رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

عمل زیبایی پیکرتراشی چیست؟

معرفی تکنیک های پیکر‌تراشی موضعی در بهترین کلینیک پیکر‌تراشی

محتوای این مطلب نمایش

عمل پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟ انواع روش های پیکر تراشی کدامند؟ آیا پیکر تراشی بدون جراحی ممکن است؟ هزینه پیکرتراشی بدون جراحی و با جراحی به چه عواملی بستگی دارد؟ بهترین کلینیک لیپوست در تهران چه ویژگی هایی دارد؟ پیکرتراشی بدون جراحی برای چه کسانی گزینه مناسبی است؟ مراقبت های بعد از تخلیه چربی شکم و پهلو با پیکرتراشی چیست؟ عوارض پیکرتراشی شکم و پهلو چیست و چه مزایایی برای افراد دارد؟ و همه سوالاتی که درباره پیکر تراشی دارید را در این مقاله بررسی کرده و پاسخ داده‌ایم.

پیکرتراشی موضعی چیست؟

در گذشته‌های نه چندان دور، افراد علاقه‌مند به اندام زیبا، تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش قادر بودند تا ظاهر اندام‌شان را متناسب و زیبا جلوه دهند. اگر شخصی به‌دلیل هرگونه اختلال در بدن دچار چاقی موضعی بود، هیچ راه‌کاری برای ازبین بردن چربی وجود نداشت. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های متعدد علم پزشکی و تکنولوژی مهندسی پزشکی، این روزها شاهد به بازار آمدن دستگاه‌های پیکرتراشی مختلفی هستیم که کار پزشکان را آسان‌تر کرده‌اند و امکان پیکرتراشی بدون خطر را نیز، فراهم کرده‌اند.

پیکرتراشی روشی است که از طریق آن می‌توان چربی‌های موضعی بخشی از بدن را تخلیه کرد و ساختار بدن را باتوجه به استانداردها و سلیقه شخصی، فرم‌دهی کرد. با کمک دستگاه پیکرتراشی می‌توان با کم‌ترین تهاجم، لوله کانولا را از طریق برش کوچک یک سانتی وارد بدن کرد تا ساختار چربی‌ها را در هم شکسته و از همان ناحیه تخلیه کند.

انواع روش های پیکرتراشی

اطلاع از بهترین روش پیکرتراشی و انواع تکنیک‌های پیکرتراشی به ما کمک می‌کند تا بدانیم دنیای این تکنولوژی تا چه اندازه گسترده‌ است و افراد متخصص برای کاهش عوارض هر یک از این روش‌ها تا چه اندازه تلاش می‌کنند. اطلاع از انواع تکنیک‌های پیکرتراشی به شما آگاهی کافی می‌دهد تا بتوانید از میان آن‌ها بهترین روش را انتخاب کنید و از نتیجه فوق‌العاده آن لذت ببرید.

جراحی شکم چاق اولین بار با رویکرد جراحی فتق ناف انجام می‌شد. به این صورت که بخشی از چربی و پوست شکم از قسمت پایین، بریده شده و سپس دو طرف شکم بهم دوخته می‌شدند. اما مسلما بعد از مدتی مشخص شد که این روش کارآیی چندانی ندارد. بعد از آن، پزشکان تصمیم گرفتند که برای کاهش چربی های اضافه بدن از روشی مشابه با لیفت صورت استفاده کنند. اما با توجه به اینکه در این شیوه احتمال جابجایی ناف وجود داشت، از روش‌هایی استفاده کردند که ناف را سر جای خود نگهدارد یا اصطلاحا از روش های پیکر تراشی بدون جراحی کمک می گیرند.

·         جراحی لاغری به روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از جدیدترین روش پیکر تراشی است که در آن می‌توان به سرعت از چربی‌های اضافه بدن راحت شد. در این روش نیازی به ایجاد برش در شکم و یا ناحیه مورد نظر نیست؛ چرا که با ایجاد یک سوراخ، میله‌ای وارد ناحیه موردنظر شده و چربی‌های اضافه را خارج می‌کند.

یکی از مهمترین مزایای لیپوماتیک این است که از چربی‌های خارج‌شده می‌توان برای سایر قسمتهای بدن استفاده کرد. پس اگر قصد فرم‌دهی به سایر بخش‌های بدن با چربی سازگار با بدن خودتان را دارید، لیپوماتیک روش خوبی خواهد بود. بنابراین، در صورتی که برای این جراحی واجد شرایط باشید، لیپوماتیک بهترین روش پیکرتراشی خواهد بود.

·         جراحی لاغری با لیپوست

لیپوست نیز یکی دیگر از روش‌های پیکرتراشی است. برای انجام این جراحی از تکنیک T.L.A و ویبریشن به صورت رفت و برگشت استفاده می‌شود. در نتیجه، چربی‌ها به صورت یکنواخت از بدن کنده شده و خارج می‌شوند. بنابراین، احتمال گلوله شدن چربی‌ها در هنگام جراحی وجود ندارد. در این روش مشابه با لیپوماتیک، چربی‌ها سالم خارج شده و قابل استفاده برای تزریق به قسمت‌های دیگر بدن خواهد بود.

تفاوت لیپوست و لیپوماتیک چیست؟

احتمالا این سوال برای شما مطرح شده است که تفاوت لیپوست و لیپوماتیک چیست و بهترین دکتر متخصص پیکرتراشی تهران کیست؟ به طور کلی می‌توان گفت که لیپوست حالت پیشرفته‌ای از لیپوماتیک است. در نتیجه میزان چربی خارج‌شده در روش لیپوست بیشتر بوده در حالی که عوارض کمتری دارد.

