رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

بهترین نوع کلاهک دودکش برای منازل و ساختمان های تجاری

در حالی که یک شومینه هیزمی ممکن است شما را در روزهای سرد گرم کند، اما اگر دودکش فاقد کلاهک محافظ با کیفیت باشد، اجاق و خانه خود را در معرض آسیب قرار می دهید. کلاهک دودکش در درجه اول از ورود باران و برف به داخل دودکش جلوگیری می کند که ممکن است در نهایت باعث آسیب ناشی از آب شود. درپوش دودکش همچنین به جلوگیری از حیواناتی مانند پرندگان و جوندگانی که ممکن است از دودکش به عنوان لانه سازی یا وسیله ای برای دسترسی به فضای داخلی خانه استفاده کنند، کمک می کند.

درپوش دودکش یک پوشش محافظ فلزی است که بالای دودکش نصب می شود. کلاهک اجازه می دهد تا دود ناشی از آتش های زیر از آن عبور کند و در عین حال عناصر و حیوانات مزاحم احتمالی را دور نگه می دارد. کلاهک های دودکش اشکال و اندازه های مختلفی دارند، بنابراین یافتن درپوش دودکش مناسب می تواند کمی چالش برانگیز باشد. طی این مقاله به بررسی کلاهک دودکش پرداخته شده و جهت آشنایی با خرید کلاهک دودکش تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

انواع کلاهک دودکش

شناخت انواع مختلف درپوش دودکش برای انتخاب مناسب با دودکش خانه مهم و ضروری است. پس ابتدا باید در مورد انواع مختلف کلاهک دودکش و نحوه کار آنها بیاموزید.

کلاهک دودکش استاندارد تک دودکش

کلاهک های تک دودکش، بنا به نامشان، با دودکش هایی که یک دودکش را سرویس می کنند، سازگار هستند. این نوع کلاه معمولا مربع یا گرد است. کلاهک های مربعی در اطراف دودکش قرار می گیرند و با پیچ وصل می شوند، در حالی که کلاهک های گرد دارای لبه هستند که به داخل دودکش می لغزند.

کلاهک دودکش چند دودکش

یک کلاهک چند دودکش، چندین دودکش برای خانه هایی با بیش از یک شومینه را در خود جای می دهد. این سبک از دودکش نیاز به کلاهک دودکش چند دودکش دارد که به اندازه کافی بزرگ باشد تا دودکش ها را بپوشاند. این کلاهک های دودکش بزرگ با بست ها یا نوعی چسب روی تاج دودکش نصب می شوند.

نکات مهم هنگام انتخاب کلاهک مناسب برای باران

هنگام انتخاب کلاهک دودکش، بسیار مهم است که ساختار کلاهک و همچنین نحوه اتصال آن به دودکش یا تاج دودکش را در نظر بگیرید. در ادامه، در مورد این و سایر ویژگی های مهم درپوش دودکش، به علاوه اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه انواع مختلف دودکش ها بر انتخاب کلاهک تأثیر می گذارند، بیشتر بیاموزید.

نوع دودکش

دودکش ها دو نوع هستند: بنایی و فلزی پیش ساخته. دودکش های بنایی دارای دودکش های کشیده، غیرکشیده، جداره فلزی و تک جداره هستند. دودکش های کشیده نیاز به درپوش دودکش گیره دار یا پیچ دار دارند، در حالی که دودکش های غیر کشیده می توانند از کلاهک های لغزنده یا گیره دار/پیچ دار استفاده کنند. دودکش های بنایی دیوار فلزی محدود به انواع کلاهک پیچ و مهره ای هستند و در طرح های تک جداره باید از کلاهک نصب شده در بالا استفاده شود.

 کلاهک های دودکش های فلزی پیش ساخته باید با نوع دیوار مطابقت داشته باشد. دودکش های فلزی پیش ساخته تک جداره باید از کلاهک لغزنده استفاده کنند. دودکش های فلزی دو و سه جداره باید از کلاهکی استفاده کنند که با ضخامت دیواره همخوانی داشته باشد – دو جداره یا سه جداره. این دیوارهای چند لایه در دو مدل عایق هوا یا بسته جامد عرضه می شوند.

