اقتصادیکسب و کار سلامتی

علت ضعیف بودن باتری پراید

هشت مورد که منجر به خالی شدن باتری اتومبیل شما می‌شود

خالی شدن باتری

یکی از اتفاقاتی که صاحبان اتومبیل از آن وحشت دارند، این است که وقتی آماده رفتن بر سر یک قرار مهم هستند، ماشینشان روشن نمی‌شود. اگر چه موارد متعددی می‌تواند منجر به این شود که اتومبیل روشن نشود، اما یکی از شایع ترین علت‌‌های آن  مشکل در باتری اتومبیل است.

از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام | تاثیر باطری در شتاب خودرو | تاثیر باطری ضعیف بر خودرو

این بخش از خودرو که در اتومبیل‌‌های مدرن معمولا آن گونه که باید به آن پرداخته نمی‌شود، باعث آغاز به کار مجموعه می‌شود که در نهایت موتور اتومبیل را روشن می‌کند و علاوه بر آن انرژی مورد نیاز قسمت‌‌های الکتریکی خودرو را نیز فراهم می‌کند. با از کار افتادن باتری روشن کردن اتومبیل تقریبا غیر ممکن است. جهت اطلاعات بیشتر به سایت تعویض باتری در محل در مشهد مراجعه کنید.

اما اصلا چرا باتری از کار افتاده؟ در اینجا به ارائه 8 پاسخ به این سوال خواهیم پرداخت، که چه چیزی منجر به خالی شدن باتری در زمان خاموش بودن اتومبیل شده؟

 1. اشتباهات انسانی

صرف نظر از اینکه چقدر در کنترل موارد پس از رانندگی جدی و دقیق باشید، همواره احتمال این وجود دارد که موردی را به طور سهوی فراموش کرده باشید. شاید فراموش کرده باشید چراغ جلوی ماشین را خاموش کنید و یا درب کاپوت را کاملا نبسته باشید. همچنین امکان دارد چراغ داخل کابین اتومبیل را هنگام خارج شدن از آن خاموش نکرده باشید. اینها موارد از اشتباهات انسانیست که سهوا روی می‌دهد.

مشکل اینجاست که این موارد، برای کارکرد از انرژی الکتریکی موجود در باتری استفاده می‌کنند. باتری خودرو یک شبه از کار می‌افتد، چون موارد یاد شده در تمام طول شب مشغول به کار بوده اند. برخی اتومبیل‌‌های مدرن، راهکاری  برای اخطار به صاحب خودرو دارند که به وسیله آن اعلام کند هنوز یکی از سیستمهای اتومبیل روشن، اما در اتومبیل‌‌های قدیمی‌تر معمولا خبری از این موارد نیست.

 1. سیستم شارژ ناقص یا معیوب

زمانی که در حال رانندگی هستید، اجزای الکتریکی خودرو انرژی خود را از دینام () می‌گیرند. این بخش از اتومبیل، به طور همزمان، وظیفه شارژ باتری خودرو را نیز به عهده دارد. اگر در این سیستم ایرادی وجود داشته باشد، شما با مشکل شارژ نشدن باتری مواجه خواهید شد. امکان دارد خود دینام از نظر فنی مشکلی نداشته باشد، ولی دیگر اجزای درگیر در این سیستم ایراد داشته باشند.

برای مثال تسمه پروانه (belt-tensioner) کهنه و فرسوده  و یا تسمه سست، می‌تواند مانع عملکرد بهینه دینام شود. بنابر این اگر باتری اتومبیلتان مدام از کار می‌افتد، حتی زمانی که در حال رانندگی هستید، احتمالا مشکل از سیستم شارژ خودرو است.

 1. مشکل در سیستم برق خودرو

ساعت خودرو و تنظیمات ذخیره شده در رادیو نیز مواردی از این دست هستند. این دستگاه‌‌ها برای فعالیت از باتری اتومبیل انرژی می‌گیرند. مشکل واقعی زمانی ایجاد می‌شود که ماشینتان فیوز معیوب، نقصی در سیم کشی و یا ایرادی در نصب این اجزای الکتریکی داشته باشد. موارد یاد شده می‌توانند از جمله دلایل خالی شدن یک شبه باطری اتومبیلتان باشند.

