رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

چرا شستشوی لنز رنگی با مایع لنز اهمیت دارد؟

مایع لنز چیست؟

هیچ تفاوتی ندارد که از کدام نوع لنز تماسی استفاده می‌کنید؛ لنزهای طبی، رنگی یا حتی طبی رنگی، مهم این است که به خوبی از این لنزها مراقبت کنید. تنها در این صورت است که سلامت چشمان خود را تضمین خواهید کرد. مراقبت از چشم بسیار جدی است؛ زیرا با سهل‌انگاری آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری در انتظار چشمان شما خواهد بود. به همین دلیل است که مراقبت‌های لنز بسیار اهمیت دارد. مایع یا محلول لنز یکی از ضروری‌ترین ماده‌ها به منظور ضدعفونی و تمیز کردن لنزهای تماسی است. این محلول‌ها با از بین بردن مواد خطرناک روی لنزهای تماسی مانع از آسیب رسیدن به چشمان شما می‌شوند. به خصوص در کلانشهرها که آلودگی هوا بیداد می‌کند، شستشوی روزانه لنز با محلول‌های پاک کننده بسیار اهمیت دارد. این مایع کمک می‌کند که بهداشت را در تماس با چشمان خود رعایت کنید.

به جای مایع لنز از چی استفاده کنیم | تاریخ انقضای مایع لنز | ترکیبات مایع لنز چیست

نگاهی به کاربردهای مایع لنز

مصرف این محلول‌ها با دو هدف توصیه می‌شود؛ مراقبت از لنزهای تماسی و ایمنی چشم. در ادامه به کاربرهای این محلول اشاره می‌کنیم.

محلول پاک کننده برای مراقبت از لنزهای شما

پیش از استفاده از لنزهای تماسی نحوه مراقبت از این لنزها به شما آموزش داده می‌شود. اگر به درستی از لنزهای خود مراقبت کنید، این شما هستید که بازی را برده‌اید، می‌دانید چرا؟

با مراقبت درست از لنزهای تماسی به کمک محلول‌های پاک کننده مانع از وارد شدن آسیب به لنزها می‌شوید. به این ترتیب امکان استفاده از لنزهای تماسی تا پیش از رسیدن تاریخ انقضای آن را خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که هزینه‌های جانبی که صرف خرید مایع لنز می‌شود در برابر هزینه‌ای که برای خرید لنزهای تماسی خود پرداخت کرده‌اید، بسیار ناچیز است.

محلول‌های پاک کننده و مراقبت از چشمان شما

اما این تنها دلیلی نیست که شما باید از لنزهای تماسی خود به کمک محلول لنز مراقبت کنید. اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم هدف اول نیز در نهایت به هدف دوم ختم می‌شود، البته جنبه‌های اقتصادی استفاده از لنزهای تماسی چیزی نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت. اما مهم‌ترین رسالت محلول‌های پاک کننده لنز از بین بردن آلودگی‌های سطح لنزها به منظور حفظ بهداشت چشم است.

هدف از تولید مایع لنز تنها نگه داشتن لنز درون این مایع نیست. ترکیبات این مایع به گونه ای است که باکتری‌های موجود روی لنزهای تماسی را از بین می‌برد. با این خاصیت ضدعفونی کننده لنزهای شما تمیز مانده و در صورت تماس با چشم هیچ خطری برای آن‌ها ندارند. از این رو از این مایع جهت شستشوی لنزهای تماسی نیز استفاده می‌کنند.

به این ترتیب سلامت چشمان شما نیز با استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده لنز تضمین می‌شود. این محکم‌ترین دلیلی است که برای استفاده از مایع‌های لنز باید در نظر داشته باشید.

البته کاربرد این محلول‌ها تنها به این موارد ختم نمی‌شود؛ محلول لنز مرطوب کننده‌ای بسیار قوی به شمار می‌آید که در کاهش خشکی چشم تاثیر به‌سزایی دارد. معمولا افرادی که از لنزهای تماسی به طور مداوم استفاده می‌کنند، با خشکی چشم مواجه می‌شوند، اما استفاده از محلول‌های لنز تا حد زیادی این مشکل را حل می‌کند.

انواع مایع لنز را بشناسید

زمانی که برای خرید پاک کننده لنز وارد داروخانه می‌شوید، با مجموعه‌ای از محصولات مواجه می‌شوید که اگر اطلاعات درستی از آن‌ها نداشته باشید، انتخاب از میان آن‌ها برای شما کار دشواری خواهد بود. شاید در ابتدا خرید محلول پاک کننده درست برای شما نگران کننده باشد، اما با آگاهی نسبی از انواع لنزها به طور حتم در این مسیر موفق خواهید بود.