کاهش چربی های اضافه بدن با لیپوساکشن

اساس کار این روش، مکش چربی‌های اضافی بدن است. در لیپوساکشن یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد شده و سپس با استفاده از یک لوله به نام کانول که به یک دستگاه مکش متصل، چربی‌ها خارج می‌شوند. به خاطر داشته باشید که این روش تنها برای کاهش چربی استفاده می‌شود و نه حذف و ترمیم پوست اضافه ناحیه مورد نظر. چربی‌هایی که در این روش از بدن خارج می‌شوند، به دلیل نداشتن کیفیت، برای تزریق به سایر قسمتهای بدن مناسب نیستند.

·         لاغری با لیزر لیپولیز

جراحی لاغری با لیپولیز به دو روش انجام می‌شود. روش اول استفاده از لیزر (امواج اولتراسونیک) و تزریق مایع. در روش تزریق مایع، مایع از طریق یک برش کوچک وارد بدن شده و سپس چربی‌ها از طریق کبد خارج می‌شوند. مقدار مایع مورد نیاز براساس وزن و شرایط جسمانی فرد به وی تزریق می‌شود. در این روش با توجه به اینکه چربی خارج‌شده به صورت مایع است، نمی‌توان از این چربی برای تزریق برای سایر قسمت‌های بدن استفاده کرد. در روش دوم که لیزر لیپولیز نام دارد، از امواج برای گرم کردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

روش‌های مختلفی برای کاهش چربی های اضافه بدن وجود دارد. با وجود اینکه همه این روش‌ها با هدف لاغری انجام می‌شوند، اما یک سری تفاوت‌های ویژه‌ای نیز با یکدیگر دارند. به طور کلی، انجام جراحی لاغری به کسانی توصیه می‌شود که از چاقی مفرط رنج می‌برند.

آیا امکان ترکیب دو روش لیزر لیپولیز و لیپوساکشن وجود دارد؟

جواب این سوال مثبت است؛ در صورتی که چاقی مربوط به ناحیه شکم و پهلوها باشد، می‌توان از ترکیب این دو روش برای کسب نتیجه بهتر استفاده کرد.

لیزر لیپولیز یا لیپوماتیک

با توجه به اینکه در لیزر لیپولیز سلولها گرم می‌شوند، نمی‌توان از آنها برای تزریق به قسمت‌های دیگر استفاده کرد. بنابراین، اگر تنها قصد کاهش چربی های اضافه بدن را دارید، می‌توانید از لیزر لیپولیز استفاده کنید.

جراحی شکم ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا عمل ابدو یکی دیگر از جراحی‌هایی است که برای زیبایی شکم و لاغری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابدومینوپلاستی، تحت بیهوشی کامل باید انجام شود، دو برش در ۲ قسمت مختلف بدن ایجاد می‌شود. یک برش در قسمت لگن تا نزدیک به ناحیه تناسلی و برش دیگر در اطراف ناف.

سپس، پوست این ناحیه‌ی برش‌زده از روی عضلات برداشته می‌شود. بعد از آن، پزشک، عضلات ناحیه شکم را به سمت هم می‌کشد تا ظاهری زیبا به این بخش داده شود. سپس، پوست، روی عضلات قرار داده شده و بخش‌های اضافه آن برداشته می‌شود (برشی که در ناحیه ناف ایجاد شده است، مانع از جابجایی ناف در شکم می‌شود).

توجه: البته روش ابدومینوپلاستی به دلیل عوارض جانبی زیادی دارد که این روزها دیگر چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. برخی از عوارض ابدومینوپلاستی عبارت هستند از:

 • عفونت
 • عدم وجود تقارن
 • خونریزی
 • تجمع مایع زیر پوست
 • از دست دادن بخشی از پوست شکم
 • مرگ بافت (احساس بی‌حسی در ناحیه مورد نظر)
 • شل شدن پوست

با کمک دستگاه پیکرتراشی می‌توان با کم‌ترین تهاجم، لوله کانولا را از طریق برش کوچک یک سانتی وارد بدن کرد تا ساختار چربی‌ها را در هم شکسته و از همان ناحیه تخلیه کند.

آیا پیکرتراشی بدون جراحی امکان پذیره؟

پیکرتراشی با کمک دستگاه‌های به روز و پیشرفته‌ای انجام می‌شود که توانایی اعمال کم‌ترین آسیب برای ازبین بردن بافت چربی را دارا هستند. همین موضوع در کنار برش بسیار کوچک مهم‌ترین عاملی است که موجب می‌شود تا پیکرتراشی روشی بدون جراحی گفته شود.

چرا که هیچ‌گونه اقدام تهاجمی برای برش عمیق و طویل در سطح و عمق پوست انجام نمی‌شود. از سوی دیگر نیز کم ترین آسیب در سطح پوست با بیشترین اثربخشی در تخلیه چربی می‌تواند از بهترین و جذاب‌ترین عملکرد برای این تکنیک باشد. به همین دلیل می‌توان گفت که پیکرتراشی روشی بدون تهاجم است و هیچ عمل جراحی درکار نیست.

پیکرتراشی بدون جراحی چگونه است؟

بسیاری از افراد چندان تمایلی به عمل جراحی ندارند و از جراحی تهاجمی بسیار نگران و مضطرب می‌شوند. زمان بی‌هوشی و حساسیت ماجرا در این جراحی‌های تهاجمی می‌تواند اصلی‌ترین عامل نگرانی برای این افراد باشد. خوشبختانه پیکرتراشی بدون جراحی به معنای غیرتهاجمی بودن پیکرتراشی است. در این تکنیک تنها یک یا چند برش کوچک یک سانتی متری در بدن ایجاد می‌شود تا لوله کانولا از طریق آن وارد بدن شود و ازبین بردن چربی را آغاز کند. پس بدیهی است که می‌توان پیکرتراشی را روشی بدون جراحی تهاجمی و خون‌ریزی دانست.