 1. دیود دینام مشکل دار

همانطور که در بالا اشاره شد، دینام از اجزای بسیار مهم در تمام سیستم خودرو است که دو وظیفه بسیار حیاتی را انجام می‌دهد. این دستگاه وظیفه تامین انرژی اجزای الکتریکی خودرو در زمان حرکت، و همچنین شارژ باتری اتومبیل را به عهده دارد.

زمانی که برای دیود درون دینام مشکلی ایجاد شود، دینام حتی در زمان خاموش بودن موتور نیز به شارژ سیستم ادامه می‌دهد. این فرآیند معیوب موجب می‌شود هنگامی که صبح قصد دارید ماشینتان را روشن کنید با یک باتری خالی روبرو شوید و نتوانید اتومبیل را روشن کنید. مشکلات دیگری نیز در رابطه با دینام وجود دارد که می‌تواند منجر به شارژ ناکافی سلولهای باتری شود.

 1. رانندگی‌‌های پرتکرار در مسافت‌‌های کوتاه

این نکته مختص عملکرد دوم دینام است که طی آن منجر به شارژ باتری می‌شود. همانطور که می‌دانید دینام برای شارژ باتری نیاز به زمان دارد، اما اگر مسافت و به تبع آن زمان روشن بودن خودرو کوتاه باشد، دینام فرصت کافی برای پمپ انرژی الکتریکی به سلول‌‌های باتری را نخواهد داشت. تنها راه جلوگیری از این مشکل این است که خودرو را در مسافت‌‌های طولانی تری به حرکت وا دارید.

اگر شما از آن دست رانندگانی هستید که اتومبیل خود را برای مدت 5 تا 10 دقیقه به کار می‌اندازید و یا از آن برای پیمودن مسافت‌‌های کوتاه استفاده می‌کنید و با مشکل خالی شدن باتری مواجه شدید، یک دلیل محتمل برای آن همین مسافت‌‌های کوتاه رانندگی است. اگر اتومبیل را قبل از شارژ کامل آن توسط دینام خاموش کنید، پس از مدتی با مشکل خالی شدن باتری مواجه خواهید شد.

 1. دمای بیش از حد

دمای بیش از حد می‌تواند منجر به تشکیل کریستال‌‌های سولفات سرب شود. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش زمان مورد نیاز برای شارژ باتری، کاهش چشمگیر عمر مفید باتری و حتی سوختن باتری شود.

فرآیند سولفاته شدن در باتری‌‌ها می‌تواند منجر به اختلال در تبدیل موثر انرژی شیمیایی موجود در باتری به انرژی الکتریکی گردد. و از آنجا که شارژ باتری زمان بیشتری به طول می‌انجامد، ممکن است وقتی اتومبیل را خاموش می‌کنید، باتری به طور کامل شارژ نشده باشد.

 1. سست بودن کابل‌‌های متصل به باتری و یا ایجاد خوردگی در آنها

خوردگی می‌تواند از دیگر عواملی باشد که به موجب آن سلول‌‌های باتری انرژی ذخیره شده را به خوبی نگه نمی‌دارند. زنگار حاصل از این فرآیند می‌تواند بر ترکیبات خاص مواد و عناصر موجود در باتری که منجر به تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی می‌شود، تاثیر گذار باشد.

به زبان ساده تر زنگ و خوردگی مانع از آن می‌شود که باتری اتومبیلتان 100 درصد شارژ شود. لازم است همواره تمامیت و محکم بودن کابل‌‌های موتور خودرو را چک کنید. اگر هر نشانه از خوردگی و زنگ زدگی مشاهده کردید، باید هرچه سریع تر آن را بزدائید. در مورد کابل‌‌های سست، مشکل ایجاد شده در روشن کردن اتومبیل است. حل این مشکل بسیار راحت است.

 1. باتری ضعیف یا کهنه

هر چیزی عمر محدودی دارد. حتی با وجود پیشرفت‌‌های بسیار در باتری خودرو ها، برای ساخت باتری‌‌های با عمر حدود صد سال، هنوز راهی طولانی در پیش داریم. دلیل آن نیز ساده است. گذشت زمان موجب تحلیل و زوال دستگاه‌‌ها می‌شود. ما انسان‌‌ها آن را به صورت پیری و گذر عمر احساس میکنیم.

