رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

مدرک icdl از کجا بگیریم؟

مهارت های هفتگانه Icdl چیست؟

دریافت مدرک icdl و توانایی کار با کامپیوتر و داشتن مهارت های کامپیوتری یکی از ملزومات هر فردی است که خواهان شغل و حرفه ای مناسب با توانایی هایش است. در گذشته تحصیل در دانشگاه و صرفا داشتن مدرکی معتبر از دانشگاه و تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر، عاملی مهم در موفقیت های فردی محسوب می شد، اما در سال های اخیر تحصیلات جای خود را به داشتن انواع مهارت های فردی داده و داشتن مهارت و تخصص اولویت پیدا کرده است.

از این روی بسیاری از موسسات و آموزشگاه ها اقدام به برگزاری دوره های تخصصی برای متقاضیان نموده و افرادی که به دنبال کسب مهارت های مختلف هستند در این موسسات ثبت نام کرده و دوره مورد نظر خود را می گذرانند. یکی از مهمترین دوره های مهارتی، دوره مدرک icdl بوده که در سال های اخیر در موسسات بسیاری برگزار شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. مهارت های هفتگانه ICDL (International Computer Driving Licence) شامل مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات، ویندوز، اینترنت و پست الکترونیک، نرم افزارهای آفیس شامل Word، Excel، Access، Powerpoint است.

 • در بخش مفاهیم ابتدایی فناوری اطلاعات، مهارت کار با سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر آموزش داده می شود.
 • در بخش ویندوز، کار با سیستم عامل کامپیوتر و مدیریت فایل ها و دیگر موارد در این زمینه به دانشجویان آموخته می شود.
 • در قسمت اینترنت و پست الکترونیک، مفهوم اینترنت توضیح داده شده و دانشجویان مهارت کار با اینترنت، جستجو در اینترنت و موارد امنیتی مربوط به اینترنت را فرا می گیرند.
 • در قسمت نرم افزار Word، دانشجویان مهارت کار با این نرم افزار و انجام کارهایی مانند جدول بندی، ایجاد فایل ها، کار با تصاویر و … را می آموزند.
 • در بخش نرم افزار Excel، مهارت کار با نرم افزارهای صفحه گسترده مانند اکسل و نحوه استفاده از امکانات آن آموزش داده می شود.
 • در قسمت نرم افزار Access، مهارت آشنایی با پایگاه داده، نحوه ایجاد پایگاه داده و کار با آن به دانشجویان آموخته می شود.
 • در قسمت نرم افزار Powerpoint، مهارت ارائه مطلب با این نرم افزار، ایجاد فایل ها و اسلایدها و استفاده از امکانات این نرم افزار آموزش داده می شود.

یکی از مراکزی که از سالیان گذشته اقدام به برگزاری دوره مدرک icdl نموده سازمان فنی حرفه ای کشور است. این سازمان یکی از معتبرترین مراکز در برگزاری دوره های مختلف فنی و حرفه ای است که در پایان هر دوره مدرک icdl معتبری به دانش آموختگان آن دوره می دهد. دوره icdl نیز یکی از مهارت هایی که می توان در سازمان فنی حرفه ای کشور دوره مربوط به آن را گذراند و نسبت به دریافت مدرک icdl اقدام کرد.

استعلام مدرک icdl | استعلام مدرک icdl فنی حرفه ای | دریافت مدرک icdl آنلاین

شرایط دریافت مدرک مهارت های Icdl

برخی از موسسات معتبر مانند سازمان مدیریت صنعتی و یا همان سازمان فنی حرفه ای در پایان دوره  مهارت ها به دانش آموختگان این دوره ها مدرک پایان دوره یا گواهینامه معتبر اهدا می کنند. دریافت آی سی دی ال فنی حرفه ای نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دانش آموختگان این دوره می توانند از موسسات معتبر مدرک خود را دریافت کنند. موسسات مختلف قوانین متفاوتی برای دریافت مدرک دوره های آموزشی خود از جمله دریافت مدرک icdl دارند، اما در ادامه شرایط کلی که دانشجویان برای اخذ icdl مدرک باید داشته باشند توضیح داده شده است:

