اقدامات احتیاطی و اساسی ایمنی برای استفاده از دستگاه دریل

آموزش سوراخ کردن دیوار با دریل

ایجاد یک سوراخ در دیوار ممکن است کاری ترسناک به نظر برسد. خوشبختانه، اگر چند اقدام احتیاطی اساسی انجام دهید و از ابزار مناسب استفاده کنید، این کار کاملاً ساده است. قبل از شروع، دریل و مته خزینه مناسب را برای نوع دیواری که در حال سوراخ کاری هستید انتخاب کنید. همچنین باید محلی دور از هرگونه سیم کشی برق در مکان دریل کاری انتخاب کنید. پس از آماده شدن برای ایجاد سوراخ، باید دریل را با دست، محکم و ثابت نگه دارید و کار کنید. در ادامه برخی نکات مهم در هنگام کار کردن با دریل و سوراخ کردن دیوار با آن را برای شما ارائه خواهیم داد.

اساسی | ایمنی | دریل

انتخاب مته دریل مناسب

 1. قبل از شروع سوراخ کاری، به دیوار خود نگاهی بیندازید و تشخیص دهید که از چه چیزی ساخته شده است. اگر دیواره شما صاف است و هنگام ضربه زدن روی آن توخالی به نظر می رسد، احتمالاً نوعی دیوار گچی مانند ورق تخته یا تخته گچ است. برای دریل کردن یک سوراخ ساده به این نوع دیوارها، یک مته دیوار کاذب بهترین گزینه است.
 • مته های گچ و سایر انواع مته های دریل را می توانید در اکثر فروشگاه های ابزار آلات مانند آچاریست خریداری کنید.
 • اگر قصد دارید چیزی (مانند تصویر) را بر روی یک قسمت توخالی از دیوار کاذب آویزان کنید، برای امنیت بیشتر می توانید با استفاده از پیچ گوشتی برقی، پیچ را در دیوار کاذب محکم کنید.
 • اگر می خواهید میله گلمیخ پشت دیوار کاذب دریل کنید، یک مته مخصوص دریل چوب را انتخاب کنید.
 1. اگر دیوار شما آجری، سنگی یا بتونی است، یک مته سنگ تراشی تهیه کنید. اگر دیوار شما از یک ماده سخت مانند آجر، بلوک، بتن یا سنگ ساخته شده است نیز یک مته سنگ تراش را انتخاب کنید. این مته ها از فولاد نرم با نوک ساخته شده از کاربید تنگستن تشکیل شده اند که به آنها امکان می دهد به راحتی دیواره های سخت را برش دهند.
 • احتمالاً لازم است از یک دریل با عملکرد چکشی برای فرو کردن مته به دیواره خود استفاده کنید.

نکته: اگر دیوار دارای پوششی از رنگ یا گچ است، برای شروع سوراخ کاری از یک مته فلز یا دیوار کاذب استفاده کنید. پس از عبور از این لایه اولیه، با مته سنگ تراشی ادامه دهید.

 1. برای دیوارهای چوبی یک مته نوک سیخی را انتخاب کنید. اگر در حال سوراخ کاری در دیواری با تخته های چوب هستید، مته نوک سیخی را انتخاب کنید. اینها به عنوان مته چوب نیز شناخته می شوند. آنها با یک نوک تیز طراحی شده اند تا به شما کمک کنند تا هنگام ورود چوب، مته در مسیرش نگه داشته شود.
 • مته های نوک سیخی چوب نیز برای سوراخ کاری گلمیخ های پشت دیوارهای توخالی مفید هستند.
 1. مقدار کاشی را برای کاشی، سرامیک یا شیشه انتخاب کنید. اگر در حال سوراخ کاری مواد شکننده ای مانند کاشی، سرامیک یا شیشه هستید، برای سوراخ کردن این مواد و جلوگیری از خرد شدن دیوار به یک مته تخصصی نیاز دارید. این مته های دریل دارای نوک های کاربید نیزه مانند و میله های مستقیم هستند که به آنها امکان می دهد تا از طریق این مواد سخت قابل سوراخکاری، برش صاف داشته باشند.
 • همچنین ممکن است بتوانید از مته سنگ تراشی دارای نوک کاربید برای برخی از انواع دیوارهای کاشی استفاده کنید.