برای موجودات غیر زنده به آن فرسایش می‌گوییم. اکثر باتری‌‌ها با عمر مفید 3 تا 4 سال تولید می‌شوند، البته این تخمین بر اساس رانندگیِ نرمال زده شده. بدون نگهداری مناسب و با عادت‌‌های غلط رانندگی نباید انتظار چنین طول عمری را  از باتری خودرو خودتان داشته باشید.

ممکن است باتری اتومبیل شما در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. با این وجود آگاهی شما از عواملی که باعث خالی شدن باتری وقتی اتومبیلتان خاموش است، کمک می‌کند تا  از این اتفاق پیش گیری کنید. این موضوع به شما یاری می‌کند، هنگامی‌که بیش از همیشه به اتومبیلتان نیاز دارید، ترسی از روشن نشدن آممکن است این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که اگر باتری ماشین ضعیف باشد چه اتفاقی رخ می دهد. به همین منظور ما در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم تا بدانید باتری ضعیف چه مشکلاتی را به همراه دارد.

وظیفه اصلی ، روشن کردن موتور است. اگر باتری ماشین ضعیف باشد ()، نمی تواند این عملکرد را انجام دهد و به این ترتیب عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار می دهد.

البته که باتری ضعیف عملکرد کلی ماشین را تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه به بررسی تاثیرات “باتری ماشین ضعیف” بر روی عملکرد خودرو خواهیم پرداخت.

تاثیر باتری ضعیف بر خودرو

علاوه بر موتور خودرو که تحت تاثیر باطری ماشین ضعیف قرار می گیرد، سایر قسمت های خودرو از باطری ضعیف رنج می برند. هنگامی که این قطعات آسیب می بینند، عملکرد کلی خودرو تحت تاثیر قرار می گیرد. تاثیر باتری ضعیف بر خودرو عبارتند از:

دینام

باتری ضعیف می تواند عمر را کاهش دهد. اگر باتری برق کافی را تامین نکند، دینام باید بیشتر از حد معمول کار کند که این باعث فرسودگی دینام می شود، بنابراین دینام آنقدر دوام نمی آورد و در نهایت خراب می شود.

افزایش مصرف سوخت

وقتی دینام بیشتر کار می کند، موتور بیش از حد معمول سوخت مصرف می کند. این به دلیل افزایش تلاش موتور است زیرا قطعات سخت تر از آنچه که باید کار می کنند.

آسیب به قطعات داخلی موتور

باطری ماشین ضعیف با آسیب رساندن به قطعات داخلی موتور بر عملکرد آنها تاثیر می گذارد. ولتاژ پایین باتری باعث بالا رفتن دما و گرم شدن بیش از حد می شود که در نتیجه قطعات داخلی موتور آسیب می بینند.

از کار افتادن لوازم جانبی خودرو

ویژگی هایی مانند شیشه های برقی، بخاری، چراغ های داشبورد، سیستم صوتی و سایر لوازم جانبی برقی در هنگان ضعیف شدت باتری ماشین، عملکرد خوبی نخواهند داشت.

سیلندرها

اگر باطری ماشین شما به درستی کار نمی کند، انژکتورهای سوخت ممکن است سوخت کافی را به سیلندرها نرسانند و در نهایت این می تواند باعث کاهش عملکرد خودرو شود.

عملکرد ضعیف کامپیوتر خودرو

باتری ضعیف فشار بیشتری بر سیستم های الکتریکی و مکانیکی خودرو وارد می کند. این امر می تواند باعث عملکرد ضعیف کامپیوتر خودرو شود که منجر به کاهش عملکرد کلی خودرو یا برخی از عملکردهای آن می شود.

کم بودن آمپر باتری ماشین

ظرفیت باتری یا آمپر باتری ماشین به شما نشان می دهد که چقدر انرژی برای تامین انرژی سیستم های الکتریکی خودرو از جمله لوازم جانبی (زمانی که خودرو روشن نیست) در دسترس است.

