رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

انواع تجهیزات خانه هوشمند

بررسی انواع خانه هوشمند و مزایای آن

گسترش دنیای اینترنت و اینترنت اشیا باعث راه اندازی انواع خانه هوشمند شده است.خانه هوشمند در حقیقت ساختمان‌هایی مدرن بوده که تمام اجزای داخلی آن با یک سیستم یکپارچه به‌صورت سازگار با محیط در تعامل هستند. برای آشنایی با انواع خانه هوشمند و نقش هوش مصنوعی در ساختمانهای هوشمند؛ با ما در این مقاله همراه باشید.

انواع خانه هوشمند

گسترش دنیای اینترنت و اینترنت اشیا باعث راه اندازی انواع خانه هوشمند شده است. خانه هوشمند در حقیقت ساختمان‌هایی مدرن بوده که تمام اجزای داخلی آن با یک سیستم یکپارچه به‌صورت سازگار با محیط در تعامل هستند. خانه هوشمند محیطی مقرون به صرفه ، چه از نظر هزینه چه از نظر انرژی برای ساکنان خود فراهم نموده است. علاوه براین دارای امکانات مختلفی همچون امنیت ساختمان، روشنایی، دما، اطفاء حریق و امکانات صوتی و تصویری می‌باشند. همچنین با استفاده از اتصال به اینترنت می‌توان برنامه‌هایی به خانه‌های هوشمند ارسال نمود یا از راه دور آن‌ها را کنترل نمود.

انواع خانه هوشمند

خانه های هوشمند بر اساس کاربرد و ویژگی‌شان تقسیم‌بندی می‌گردند:

انواع خانه هوشمند بر اساس بستر ارتباطی

یکی از انواع خانه هوشمند نوع بستر ارتباطی می باشد. بستر ارتباطی به معنای مسیری استاندارد جهت برقراری ارتباط بین همه بخش‌های هوشمند منزل است. راه‌های ارتباطی خود به دو بخش زیر تقسیم می‌شود:

    خانه‌های هوشمند با سیستم بی‌سیم : این نوع سیستم بخش‌های مختلف خانه را از طریق سیستم‌های وای فای، سیستم‌های رادیویی یا بلوتوثی به یکدیگر متصل می‌کند.

    خانه‌های هوشمند باسیم : در این نوع خانه‌ها انتقال اطلاعات بین اجزای هوشمند ساختمان توسط دو یا چهار رشته سیم است.این سیم‌ها شامل فیبرهای نوری یا کابل‌های مسی می‌باشند.

انواع خانه هوشمند بر اساس تکنولوژی

خانه‌های هوشمند می‌توانند بر اساس تکنولوژی‌های مختلفی که در آن‌ها استفاده می‌شود، دسته‌بندی شوند. در ادامه، تعدادی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

خانه هوشمند بر اساس اینترنت اشیاء (IoT)

در این نوع خانه‌ها، تجهیزات و دستگاه‌های مختلف خانه از طریق اینترنت به یکدیگر و به شبکه‌های دیگر متصل می‌شوند. این اتصالات به کمک سنسورها و دستگاه‌های هوشمند اطلاعات را جمع‌آوری و فرآیندهای خانه را کنترل می‌کنند.

خانه هوشمند بر اساس هوش مصنوعی (AI)

در این نوع منزل هوشمند، سیستم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای تحلیل داده‌ها، پیش‌بینی الگوها و ارائه تصمیمات هوشمند استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها با یادگیری از رفتار و ترجیحات کاربران، بهبود کارایی و راحتی خانه را فراهم می‌کنند.

خانه‌ هوشمند بر اساس شبکه‌های بی‌سیم

این نوع خانه‌ها از تکنولوژی‌های بی‌سیم مانند وای‌فای، بلوتوث و زیگبی برای ارتباط و اتصال دستگاه‌های هوشمند در منزل استفاده می‌کنند. این اتصالات بی‌سیم به کاربران امکان کنترل و مدیریت دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف خانه را می‌دهند.

خانه‌ هوشمند بر اساس تکنولوژی صوتی

خانه در تکنولوژی صوتی، برای کنترل دستگاه‌ها و سیستم‌ها از تکنولوژی تشخیص گفتار و شناسایی صدا استفاده می‌کنند. این تکنولوژی به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از صدای خود، دستوراتی را به دستگاه‌های خانه هوشمند بدهند و سیستم‌های خانه را به دور از دسترسی مستقیم کنترل کنند. به طور مثال می توانید با فرمان صوتی بدون هیچ کار اضافه ای، تجهیزات را روشن و خاموش کنید، درب‌ها را باز و بسته کنید و دستورات دیگر را اجرا کنید.