یافتن و علامت گذاری نقطه حفاری شما

 1. از سوراخکاری در بالا یا پایین کلیدها و پریزهای روشنایی خودداری کنید. سوراخ کاری تصادفی در روی سیم های برق شما می تواند یک اشتباه خطرناک و پرهزینه باشد. با اطمینان از عدم سوراخکاری مستقیم یا بالای کلید های روشنایی، پریزها و سایر وسایل برقی آشکار در دیوارهای خود، می توانید از بروز خطا جلوگیری کنید. اگر کلید یا پریز را در طبقه فوقانی قرار دادید، سعی کنید مستقیماً زیر آن را در کف سوراخ نکنید.
 • با استفاده از ردیاب سیم برق می توانید از حوادث نیز جلوگیری کنید. برخی از یابنده های میخ الکترونیکی دارای ردیاب های سیم برق دار هستند.
 • اگر مجبورید نزدیک سیم های برق دار دریل بزنید، قبلا برق بخشی را که کار می کنید قطع کنید.
 • اگر در حال سوراخکاری در دیوار حمام یا دیوار دیگری هستید که در نزدیکی لوله کشی یا رادیاتور قرار دارد، بهتر است ابتدا با یک لوله کش مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا از سوراخ کاری لوله به طور تصادفی جلوگیری کنید.
 1. اگر در حال سوراخ کاری در دیوارهای کاذب هستید، به دنبال میخ ها باشید. اگر دیوار شما چوب یا تخته گچ است، اگر می خواهید سوراخ دریل شما از هر چیز سنگینی (مانند آینه، نقاشی بزرگ یا قفسه) پشتیبانی کند، باید میخ ها را پیدا کنید. ساده ترین راه برای یافتن میخ استفاده از دستگاه میخ یاب الکترونیکی است. میخ یاب را روشن کنید و آن را در امتداد دیوار حرکت دهید تا زمانی که چراغ بوق بزند یا چشمک بزند تا نشان دهد که میخ پیدا کرده است. آن را به عقب و جلو حرکت دهید تا بتوانید بفهمید که لبه های بیرونی میخ در کجا قرار دارد.
 • میخ ها تیرهای چوبی هستند که ساختار تکیه گاه دیوارها را تشکیل می دهند.
 • اگر میخ را پیدا نکنید، ممکن است با کوبیدن بر روی دیوار، میخ را پیدا کنید. نواحی بین ناودانی صدای توخالی خواهد داشت، در حالیکه نواحی بالای ناودانی محکم تر به نظر می رسند.

آیا می دانستید؟ در بیشتر خانه ها، میخ ها با فاصله 41 سانتی متری از یکدیگر قرار دارند. اگر می توانید یک میخ را پیدا کنید، می توانید محل قرارگیری میخ های دو طرف آن را براساس این فاصله استاندارد تعیین کنید.

 1. محلی را که می خواهید در آن دریل کاری کنید با مداد مشخص کنید. وقتی مشخص کردید که می خواهید کجا را سوراخ کنید، باید نقطه را علامت گذاری کنید. با استفاده از مداد یا ابزار علامتگذاری دیگر، نقطه یا X را دقیقاً در محلی که می خواهید سوراخ کنید، ایجاد کنید.
 • اگر می خواهید 2 یا چند سوراخ در کنار یکدیگر ایجاد کنید، از تراز استفاده کنید تا مطمئن شوید به درستی در ردیف هم هستند.
 • اگر در حال سوراخکاری در کاشی، سرامیک یا شیشه هستید، با استفاده از X ساخته شده از نوار نقاب، آن نقطه را علامت گذاری کنید. این کار باعث ایجاد لکه می شود و باعث می شود تا هنگام شروع به ایجاد سوراخ کاری، سوراخ کج نشود یا لغزش ایجاد نشود.

ایجاد سوراخ و افزودن پیچ یا میله لنگر

 1. از نوار پوششی استفاده کنید تا عمق صحیح روی مته خود را مشخص کنید. اگر به عمق خاصی از سوراخ خود احتیاج دارید (به عنوان مثال، اگر یک پیچ یا میله لنگر با طول مشخص نصب کرده اید)، طول مناسب روی مته خود را اندازه بگیرید. عمق را با پیچیدن یک نوار نازک از نوار پوشاننده در اطراف سوراخ مشخص کنید.
 • برخی از دریل ها دارای اندازه گیری های عمق هستند تا به شما کمک کنند تا عمق مناسب را علامت گذاری کنید.
 • اگر میخواهید یک پیچ یا میله لنگر در دیوار قرار می دهید، باید قطر مناسب را نیز انتخاب کنید.

