رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

اصول نگهداری و پرورش انواع پرندگان و ماهیان زینتی( طوطی ، قناری ، ماهیان اب شیرین)

نگاهی به کسب درآمد از طریق پرورش پرندگان زینتی و ماهی آکواریوم ماهیران

همانطور که می دانید امروزه کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی به وفور یافت می شود. البته منظور از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی آنهایی نیستند که از طریق سایت، تخم های به اصطلاح نطفه دار را به قیمت های بالا میفروشند و افراد زیادی را متحمل ضرر می کنند. ناگفته نماند که اگر در این کار کلاهبرداری نباشد، قطعا میتوانید به دید یک کسب و کار آنلاین در پرورش پرندگان زینتی و ماهیان اکواریومی به آن فکر کنید. اما منظور اصلی من از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی، پرورش پرندگان زینتی است که با هدف تکثیر و فروش (پرنده، تخم پرنده، جوجه های مولد) شروع به کار می کنند. به عنوان مثال خانمی خانه دار است. که در یک محیط ۲۰ متری ۵۰ قناری را به ارزش ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بدون داشتن تجهیزات خاص نگه داشته است.

در حال حاضر  سالیانه ۲۰۰ قناری را از این سالن ۲۰ متری به تکثیر میرساند. و از فروش این قناری ها سودی بالغ بر ۵۰ میلیون در سال به دست می آورد. از این مدل کسب و کارهای پرورش زیاداند. شاید باورکردنی نباشد ولی این پرورش دهندگان با سرمایه های کم شروع کرده اند، و در حال حاضر درآمد های خیلی بالایی دارند. افرادی که بصورت محلی و کوچک در پرورش پرندگان زینتی فعالیت میکنند، کم کم تجربه شان را بالا می برند و تبدیل به تامین کنندگان قابل اطمینانی می شوند. این افراد، مشتریان خاص و واقعی را جذب میکنند. مشتریانی که بعد از مدتی تبدیل به مشتریان وفادار و همیشگی شان می شوند. بنابراین به پرورش پرندگان زینتی واقعا می توان به عنوان یک شغل پر درآمد و کم هزینه نگاه ویژه ای داشت.

چگونه از طریق پرورش پرندگان زینتی کسب درآمد کنیم؟

همانطور که تا اینجا متوجه شدید کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی در انواع مختلف و با توجه به علاقه و توانایی شما امکان پذیر است. اما خیلی از دوستان سخت ترین گزینه را برای پرورش پرندگان زینتی در ابتدای کار انتخاب می کنند. آن هم اینکه در شروع کار می خواهند به سراغ پرورش کاسکو، سهره، طاووس و… بروند. به امید اینکه روزی کسب درآمد میلیونی داشته باشند. البته این انتخاب ها میتواند درآمد فوق العاده ای را ایجاد کنند اما نیاز به سرمایه و تجربه ی بالایی دارد. که برای شروع کار به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی کنم.

بهترین راه برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی تمرکز بر روی پرنده ی زینتی خاص است. که با سرمایه ی کم و با حداقل تجهیزات و کمترین تجربه بتوان آن را شروع کرد. و در عین حال نیاز شدیدی برای خریدن آن پرنده در بازار وجود داشته باشد که در این مقاله دقیقا هدف ما همین است. در ادامه راه هایی را عنوان میکنم تا بتوانید از طریق آن کسب و کار پرورش پرندگان زینتی خود را راه اندازی کنید و به درآمد مطلوب برسید.

پیدا کردن پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش

همه ما می دانیم پرنده ای مناسب پرورش است که مردم به آن علاقمند باشند. برای پیدا کردن پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش، راه های زیادی وجود دارد. یکی از آنها بررسی رقبا و افرادی که در زمینه پرورش پرندگان زینتی فعالیت دارند می باشد. توسط اینترنت می توانید به راحتی افراد هم حوزه ی خود را جستجو و شناسایی کنید. بعد از آن کافی است با آنها ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید شما را راهنمایی کنند و یا در مقالاتشان تجربیاتشان را بخوانید.

