رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

صفحه کابینت چیست ؟ + بهترین راه تهیه آن از بازار

صفحه کابینت در 20 مدل؛ نمونه کار + نحوه انتخاب و خرید

صفحه روی کابینت، یکی از بخش های مهم کابینت آشپزخانه است. این صفحات انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خودشان را دارند. در این مطلب می خواهیم در مورد صفحات روی کابینت و انواع آن ها مثل صفحه کابینت کورین، صفحه کابینت 3 سانتی و 5 سانتی و همچنین در مورد صفحات کابینت سنگ طبیعی صحبت کنیم و به شما آموزش بدیم در صورتی که صفحه کابینت شما آسیب دید چگونه آن را ترمیم کنید. در نهایت کلی نمونه کار از متخصصین رستاچوب که در آنها از فینگر جوینت رستا چوب نوین استفاده شده است را هم برای شما آورده ایم.

بهترین صفحه کابینت ضد آب | جدیدترین صفحه کابینت‬‎ | روی صفحه کابینت چی بندازم

صفحه روی کابینت چیست؟

صفحه کابینت بخشی از کابینت است که بعد از ساخت بدنه کابینت، روی یونیت (بدنه) کابینت زمینی قرار می گیرد. این صفحات انواع متفاوتی دارند و به عنوان صفحه یا میز کار در کابینت آشپزخانه استفاده می شوند. صفحات کابینت می توانند به دو صورت زیر باشند:

 • صفحات یک لب
 • صفحات دو لب

صفحات یک لب صفحاتی هستند که فقط یک طرف آن ها قوس داده می شود. این صفحات برای کابینت های زمینی در حالت عادی استفاده می شوند. صفحات دو لب صفحاتی هستند که دو طرف آن ها قوس داده شده است. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده می شود، مثل اپن ها و غیره.

انواع صفحه کابینت چیست؟

صفحات کابینت انواع مختلفی دارند که هر نوع از این صفحات، ضخامت های مختلف و قیمت های متفاوتی دارند. انواع صفحات کابینت عبارت اند از:

 • صفحه کابینت سنگی
 • صفحه کابینت شرکتی
 • صفحه کابینت دست ساز
 • صفحه کابینت فلزی
 • صفحه کابینت چوبی

جالب است بدانید قیمت کابینت آشپزخانه شما تا حدود زیادی تابع نوع صفحه ای است که برای کابینت استفاده می کنید. انواع مختلف صفحات قیمت های متفاوتی دارند. کورین گران ترین صفحه است و صفحات PVC و 3 سانتی ارزان ترین صفحه به حساب می آیند.

صفحه کابینت بالا مربوط به کابینت روکش چوب اجرا شده توسط آقای وحید طاهری، متخصص رستاچوب در قم است. همانطور که قول دادیم، شما می توانید با کلیک روی عکس، قیمت آن را بگیرید، در مورد آن مشاوره رایگان دریافت کنید و یا آن را سفارش دهید. در ادامه هر یک از صفحات کابینت را به طور جداگانه و کامل به شما معرفی می کنیم.

1.صفحه کابینت سنگی

انواع صفحه کابینت سنگی مقاومت بالا و ظاهر بسیار زیبایی دارند و شامل دو نوع زیر هستند:

    الف) صفحه کابینت سنگ مصنوعی (شامل صفحه کابینت کورین یا صفحه کابینت کوارتز)

    ب) صفحه کابینت سنگ طبیعی

صفحات سنگ مصنوعی و طبیعی به دلیل تنوع طراحی و کیفیت بالایی که دارند، جزو پر طرفدارترین و البته گران ترین انواع صفحات کابینت به شمار می آیند.

