رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی چیست؟ در هر شرکت و اداره ای صندلی های اداری مختلفی استفاده می شود. از انواع صندلی های اداری میتوان به صندلی مدیریت، صندلی کارشناسی و صندلی کارمندی اشاره کرد. این صندلی ها با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارند و هرکدام از آنها در جایگاه خاصی به کار میروند و مناسب رتبه و مقام خاصی در شرکت هستند. اگر تمایل به کسب اطلاعاتی راجع به صندلی های اداری دارید میتوانید مقاله ما در این باره را با کلیک بر روی مشاهده کنید.

صندلی کارشناسی و صندلی کارمندی چیست؟

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی در وحله اول در ابعاد است که صندلی کارشناسی ابعاد بزرگی تری را دارد و معمولا صندلی کارمندی ساده تر است، گاهی تفاوت صندلی کارشناسی و کارمندی در مکانیزم هم دیده میشود که مکانیزم صندلی کارشناسی کمی امکانات بیشتری نسبت به صندلی کارمندی دارد و از لحاط وزن هم صندلی کارشناسی بیشتر است. در این مقاله قصد داریم به موارد اصلی تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی بپردازیم. اما در ابتدا لازم است بدانیم صندلی کارشناسی و صندلی کارمندی هرکدام چیست و کجا استفاده می شود؟

صندلی کارشناسی چیست و خصوصیات آن

همانطور که از نام آن پیداست صندلی مخصوص کارشناسان یک شرکت است. این صندلی کمی از صندلی های مدیریت کوچک تر است و ویژگی ها و خصوصیات مثبت صندلی مدیریت را تا حد زیادی دارد. اما قطعا صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی نیز تفاوت زیادی دارد. به طور کلی میتوان گفت صندلی کارشناسی صندلی ای است که نه خصوصیات صندلی مدیریتی را به صورت کامل دارد و نه مانند صندلی کارمندی است. صندلی کارشناسی صندلی ای از تمام لحاظ صندلی ای مابین صندلی کارمندی و صندلی مدیریت است و برای کارشناسان و حسابداران استفاده میشود.

The difference between a bachelor's chair and a staff chair

‎صندلی کارمندی چیست و ویژگی های آن

صندلی مخصوص کارمندان اداره میباشد. معمولا در شرکت ها به ازای هر کارمند یک صندلی کارمندی تهیه میشود و به همین دلیل تعداد زیادی از این صندلی ها در شرکت ها پیدا میشود. زیاد بودن تعداد صندلی های کارمندی موجود در شرکت مدیران را وادار به خرید صندلی های کارمندی ارزان قیمت میکند. از این رو قیمت صندلی کارمندی بسیار پایین تر از سایر صندلی های اداری است. برای ارزان تر شدن صندلی کارمندی، ظاهر صندلی باید بسیار ساده باشد و جزئیات ظاهری زیادی در آن وجود نداشته باشد تا قیمت آن بالا نرود.علاوه بر آن ویژگی ها و خصوصیات زیادی هم برخوردار نیستند تا افراد بتوانند به راحتی آن را تهیه کنند. حال که درباره صندلی کارمندی و صندلی کارشناسی اطلاعاتی داریم میتوانیم به تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی بپردازیم و تفاوت های آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه به موضوع می پردازیم.

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی در چه مواردی می باشد؟

هریک از صندلی های کارمندی و کارشناسی کاربرد خودشان را دارند و در جایگاه خود مفید هستند و به کار می‌آیند. یعنی بهتر است از هرکدام از صندلی های کارشناسی و کارمندی در جای خود استفاده کنیم تا بیشترین بازدهی را داشته باشد.با این تفاسیر اصلی ترین تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی را میتوان در کاربرد آن دانست. به جز کاربرد صندلی کارشناسی و صندلی کارمندی، این دو صندلی تفاوت های دیگری نیز دارند که اکنون میخواهیم به چند مورد دیگر از تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی اشاره کنیم. اگر بخواهیم فقط به یک مورد از تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی را بگوییم باید به اندازه این دو صندلی را اشاره کنیم. صندلی کارشناسی به مراتب از صندلی کارمندی بزرگتر است. اگر یک صندلی کارشناسی و یک صندلی کارمندی را کنار هم بگذاریم این تفاوت اندازه به راحتی به چشم می‌آید.

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی از لحاظ ویژگی

صندلی کارشناسی ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به صندلی کارمندی دارد. به طور مثال بسیاری از صندلی های کارمندی جک تنظیم زاویه ندارند و برای تنظیم زاویه پشتی آن سطح پشتی کمی قابلیت عقب رفتن دارد. اما تقریبا تمام صندلی های کارشناسی از این ویژگی یعنی تنظیم زاویه با جک بهره مند هستند.