همیشه دقت داشته باشید زمانی که قصد دارید باتری جدید را جایگزین باتری قبلی کنید، به توصیه های سازنده خودرو توجه کنید و سپس ظرفیت مناسب باتری را انتخاب کنید. باتری با آمپر پایین هم می تواند در خودروی شما کار کند اما لوازم جانبی را برای مدت کوتاه تری تغذیه می کند و ممکن است در آینده مشکلاتی را برای موتور و سایر قطعات خودرو ایجاد کند. برای آگاهی بیشتر با این موضوع، شما می توانید مقاله را از مجله یدک یار مطالعه کنید.

باتری با آمپر پایین اگرچه ارزان تر است، اما احتمالاً ریسک زود تمام شدن باتری و خرابی قطعاتی مانند دینام را به همراه دارد. اگر دینام خودرو از کار بیفتد، هزینه های زیادی را برای تعویض آن روی دستتان خواهد گذاشت. در حالی که ممکن است باتری با آمپر پایین در خودروی شما کار کند، اما این کار را فقط به عنوان یک راه حل موقت و اضطراری در نظر بگیرید.

در نتیجه باید گفت کم بودن آمپر باتری ماشین باعث کاهش عملکرد لوازم برقی مانند چراغ ها، سیستم صوتی، شیشه های برقی و… می شود و در موارد حادتر می تواند منجر به خالی شدن کامل باتری، خرابی دینام، کاهش عملکرد موتور و…. شود.

تاثیر باتری ضعیف بر شتاب خودرو

یکی از رایج ترین دلایل کند بودن شتاب خودرو، داشتن باطری ضعیف است که قدرت کافی را برای روشن کردن موتور ماشین ندارد. به طور کلی باید گفت که باطری ضعیف باعث کم شدن شتاب خودرو می شود.

تاثیر باتری ضعیف بر عملکرد کولر خودرو

باتری ضعیف می تواند بر عملکرد کولر خودرو تاثیر بگذارد. اگر باتری ماشین ضعیف باشد، سیستم الکتریکی ممکن است نتواند نیروی تمام اجزای خودرو از جمله کولر خودرو را فراهم کند. اگر متوجه شدید که کولر ماشین شما به اندازه قبل سرد نمی شود، حتماً باتری ماشین را چک کنید.

اگر باتری ماشین ضعیف است، یک باتری سالم را جایگزین کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف می شود یا خیر.

عوارض ضعیف شدن باتری ماشین

باتری ضعیف ماشین اغلب منجر به افزایش دمای خودرو می شود. این موضوع فشار سنگین به موتور خودرو وارد می کند و باعث گرمای بیش از حد آن می شود.

علاوه بر این، یک باطری ماشین ضعیف روی تزریق سوخت خودرو تاثیر می گذارد. موتورهای خودرو معمولاً زمانی که سوخت کافی دریافت نمی کنند، آسیب بیشتری می بینند. این نشانه واضحی است که سیلندرهای سوخت مقدار سوخت کافی را دریافت نمی کنند که یک باتری ضعیف مقصر اصلی آن می تواند باشد.

همچنین باتری ضعیف می تواند عملکرد کامپیوتر خودرو را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که کامپیوتر یک ماشین معمولاً در انجام آسان تمام وظایف محاسباتی خود کارآمد است، اما وقتی فشاری به آن وارد می شود، عملکرد آن تحت تاثیر قرار می گیرد.

در نهایت، سخت افزارهایی مانند سنسورها به دلیل تامین ولتاژ پایین از باتری ضعیف به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. به طور مثال، این یکی از دلایلی است که چرا یک خودرو ممکن است نتواند میزان مصرف سوخت را به درستی تعیین کند.

علائم ضعیف شدن باتری ماشین

علائم ضعیف شدن باتری ماشین” عبارتند از:

روشن شدن چراغ هشدار باتری

تقریباً همیشه هر زمان که مشکلی در عملکرد داخلی خودرو وجود داشته باشد، چراغ های هشدار روشن می شوند. پس تعجبی ندارد که وقتی باتری ماشین ضعیف می شود، چراغ هشدار باتری بر روی صفحه کیلومتر ظاهر شود.

استارت نخوردن ماشین

در حالی که استارت نخوردن ماشین می تواند به دلیل خراب بودن سوئیچ احتراق، خراب شدن پمپ بنزین ماشین یا کثیف بودن باشد، اما زمانی که باتری خودرو ضعیف باشد نمی توان خودرو را روشن کرد و یا اینکه دیر استارت خواهد خورد.