انواع خانه هوشمند بر اساس نیاز کاربر

خانه های هوشمند می‌توانند بر اساس نیاز ساکنین خود مجهز به سیستم هوشمند شوند. ازجمله فضاهایی که می‌توان در خانه‌ها از سیستم هوشمند استفاده نمود عبارت‌اند از:

  • فضای پذیرایی
  • اتاق‌ها
  • سرویس‌های بهداشتی
  • نورپردازی در نمای ساختمان

معرفی انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

قطعات هوشمند سازی ساختمان آنقدر گسترده هستند که بررسی جامع تک تک آن‌ها در یک مقاله غیر ممکن است. بنابراین ما در این مقاله به سراغ معرفی مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات خانه هوشمند می‌رویم و در مورد تک تک این وسیله‌های هوشمند سازی صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

روشنایی هوشمند برای کنترل راحت‌تر سیستم روشنایی

یک سیستم روشنایی هوشمند، نه تنها مدیریت سیستم روشنایی را راحت‌تر می‌کند، بلکه ممکن است به خواب بهتر شما نیز کمک کند. چراغ‌های خانه شما همانند سایر لوازم دیگر می‌توانند از طریق تلفن هوشمند یا تبلت کنترل و مدیریت شوند. برای مثال، می‌توانید از طریق کلید لمسی که جایگزین کلیدها و دیمرهای سنتی می‌شوند، مدیریت چراغ‌ها را در دست بگیرید. به طور مثال، می‌توان یک چراغ را به گونه‌ای تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش شود. یا حتا امکان پیاده‌سازی و اجرای سناریوهای مختلف مطابق نیاز وجود دارد.

اگر کم‌خوابی یا بدخوابی دارید تغییر رنگ یا گرمای نور در نور پردازی هوشمند می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند. سپس در طول شب به مرور از روشنایی اتاق بکاهید تا چشمانتان برای خواب آماده شود. پیاده سازی روشنایی هوشمند و تهیه سایر تجهیزات خانه هوشمند، علاوه بر اینکه کنترل راحت‌تر خانه را برای شما فراهم می‌کند، بر ارزش و قیمت خانه هوشمند شما تاثر گذار است.

ترموستات هوشمند برای مدیریت خودکار دمای محیط

ترموستات هوشمند از دیگر  وسایل خانه هوشمند است که به شما کمک می‌کند تا محیط خانه‌ی خود را در دمای مطلوب نگه دارید. این در حالی است که شما تنها از آن منبع انرژی‌یی که ضروری و مورد نیاز است استفاد می‌کنید. در صورتی که یک ترموستات معمولی به شما این امکان را می‌دهد که دما را به طور دستی تغییر دهید.

اما ترموستات هوشمند را می‌توان از قبل تنظیم کرد. همچنین رطوبت خانه شما را با فصول مختلف تنظیم می‌کند. علاوه بر این، با یک ترموستات هوشمند دمای خانه را از راه دور قابل کنترل است. به طوری که می‌توانید در مسیر برگشت به خانه دمای سالن را تغییر دهید. مهم‌تر از همه، صورت حساب انرژی سالانه شما را به صورت قابل توجهی کم می‌کند و رد پای کربن را کاهش می‌دهد.

ترموستات هوشمند جزء دسته از محصولاتی است که برکر آلمان ایران عرضه می‌کند. این ترموستات دارای صفحه‌ی لمسی LED می‌باشد که می‌توان از آن برای کنترل چیلر، فن، کولر و هیتر استفاده نمود. این وسیله یکی از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی است که دارای پنج پل لمسی برای تنظیم دمای محیط از 50- تا 60+ استفاده می‌شود.

نصب ترموستات، بدون تغییر سیم‌کشی خانه به آسانی قابل انجام است. تمامی تجهیزات خانه هوشمند برکر آلمان از جمله ترموستات‌های هوشمند، به دلیل سازگار بودن با استاندارد سیم‌کشی ایران، به راحتی در قوطی‌های برق موجود در بازار نصب می‌شوند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد این محصول کسب کنید و برای خرید تجهیزات خانه هوشمند اقدام کنید، به این صفحه سر بزنید.

دستیار صوتی برای کنترل تجهیزات به وسیله فرمان صوتی

فکر می‌کنید اگر بتوانید تمامی تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق یک وسیله جانبی کنترل کنید، آن وسیله چه می‌تواند باشد؟! امروزه کنترل تجهیزات خانه ی هوشمند از طریق فرمان‌های صوتی به وسیله دستیار صوتی هوشمند این رویا را برای صاحب خانه‌ها به واقعیت بدل می‌کند. این دستیار صوتی به فرمان‌های شما پاسخ می‌دهد و انجام امور روزانه از خرید مواد غذایی گرفته تا برنامه‌ریزی برای داشتن یک قرار ملاقات را برای شما راحت‌تر می‌کند.

سيستم‌های بلندگوی بی‌سيم محبوب‌ترين کاربرد این نوع از تجهیزات خانه هوشمند در آمريکا در سال ۲۰۱۵ بوده، به نحوی که ۱۷٪ مردم دست کم از يک ابزار مربوط به آن استفاده می‌کرده‌اند. در همان سال، رتبه‌ی بعدی به انواع ترموستات‌ با ۱۱٪ محبوبيت عامه رسيد. این تکنولوژی برای کاربران کم‌توان نیز بسیار کاربردی و ارزشمند است و به آن‌ها در انجام کارهایی مثل کنترل چراغ‌ها، ترموستات و سیستم امنیتی کمک می‌کند. تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات یک خانه هوشمند می‌توانند به هم متصل و یکپارچه شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، مدیریت و نظارت بر وسایل خانه‌ی هوشمند شما راحت‌تر می‌شود.