آیا صندلی کارشناسی راحت تر از صندلی کارمندی است؟

یک مورد دیگر از تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی راحتی این دو صندلی است. صندلی کارشناسی به دلیل اینکه ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به صندلی کارمندی دارد صندلی بسیار راحت تری به شمار میرود و افراد هنگام کار بر روی آن کمتر احساس خستگی میکنند.

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی از لحاظ قیمت

دیگر تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی قیمت آن است. همانطور که گفته شد صندلی کارشناسی هم راحت تر از صندلی کارمندی است و هم ویژگی های بیشتری دارد. اما این راحتی و ویژگی های بیشتر بدون هزینه نیست و برای خرید صندلی کارشناسی باید هزینه ای بیشتر پرداخت کنید

کدامیک از صندلی های کارشناسی و صندلی کارمندی را تهیه کنیم؟

با توجه به مواردی که درباره تفاوت با صندلی کارمندی گفته شد احتمالا برای شما سوال پیش آمده باشد که کدامیک از این صندلی ها برای شما و کار شما مناسب تر است؟ در این بخش قصد داریم به این موضوع بپردازیم. صندلی های کارشناسی همانطور که گفته شد بسیار راحت تر هستند اما قیمت آن ها نیز بیشتر است. با این وجود اگر بخواهیم برای تمام کارمندان خود صندلی کارشناسی تهیه کنیم قیمت آن بسیار زیاد می شود. لازم به ذکر است که هزینه تعمیر و تعویض صندلی ها نیز وجود دارد که ممکن است بعد از مدتی مجبور به پرداخت آن ها شویم.

همچنین اگر بخواهیم برای کارشناسان خود تهیه کنیم نیز ممکن است به دلیل راحتی کمتر صندلی، بازدهی آن ها کمتر شود. پس با توجه تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی از لحاظ راحتی و قیمت، تهیه هرکدام از این صندلی ها برای موقعیت مخصوص به خودش اهمیت زیادی دارد.

 مزایای صندلی مدیریتی نسبت به صندلی کارشناسی

صندلی مدیریتی و کارشناسی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ همانطور که می دانید صندلی ها در ادارات جزء مهمترین وسایل بشمار می روند، زیرا هر کارمند بطور میانگین حداقل 6 ساعت باید روی صندلی وقت بگذراند و همین امر است که اهمیت صندلی های اداری را افزایش می دهد، در همین راستا ما در این نوشتار به معرفی دو نوع صندلی مدیریتی و کارشناسی و تفاوت ها و مزایای آنها نسبت به یکدیگر می پردازیم، تا اگر قصد را دارید با آگاهی بیشتر مدل مورد نیاز خود را انتخاب نمایید، در ادامه با ما همراه باشید.

صندلی کارشناسی به چه صندلی گفته می شود؟

اگر شما هم به بازار صندلی های اداری سری بزنید متوجه می شوید که صندلی های مخصوص ادارات دارای تنوع بسیار زیادی هستند که هر یک از مدل های صندلی کارایی متفاوتی را نیز دارند، یکی از انواع این صندلی ها مدل کارشناسی می باشد. به نوعی از صندلی های معمولی گفته می شود که برای استفاده های روزمره در ادارات مختلف و برای افراد متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی این نوع صندلی قسمت پشتی صندلی، کوتاه طراحی شده و به خاطر نوع دسته هایی که دارد می تواند انتخابی مناسب برای کارمندان یک اداره باشد.

صندلی مدیریتی چیست؟

یکی دیگر از انواع صندلی اداری است که برخلاف صندلی کارشناسی دارای ظاهری لوکس و راحت می باشد، طراحان صندلی های اداری در ایجاد این نوع صندلی خلاقیت بیشتری را نسبت به کارشناسی به خرج داده اند! رویه چرم، پایه چرخ دار، دسته قابل تنظیم و وجود جک تغییر ارتفاع از ویژگی های ظاهری یک صندلی مدیریتی است. این صندلی به دلیل استفاده در زمان کاری مدیران در ادارات معمولا از جنس رویه چرمی ساخته می شود (دارا بودن رویه چرمی برای صندلی هایی که دائما و زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند سبب کوتاه شدن عمر صندلی می شود) که همین موضوع باعث ظاهر لوکس و خاص صندلی های مدیریتی است.