کم نور شدن چراغ های جلو

چراغ های جلو یکی از اجزای الکتریکی ماشین شما هستند که با باتری کار می کنند. وقتی چراغ های جلو کم نور می شوند، به این معنی است که قدرت کافی را دریافت نمی کنند. این مشکل نه تنها یک خطر ایمنی است، بلکه نشانه‌ای است که باطری ماشین شما در حال اتمام است یا سیستم الکتریکی خودروی شما دچار مشکل شده است.

هنگام چرخاندن سوییچ، صدای کلیک می شنوید

هنگامی که دکمه استارت را فشار می دهید و یا سوییچ خود را می چرخانید، خودرو جریان الکتریکی را به شیر برقی استارت می فرستد که این اولین گام در فرآیند روشن شدن خودرو است. جریان الکتریکی با استفاده از باطری ماشین ارسال می شود و باتری ضعیف قادر به انجام این کار نخواهد بود.

ضعیف بودن باتری باعث می شود جریان ضعیف تری را به شیر برقی استارت بفرستد که در نتیجه صدایی مانند کلیک را می شنوید.

مشکلات برقی

سیستم الکتریکی وسیله نقلیه شما به شدت به باتری خودرو متکی است. قطعاتی مانند چراغ های جلو، سیستم صوتی، چراغ های داشبورد، روشنایی کابین، شیشه ها و برف پاک کن ها از باتری برای تامین انرژی استفاده می کنند.

اگر قطعات الکتریکی ماشین شما به سرعت کار نمی کنند یا در حال سوسو زدن هستند، احتمالاً باتری ماشین شما خراب یا ضعیف است.

تمام شدن عمر باتری

باتری ماشین معمولاً ۲ تا ۳ سال عمر می کند و بالاخره باید تعویض شود. اگر برخی از این علائمی که ذکر کردیم را مشاهده می کنید و یا باتری ماشین شما مدت زیادی است که تعویض نشده، به احتمال زیاد وقت آن رسیده که باتری جدید را خریداری کنید.

تغییر شکل باتری ماشین

با بالا رفتن سن باتری ماشین، شروع به تغییر شکل می کند. دمای سرد و گرم می تواند به طور قابل توجهی به این روند کمک کند و باطری ماشین شما را زودتر از موعد خراب کند. باطری تاب برداشته در واقع می تواند تا حدودی خطرناک باشد زیرا می تواند تَرک بخورد و محتویات شیمیمایی آن در ماشین شما بریزد.

اگر باطری خودروی شما بد شکل است، زمان آن رسیده که باتری جدید را خریداری کنید.

استشمام بوی تخم مرغ فاسد یا گوگرد

اگر هنگام استارت زدن یا باز کردن کاپوت خودرو، بوی گوگردی از خودرو بیرون می آید، احتمالاً باتری نشتی دارد. نشتی باتری ها به دلیل پیری و تاب برداشتن و در برخی موارد اتصال کوتاه داخلی ایجاد می شود. باتری مایعی نشت می کند که بویی شبیه تخم مرغ فاسد یا گوگرد می دهد.

نشتی باتری یک خطر ایمنی است و می تواند قسمت هایی از موتور شما را که با آن ها تماس دارد دچار خوردگی کند. حتماً این مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید.

خوردگی یا سولفاته شدن سر باتری

یکی دیگر از شایع ترین علامتی که باتری ها نیاز به تعویض دارند، خوردگی یا سولفاته شدن سر باتری ماشین است. اسید درون باتری که به برق رسانی به آن کمک می کند، ممکن است از کانکتورها نشت کند. سپس اسید سخت می شود و تماس بین قطب های باتری و نقاط اتصال را کاهش می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، توانایی باتری برای شارژ مجدد دینام خودرو کاهش می یابد.

با نگاه کردن به باتری، این سولفاته و خوردگی ها کاملاً قابل مشاهده است و قطب های مثبت منفی باتری داری یک پودر سبز مایل به آبی در اطراف آن ها خواهند بود. در برخی موارد می توانید این سولفاته ها را با استفاده از اقدامات احتیاطی لازم برای افزایش عمر باتری پاک کنید، اما بهتر است فقط باتری را تعویض کنید.