پیکرتراشی نیز یکی از جدیدترین روش های حذف چربی های بدن است. اما به خاطر داشته باشید که نتیجه عمل پیکرتراشی هم صددرصد ماندگار نخواهد بود، اگر شما رژیم غذایی و ورزشیتان را رعایت نکنید.

عوارض پیکرتراشی بدون جراحی

همان‌طور که اشاره شد، روش پیکرتراشی در تمامی تکنیک‌ها تنها با ایجاد برش کوچکی در سطح پوست انجام می‌شود و هیچ تهاجم خاصی در آن وجود ندارد. پس بدیهی است که عوارض پیکرتراشی بدون جراحی همان مواردی باشد که در بالا به آن اشاره شد. توجه داشته باشید که پیکرتراشی بدون جراحی درواقع همان روش‌های لیپوساکشن، لیپوماتیک، لیپولیز و بادی جت است که عوارض هرکدام تنها بستگی به انتخاب تکنیک آن دارد.

هزینه پیکرتراشی بدون جراحی چقدر است؟

تعیین هزینه پیکرتراشی بدون جراحی چندان کار ساده ای نیست. اما باید تخصص پزشک متخصص، میزان تجربه او و نوع خدمات قبل و بعد از جراحی را درنظر داشته باشید. معمولا با بررسی این موارد و همچنین، به‌روز بودن دستگاه‌هایی که توسط پزشک برای این‌کار استفاده می‌شود، می‌توانید هزینه پیکرتراشی را برآورد کنید. دقیق‌ترین برآورد قیمت و هزینه پیکرتراشی بدون جراحی، توسط پزشک موردنظر و در جلسه مشاوره انجام می‌شود.

جراحی پیکرتراشی در صورتی که در یک کلینیک معتبر و زیر نظر پزشک متبحر و مجرب انجام نشود، می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.

ویژگی‌های کیلینیک پیکرتراشی

 • استفاده از دستگاه‌های مدرن و پیشرفته برای انجام جراحی
 • جراحی با کم‌ترین عوارض و بالاترین کیفیت با استفاده از تکنیک‌های به‌روز و امکانات پیشرفته
 • دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان
 • برخورداری از تجهیزات و امکانات مناسب برای ارتقا کیفیت جراحی
 • استفاده از پرسنل مجرب و با مسئولیت در کلینیک
 • استفاده از پزشکان مجرب و متخصص همراه با مدارک علمی معتبر برای ایجاد نتیجه‌ی مطلوب

روش‌های تشخیص بهترین کلینیک پیکرتراشی

 • استفاده از فضای مجازی و سایت‌های معتبر برای اطلاع از خدمات درمانی، سابقه‌ی کلینیک، تصاویر قبل و بعد از جراحی بیماران و رزومه‌ی شغلی و تحصیلی پزشکان
 • استفاده از تجربیات افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند و اطلاع از کیفیت و نتیجه‌ی جراحی
 • تماس با کلینیک مورد نظر و بررسی میزان احساس مسئولیت و کیفیت پاسخگویی آن‌ها
 • مراجعه حضوری به کلینیک مورد نظر و بررسی محیط، مسائل بهداشتی و نحوه‌ی برخورد پرسنل
 • گرفتن وقت مشاوره و ملاقات با پزشک قبل از جراحی برای دریافت پاسخ سوالات و کمک در تصمیم‌گیری

در کدام بخش های بدن پیکرتراشی انجام می‌شود؟

حتما برای شما نیز جالب است که بدانید کاربرد پیکرتراشی چیست و در چه قسمت‌هایی می‌توان از آن استفاده کرد. معمولا از پیکرتراشی می‌توان در نواحی مختلف بدن استفاده کرد و حجم چربی انباشته را کاهش داد. پیکرتراشی معمولا در نواحی شکم، پهلو، پشت، بازو، ران پا، باسن، ساق و مچ پا استفاده می‌شود. از تکنیک‌های ظریف نیز، می‌توان در نواحی کوچکی مانند غبغب استفاده کرد و زیبایی را در اندام و چهره بازگرداند.

بهترین روش پیکرتراشی

حال، با توجه به اینکه تمام روش‌های جراحی لاغری را بررسی کردیم، نوبت به انتخاب بهترین روش پیکرتراشی می‌رسد.

با توجه به موارد بیان‌شده، روش‌های لیپوماتیک و­ لیپوست را می‌توان به عنوان بهترین روش‌ پیکرتراشی در نظر گرفت؛ چرا که به نسبت سایر روشها عوارض کمتری دارد. علاوه بر این، این دو روش برای افرادی که علاوه بر پیکرتراشی قصد فرم‌دهی به سایر قسمت‌های بدن را دارند، نیز مناسب است. چرا که می‌توان از چربی خارج شده برای تزریق به سایر قسمت‌های بدن استفاده کرد.

با این وجود بهتر است برای انتخاب بهترین روش پیکرتراشی با یک پزشک متخصص پیکرتراشی مشورت کنید؛ چرا که براساس میزان چربی و شرایط جسمانی که دارید، ممکن است هیچ یک از این روش‌ها مناسب نباشند.

آیا پیکرتراشی یک روش ایمن و موثر است؟

بر اساس مطالعات دکتر ویتربو که در سال ۲۰۰۲ روی بیش از ۱۰۰ نفر از متقاضیان عمل لاغری موضعی انجام شد و در نشریه جراحی پلاستیک و زیبایی منتشر شد؛ انجام روش‌های نوین لیپوساکشن و تخلیه چربی، خطرات بسیار کمتری داشته است. به طوری که میزان خونریزی در بسیاری از نقاط بدن پس از تخلیه چربی بسیار کم بوده و نتایج بسیار رضایت بخشی به دست آمده است.