 • ابتدا متقاضیان باید در دوره icdl در مرکز آموزشی مورد نظر خود ثبت نام کنند.
 • سپس باید در کلاس های مربوط به دوره ICDL شرکت نموده و مهارت های هفتگانه را به طور کامل فرا بگیرند. طبیعی است که غیبت داشتن در کلاس ها دانشجویان را از ادامه روند دریافت مدرک icdl منع می کند.
 • در قدم بعدی دانشجویان باید در کلاس های آمادگی آزمون icdl شرکت کرده و برای این آزمون خود را آماده کنند.
 • در این مرحله دانشجویان در زمان مقرر در آزمون عملی مربوط به دوره icdl شرکت نموده و میزان آموخته های خود را محک می زنند.
 • کسب حد نصاب نمره قبولی برای دانشجویان در آزمون دوره مهارت های هفتگانه ضروری بوده و دانشجویانی که نمره قبولی را کسب نکنند دریافت مدرک آی سی دی ال آنها به مشکل بر می خورد.
 • دانشجویانی که در آزمون موفق بوده و نمره قبولی را کسب کردند، نسبت به دریافت و استعلام گواهینامه فنی حرفه ای مدرک icdl اقدام می کنند.

لازم به ذکر است در برخی موسسات برای دریافت icdl مدرک نیاز به شرکت در کلاس های این دوره نمی باشد و تنها شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یا کسب حد نصاب نمره در آزمون عملی کفایت می کند.

نحوه دریافت مدرک مهارت های Icdl

همان طور که توضیح داده شد، متقاضیان دریافت مدرک آی سی دی ال باید در مراکز آموزشی معتبر ثبت نام کرده و پس از گذراندن دوره مورد نظر و کسب حد نصاب نمره قبولی در آزمون عملی مهارت های هفتگانه، مدرک معتبر پایان دوره ICDL را دریافت کنند. سازمان فنی و حرفه ای کشور یکی از معتبرترین مراکز در ارائه مدرک پایان دوره مهارت های هفتگانه بوده و متقاضیان بسیاری برای اخذ مدرک icdl در سازمان فنی حرفه ای ثبت نام می کنند. در این سازمان متقاضیان می توانند در دوره آی سی دی ال شرکت نموده و پس از یادگیری مهارت های هفت گانه نسبت به شرکت در آزمون و دریافت مدرک icdl اقدام کنند.

سازمان فنی حرفه ای کشور در سال های اخیر بخشی را راه اندازی کرده تا متقاضیان بدون شرکت در دوره ها و تنها با شرکت در آزمون عملی مربوط به هر دوره، مدرک پایان دوره را دریافت کنند. متقاضیان فنی حرفه ای icdl دریافت مدرک نیز می توانند در آزمون این مهارت در سازمان فنی حرفه ای کشور که معتبرترین آزمون در سطح ایران است شرکت نموده و با کسب حد نصاب نمره در آزمون، icdl مدرک را دریافت کنند. دانشجویانی که در موسسات دیگر دوره icdl را گذرانده اند نیز می توانند در آزمون سازمان فنی حرفه ای شرکت نموده و در صورت قبولی، مدرک icdl مربوط به این دوره را اخذ نمایند.

کسب حد نصاب پنجاه درصد نمره از صد در صد برای قبولی در آزمون کتبی و کسب هفتاد درصد نمره در آزمون عملی مدرک icdl کافی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمره قبولی آزمون فنی حرفه ای مقاله زیر را مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه دریافت آی سی دی ال فنی حرفه ای و شرایط دریافت icdl و همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام در این زمینه، با سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هرمس تماس بگیرید. کارشناسان سامانه مشاوره هرمس اطلاعات کامل در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهند. همچنین می توانید با عضویت در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام هرمس از آخرین اخبار در این زمینه مطلع شوید.

سوالات متداول

1- ✔️مدرک icdl چیست؟

✔️مهارت های هفتگانه icdl شامل هفت مهارت کار با رایانه بوده که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

2- ✔️شرایط دریافت مدرک آی سی دی ال فنی حرفه ای چیست؟

✔️دریافت گواهینامه مهارت های آی سی دی ال نیازمند داشتن شرایطی بوده که در این مقاله توضیح داده شده است.

3- ✔️نحوه دریافت مدرک مهارت های هفتگانه icdl به چه صورت است؟

✔️دریافت مدرک مهارت های آی سی دی ال از موسسات معتبر انجام گرفته که نحوه آن در این مقاله توضیح داده شده است.