آمازون اکو جزء دسته‌ی تجهیزات خانه هوشمند الکسا می‌باشد که هم هنوز نسخه های به روز شده بیرون می‌دهد. الکسا مهارت های زیادی دارد که می‌توانید از آن ها به نحوی بهره مند شوید. مثلا، امکان کنترل موسیقی یا پاسخگویی به نیاز ها و درخواست های شما! اسپیکرهای هوشمند مثل آمازن اکو این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوانید تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق فرمان‌های صوتی به راحتی کنترل کنید. از طرفی، همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم، دامنه‌ی سوالاتی که می‌توانید از الکسا بپرسید زیاد هستند. مثلاً، پرسیدن ساعت یا تاریخ. حتا می‌توانید لیست خرید خود را به الکسا بسپارید.

قفل های هوشمند برای امنیت هر چه بیشتر

هنوز هم بعد از خروج از خانه نگران قفل کردن در خانه‌تان هستید؟ با داشتن تجهیزات خانه هوشمند نظیر قفل‌های هوشمند، آرامش و راحتی را جایگزین نگرانی‌هایتان کنید. قفل‌های هوشمند بی‌شک، تکمیل کننده‌ی قفل‌های سنتی هستند. مثلاً می‌توان درب خانه را بدون استفاده از کلید قفل یا باز کرد. حتا این کار را از راه دور هم می‌توان انجام داد. همچنین هشدارهایی در رابطه با رفت و آمد افراد به خانه‌تان دریافت می‌کنید. قفل‌های هوشمند جزء دسته‌ای از تجهیزات هوشمندسازی است که بستر امنیت خانه شما را فراهم می‌کنند.

قفل هوشمند یکی از مهم ترین تجهیزات خانه هوشمند است که امنیت خانه شما را تضمین می کند. این نوع از محصولات خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارند از جمله این که امکان کنترل از راه دور حتا خارج ار خانه را برای شما فراهم میکنند.

تضمین امنیت خانه با قفل‌های هوشمند.

این قفل هوشمند نوکی (Nuki) با طراحی مینیمال و نصب آسانی که دارد، آدم را برای خریدش وسوسه می‌کند. این محصول متکی به قفل و کلیدی‌ست که روی در خانه‌تان نصب است. احتمالا برای کسانی که از قفل معمولی استفاده می‌کنند، گزینه خوبی است. این قفل درب هوشمند روی کلید قرار می‌گیرد و با استفاده از یک صفحه‌ی آهنی به در نصب می‌شود. سپس قفل را با یک برنامه‌ی کاربردی کالیبره می‌کنیم تا موتور تعبیه شده در نوکی تنظیم شود و اندازه‌ی فشار لازم را برای چرخاندن کلید بفهمد. به همین سادگی!

هرچند مشکل این‌جاست که این قفل تنها روی قفل‌هایی می‌نشیند که متناسب با نوکی باشند. یعنی هر کلیدی که کمی بزرگ‌تر باشد و شکل و شمایل آن را نداشته باشد، روی آن نصب نمی‌شود. به علاوه اگر سوراخ کلید به دستگیره‌ی در نزدیک باشد باز هم در نصب با مشکل رو به رو می‌شویم.

با فرض این که این کلید متناسب در منزل شماست، به راحتی و بدون هیچ ابزار دیگری می‌توانید آن را نصب کنید. شاید فکر کنید برداشتن این قفل هوشمند هم کار راحتی‌ست، در صورتی که این طور نیست. زمانی که در حالت قفل شده قرار گرفته، وضعیت کلید باعث نگه ‌داشته شدن نوکی روی در می‌شود. در واقع قفل نوکی بدون برداشتن تمام قفل در قابل برداشتن نیست.

احتمالاً، تا به حال متوجه اهمیت ویژه‌ی این وسیله در بین سایر تجهیزات هوشمندسازی شده‌اید. امنیت موضوع مهمی است که هر خانه هوشمند از آن برخوردار است.

سیستم صوتی خانه هوشمند برای سرگرمی‌های روزمره

با نگاهی به بازار تجهیزات خانه هوشمند چه بسا اوضاع خيلی یک‌نواخت به نظر برسد. هر وقت که شرکت‌ها از تازه‌ترین محصولات خود رونمایی می‌کنند کاربرها منتظر محصول جدید و متفاوتی هستند. اما بيش‌تر اوقات متوجه می‌شوند که با چيزی از همان دسته‌های پيشین، مانند دماسنج‌ها، چراغ‌ها، دوربین‌های مدار بسته و … سر و کار دارند. در فرآيند هوشمندسازی خانه باید به این نکته توجه داشت که صرف اين که کاربر تمام محصولات هوشمند را داشته باشد، خانه‌اش هوشمند نمی‌شود. کاربر با استفاده‌ی بهینه از تک تک هم‌چه محصولاتی می‌تواند به خانه‌ی هوشمند دست پیدا کند.