همچنین بر اساس دو سال پژوهش و تحقیق مداوم دکتر لی و همکارانش که در ژورنال انجمن جراحان پلاستیک کره جنوبی منتشر شده است، استفاده از لیپوماتیک برای تخلیه چربی و پیکرتراشی که روی ۴۸ نفر انجام شده، عوارض جانبی بسیار کمی در پی داشته است که هیچ مشکل جدی را شامل نمی‌شد. به طوری که در مقایسه با کسانی که روش های دیگری را برای لاغری انتخاب کرده بودند؛ افراد در پیکرتراشی با لیپوماتیک، خونریزی کمتر، هماتوم کمتر، اکیموز کمتر، تورم کمتر و درد کمتری را تجربه کردند.

    کاندیدای ایده آل پیکرتراشی به وزن دلخواه خود رسیدند اما می خواهند چربی های مقاوم و سرسخت قسمت هایی از بدن که با رژیم غذایی و ورزش رفع نشده است را از بین ببرند. در اکثر روش های کانتورینگ بدن، شاخص توده بدن شما نباید بیش از ۳۰ باشد.

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لاغری

برای انجام هریک از روش‌های فوق جهت جراحی لاغری، شرایط خاصی وجود دارد. که باید برای اطلاع از آن از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید. اما شرایط کلی برای انجام یکی از جراحی‌های فوق، عبارت است از:

 • عدم استعمال دخانیات
 • عدم ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت
 • عدم ابتلا به افسردگی
 • ابتلا به یکی از بیماری‌هایی که به دلیل اضافه وزن ایجاد شده
 • پایبندی به یک رژیم غذایی و ورزشی

مراقبت‌های لازم بعد از انجام جراحی لاغری

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با انجام بهترین روش پیکرتراشی همیشه اندام موردعلاقه‌شان را خواهند داشت. در صورتی که این تصور اشتباه است. چرا که هر یک از این روش‌ها تنها به کاهش چربی‌های اضافه بدن کمک می‌کنند؛ اما هیچ یک تضمینی برای بازگشت چربی نمی‌دهند. بنابراین، بعد از انجام جراحی، برای جلوگیری از بازگشت چربی‌ها، باید به یک رژیم ورزشی و غذایی مقید باشید. سایر مواردی که باید به خاطر داشته باشید:

 • پوشیدن گن جهت جلوگیری از افتادگی و شل شدگی پوست
 • نوشیدن مایعات طبیعی به مقدار زیاد
 • رعایت دستورالعمل دقیق پزشک
 • نخوردن غذاهای سنگین و گوشتی

نتایج قطعی پیکرتراشی با لیپوماتیک

اگر می‌خواهید بدانید با انجام پیکرتراشی و استفاده از لیپوماتیک، به چه نتایجی به طور قطع دست پیدا خواهید کرد، بهتر است حتما با جراح فوق تخصص پلاستیک مشورت کنید. اما به طور کلی بر اساس تحقیقات پزشکی، شما کاهش چند سایز در اندام‌های خود مانند شکم، پهلو، پشت و بازوها و ران پا را شاهد خواهید بود.

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که می‌توان به طور میانگین حدود ۲ لیتر چربی را از هر ناحیه خارج کرد و میزان کاهش سایز در نواحی مختلف به صورت میانگین به این ترتیب خواهد بود:

کاهش ۶.۶ سانتی‌متر در شکم، ۴.۶ سانتی‌متر در ران، ۳.۶ سانتی‌متر در بازو و ۳.۵ سانتی‌متر در ساق پا؛ البته دقت داشته باشید که این اعداد به صورت میانگین کاهش سایز هستند. یعنی در برخی افراد بنا به شرایط این اعداد بیشتر خواهد بود و در افرادی که چربی اضافه کمتری دارند، کاهش سایز نیز کمتر است.

از مهمترین مزیت‌های پیکرتراشی با کمک لیپوماتیک، سرعت بیشتر، حجم چربی بیشتر قابل تخلیه، خطرات و عوارض کمتر، درد کمتر، شل شدگی کمتر پوست نسبت به روش‌های قدیمی‌تر، دقت بیشتر، آسیب کمتر به بافت‌های بدن، عدم سوختگی و … خواهد بود.

جالب است بدانید دکتر بریتانی ویرا و دیگر همکارانش در سال ۲۰۱۷ روی بیش از ۱۱ هزار نفر که عمل‌های لاغری را انجام داده بودند، مطالعه کردند. در این پژوهش بسیار گسترده که نتایج آن در ژورنال جراحی پلاستیک و ترمیمی در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، به روشنی مشخص شده است که می‌توان از ترکیب دو روش لیپوساکشن (تخلیه چربی) و جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) هم‌زمان برای پیکر تراشی استفاده کرد.

در این پژوهش نشان داده شد که با افزایش میزان چربی تخلیه شده و بیشتر شدن حجم آن از ۱۰۰۰ میلی لیتر، هیچ عوارض مشخصی برای فرد در پی نخواهد داشت. در نتیجه اگر جراحی پیکرتراشی و لاغری توسط جراح فوق تخصص انجام شود، با استفاده از تکنیک‌های استاندارد و دقت و تجربه لازم می‌توان عوارض جانبی این جراحی‌ها را کنترل کرد.

پیکر تراشی چیست؟ | مزایا و عوارض لیپوماتیک | هزینه ی پیکر تراشی بدون جراحی

بسیاری از افراد که قادر به تحمل سختی در کم کردن اضافه وزن نیستند راه های آسان تر از جمله تکنیک پیکرتراشی با روش های مختلف را انتخاب می کنند . اکثر افراد برای کاهش وزن خود حاضر به انجام هر روشی می شوند بدون در نظر گرفتن عارضه هایی که گاهی اوقات شاید برایشان ایجاد شود . به همین جهت قبل از اقدام برای عمل پیکرتراشی بهتر است راجع به نکاتی درباره ی پیکرتراشی اطلاعاتی را کسب و به دست آورید .