برای آشنایی کامل با سولفاته شدن سر باتری ماشین و راه های پاک کردن آن، توصیه می کنیم که مقاله را از مجله یدک یار مطالعه کنید.

خرید باتری ماشین

با توجه به توضیحاتی که در مورد باتری ضعیف ماشین داده شد، اگر نیاز به دارید می توانید به وبسایت یدک یار مراجعه کنید و یا با شماره تلفن ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید و ثبت سفارش خود را انجام دهید.

فروشگاه اینترنتی یدک یار به شما خریداران مزیت هایی همچون ضمانت اصالت کالا و مشاوره رایگان را در نظر گرفته تا خریدی مطمئن تر و بهتری را داشته باشید. ضمانت اصالت کالا موجب خواهد شد که اگر اصل بودن باطری ماشین مورد تاییدتان قرار نگرفت، بتوانید بدون هیچ هزینه اضافی کالا را مرجوع یا تعویض کنید. همچنین امکان مشاوره آنلاینی که در یدک یار وجود دارد به شما کمک می کند که باتری با آمپر مناسب را برای ماشین خود بخرید و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در مورد ضعیف بودن باتری ماشین عمر باتری خودرو معمولا کمتر از آن چیزی است که انتظار داریم؛ خصوصا در خودروهای جدیدتر. زمانی که باتری خودرو شروع به ضعیف شدن می‌کند مشکلات الکتریکی خودرو افزایش پیدا کرده و شرایط آزار دهنده‌ای ایجاد می‌کند. بدون شک ضعیف شدن باتری بر عملکرد خودرو اثرگذار است. اما تاثیر باتری بر عملکرد خودرو مستقیم نیست و با اثرگذاری بر بخش‌های دیگر خودرو مثل آلترناتور روی عملکرد کلی آن اثر می‌گذارد. در این مقاله از مجله آچاره به تاثیر باطری ضعیف بر خودرو و دلایل آن پرداخته‌ایم.

 1. کوتاه شدن عمر آلترناتور

از زمانی که ماشین روشن می‌شود، آلترناتور مسئول عملکرد بی عیب و نقص آن است. آلترناتور برق مورد نیاز قطعات الکترونیک خودرو را تامین کرده و باتری را شارژ می‌کند. در صورتی که باتری خودرو ضعیف شده باشد و یا ولتاژ آن به کمتر از 12 ولت افت کرده باشد آلترناتور با فشار بیشتری کار کرده و این موضوع باعث کاهش طول عمر آن می‌شود.

 1. تاثیر باطری ضعیف در افزایش مصرف سوخت

عملکرد بیش از حد آلترناتور باعث می‌شود تا موتور خودرو سوخت بیشتری مصرف کند. زمانی که آلترناتور بیش از حد معمول فعالیت کند، این تقلای زیاد مصرف سوخت موتور را نیز افزایش می‌دهد.

 1.     تاثیر باطری ضعیف بر قطعات داخلی موتور

زمانی که سطح ولتاژ باتری پایین باشد آمپر و همچنین دما بالا می‌رود. در نتیجه این افزایش حرارت، موتور خودرو دچار آسیب دیدگی می‌شود.

 1. کاهش عملکرد اجزای مختلف خودرو

کاهش عملکرد اجزای الکترونیکی نیز تاثیر باطری ضعیف بر خودرو است. این اجزا شامل صندلی‌ها، چراغ داشبورد، بالابر خودکار شیشه‌ها، پمپ سوخت، هیترها و غیره می‌شود.

5.انتقال ضعیف سوخت به سیلندرها

صدا دادن موتور در حالت آماده به کار و یا به سختی راه افتادن آن نشانه‌ای از نرسیدن سوخت به سیلندرها توسط انژکتورهای سوخت است. این مشکل معمولا تاثیر باطری ضعیف بر خودرو است.

6.عملکرد ضعیف کامپیوتر خودرو

اگرچه کامپیوتر خودرو ممکن است به اندازه کافی کار کند، نیاز رفع نشده سیستم مکانیکی و الکتریکی به دلیل باتری ضعیف ممکن است منجر به کاهش کارایی برخی از عملکردهای کامپیوتر شود.