محلول لنز با فرمول‌های مختلف تهیه و تولید می‌شود. به دلیل ترکیبات استفاده شده در تولید انواع مایع‌های لنز کاربردهای آن‌ها کمی با یکدیگر تفاوت دارند، اما تمام این محلول‌ها هدف مشترکی را دنبال می‌کنند؛ این هدف چیزی نیست جز ایمن نگه داشتن چشمان شما.

محلول‌های پاک کننده چند منظوره لنز

رایج‌ترین محلولی که به منظور ضدعفونی کردن لنزهای تماسی به کار می‌رود، محلول‌های چند منظوره هستند. این محلول‌ها نه تنها برای ضدعفونی کردن لنزهای طبی بلکه برای تمیز کردن لنزهای رنگی نیز کاربرد دارند. جالب است بدانید که این محلول در ظرف مخصوص نگهداری از لنزها به منظور سالم نگه داشتن لنزها نیز استفاده می‌شود.

هیدروژن پراکسید

اگر به دنبال بهترین محلول جهت نگهداری از لنز تماسی خود هستید، بهترین انتخاب برای شما هیدروژن پراکسید است. البته در مصرف این مایع به قرص خنثی کننده نیز نیاز خواهید داشت. این قرص کمک می‌کند که هیچ واکنش حساسیت‌زایی در تماس لنز با چشمان خود مشاهده نکنید.

برای خنثی کردن محلول باید قرص را به محفظه لنزها اضافه کنید. البته برخی از محفظه‌های نگهدارنده لنزها دیسک خنثی کننده دارند که فرآیند خنثی‌سازی را برای شما آسان‌تر می‌کنند. توجه داشته باشید که فرآیند خنثی‌سازی حدود ۶ ساعت زمان لازم دارد. از این رو پیش از تکمیل این فرایند نباید از لنزهای خود استفاده کنید.

محلول پاک کننده روزانه لنز

پیش از استفاده از لنزهای تماسی باید آن‌ها را با مایع یا محلول مناسبی تمیز کرد؛ محلول‌های پاک کننده روزانه انتخاب مناسبی برای این کار هستند. برای این کار کافی است چند قطره از محلول ضدعفونی کننده را کف دستان خود بریزید و هر سمت لنز را به مدت ۲۰ ثانیه با این محلول تمیز کنید.

محلول لنز سالین

به منظور شستشوی لنزهای تماسی گزینه دیگری مانند محلول سالین نیز وجود دارد. اگر مایع لنز سالین را انتخاب کردید، باید از مصرف ضدعفونی کننده‌هایی که با این مایع تداخل دارند، خودداری کنید. همچنین افرادی که از قرص‌های آنزیمی استفاده می‌کنند، حتما به این محلول نیاز خواهند داشت.

پاک کننده پروتئین لنز

تنها باکتری‌ها نیستند که در تماس لنز با چشمان شما خطرناک هستند؛ رسوبات پروتئین نشسته روی لنزهای تماسی نیز به همان اندازه ایمنی چشمان شما را به خطر می‌اندازد. بهترین گزینه برای از بین بردن این رسوبات استفاده از پاک کننده پروتئین است. مصرف روزانه این محلول بلامانع است.

محلول پاک کننده آنزیمی

یکی از بهترین گزینه‌ها جهت پاک کردن پروتئین‌های لنزهای تماسی پاک کننده‌های آنزیمی هستند. معمولا به افرادی که از لنزهای تماسی به صورت مداوم استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود که هفته‌ای یک بار لنزهای خود را با این محلول بشویند.

به منظور استفاده از پاک کننده‌های آنزیمی مراحل زیر را گام به گام پیش ببرید:

1.ابتدا باید محفظه نگهدارنده لنزهای تماسی خود را با محلول آنزیمی پر کنید؛

2.سپس قرص آنزیمی را درون محفظه قرار دهید؛

3.پس از حل شدن قرص لنزها را داخل محلول بگذارید.

در نهایت پس از گذشت ۱۵ دقیقه لنزهای شما ضدعفونی خواهد شد. حال می‌توانید لنزها را با محلول‌های دیگر بشویید و مصرف کنید.

کدام یک از محلول‌های ضدعفونی کننده لنز را انتخاب کنیم؟

معمولا اکثر مصرف کنندگان لنزهای تماسی محلول‌های چند منظوره را جهت شستشوی لنزهای خود انتخاب می‌کنند. از آن جایی که با انتخاب این محلول‌ها دیگر نیاز به ماده دیگری نیست، استفاده از آن‌ها بسیار آسان خواهد بود. همچنین محلول‌های چندکاره نه تنها به منظور شستشوی لنزها استفاده می‌شود، بلکه از عهده ضدعفونی کردن لنزهای شما نیز برمی‌آید.