البته این را هم بدانید هر پرنده ای که قصد پرورش آن را دارید، ممکن است سالن پرورش آن را راه اندازی کرده باشند. این به هیچ وجه دلیل نمی شود که شما دیگر نمی توانید سالن پرورش موردنظرتان را راه اندازی کنید و موفق نشوید. بازار پرندگان زینتی آنقدر بزرگ و پر پتانسیل است که هر کس می تواند در این بازار سهمی برای خود داشته باشد. در ادامه پرندگانی به شما معرفی میکنم تا بتوانید از طریق آن سالن پرورش پرندگان زینتی خود را راه اندازی کنید و کسب درآمد داشته باشید.

نکته مهم این است که در هیچ کدام از این پرندگان پیشنهادی نیازی نیست که حتما سرمایه ی زیاد و مکان وسیعی داشته باشید تا به درآمد برسید.

۱ . سالن پرورش فنچ راه اندازی کنید

در ابتدا من به شما سالن پرورش فنچ را برای شروع کار پیشنهاد میکنم. فنچ پرنده ای کوچک و اجتماعی است. بنابراین شما میتوانید سالن پرورش فنچ را بصورت گله ای راه اندازی کنید. البته این را هم بدانید که فنچ رکورددار بیشترین نگهداری در جهان بین پرندگان زینتی است . که دو دلیل عمده دارد.

۱ . قیمت مناسب

۲ . زادآوری آسان

در حال حاضر پرورش و تکثیر فنچ بعنوان یک شغل سودآور است. پیشنهاد میکنم این پرنده را در اولویت اول قرار  دهید.

۲ . سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنید

پرنده ای که میتوانید برای پرورش در اولویت دوم قرار دهید مرغ عشق است. مرغ عشق ها، بسیار اجتماعی هستند و هم تمایل به زندگی گله ای دارند. در صورت غذای کافی آن ها به سرعت زادآوری میکنند. و از همه مهم تر محبوبیت خاصی بین مردم دارند. و با سرمایه ی پایین می شود آنها را خریداری و تکثیر نمود.

۳ . سالن پرورش قناری راه اندازی کنید

قناری ها برای زندگی در قفس بسیار مناسب اند. و پرندگانی مقاوم و قابل تربیت هستند. عمر نسبتا طولانی دارند. بین ۱۵ تا ۲۰ سال برآورد شده است. امروزه پرورش قناری در ایران خیلی متداول شده است. افراد زیادی اقدام به تکثیر این پرنده کرده اند. جوجه های آنها را به علاقه مندان میفروشند. و از همه مهم تر قناری ها را می توان با سرمایه ی کم خریداری نمود و تکثیر کرد. اما ناگفته نماند که پرورش قناری از فنچ و مرغ عشق سخت تر است. بنابراین بعنوان اولویت سوم برای شروع راه اندازی سالن پرورش به شما پیشنهاد میکنم.

چگونه مطمئن شویم از پرورش پرنده زینتی به درآمد میرسیم؟

بهتر است در ابتدای راه اندازی سالن خود به هیچ وجه به فکر کسب درآمد نباشید. چون در ابتدا تعداد پرندگان شما کم است و تمام تمرکزتان را باید روی تکثیر بگذارید و شرایط را برای تولید مثل فراهم کنید. اما یکی از راه هایی که مطمئن شوید از سالن پرورشی که قصد راه اندازی آن را دارید به درآمد میرسید یا خیر این است که از خودتان بپرسید آیا علاقه و تخصص کافی دارید؟

علاقه و تخصص شرط لازم برای رسیدن به درآمد کافی از پرورش پرندگان زینتی است. و به این فکر نکنید که چون افرادی نتوانسته اند در کار پرورش به درآمد برسند شما هم نمی توانید. کافی است علت شکست و ضعف های افراد شکست خورده را بررسی کنید و خودتان دیگر آنها را تجربه نکنید.

۱ . سراغ کلاس ها و یا محصولات آموزشی بروید

خیلی مهم است که بعد از انتخاب پرنده ی مورد نظر برای راه اندازی سالن پرورش، به دنبال آموزش و اصولی کار کردن باشید. طوری که واقعا بدانید نقطه ی صفر تا صد راه اندازی یک سالن فنچ، قناری و یا مرغ عشق چیست و چگونه باید کار را راه اندازی کنید.