برخی از سنسوهای گاز مثل سنسور اکسیژن نمی‌توانند در ولتاژ کمتر از حد پیشنهادی کارخانه سازنده درست عمل کنند. به همین دلیل کامپیوتر خودرو ممکن است نتواند تطابق مصرف سوخت با نرخ فرسایش را تشخیص بدهد. در چنین حالتی موتور میزان بیشتری سوخت مصرف کرده و از دست می‌دهد. کامپیوتر همچنین ممکن است توانایی خود را در بستن برخی از سیلندرهای موتور برای حفظ بنزین هنگام رانندگی در شرایط کم شدت مانند رانندگی با سرعت کم از دست بدهد.

اصلی‌ترین دلایل ضعیف شدن باتری خودرو

تاثیر باطری ضعیف بر خودرو می‌تواند بسیار صدمه زننده باشد، به همین دلیل شناخت دلایل اصلی ضعیف شدن و جلوگیری از آن می‌تواند انرژی و زمان صرف شده و هزینه‌های مرتبط با را کاهش دهد.

1.کهنگی

به طور معمول میانگین طول عمر باتری خودرو بین 3 تا 5 سال است. بعد از گذشت 3 سال علایم مرتبط با ضعیف شدن باتری کم کم خودشان را نشان می‌دهند. بعد از هر بار شارژ، توانایی باتری در نگهداری شارژ کاهش پیدا کرده و در نتیجه بعد از 3 سال عملکرد آن مشابه روزهای اول نخواهد بود.

بیشتر بخوانید

2.لایه‌بندی اسیدی

یک تاثیر باطری ضعیف بر خودرو لایه بندی اسیدی است. لایه‌های اسیدی در باتری زمانی ایجاد می‌شوند که الکترولیت باتری در کف آن ته نشین می‌شود. همانطور که می‌دانید الکترولیت ترکیب آب و سولفوریک اسید است و از آنجایی که اسید از آب سنگین‌تر است در کف باتری ته نشین می‌شود.

این ته نشین شدن زمانی اتفاق می‌افتد که شارژ باتری (80%) نگه داشته نمی‌شود. یکی دیگر از دلایل این اتفاق رانندگی در مسیرهای کوتاه و روشن بودن هیتر و برف پاک کن به‌طور همزمان است.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

لایه‌بندی و ته نشین شدن اسید باعث کاهش عملکرد باتری و در نتیجه کاهش طول عمر آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل:

 • باتری را بیشتر از حد معمول شارژ کنید. به مدت حداقل یک تا دو ساعت باتری را شارژ کنید تا ولتاژ 12 را به 18 برسانید.
 • اجازه بدهید باتری چند روز استراحت کند.
 • باتری را تکان داده یا روی آن آرام ضربه بزنید تا از ته نشین شدن اسید جلوگیری شود.

3.سولفاته شدن

سولفاته شدن به معنی تجمع کریستال‌های سولفات روی سر باتری است. علت سولفاته شدن کم شارژ شدن و شارژ نامنظم باتری است. جالب است بدانید 85 درصد مشکلات عملکرد باتری در نتیجه سولفاته شدن آن است.

4.از دست دادن آب

شارژ بیش از حد، حرارت بالا، نگهداری ضعیف یا ناکافی، و تبخیر (به دلیل دمای زیاد زیر کاپوت) باعث از دست رفتن آب باتری می‌شود.

نشانه‌های تاثیر باطری ضعیف بر خودرو

 • استارت کند و پر سرو صدای خودرو
 • کم بودن یا عدم وجود جریان الکتریکی مورد نیاز اجزای خودرو
 • بک‌فایر موتور
 • روشن شدن چراغ هشدار “Check Engine”
 • سطح پایین الکترولیت
 • باد کردن باتری

بیشتر بخوانید

در این مقاله به تاثیر باطری ضعیف بر خودرو و به طور کلی تاثیر باتری بر عملکرد خودرو پرداختیم. بدون شک باتری ضعیف بر عملکرد خودرو اثرگذار است اما نه به طور مستقیم. با توجه بیشتر به وضعیت باتری و شارژ و تعویض آن در زمان مناسب می‌توان از صدمات احتمالی جلوگیری کرد.

با ما در میان بگذارید.

ن نداشته باشید.

اگر مشکل برق و سیم کشی خودروی شما جدی است. تویولند آماده ارائه خدمات است.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی