دارند تا بعد از مدتی هزینه هایی که آنها به منظور هوشمند سازی خانه خود انجام داده اند با کاهش هزینه های مصرفی به آنها برگردانده شود. بنابراین موفقیت شرکتهای این حوزه به میزان زیادی به تمام این عوامل بستگی دارد و هر شرکتی که در پوشش دهی همه جانبه انتظارات مشتریان بربیایند گزینه ای مطلوب از نظر مشتریان محسوب می گردد.

معرفی شرکت های هوشمند سازی ساختمان در ایران

طراحی انواع سیستم های هوشمند ساختمان ، آینده صنایع ساختمانی است. اکثر ساختمان های عمومی و مسکونی مدرن با هدف کاهش هزینه ها و از طریق کاهش مصرف انرژی برنامه ریزی شده اند. ارتقای راهبردهای حفظ انرژی و استفاده از رویکردهای طراحی پایدار از عوامل ضروری در توسعه این حوزه است.

با این حال، بسیاری از تعاریف ساختمان های هوشمند مبهم هستند و همه پارامترها را منعکس نمی کنند. به دلیل فقدان بستر عملی مناسب که در طراحی چنین سیستم‌هایی نقش دارند، یک چارچوب جامع حاوی معیارهای پیچیده به عنوان ابزار تصمیم‌گیری مورد نیاز است.

شرایط کیفی هوشمند سازی خانه های قدیمی ، به عنوان عوامل اولیه در کنار عوامل انرژی و محیط، انعطاف پذیری فضا، مقرون به صرفه بودن، راحتی مشتری، راندمان کاری، ایمنی، فرهنگ و فناوری در نظر گرفته می شوند. امروزه، شرکت های معتبر و موفقی به عنوان برندهای هوشمند سازی ساختمان در ایران فعالیت دارند که در لیست موفق ترین شرکت سیستم هوشمند در این جا به آن ها پرداخته شده است.

شرکت کارن

شرکت مهندسین هوشمند سازی کارن دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت میباشد. شرکت با بیش از ده سال سابقه فعالیت در صنعت هوشمند سازی ریلی، هوشمندسازی ساختمان، خانه هوشمند موسسین خود، قصد دارد برای برندسازی و ماندگاری در این صنعت بهترین تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را به مشتریان خود ارائه دهد. از دیگر فعالیت های شرکت راه اندازی سیستم اطفا حریق، دزدگیر منزل، دزدگیر اماکن و خرید و فروش تجهیزات اعلام حریق و دوربین مداربسته میباشد.

شرکت پلان

شرکت پلان از جمله شرکت هایی است که به عنوان نماینده شرکت خانه هوشمند کنترل 4 در ایران فعالیت دارد و دارای گواهینامه های آن شرکت می باشد. از آنجا که این شرکت به منظور ارتباط تجهیزات مختلف آن از پروتکل بی سیم Zigbee استفاده می نماید راه اندازی آنها حتی در خانه های ساخته شده راحت و سریع می باشد. یکی از نقاط ضعف این شرکت قیمت بالای محصولات آنها و محدودیت های باتری محصولات آن می باشد.

شرکت اکسیس و هوشمند پارس

از دیگر شرکت های ایران که فعال در زمینه خانه هوشمند فعالیت دارند می توان به شرکت های اکسیس و هوشمند پارس اشاره نمود. این شرکت ها نمایندگی محصولات TIS و HDL هستند هر چند که شایعاتی مبنی بر کپی برداری این دو برند از یکدیگر وجود دارد اما در کل توانسته اند که بازار خوبی را برای خود فراهم آورند.

شرکت آویتا

از دیگر شرکت های ایرانی فعال در زمینه هوشمند سازی خانه شرکت آویتا می باشد. این شرکت نماینده محصولات Busch-Jaeger می باشد. این شرکت به منظور راه اندازی تجهیزات ساختمانی خود از استاندارد KNX استفاده می نماید و تمام تجهیزات را یکپارچه سازی می نماید. مواردی همچون کنترل روشنایی، کنترل سیستم های سرمایشی و گرمایشی، کنترل پرده های برقی، کنترل تردد ها و سیستم های صوتی و ایمنی ساختمان همه اینها از طریق نرم افزار اتوماسیون که قابل نصب بر روی گوشی موبایل و تبلت ها می باشد براحتی قابل کنترل می باشد. از جمله اهدافی که این شرکت همواره آنها را دنبال نموده افزیش عمر مفید محصولات، کاهش مصرف انرژی، افزایش رفاه ساکنین و قابلیت ارتقای تجهیزات بوده است.