فرقی نمیکند می خواهید یک سالن پرورش  ۱۰ متری و یا ۱۰۰۰ متری راه اندازی کنید. شما به عنوان یک سالن دار باید تمامی موارد اصول راه اندازی سالن را یاد بگیرید و رعایت کنید. همانطور که عرض کردم موفقیت و کسب درآمد از سالن پرورش بستگی به تخصص و علاقه ی شما دارد. توصیه میکنم تا آموزش اصولی برای راه اندازی سالن پرورش ندیده اید به هیچ وجه اقدام به راه اندازی سالن نکنید.

۲ . تمرکزتان روی پیشگیری باشد نه درمان!

نکته ی مهم این است، به گونه ای آموزش ببینید که تمام تمرکزتان روی پیشگیری از بیماری باشد نه درمان. فراموش نکنید که افرادی که در کار پرورش پرندگان زینتی شکست میخورند بخاطر این است که تمام تمرکزشان را روی درمان و شناسایی بیماری ها گذاشته اند. در صورتی که اگر از همان ابتدا به دنبال پیشگیری باشند و شرایط را برای پیشگیری از بیماری ها فراهم کنند هیچ وقت متحمل ضرر و شکست نمی شوند.

از کجا شروع کنم پرورش پرندگان زینتی | انواع پرندگان زینتی | انواع ماهیان آبزیگاهی

چند نوع ماهی زینتی بسیار محبوب برای پرورش

درود بر شما دوست عزیز و همراه همیشگی و، در این مقاله شما را با چند نوع از ماهی های زینتی که بسیار محبوب بوده و نزد تمامی صاحبان ماهیهای آکواریومی بسیار پرطرفدار هستند آشنا میکنیم و به صورت ساده به بررسی خصوصیات بدنی و رفتاری آنها و روش نگهداری آنها می پردازیم .

همانطور که میدانید اولین قدم برای شروع هر کاری و داشتن یک آکواریوم زنده با ماهی های شاد و سالم داشتن حداقل اطلاعات در مورد آنها است و با کسب تجربه و تکرار به نتیجه مطلوب خواهید رسید.در زمان انتخاب ماهی ها بر اساس هر نوع ماهی باید به دمای آب ، سختی آب ، محیط زندگی ، pH مناسب ، خصوصیات ماهی های که میتوان در یک مخزن نگهداری کرد و بسیاری از عوامل دیگر توجه ویژه داشت.

ماهی دانیوی گورخری باله‌بلند  (Longfin Zebra Danio)

نام علمی : (Danio rerio)

آنها از تیره کپور ماهی هستند و تا پنج سال هم عمر میکنند ، دانیوی گورخری باله‌بلند در رنگهای زیبای آبی، بنفش، سفید و زرد وجود دارند. مخزن آنها باید دارای گیاهان آکواریومی و حجم بزرگ باشد . آنها طلح طلب و همه چیز خوار هستند. و غذای ماهی پولکی (flake) گزینه خوبی برای آنها هستند که نگهداری از این نوع ماهی را برای شما راحت تر میکند و شما عزیزان میتوانید انواع غذاهای مخصوص آبزیان را از فروشگاه کت داگ آنلاین تهیه نمایید.جنس نر آنها کشیده تر هستند و شکم آنها نسبت به جنس ماده برجستگی کمتری دارند.

ماهی جک دمپسی (Jack Dempsey)

نام علمی : Rocio octofasciata))

این ماهی ها از خانواده سیکلیدها هستند. بسیار زیبا و متنوع هستند و طول عمر آنها در حدود پنج تا هفت سال است. نام آنها از مشت زن معروف جک دمپسی گرفته شده است به خاطر اینکه این ماهی ها بسیار قلمروطلب هستند و به راحتی میتوانند آکواریوم شما را به هم بریزند و بهتر است برای مخفی شدن آنها از صخره و یا کوزه های سفالی استفاده کنید.غذای آنها از انواع غذاهای گیاهی ، پولکی ، کرمها ،حشرات و سایر ماهی های می باشد.