الف) صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی

صفحه کابینت سنگ کورین که به آن سنگ کورین هم گفته می شود، از جمله سنگ های مصنوعی است که از حدود 10 الی 12 سال گذشته با برندهای کره ای وارد بازار کابینت سازی کشور شده است. از همان موقع به دلیل افزایش زیبایی کابینت ها و عایق بودن این سنگ ها در برابر رطوبت، استفاده از صفحات کورین یا همان سنگ مصنوعی رایج شد. به این نوع صفحات، صفحه کابینت با طرح سنگ هم گفته می شود.

سنگ های کورین کره ای با برند سامسونگ از همه شناخته شده تر هستند. برند کورین ال جی نیز در رده بعدی قرار دارد. شرکت های ایرانی هم در سال های اخیر اقدام به تولید کورین های ایرانی کرده اند. البته کیفیت آن ها از کورین های کره ای کمتر است. به خصوص کورین های سفید ایرانی نسبت به انواع کره ای، کیفیت پایین تری دارند. ولی قیمت کورین های ایرانی نسبت به کورین های کره ای بسیار کمتر است و برای شما ارزان تر آب می خورد!

کاربرد سنگ کورین چیست؟

سنگ کورین دارای ضخامتی حدود 12 الی 13 میلی متر است که قابلیت چسبندگی و برش خوردن خیلی خوبی دارد. همچنین صفحات سنگ کورین توانایی ساییده شدن و فرم و شکل گرفتن را نیز دارند.

از کورین می توانید یک صفحه معمولی کابینت را بسازید. همچنین می توانید از آن، صفحه آبچکان درست کنید و لبه های این سنگ را گرد کنید. به عنوان قرنیز دیوار هم می توانید از این سنگ ها استفاده کنید. لبه کناری صفحات کورین قابلیت فرم گیری به صورت های مختلف نظیر حالت پله ای دارد. همچنین یکی از کاربردهای مهم آن ها در ساخت سینک است. این سنگ ها می توانند به عنوان سینک و صفحه کابینت، روی کابینت های مختلف آشپزخانه مثل کابینت ممبران (وکیوم)، چوب، روکش چوب و … به کار برده شوند.

صفحه کابینت های کورین قابلیت فرم دهی و برش خوری خوبی دارند. به کمک چسب های مخصوص این سنگ ها، می توانید نواحی برش خورده را به هم بچسبانید. کورین کارهای حرفه ای با سابیدن ناحیه برش خورده، کاری می کنند که محل اتصال دو عدد سنگ کورین قابل دیدن نباشد. بنابراین بعد از اینکه کار تمام می شود، احساس شما این است که از یک سنگِ یک تکه برای صفحه کابینت استفاده کرده اید.

ب) صفحه کابینت سنگ طبیعی

در گذشته از صفحات سنگ طبیعی بیشتر برای روی کابینت های فلزی استفاده می کردند. امروزه نیز از انواع صفحات سنگ طبیعی که از سنگ های خاص تهیه شده اند، به عنوان صفحه کابینت برای کابینت های مختلف استفاده می کنند.البته در گذشته درست کردن سنگ مسطح با ابعاد بزرگ که مناسب برای صفحه کابینت باشد سخت بود، اما الان سنگ های خوب و با کیفیتی در بازار وجود دارند که ساخت آن ها، نسبت به گذشته آسان تر شده است.

مزیت کورین نسبت به سنگ طبیعی این است که می توانید چند ورق سنگ کورین را با چسب زدن و ساییدن نقاط اتصال ورق های کورین، به صورت یک تکه نشان بدهید؛ درحالی که سنگ طبیعی این مزیت را ندارد. در بین قطعات سنگ های طبیعی درز وجود دارد و به مرور زمان، این مساله باعث نفوذ رطوبت به پایین شده و ممکن است به کابینت و یونیت آن صدمه بزند. به طور کلی سنگ طبیعی جایگزین خوبی برای کورین نیست، اما یکی از شیک ترین صفحات کابینت به حساب می آید.