پیکر تراشی به طور کلی به انواع روش های تهاجمی و غیر تهاجمی گفته می شود که به وسیله ی آن ها می توان قسمت های مختلف بدن را لاغر کرد و به شکل دلخواه درآورد. دستگاه لیپوماتیک که پیکر تراشی لیپوماتیک توسط آن انجام می شود یکی از دستگاه های لیپولیز است.پیکر تراشی به تخلیه چربی از ناحیه ی زیر پوست توسط دستگاه هایی به نام لیپولیز، لیپوماتیک،بادی جت یا لیپوساکشن گفته می‌شود. این روش مناسب افرادی با توده بدنی بیش از 25 و 30 می باشد. در حالت کلی این جراحی برای افرادی که دچار چاقی در پایین تنه هستند مناسب می باشد.

عمل های پیکر تراشی یا فرم دهی اندام های مختلف بدن با روش های تخلیه چربی انجام می شود که این روش ها به شرح زیر هستند:

لیپولیز

لیپوماتیک

بادی جت

لیپوماتیک  می تواند در کلینیک سرپایی انجام شود و معمولاً به داروی بی هوشی نیاز ندارد، در طول جلسه درمان، مقدار زیادی چربی بدن با کم ترین مشکل برداشته می شود.

بیمار از طریق این جراحی پوستش شل نمی شود، لیپوماتیک همچنین بدن را تقویت می کند، مهم است توجه داشته باشید که کاهش سایز برای مدتی طولانی ادامه می یابد و همچنین می تواند سلولیت را حذف کند.

روش لیپوماتیک چگونه کار می کند؟

در روش لیپوماتیک با استفاده از امواج مادون صوت (اولتراسوند) عمل شل کردن چربی را انجام می دهند. در واقع امواج اولتراسوند پس از برخورد با بافت چربی آن ها را تخریب می کنند. استفاده از این روش بسیار دقیق و ظریف است و می توان برای رفع غبغب, بالای سینه, اطراف زانو و بزرگی سینه ی آقایان نیز استفاده کرد. علاوه بر این, در لیپوماتیک آسیبی به سلول های چربی نمی رسد. بنابراین می توان از چربی که از بدن فرد خارج شده برای تزریق به نواحی دیگر مثل سینه و باسن استفاده کرد.

لیپوماتیک در چه قسمت هایی از بدن استفاده می شود؟

 • تمام نقاط بدن از جمله
 • شکم و پهلو
 • بازو
 • غبغب
 • باسن و ساق پا
 • پشت

پیکر تراشی لیپوماتیک و مزایای آن

– یکپارچگی چربی زیر پوست و مانند دیگر دستگاه های مکش، چربی را زیر پوست برنمی دارد.

– به دست آمدن فرم درست بدن در این جراحی بسیار کوتاه است و 2 هفته طول می کشد.

– جمع شدن پوست و شکل دادن پوست بهتر از عمل جراحی است.

– در این جراحی بی حسی موضعی استفاده می شود.

– تورم و ترشحات در این جراحی بسیار پایین است.

– احتمال عفونت بسیار کم است.

– امبولیسم چربی بسیار پایین است و تاکنون هیچ پرونده ای گزارش نشده است.

– لازم نیست فرد در بیمارستان بستری شود و بعد از درمان مرخص می شود.

– خستگی و آسیب جسمی در این جراحی کم تر از سایر جراحی های دیگری است.

– امن، موثر و آسان است.

– اگر کانولا هیچ بافت چربی را نبیند، سیستم امنیتی فعال اجازه توقف فوری را می دهد.

– درد کم یا بدون درد.

– امکان انقباض عالی پوست وجود دارد

– بهبود سریع

– ارزان تر

معایب و عوارض لیپوماتیک

کبودی شدید: که تا چندین هفته باقی خواهد ماند.

تورم: بهبود ورم حاصل از لیپوساکشن ممکن است ۶ ماه طول بکشد. همچنین ترشح مایعات از زخم ها می تواند مدت ها ادامه داشته باشد.

ترومبوفلبیت: شامل تشکیل لخته خون درون یک رگ که موجب التهاب و عوارض دیگر می شود.

عدم تقارن در فرم دهی بدن: در صورتی که قابلیت کشسانی پوست پایین بوده و زخم ها به شکل غیر طبیعی بهبود پیدا کنند، و یا اگر برداشت چربی از قسمت های مختلف بدن با دقت و به اندازه انجام نگرفته باشد، پوست بدن پس از لیپوساکشن خشک، چین خورده و برآمده به نظر می رسد.

بی حسی: بخش لیپوساکشن شده ممکن است دچار بی حسی شود. البته این حالت معمولا موقت بوده و به زودی از بین خواهد رفت.

عفونت: ممکن است در مواردی بسیار نادر، عمل لیپوساکشن موجب عفونت پوستی شود. در برخی مواقع این مشکل تنها با جراحی حل شده و ممکن است جای بخیه حاصل از آن باقی بماند.

سوراخ شدن ارگان های داخلی بدن: این مشکل بسیار نادر است.

مرگ: بیهوشی می تواند به ندرت خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

مشکلات قلبی یا کلیوی: از آنجایی که مایعات به بدن تزریق شده یا از آن ساکشن می شود، تغییراتی در سطح مایعات بدن پدید می آید که می تواند منجر به مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

آمبولی ریه: چربی ها می توانند پس از لیپوساکشن وارد جریان خون شده و به ریه ها وارد شوند که این اتفاق مانع گردش خون در ریه ها و نهایتا مرگ می شود.

ادم ریوی: تجمع مایعات ناشی از تزریقات به بدن می تواند ادم ریوی را در پی داشته باشد.

واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا مواد مورد استفاده طی جراحی لیپوساکشن حساسیت داشته باشد.