البته این بدان معنا نیست که محلول‌های چند منظوره بهترین انتخاب برای تمیز کردن لنزهای تماسی هستند. براساس تحقیقات صورت گرفته محلول‌های ضدعفونی کننده هیدروژن پراکسید به صورت روزانه عملکرد بهتری دارند. هیدروژن پراکسید رسوبات مخاط و لیپیدها را خوب از بین می‌برد. با انتخاب این محلول نه تنها لنز خود را ضدعفونی کرده‌اید، بلکه سطح آن نیز به میزان قابل توجهی درخشان می‌شود. درست همان چیزی که با محلول‌های چند منظوره به آن نخواهید رسید.

البته بهتر است که جهت انتخاب مایع لنز از پزشک متخصص کمک بگیرید. زیرا پزشک با توجه به حساسیت و آلرژی‌های احتمالی چشمان شما بهترین محلول را به شما پیشنهاد می‌کند. علاوه بر این برخی از محصولات با یکدیگر سازگاری ندارند. استفاده از محصولات ناسازگار نه تنها به لنزهای شما آسیب می‌رساند، بلکه سلامت چشمان شما را نیز به خطر می‌اندازد.

معروف‌ترین برندهای مایع لنز در بازار ایران به همراه قیمت

شاید شناخت معروفترین برندهای تولیدکننده محلول لنز به شما در مسیر خرید این مایع کمک کند. از این رو قصد داریم در ادامه شما را با معروف‌ترین برندهای دنیا که در بازار ایران نیز به فروش می‌رسند، آشنا کنیم.

zeroseven

این برند یکی از معتبرترین برندها در حوزه تولید محصولات چشم‌پزشکی و آرایشی در دنیا به شمار می‌آید. مایع لنز کلیول از این برند محلول سه‌گانه هیدروژن پراکسید است که گزینه مناسبی برای مراقبت از تمام لنزها به شمار می‌آید. نکته قابل توجه در مورد این محلول پاک کننده این است که در تولید آن از هیچ گونه نگهدارنده شیمایی استفاده نکرده‌اند. برای خرید این محصول باید حدود ۴۰ هزار تومان هزینه کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های این محصول سازگاری آن با pH اشک چشم است؛ همین ویژگی سبب شده که مایع لنز رنیو بهترین انتخاب برای چشمان خشک باشد. این محلول در حجم‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد که قیمت آن از ۲۵ تا ۹۰ هزار تومان متغیر است.

اگر چشمان شما حساس است و نسبت به مواد شیمیایی زود واکنش می‌دهد، این محلول بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در تولید این محلول از هیچ ماده نگهدارنده و کلرهگزیدین استفاده نکرده‌اند. از این رو هیچ نگرانی در مصرف این محلول نداشته باشید.

در آخر

توجه به سلامت چشمان مهم‌ترین فاکتوری است که باید در طول خرید مایع لنز در نظر داشته باشید. ما اطلاعات دقیقی در مورد این محلول‌های پاک کننده در اختیار شما قرار دادیم، اما در نهایت این شما هستید که باید بهترین برند را با توجه به لنز و حساسیت چشمان خود انتخاب کنید.

توصیه می‌کنیم که در این مورد از پزشک متخصص کمک بگیرید. در این صورت سلامت چشمان خود را به خطر نمی‌اندازید.

سوالات متداول

1.آیا محلول‌ سالین برای تمیز کردن لنزهای تماسی مناسب است؟

خیر، این محلول‌ها تنها جهت شستشوی لنزهای تماسی استفاده می‌شود، نه ضدعفونی کردن آن‌ها.

 2.آیا امکان استفاده مجدد از محلول‌های لنز وجود دارد؟

خیر، حتی اگر مقداری از محلول پاک کننده در محفظه نگهدارنده لنزها باقی مانده است، باید آن را دور بریزید. زیرا این مایع حاوی باکتری است و استفاده مجدد از آن سبب عفونت چشم خواهد شد.

3.آیا استفاده از محلول‌های چند منظوره در دوران بارداری بی‌خطر است؟

بله، اما برای این که از این موضوع اطمینان داشته باشید، بهتر است که با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 در اوج است. افراد باید سالیانه به او مراجعه  کنند تا از وضعیت لنزهای مورد استفاده خود مطمئن شوند.

منبع:

لنزبیوتی

youtube.com