2. صفحه کابینتِ شرکتی

صفحات کابینت شرکتی، شامل سه نوع مهم و پرکاربرد زیر هستند:

 • صفحه کابینت شرکتی با مغزی ام دی اف و روکش ملامینه
 • صفحه کابینت شرکتی پی وی سی. (صفحه پی وی سی شامل یک صفحه مشبک PVC با رویه ملامینه است.)
 • صفحه کابینت شرکتی اس پی ال

ورق یا صفحه کابینت SPL که بیشتر با کاربرد صفحه کابینت در بازار شناخته می شود، نوع دیگری از انواع صفحه کابینت شرکتی است. اس پی ال یک نوع ورق ضد آب است که به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد، در سایر بخش های دکوراسیون خانه و آشپزخانه هم استفاده می شود. در ادامه با انواع صفحات کابینت شرکتیِ ام دی اف و پی وی سی آشنا می شوید.

1. صفحه کابینت با مغزی ام دی اف و روکش ملامینه

صفحات کابینتِ شرکتی با مغزی ام دی اف، ضخامت های مختلفی دارند از جمله:

    الف) صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 2 ورق 16 میلی متری (که به صفحه 3 سانت معروف است)؛

    ب) صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 3 ورق 16 میلی متری (که به صفحه 5 سانت معروف است)؛

    ج) صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 4 ورق 16 میلی متری.

صفحات 3 و 5 سانت، پرکاربردترین صفحات کابینت شرکتی هستند. به همین دلیل در در این بخش در مورد این دو نوع صفحه کابینت صحبت می کنیم.

الف) صفحه کابینت 3 سانت

در 15 سال گذشته استفاده از صفحات 3 سانت رو به گسترش بوده است. برای ساخت صفحه 3 سانت، ابتدا ام دی اف را دوبل می کنند. یعنی 2 ورق ام دی اف با ضخامت 16 میلی متر را روی یکدیگر چسبانده و لبه های آن را گرد می کنند. سپس این ام دی اف را با یک روکش ملامینه نازک و سخت می پوشانند. این صفحه 32 میلی متری که اصطلاحاً صفحه 3 سانت نامیده می شود را به عنوان صفحه کابینت و صفحه کار، روی کابینت آشپزخانه ام دی اف نصب می کنند.

ب) صفحه کابینت 5 سانت

صفحات با ضخامت 5 سانت، نسل بعدی صفحات 3 سانت هستند. این صفحه های کابینت شامل 3 ورق 16 میلی متری ام دی اف هستند که روی هم قرار گرفته اند. سپس مشابه با صفحات 3 سانت، روی این 3 لایه ام دی اف، روکش ملامینه سخت کشیده می شود. صفحات 5 سانتی که در کابینت های گلاس استفاده می شوند، روی آن ها روکش پلی گلاس کشیده شده است و حالت براق دارند. صفحات ام دی اف وقتی روی هم قرار می گیرند، دارای ضخامتی به اندازه 48 میلی متر می شوند که اصطلاحاً به آن ها صفحات 5 سانت می گویند.

مقایسه صفحه 3 سانت و  5 سانت

صفحه 5 سانت به دلیل ضخامت بیشتری که دارد، در مقابل ضربه مقاومت بالاتری نسبت به صفحه 3 سانت دارد. همچنین این مساله یعنی ضخامت بیشتر آن، باعث می شود که زیباتر از صفحه 3 سانت به نظر برسد. صفحه 3 سانت و صفحه 5 سانت به دلیل اینکه مغزی از جنس ام دی اف دارند، در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند. بنابراین اگر روکش ملامینه این صفحات آسیب ببیند یا از جاهای برش خورده، رطوبت به مغزیِ زیر روکش آن ها برسد، این صفحات کابینت به شدت آسیب می بینند. البته این صفحات در برابر ضربه و اجسام تیز مقاومت مناسبی دارند. همچنین در برابر گرما و اجسام داغ کاملاً مقاوم هستند و اگر جسمی با حرارت بالا را روی آن ها قرار دهید، روکش ملامینه آن ها نمی سوزد.

قیمت صفحه 3 سانتی روی قیمت کابینت محاسبه می شود. یعنی زمانی که قیمت استاندارد کابینت آشپزخانه را به شما می گویند، این قیمت با احتساب یک صفحه 3 سانتی است. حالا اگر صفحه کابینت 3 سانتی متری به صفحه کابینت 5 سانتی متری تبدیل شود، برای هر متر طول اضافه آن، مقداری به قیمت کابینت اضافه می شود. این مقدار در واقع همان اختلاف قیمت این دو صفحه کابینت است.

همانطور که گفتیم، استفاده از صفحه کابینت 3 سانتی متری، نسبت به صفحه کابینت 5 سانتی متری، طبیعتاً هزینه کمتری ایجاد می کند. برای آشنایی بیشتر با نمای ظاهری صفحه کابینت سه سانت، به عکس بالا که نمونه کار کابینت ساز رستاچوب، آقای مرادطلب هست، نگاه کنید.

2. صفحه کابینت PVC

در قدیم از صفحات کابینت پی وی سی که عمدتاً سفید رنگ بود استفاده می کردند. این صفحات در برابر حرارتِ بالا حساس بودند و سریع می سوختند، و یا اینکه تغییر شکل می دادند. اگر روی این صفحات جسم داغ بگذارید، لایه رویی آن ها از بین می رود و چهره ای نامناسب به خود می گیرند. همچنین صفحات پی وی سی در برابر اجسام تیز آسیب پذیر هستند و مقاومت بالایی در برابر ضربه و اجسام سنگین ندارند. البته صفحات pvc مزیتی که دارند این است که مقاومت خیلی بالایی در برابر رطوبت دارند.

در حال حاضر از صفحات مشبک پی وی سی با روکش ملامینه استفاده می شود که به دلیل رویه ملامینه، در برابر حرارت هم مقاومت خوبی دارند.

3. صفحه کابینت دست ساز

در صفحات دست ساز، صفحه کابینت از جنس ام دی اف، توسط کابینت ساز و در محل ساخته می شود. رنگ بندی صفحه کابینت ام دی اف دست ساز تنوع بیشتری دارد و بر مبنای سلیقه شما می تواند در طرح ها و رنگ هایی مشابه خود کابینت اجرا شود. پیشنهاد می کنیم تنها در صورت وجود شرایط زیر، از صفحه کابینت دست ساز استفاده کنید:

 • وجود طرح خاصی (برای مثال طرح های حجیم) در صفحه کابینت؛
 • انتخاب طرح و رنگی دقیقاً منطبق با رنگ درب های کابینت؛ و یا
 • کاهش قیمت به هر نحوی که شده (البته ما پیشنهاد می دهیم که از این روش برای کاهش هزینه ها استفاده نکنید، چون در طی زمان استفاده برای شما مشکلاتی ایجاد می کند؛ برای مثال احتمال وجود پریدگی و تیزی لبه در این نوع صفحات بالا است. علاوه بر این ها، آسیب پذیری صفحه کابینت دست ساز در برابر رطوبت زیاد است که باعث افزایش احتمالِ باد کردن صفحه و خراب شدن آن می شود).

4. صفحه کابینت استیل

استیل به عنوان آلیاژی از آهن دارای خواص بی شماری است. برای مثال مقاومت در برابر خوردگی و سایش، ضد آب و ضد زنگ بودن، استحکام و سختی و البته درخشش و زیبایی، از جمله این خواص هستند. در بازار فلزات، دو نوع ورق استیل رایج به نام های استیل بگیر و استیل نگیر وجود دارد. با توجه به اینکه به استیل نگیر آهنربا متصل نمی شود، قیمت بیشتر و البته کیفیت بهتری هم دارد. با در نظر گرفتن این ویژگی های یکتا، ورق استیل یک گزینه ایده آل برای ساخت صفحه روی کابینت است.