رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

پارچه سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

پارچه همواره یکی از اصلی ترین تجهیزات تهیه پوشاک و لوازم ضروری به حساب می آید به طوری که از زمان های دور تلاش می کردند تا با استفاده از پوست حیوانات پارچه تهیه کنند و پوشاک تولید کنند از این رو صنعت تولید پارچه خصوصا در سال های اخیر مورد توجه واقع شده است. تولید پارچه به صورت دستی و دستگاهی در طرح ها و رنگ های مختلف انجام می شود که تنوع محصول را بالا می برد و انتخاب های پیش رو برای خریدار افزایش می یابد. در این مقاله توضیح کاملی درباره پارچه سازی و انوع پارچه ارائه می شود و نحوه تهیه آن ها نیز شرح داده خواهد شد.

آموزش پارچه سازی | اموزش پارچه سازی تزئینی | پارچه سازی با دست‬‎

پارچه سازی چیست؟

پارچه ها از الیاف مختلف بافته وی شود حال این الیاف می تواند طبیعی باشد یا مصنوعی باشد و توسط انسان تهیه شده باشد. پارچه سازی به معنای دوختن و بافتن این الیاف با روش های گوناگون است تا یک سطح صاف از این مواد تشکیل گردد. بافتن الیاف به یکدیگر باعث افزایش استحکام آن ها می گردد و می توان از پارچه ها در انواع صنایع گوناگون بهره برد از این رو این محصولات جایگاه ویژه ای را در انواع تولیدات به خود اختصاص داده اند.
این هنر با نام نساجی نیز شناخته می شود که از جمله حرفه های شناخته شده و مورد قبول در سایر جهان نیز به حساب می آید.  افراد علاقمند به این رشته می توانند با شرکت در کلاس های نساجی و کلاس طراحی لباس موسسه فنان این هنر را به صورت حرفه ای آموزش ببینند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس ها:
۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰
۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹
۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

پارچه از چه جنس هایی بافته می شود؟

پارچه از انواع الیاف طبیعی مانند ابریشم، پنبه، پشم و چرم طبیعی و همچنین از الیاف مصنوعی مانند پشم شیشه و پلی استر بافته می شود که الیاف طبیعی آن دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به نوع ساختگی آن است.

ابریشم

ابریشم از جنس پروتئین طبیعی و از پیله یک نوع پروانه تهیه می شود که برای تهیه پارچه به کار می رود همچنین لازم به ذکر است که پارچه ابریشمی یکی از نرم ترین،  محبوب ترین و گران ترین پارچه های جهان به شمار می رود. ایران باستان یکی از تولید کنندگان و قادر کننندگان اصلی پارچه ابریشمی به شمار می رفت و ابریشم ایرانی شهرت جهانی داشت. امروزه چین تولید کننده اصلی پارچه ابریشمی به شمار می رود،  همچنین می توان پارچه ابریشم ایتالیایی به عنوان  بهترین ابریشم جهان نام برد.

پنبه

الیاف پنبه از گیاه طبیعی پنبه تهیه می شود به طوری که در فصل بهار و ابتدای برداشت پنبه ابتدا گیاه را از شاخه جدا می کنند و سپس آن را پاک می کنند و قسمت های اضافی آن شامل شاخ و برگ ها را از آن جدا می کنند.  در مرحله بعد پنبه را طی عملیاتی به نام کاردینگ به رشته های نازک تبدیل می کنند و سپس عملیات ریسندگی را بر روی آن به اجرا در می آورند تا نخ پنیه تهیه شود.  در مرحله بعد آن را رنگ آمیزی می کنند و سپس با استفاده از دستگاه الیاف را به هم می‌ بافند تا پارچه پنبه تهیه شود.

پارچه پنبه یکی از پر کاربرد ترین محصولات در سراسر جهان است به طوری که در تولید انواع پوشاک از این محصول استفاده می شود.  طبق آخرین آمار جمع آوری شده 70 درصد از پوشاک جهان دارای مقدار کمی پنبه است و این محصول در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

پشم

پارچه پشمی دارای دوام و مقاومت بیشتر نسبت به انواع دیگر الیاف است و از مقاومت بالا در برابر حرارت و گرما برخوردار است همچنین قابلیت انتقال و جریان هوا باعث شده است که این محصول در انواع پوشاک زمستانه مورد استفاده قرار بگیرد. این پارچه از پشم حیوانات تهیه می شود به طوری که ابتدا پشم را از بدن حیوان جدا می کنند و سپس با توجه به نوع گوسفند،  کیفیت پشم را تعیین می کنند سپس ناخالصی های الیاف را از آن جدا می کنند و به تندین پشم می پردازند.  در این مرحله نخ پارچه تهیه می شود و بافتن این الیاف به یکدیگر پارچه پشمی تولید می شود.

چرم طبیعی

تولید پارچه با چرم طبیعی نسبت به بقیه انواع پارچه متفاوت است زیرا در تهیه آن نیاز به تولید نخ و سپس بافتن آن نیست.  پارچه چرم طبیعی از پوست حیوانات تهیه می شود به طوری که ابتدا پوست را از بدن حیوان جدای می کنند سپس آن را شسته و تمیز می کنند و عمل  دباغی را بر روی انجام می دهند در این مرحله پارچه چرمی آماده است و می تواند در تولید انواع محصولات مورد استفاده قرار بگیرد.

با شرکت در کلاس های آموزشی موسسه فنان می توانید دوختن چرم را به صورت حرفه ای آموزش بگیرید و مدرک معتبر دریافت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس ها:
۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰
۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹
۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

پلی استر

پلی استر نوعی از الیاف مصنوعی است که به دست انسان متولد شده است همچنین ترکیب این ماده شامل اسید ترفتالیک می شود که در تولید پوشاک به صرفه تر و دارای هزینه تولید کمتر است.  این پارچه جایگزین مناسبی برا پنبه به حساب می آید همچنین لازم به ذکر است که این ماده در برابر آسیب های فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی دارد و این مزیت باعث می شود که دوام آن به شدت افزایش یابد همچنین این پارچه کمتر دچار چین و چروک می شود و نیاز به شست و شوی کمتری دارد.

پشم شیشه

پشم شیشه نیز یکی از الیاف مصنوعی به شمار می آید که با نام فیبر باز یافتی نیز شناخته می شود.  این ماده از شیشه مذاب همراه با رزین شناخته می شود همچنین مقاومت حرارتی بالای این محصول باعث شده است که در بسیاری از صنایع از جمله عایق دیوار و مخازن مورد استفاده قرار بگیرد. قدمت استفاده از این ماده در پوشاک به 70 سال پیش باز می گردد.

آموزش پارچه سازی | اموزش پارچه سازی تزئینی | پارچه سازی با دست‬‎

سخن پایانی

آموزشگاه فنان کلاس های فنی و حرفه ای از جمله کلاس طراحی لباس و پارچه سازی را برگذار می کند که متقاضی می تواند با شرکت در آن ها مدرک معتبر بین المللی دریافت کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.