نکته: اگر مطمئن نیستید که اندازه دریل مناسب است یا عمق سوراخ شما باید چقدر باشد، با پکیج همراه پیچ یا لنگرها مشورت کنید که ببینید که این اطلاعات در آنجا وجود دارد یا خیر.

 1. قبل از شروع به سوراخ کاری، عینک ایمنی و ماسک ضد گرد و غبار را بزنید. سوراخ کاری می تواند گرد و غبار و ذرات زیادی ایجاد کند. برای محافظت از چشم، بینی و ریه ها، استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب ضروری است. قبل از شروع پروژه، از یک فروشگاه سخت افزار یا لوازم خانگی عینک ایمنی و یک ماسک ساده ضد گرد و غبار را خریداری کنید.
 • همچنین بهتر است قبل از شروع کار، بررسی کنید که دریل شما به طور ایمن در محل قرار گرفته باشد.

مته خود را روی نقطه ای قرار دهید که می خواهید آن را سوراخ کنید و ماشه را فشار دهید. وقتی آماده شروع کار هستید، نوک دریل را روی نقطه ای قرار دهید که می خواهید سوراخ خود را در آنجا ایجاد کنید. مطمئن شوید که مته در سطح قرار گرفته و در زاویه 90 درجه نسبت به دیوار قرار گرفته باشد. برای شروع چرخش، ماشه را به آرامی فشار دهید.

 • اگر در حال سوراخ کاری دیوارهای کاذب هستید، ممکن است ایجاد یک تورفتگی کوچک با یک چکش و مخروطی قبل از سوراخ کاری برای کمک به هدایت مته مفید باشد.
 • اگر در حال سوراخ کاری کاشی هستید، برای شروع سوراخ کاری به صبر و فشار زیادی احتیاج دارید. هنگامی که مته لعاب را شکافت و شروع به سوراخکاری در کاشی زیر آن کرد، تفاوت را احساس کرده و می شنوید.

در هنگام فشار دادن سرعت دریل را افزایش دهید. هنگامی که دریل شروع به نفوذ به دیواره کرد، ماشه را کمی بیشتر فشار دهید و فشار محکم و مداومی روی دریل وارد کنید تا آن را وارد به داخل کنید. حفاری را ادامه دهید تا به عمق مورد نظر برسید.

 • پس از رسیدن به عمق مورد نظر، دریل را متوقف نکنید، فقط سرعت آن را کم کنید.
 1. با رسیدن به عمق مورد نظر، مته را به حالت درجا نگه دارید. در حالیکه دریل هنوز در حال کار است، آن را از حفره ای که تازه ایجاد کرده اید با یک حرکت صاف خارج کنید. اگر دریل را متوقف کنید قبل از اینکه بخواهید آن را بیرون بیاورید، ممکن است مته را بشکنید.
 • هنگامی که آن را از سوراخ بیرون می کشید مطمئن شوید که سطح دریل را حفظ میکنید.
 1. اگر از میله لنگر خود استفاده می کنید، روی آن ضربه بزنید. اگر در سوراخ دریل خود دو شاخه یا لنگر نصب می کنید، با یک پتک لاستیکی آن را به دقت به سوراخ بزنید. قبل از نصب قلاب یا پیچ در سوراخ، مطمئن شوید که میله لنگر در محل خود امن است.
 • اگر می خواهید در دیوارهای کاذب، سنگی، سنگ تراشی یا کاشی چیزی قرار دهید، احتمالاً به میله لنگر نیاز خواهید داشت. با استفاده از پیچ گوشتی می توانید مستقیماً یک سوراخ یا قلاب را درون سوراخ دریل شده در چوب قرار دهید.

ابزار موردنیاز برای سوراخ کردن دیوار با دریل

 1. مته دیوار کاذب برای سوراخ کاری تخته سنگ یا تخته گچ
 2. مته سنگ تراشی برای سوراخ کاری سنگ، آجر یا بتن
 3. مته نوک سیخی برای سوراخ کاری چوب
 4. مته کاشی برای سوراخ کاری سرامیک، شیشه یا کاشی
 5. بعد از تنظیم حالت چکشی دریل کنید
 6. ردیاب سیم
 7. میخ یاب
 8. مداد
 9. نوار علامت زدن
 10. عینک های محافظ
 11. ماسک ضد گرد و غبار
 12. میله لنگر یا شاخه های نصب پیچ در دیوار کاذب، سنگ تراشی یا کاشی
 13. پتک لاستیکی
 14. قلاب یا پیچ

منبع: homedepot.com