قسمت بالایی

کلاهک های دودکش در طرح های نصب شده در بالا و بیرون ارائه می شوند. کلاهک های دودکش در بالا به تاج دودکش متصل می شوند. آنها معمولاً با دودکش های متعدد استفاده می شوند اما با طرح های تک دودکش نیز سازگار هستند. کلاهک های دودکش بیرونی دارای یک دامن است که در اطراف لبه دودکش قرار می گیرد. این نوع کلاهک معمولا برای سیستم های تک دودکش طراحی می شود.

مواد

درپوش دودکش در مواد مختلفی از جمله فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و مس تولید می شود. فولاد گالوانیزه مقرون به صرفه ترین گزینه است اما در عین حال کم دوام ترین گزینه است. پوشش روی که از فولاد محافظت می کند در نهایت فرسوده می شود و فولاد زیر را در معرض آب و هوا قرار می دهد که باعث زنگ زدگی می شود. فولاد گالوانیزه نیز ظاهری کاربردی دارد که ممکن است زیبایی خانه را از بین ببرد.

آلومینیوم نیز مقرون به صرفه است، اما به طور معمول نسبت به سایر مواد سست تر است و آن را بیشتر در معرض آسیب باد قرار می‌دهد. روکش براق تر آن از فولاد گالوانیزه جذاب تر است. فولاد ضد زنگ گرانتر از فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم است، اما ضد زنگ است و بنابراین عمر طولانی تری دارد. همچنین دارای روکش براق جذابی است. مس بسیار بادوام است و به زیبایی خانه می افزاید. با این حال، به طور قابل توجهی گران تر از مواد دیگر است. مس همچنین برای حفظ رنگ خود نیاز به نگهداری معمولی دارد.

مش

درپوش دودکش دارای صفحه های توری است که از لانه سازی حیوانات در داخل کلاهک یا ورود به خانه از طریق دودکش جلوگیری می کند. این صفحات توری در اندازه‌های سوراخ متفاوتی از ⅝ اینچ تا ¾ اینچ وجود دارد. برخی از قوانین ساختمانی نیاز دارند که درپوش دودکش دارای اندازه مش ⅝ اینچ باشد، که به اندازه کافی کوچک است تا جرقه ها را متوقف کند و به کاهش خطر آتش‌سوزی کمک کند. خانه‌های دارای سقف چوبی نیز باید از کلاهک دودکش با توری ⅝ اینچی استفاده کنند تا جرقه‌های شومینه از دودکش عبور نکند و احتمالاً سقف را مشتعل کند.

سهولت نصب

اکثر کلاهک های دودکش طوری طراحی شده اند که به راحتی نصب شوند. اندازه آن‌ها برای کار با اندازه‌های استاندارد دودکش‌ها هستند و معمولاً شامل سوراخ ها و سخت افزارهای پیش‌دریل‌شده هستند که اتصال کلاهک به دودکش را به یک فرآیند ساده تبدیل می‌کنند. نصب درپوش دودکش معمولاً فقط به یک پیچ گوشتی شارژی ساده نیاز دارد.

استعلام قیمت و خرید کلاهک دودکش از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوا رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه کلاهک دودکش را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص کلاهک دودکش پاسخ خواهیم داد.

کلاهک دودکش رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین کلاهک دودکش جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

وظیفه اصلی درپوش دودکش چیه؟

کاربرد اصلی درپوش دودکش یا پشت بام این است که از ورود عوامل خارجی مانند باد و باران، گرد و خاک و دیگر موارد جلوگیری نموده و همچنین از فرسایش لوله ها جلوگیری میکند.

استفاده از کلا درپوش دودکش ضروریه؟

طبق قوانین ساخت و ساز، استفاده از درپوش دودکش برای خروج هوای مضر ضروری است.