سوختگی پوست: حرکت کانولا (لوله ساکشن) می تواند موجب اصطکاک و سوختگی پوست و اعصاب شود.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو از روش های موضعی لاغری محسوب می شوند اما در روش لیپوماتیک از حرارت استفاده نمی شود بلکه تنها با وارد کردن ضربه و کاملا به صورت فیزیکی چربی ها تخریب و از بدن خارج می گردد در حالی که در روش لیپوساکشن توسط حرارت چربی ها سوزانده شده و از طریق دستگاه مکش از بدن خارج می گردد. از تفاوت های دیگر این دو روش پیکرتراشی این است که در روش لیپوماتیک احتمال انتقال چربی ها به سایر نقاط بدن وجود دارد در حالی که لیپوساکشن این مشکل را ندارد زیرا چربی ها سوزانده می شود.

تفاوت بادی جت و لیپوماتیک

همانطور که ذکر کردیم لیپوماتیک تنها توسط ضربه و امواج مشخصی چربی ها را از بدن خارج می نماید اما در روش بادی جت با اعمال نیروی بالای فشار آب چربی ها شکسته و از بدن خارج میشوند. در روش بادی جت علاوه بر تحمل درد کمتر، دوران نقاهت کوتاه تری خواهید داشت و عوارض جانبی کمتری را تجربه خواهید نمود.

تفاوت لیپولیز و لیپوماتیک

در روش لیپولیز توسط امواج اولتراسونیک چربی های بدن را ذوب نموده و خارج می کنند و چون چربی ها توسط حرارت ذوب شده دیگر قابل استفاده برای نقاط دیگر بدن نخواهد بود در حالی که در روش لیپوماتیک چربی ها از طریق امواج و به شکل فیزیکی شکسته شده و خارج می شود و با وجود اینکه مایع است می توان از آن برای تزریق در نقاط دیگر بدن نیز استفاده نمود.

هزینه ی لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک می تواند از عوامل زیادی تاثیر پذیر باشد، از جمله عوامل تاثیر گذار در هزینه لیپوماتیک می توان به مقدار چربی ناحیه مورد نظر که قرار است با استفاده از لیپوماتیک استخراج شود اشاره کرد. از جمله عوامل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، تعداد جلسات می‌باشد که در نظر گرفته می‌شود. همچنین ناحیه تحت درمان می‌تواند در هزینه تاثیر گذار باشد: به عنوان مثال هزینه لیپوماتیک بازو با لیپوماتیک شکم و پهلو یکسان نمی‌باشد.

قبل از انجام لیپوماتیک باید اقدامات زیر انجام شوند

 • دو روز قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید.
 • به مدت ده روز قبل از عمل، آسپرین، محصولات حاوی آسپرین، ویتامین E یا داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی، داروهای گشاد کننده بورونش مانند افدرین یا داروهای آسم را مصرف نکنید و روز عمل جراحی داروی تیروئید استفاده نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی تمام رژیم‌های غذایی را متوقف کنید.
 • لاک ناخن‌هایتان را پاک کنید.
 • قبل از جراحی یک صبحانه یا ناهار سبک بخورید.
 • بعد از نیمه شب کافئین مصرف نکنید.
 • روز جراحی با خود پماد بیاورید. روز قبل از جراحی، روز جراحی، و هر روز بعد از پایان آن، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را شروع کنید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید، مانند شلوار کردی. آرایش نکنید و از جواهرات استفاده نکنید، جوراب‌های گرم و لباس بیاورید. کفش‌های آسان پوش یا دمپایی لا انگشتی پس از جراحی ساده‌تر پوشیده می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک

نگهداری و مراقبت پس از جراحی برای حفظ نتیجه پس از لیپوماتیک بسیار مهم است. بعد از لیپوماتیک، ناحیه تحت درمان به اندازه‌ی قبل سلول‌های چربی ندارد. در زمانی که بزرگسالان به بلوغ فیزیکی می‌رسند، تعداد سلول‌های چربی در بدن آنها ثابت است. لیپوساکشن تعداد سلولهای چربی را در ناحیه‌ای از بدن کاهش می‌دهد، اما اگر وزن شما افزایش یابد، هر آنچه از سلول باقی می‌ماند، هنوز هم می‌تواند گسترش یابد.

اگر کنترل خودتان را از دست بدهید و وزن زیادی به دست بیاورید، نواحی‌ای که درمان نشده‌اند مانند صورت، بازوها، باسن، گردن یا سینه، می‌توانند پف و باد کنند! و همچنین سلول‌های چربی درون ناحیه درمان شده وجود دارد. بنابراین اگر بعد از جراحی از بدن خود مراقبت نکنید (رژیم غذایی و ورزش خود را کنترل کنید) نتیجه از بین خواهد رفت.

·         زمان استراحت کافی برای خود تنظیم کنید

این که آیا شما عمل جراحی خود را در یک بیمارستان یا به صورت سرپایی انجام داده‌اید، حداقل چند روز استراحت نیاز دارید. به طور کلی، پس از چند روز می‌توانید به کار یا مدرسه بازگردید.

در مورد میزان زمان استراحتی که ممکن است نیاز داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

دوره بهبودی به طور مستقیم به اندازه ناحیه جراحی و مقدار چربی که پزشک حذف می‌کند مربوط می‌شود. اگر یک ناحیه بزرگ تحت درمان داشته‌اید، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی داشته باشید.

قبل و بعد از عمل جراحی، خانه و اتاق خواب خود را آماده کنید. محیط راحت، از جمله تشک راحت، بالش و ملافه‌ها می‌تواند به شما کمک کند که استراحت کنید و به طور موثرتری بهبود یابید.

·         مراقب زخمتان باشید

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی‌حسی را از محل‌های برش در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد. هر چه تخلیه مایعات بیشتر باشد تورم و کبودی کمتری خواهید داشت. بنا براین باید با ماساژ محل عمل به سمت پایین در حمام به تخلیه هرچه بیشتر مایع از محل عمل کمک کرد زیرا مایع باقیمانده بعد از بسته شدن منافذ باعث درد و بزرگی سایز شده و به کندی بوسیله بدن دفع میگردد.