مزایای صندلی مدیریتی و کارشناسی

صندلی مدیریتی و کارشناسی هر دو جزء محبوب ترین صندلی های اداری هستند که هر دو آنها دارای مزایای زیادی هستند که در ادامه به بررسی مزایای هر یک از آنها بطور جداگانه می پردازیم؛

مزایای صندلی مدیریتی

 • دارایی دسته قابل تنظیم
 • دارا بودن قابلیت تغییر ارتفاع پشتی صندلی
 • استفاده از مواد ضد تعریق در رویه
 • وجود پشتی طبی و طراحی c شکل که باعث می شود در حین نشستن بدن فرم صحیح را بگیرد
 • ظاهر لوکس

مزایای صندلی کارشناسی

 • ظاهر ساده
 • دسته های مناسب
 • رویه زیبا و راحت
 • چرخ دار بودن پایه ها

همانطور که می دانید در هر اداره و شرکتی افراد با ویژگی های ظاهری(قد و وزن) متفاوتی مشغول به کار هستند و ممکن است یک مدل صندلی برای هر فردی مناسب نباشد، وجود جک برای تغییر ارتفاع در صندلی های مدیریتی مهمترین وجه تمایز آن با صندلی های کارشناسی است، که جزء مهمترین دلایل محبوبیت های صندلی مدیریتی نیز بشمار می رود.

تفاوت های صندلی مدیریتی نسبت به صندلی کارشناسی

تا به اینجا موارد زیادی در رابطه با ویژگی صندلی مدیریتی و کارشناسی را برایتان بیان کردیم که خود می تواند نشان دهنده باشد، اما این صندلی ها دارای تفاوت های دیگری نیز می باشند که این تفاوت ها به شرح زیر می باشند:

 1. از چشمگیر ترین تفاوتی که بین صندلی مدیریتی و کارشناسی وجود دارد می توان به ظاهر آنها اشاره کرد، صندلی های مدیریتی معمولا دارای ظاهری لاکچری در مقایسه با صندلی های کارشناسی هستند.
 2. تفاوت در قیمت، صندلی های کارشناسی مقرون به صرفه تر می باشند
 3. صندلی های کارشناسی با توجه به ظاهر و ویژگی هایی که دارند در هر مکانی قابل استفاده می باشند اما از صندلی های مدیریتی عموما تنها در اتاق مدیران و برای تعداد محدودی از کارمندان استفاده می شود

صندلی مدیریتی و کارشناسی، کدامیک برای انتخاب بهتر است؟

صندلی مدیریتی و کارشناسی هریک در نوبه خود دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که برای استفاده در ادارات کاملا مناسب می باشند، اما همانطور که پیشتر بیان شد صندلی های مدیریتی نسبت به کارشناسی دارای مزایای خاص تری می باشند و اگر شما می خواهید صندلی شیک تر و چند منظوره را دارید بنابراین صندلی مدیریتی نسبت به کارشناسی انتخابی بهتر می باشد، اما اگر صرفا به دنبال انتخابی ارزان تر هستید بدون شک صندلی کارشناسی را باید در اولویت های انتخابی خود قرار دهید.

در هنگام خرید صندلی مدیریتی و کارشناسی به چه مواردی باید توجه کنیم؟

با توجه به مزایایی که برایتان بیان کردیم شما باید در هنگام خرید صندلی مدیریتی و کارشناسی نکاتی را مد نظر داشته باشید، تا صندلی مورد نظرتان را خریداری کنید و از نشستن بر روی آن نهایت لذت را ببرید.

 • قیمت: اولین مسئله قبل از هر انتخابی مقایسه بودجه مورد نظر شما و یا شرکتتان نسبت به قیمت صندلی است؛ اگر در بودجه محدودیتی ندارید بدون شک صندلی مدیریتی را باید در اولویت خرید خود قرار دهید.
 • کاربرد: قبول داریم که مزایای صندلی مدیریتی کمی وسوسه انگیز است و هر کسی دوست دارد از بهترین صندلی ها استفاده کند! اما شما باید این موضوع را در نظر بگیرید که از صندلی اداری خود قرار است برای چه هدفی استفاده شود؟! آیا استاندارد بودن برای شما مهم است؟ قبل از خرید حتما باید این مسئله را در نظر بگیرید تا انتخابی ایده آل را در خرید صندلی داشته باشید.
 • سبک: هر دو نوع صندلی معرفی شده در بازار دارای سبک های متفاوتی هستند که هر شخص بسته به سلیقه و مکان مورد استفاده باید سبکی را انتخاب کند! اگر محل کاری لوکسی دارید و سبک و ظاهر صندلی های مدیریتی به مراتب بهتر از صندلی های کارشناسی است.