شرکت لوکسین

شرکت لوکسین از یکی از مشهورترین شرکتهای هوشمند سازی خانه در ایران است. این شرکت با طراحی نرم افزاری ساده که قادر به نصب بر روی موبایل و تبلت می باشد به کاربران خود این امکان را داده است تا بتوانند تمام تجهیزات منزل خود را تنها با استفاده از این نرم افزار کنترل نمایند. این نرم افزار رابط کاربری ساده ای دارد و استفاده از آن برای تمامی کاربران ساده می باشد و نیاز به دانش خاصی ندارد. با استفاده از این نرم افزار علاوه بر کاهش میزان مصرف انرژی می توانید آنها را زمانبندی نمایید و سناریوهای مختلفی برای آن تعریف نمایید.

شرکت فناوری هوشمند ایلیا

شرکت فناوری هوشمند ایلیا راژمان از شرکت های فعال در زمینه هوشمند سازی خانه در ایران می باشد. این شرکت که سابقه ای چندین ساله در زمینه هوشمند سازی خانه دارد توانسته است با ترکیب مهندسان الکترونیک و رباتیک و تیم برنامه نویسی اقدام به ایجاد خانه های هوشمندی مطابق با علم روز نماید. این شرکت همواره مشتری محور بوده و با شعار از ایده تا اجرا توانسته با تیمی از مشاوران به مشتریان خود راهنمایی های لازمه را ارائه دهند و در عین حال از ایده ها و سلیقه های مشتریان در جهت بالا بردن کیفیت خانه های هوشمند خود استفاده نمایند. این شرکت نیز با استفاده از یکپارچه سازی تجهیزات منزل سعی در بالا بردن آسایش ساکنین آن نموده است.

شرکت آرمینا

شرکت آرمینا با استفاده از تجهیزات اسمارت مایر توانسته است خانه هایی با بیشترین امکانات رفاهی فراهم آورد. این شرکت خدمات خود را هم در نوع بی سیم و هم در نوع باسیم ارائه می دهد. این تجهیزات از سیستم CLOUD استفاده می نمایند و کاربران نیازی به خرید آدرس IP نخواهد داشت و با پرتکل SSL رمز نگاری شده است و امنیت بالایی را فراهم می آورد.

صحبت درباره شرکت هایی که در زمینه هوشمند سازی خانه در ایران فعالیت دارند بسیار است که در این مقاله قابل گنجاندن نمی باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که هر شرکتی در کنار مزایایی که دارند معایبی نیز خواهد داشت و انتخاب این که کدام شرکت بهتر است امری است که به نیازها، سلیقه و بودجه ای که مشتری قصد هزینه کردن آن را دارد بستگی دارد. برخی از شرکت ها دارای عملکرد ضعیف و قیمت پایین هستند و برخی دیگر در قبال تجهیزات و خدمات خوبی که ارائه می نمایند قیمت هایی بالایی نیز دارند.

برخی مبتنی بر تجهیزات بی سیم هستند و برخی مبتنی بر تجهیزات باسیم هستند که محدودیت هایی را برای سیم کشی در منازل ساخته شده ایجاد می نماید. اما همواره شرکتهایی که در کنار کیفیت خوب، قیمت مناسبی را به مشتریان ارائه می دهند از محبوبیت بیشتری برای مشتریان برخوردار هستند

خدمات شرکت های فعال در زمینه خانه هوشمند

یکی از اثرات مثبت این خانه های مدرن کاهش مصرف انرژی است و با نصب تجهیزات الکتریکی در خانه و ساختمان در مصرف انرژی صرفه جویی میشه و هزینه های من به شدت کاهش پیدا میکنه . گروه مهندسان بر اساس شرایط خانه ام یکی از را بر روی خانه ام پیاده سازی میکنن و اگر خانه نیاز به کابل کشی داشته باشه این کار را انجام میدن .بعد از نصب تجهیزات این وسایل باید با هم ارتباط برقرار کنن پس بر اساس روش هوشمند سازی که پیاده سازی شده پروتکل ارتباطی هم  اجرا میشه که این پروتکل ها برای روش بیسیم و روش باسیم متفاوت هستن .

کمپانی های معتبر هوشمند سازی بین المللی

کمپانی ABB که دفتر مرکزی آن در زوریخ است اکنون یکی از پیشگامان پیاده سازی خانه یا ساختمان اسمارت تحت پروتکل KNX است و از نظر کیفی جزو برترین محصولات در این زمینه  قرار داره .

برند basalte در بلژیک تاسیس شده است .این مجموعه محصولات خود را در بیش از ۵۰ کشور عرضه میکنه . محصولات این مجموعه علاوه بر ظاهر خوب ، سرگرم کننده هم هستند.

برند berker در آلمان تاسیس شده است و یکی از پیشگامان این صنعت تحت پروتکل KNX است . این کمپانی تاکنون جوایز مختلفی دریافت کرده که نشان دهنده کیفیت بالای محصولات است.

کمپانی اشنایدر در فرانسه تاسیس شده و محصولات هوشمند تحت پروتکل KNX تولید میکنه . محصولات این برند شامل سنسورها و نمایشگر های تحت پروتکل KNX است که در جهان شناخته شده هستند.

برگرفته شده از: خانه هوشمند کارن