دفع مایعات تا ۵ روز طبیعی است. در صورتیکه قبل از اتمام مایعات سوراخها بسته شود مایع در محل تجمع می‌یابد که به صورت بزرگ شدن تدریجی ناحیه عمل، تشدید درد و گاه قرمزی پوست می‌شود که بایستی محل برش را مجددا باز کرد. در صورتیکه خودتان قادر به باز کردن آن نبودید به پزشکتان اطلاع دهید. هنگامی که ترشح مایع تمام شود و به مدت ۲۴ ساعت از محل برش مایعی خارج نشود نیازی به پانسمان مجدد نیست. از پدهای گرمایی یا آیس بگ استفاده نکنید. تا بسته شدن کامل منافذ از نشستن در وان، استخر، سونا و یا شنا در دریا یا آنهایی که احتمال آلودگی دارد اجتناب کنید.

·         در اسرع وقت پیاده‌روی کنید

مهم است که به محض این که بتوانید، آرام شروع به حرکت کنید. قدم زدن می‌تواند باعث جلوگیری از لخته شدن خون در پاها شود که می‌تواند مرگبار باشد. حرکت آرام همچنین ممکن است به شما کمک کند که به سرعت بهبود یابید. اگر چه توصیه می‌شود که در اسرع وقت پیاده روی کنید یا به طور ملایم حرکت کنید، ممکن است فقط یک ماه پس از عمل جراحی ممکن است بتوانید فعالیت‌های سنگین را از سر بگیرید.

·         درد و تورم را با دارو کنترل کنید

ممکن است کمی درد، بی‌حسی، و تورم بعد از لیپوماتیک داشته باشید. شما می‌توانید درد و تورم را با داروهای مسکن بدون نسخه یا مسکن‌های تجویزی کاهش دهید.

داشتن احساس بی‌حسی و گزگز و همچنین درد به مدت چند هفته پس از عمل طبیعی است. در این زمان ممکن است تورم و کبودی نیز داشته باشید.

بیشتر افراد 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا پس از لیپوماتیک احساس بهتری داشته باشند. برای این مدت زمان یا بیشتر، ممکن است نیاز به داروهای مسکن داشته باشید.

از داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوبروفن یا استامینوفن استفاده کنید. ایبوپروفن همچنین ممکن است به کاهش تورم مرتبط با جراحی کمک کند.

در صورتی که داروهای مسکن بدون نسخه برای شما عمل نکنند، پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند.

شما می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه و داروهای تجویزی را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

·         آنتی بیوتیک‌ها را برای جلوگیری از عفونت مصرف کنید

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌ها را بعد از لیپوماتیک تجویز کند تا خطر عفونت را کاهش دهد. مهم است که تمام دوره‌های تجویز شده آنتی بیوتیک را مصرف کنید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که ممکن است بعد از لیپوماتیک آنتی بیوتیک‌ لازم نباشد، بنابراین با پزشک صحبت کنید. ممکن است یک عارضه مانند تبخال وجود داشته باشد که نیاز به مصرف دارو برای جلوگیری از عفونت‌ها یا شیوع آن باشد.

·         لباس‌های فشرده‌سازی بپوشید

پس از انجام لیپوماتیک، پزشک باند و احتمالا لباس فشرده نيز اعمال خواهد کرد. استفاده از باند و لباس فشرده‌سازی می‌تواند به حفظ فشار روی ناحیه کمک کند، خونریزی را متوقف کند و کانتورهای به دست آمده از جراحی را حفظ کند.

برخی از پزشکان لباس فشرده‌سازی را ارائه نمی‌دهند. شما باید قبل یا بلافاصله بعد از لیپوماتیک لباس فشرده‌سازی یا باند خریداری کنید. شما می‌توانید باند و لباس فشرده‌سازی را در فروشگاه‌های عرضه پزشکی و داروخانه‌ها پیدا کنید.

پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی مهم است. آنها بعد از لیپوماتیک از نواحی تحت درمان پشتیبانی می‌کنند و همچنین به کاهش تورم و کبودی و بهبود گردش خون کمک می‌کنند که می‌تواند بهبودی را افزایش دهد.

شما احتمالا می‌خواهید لباس‌های فشرده‌سازی که به طور خاص برای نواحی بدنتان که لیپوماتیک در آنجا انجام شده طراحی شده است خریداری کنید. به عنوان مثال اگر روی ران‌هایتان لیپوماتیک انجام داده‌اید، 2 عدد لباس

فشرده‌سازی برای قرار گرفتن اطراف ناحیه هر یک از ران‌ها می‌خواهید.

ممکن است نیاز باشد که به مدت 2 هفته پس از عمل نیاز به استفاده از باند داشته باشید، در حالی که بیشتر افراد به مدت چند هفته لباس‌های فشرده‌سازی می‌پوشند.

·         وزن خود را کنترل کنید

لیپوماتیک سلول‌های چربی را به طور دائم حذف می‌کند، اما اگر وزن به دست آورید، ممکن است نتایج شما تغییر کنند یا چربی ممکن است به محلی که جراحی شده است بازگردد. وزن خود را برای کمک به حفظ ظاهر نتایج آنگونه که می‌خواهید، حفظ کنید.

بهترین راه ثابت نگه داشتن وزن است. در حالی که اضافه‌ی تنها یک تا 2 کیلو وزن ممکن است به طور قابل توجهی بر روی بدن شما تاثیر نگذارد، بدست آوردن مقادیر بالاتری می‌تواند نتایج شما را به طور قابل توجهی تغییر دهد.

فعال ماندن و حفظ رژیم غذایی سالم می‌تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.