ماهی تترای نئون

نام علمی : Paracheirodon innesi))

این ماهیهای زیبا از خانواده کاراسین ها، مخصوص آب شیرین بسیار پرانرژی هستند و رنگهای متنوع و چشمگیری دارند. نگهداری از آنها کار سختی نیست. ماهی تترای نئون اجتماعی و صلح طلب هستند و بصورت دسته های سه تا پنج تایی نگهداری میشوند. این نوع از ماهیها همه چیز خوار هستند و شما میتوانید از طیف وسیعی از غذاهای ماهی برای تغذیه آنها استفده نمایید.

ماهی جنگجوی سیامی

نام علمی : Bettasplendens))

ماهی جنگجوی سیامی بسیار زیبا و دارای تنوع رنگ بالایی است.نگهداری از آن بسیار راحت است حتی برای افرادی که از تجربه بالایی در نگهداری از ماهی ها ندارند توصیه میشود . این ماهی قلمرو طلب که جزء خانواده گورامی دسته بندی میشود حتی به فیلتر و بخاری نیازی ندارد. عمر آنها به سه سال نیز میرسد.و باید در آکواریوم خود فقط از یک ماهی نر نگهداری کنید تا سبب نزاع دو ماهی نر فراهم نشود. غذای آنها باید غنی از فیبر و پروتئین باشد. بهترین غذا برای ماهی سیامی آرتمیا و کرم خونی است.

ماهی دیسکاس

نام علمی : Symphysodon aequifasciatus))

دیسکاس بسیار زیبا و بعضی آن را پادشاه ماهیهای زینتی آب شیرین می نامند. این ماهی ها اجتماعی باید در آکواریوم هایی با گنجایش بیش از ۲۵ گالن یا بیش از ۹۵ لیتر نگهداری شوند. در رژیم غذایی آنها باید از پروتئین بیشتری استفاده شود و آنها عاشق خودرن کرم خونی ، گوشت قلب گاو و ماهی های پولکی هستند.دوستداران این نوع از ماهی ها میتوانند غذای مناسب که باعث حفظ کیفیت رنگ ماهی میشوند را با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت از فروشگاه اینترنتی کت داگ آنلاین خریداری نمایند.

گربه‌ماهی کوریدوراس

نام علمی : Corydoras))

گربه‌ماهی کوریدوراس یا گربه ماهی کوری برای افراد مبتدی و تازه کار انتخاب خوبی هستند چون بسیار مقاوم هستند و در ضمن بسیار آرام و صلح طلب هستند.در کف آکواریوم آب شیرین همواره با خوردن باقیمانده غذای سایر ماهی ها به تمیز نگه داشتن آکواریوم شما کمک میکند ولی باید بدانید که این غذا به تنهایی برای آنها کافی نیست و باید بصورت دستی نیز به آنها غذا رسانی کنید. آنها علاوه بر غذاهای آماده از خوردن غذای ماهی پولکی و گلوله ای لذت میبرند.

ماهی اُسکار

نام علمی : Astronotus ocellatus))

ماهی اُسکار از خانواده سیکلیدها هستند و از محبوب ترین و پرطرفدارترین ماهیهای آکواریومی هستند. برای نگهداری از آنها به مخازن بزرگ بیش از ۳۰گالن نیاز است چون جثه آنها به حدود ۳۵ سانتی متر  میرسد. همیشه باید آب آکواریوم را تمیز نگه دارید تا ماهی های شما سالم بمانند و دمای مناسب یرای نگهداری از این نوع باید در حدود ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتیگراد نگه داشته شود.نگهداری از ماهی اُسکار راحت است و در یک شرایط خوب تا ده سال نیز عمر خواهند کرد. در ضمن چون عاشق حفاری و کندن هستند به جای گیاهان زینتی برای آنها صخره و سنگ بگذارید.

ماهی گوپی

نام علمی : Poecilia reticulata))

ماهی های گوپی از تیره رنگین ماهیان، بسیار محبوب هستند و در رنگهای مختلف و با تحرک و جنب و جوش فراوان به آکواریوم آب شیرین شما زیبایی وصف ناپذیری خواهند داد. آنها در انتخاب غذا سختگیری نمیکنند و خیلی سریع شروع به تولید مثل میکنند. شما میتوانید برای تغذیه آنها انواع غذاهای پولکی و سایر غذاهای آماده را از سایت و خریداری نمایید.

منبع:

هوشمل

ماهی پت