·         وعده‌های غذایی منظم و سالم بخورید

خوردن وعده‌های غذایی منظم، متعادل و سالم به حفظ وزن شما کمک کند. برای مثال، غذاهایی که دارای چربی متوسط، کربوهیدراتهای پیچیده و حاوی مقدار زیادی مواد مغذی هستند، برای سلامت عمومی شما مناسب هستند.

یک رژیم غذایی سالم از 1800 تا 2200 کالری‌های غنی از مواد مغذی را بسته به اینکه چقدر فعال هستید، دنبال کنید.

در صورتی که غذاها را از 5 گروه غذایی در روز در رژیم خود جای دهید، مواد مغذی مناسب دریافت خواهید کرد. پنج گروه غذایی عبارتند از: میوه‌ها، سبزیجات، غلات، پروتئین‌ها و لبنیات.

شما نیاز به 1 تا 1.5 فنجان میوه در روز دارید. شما می‌توانید این را از خوردن تمام میوه‌ها مانند تمشک، زغال اخته، یا توت فرنگی، یا از نوشیدن آب میوه 100٪ طبیعی دریافت کنید. اطمینان حاصل کنید که میوه‌هایی که انتخاب می‌کنید را تغییر دهید، تا بتوانید طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت کنید و به هیچ وجه آنها را تمام نکنید. به عنوان مثال، خوردن یک فنجان توت‌های خالص بسیار پاک‌تر از خوردن انواع توت‌ها روی کیک است.

شما نیاز به 2.5 تا 3 فنجان سبزی در روز دارید. شما می‌توانید این را از خوردن کل سبزیجات مانند بروکلی، هویج، فلفل و یا نوشیدن آب سبزیجات 100٪ طبیعی دریافت کنید. اطمینان حاصل کنید که انواع سبزیجات را انتخاب کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی دریافت کنید.

میوه‌ها و سبزیجات منبع عالی فیبر هستند. فیبر همچنین به شما در حفظ وزن کمک می‌کند.

شما بین 5 تا 8 اونس غلات در روز نیاز دارید، که ½ باید غلات و حبوبات کامل باشد. شما می‌توانید حبوبات و غلات کامل را از غذاهایی مانند برنج قهوه‌ای، ماکارونی گندم کامل یا نان، بلغور جو دوسر یا غلات دریافت کنید. غلات ویتامین B حیاتی برای شما ارائه می‌دهند، که می‌تواند به هضم کند کمک کند.

شما نیاز به 5 تا 6.5 اونس پروتئین در روز دارید. شما می‌توانید پروتئین را از گوشت بدون چربی از جمله گوشت گاو، گوشت خوک یا مرغ؛ لوبیای پخته شده؛ تخم مرغ؛ کره بادام زمینی؛ یا آجیل و دانه دریافت کنید. این همچنین به شما کمک می‌کند تا عضلات را بسازید و حفظ کنید.

شما نیاز به 2 تا 3 فنجان یا 12 اونس لبنیات در روز دارید. می‌توانید لبنیات را از پنیر، ماست، شیر، شیر سویا، یا حتی بستنی دریافت کنید.

از مقادیر بیش از حد سدیم در رژیم غذایی خود که در غذاهای فرآوری شده رایج است، اجتناب کنید. حس چشایی شما با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد و شما ممکن است بخواهید به غذایتان نمک اضافه کنید. سعی کنید از چاشنی‌های دیگر مانند سیر یا گیاهان استفاده کنید تا از اضافه شدن سدیم بیش از حد و افزایش وزن آب جلوگیری کنید.

·         از غذاهای ناسالم پرهیز کنید

اگر سعی در از دست دادن وزن دارید، ایده خوبی برای جلوگیری از خوردن غذاهای ناسالم یا آشغال است که بسیاری از آنها مملو از چربی و کالری هستند. هنگام خرید، از خریدن غذاهای میان وعده و هله هوله در فروشگاه مواد صرف نظر کنید. چیپس سیب زمینی، ناچو، پیتزا، برگر، کیک و بستنی به کاهش وزن کمک نمی‌کنند.

از مواد نشاسته‌ای، کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان، کراکر، ماکارونی، برنج، غلات و محصولات پخته دور بمانید. حذف این غذاها می‌تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.

مراقب قند پنهان در انتخاب غذا باشید، که می‌تواند باعث اضافه وزن شما شود.

·         شرکت در ورزش قلبی و عروقی

انجام تمرین قلبی عروقی با اثر کم و شدت ملایم، می‌تواند به حفظ تناسب اندام شما کمک کند و همچنین ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. درمورد برنامه انجام تمرینات قلبی عروقی، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید.

شما باید حداقل 30 دقیقه تمرین ملایم را در تمام یا بیشتر روزهای هفته انجام دهید.

اگر تازه شروع کرده‌اید، و یا نیاز به انجام فعالیت با تاثیر کمتر دارید، راه رفتن و شنا گزینه‌های عالی هستند.

شما می‌توانید هر گونه تمرین قلبی عروقی را برای کمک به کاهش وزن انجام دهید. گذشته از راه رفتن و شنا کردن، دویدن، پارو زدن، دوچرخه سواری و یا استفاده از ماشین چرخ را نیز در نظر بگیرید.

·         تمرینات قدرتی انجام دهید

علاوه بر ورزش قلبی عروقی، تمرینات قدرتی نیز می‌تواند به شما در حفظ وزن و نتایج لیپوساکشن کمک کنند.

قبل از شروع هر برنامه تمرین قدرت، با پزشک مشورت کنید که چه کسی بهترین طرح را برای توانایی‌ها و نیازهای شما ارائه می‌دهد.

یوگا یا پیلاتس انجام دهید. این فعالیت‌ها با تاثیر کمتر می‌تواند به تقویت و کشش عضلات شما کمک کنند و به شما در حفظ وزنتان کمک می‌کنند.