رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

خانه سالمندان یا پرستار منزل: کدام برای نگهداری از سالمند بهتر است؟

مقایسه پرستاری سالمند در منزل با خانه سالمندان

پرستاری از سالمند می تواند هم در منزل و هم در خانه سالمندان انجام شود. اگر افراد به علت مشغله و عدم رسیدگی مناسب به سالمندان، نتوانند از آن مراقبت کنند، می توانند با استخدام پرستار متخصص، در منزل و یا نگهداری سالمندان در فضایی پویاتر و زیباتر (با توجه به کیفیت خانه سالمندان) در موسسات نگهداری خانه سالمندان از آن ها نگهداری کنند. در این مقاله بیشتر راجع به پرستار سالمند در منزل و خانه سالمندان صحبت می کنیم.

پرستار سالمند | پرستار سالمند بیمار در منزل | پرستار سالمند در منزل

سالمندان

سالمندان یکی از قشرهای جامعه هستند که سن بالایی داشته و در آخرین دوره حیات زندگی بشر زندگی می کنند. طول دوره انسان ها معمولا به 5 قسمت یعنی خردسالی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری تقسیم بندی می شود که سالمندی در دوره پیری قرار دارد. انسان ها پس از طی دوره های مختلف زندگی خود، سرانجام از نظر توانایی جسمی، روحی، اجتماعی و … یک روند نزولی را در پیش می گیرند که گاهی سریع و گاهی به صورت کند رخ می دهد. در مورد رده بندی این دوره زندگی باید گفت سالمندان به سه نوع تقسیم می شوند:

  • سالمند جوان که سن آن بین 60 – 74 سال است.
  • سالمند که سن آن 74 – 90 سال است.
  • سالمند پیر که سن آن 90 سال به بالا می باشد.

پرستاری سالمندان

همانطور که می دانید، سالمندان همواره یک قشر خاص از جامعه هستند که وظیفه دولت و جامعه در قبال این انسان های باتجربه، مراقبت از آن ها است. زیرا انسان ها در دوره سالمندی دچار مشکلات فراوانی از جمله کاهش توانایی های بدن، آلزایمر، مشکلات مغزی، کاهش ضریب هوشی، کاهش توانایی شنیداری و دیداری، مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا، دیابت، پارکینسون و … می شوند که اگر مراقبت صورت نگیرد، این افراد نمی توانند یک زندگی عادی داشته باشند.

به همین دلیل، پرستاری سالمندان به عنوان یک تخصص در پرستاری به وجود آمده است که به ارائه یکسری خدمات و مراقبت های ویژه نسبت به سالمندان می پردازد. اما این شغل می تواند به صورت پرستاری از این افراد در منزل یا پرستاری سالمند در خانه سالمندان انجام شود.

پرستاری از سالمند در منزل

خانواده و فرزندان ممکن است در سنین پیری، از سالمندان و والدین خود در منزل مراقبت کنند. اما از آنجایی که مشغله ها و فعالیت های شخصی در زندگی افراد وجود دارد، همواره فرصت مراقبت از آن ها نیست. در این موارد خانواده ها برای پرستاری از سالمندان، از پرستاران سالمند کمک می گیرند. در مورد پرستاری از سالمند باید گفت افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، از موسسات پرستاری استخدام می شوند. این افراد پس از استخدام با دریافت یک حقوق معین که به صورت روزانه یا ساعتی تعیین می شود، از سالمندان در منزل مراقبت می کنند.

پرستاری از سالمند در خانه سالمندان

خانه سالمندان، محلی برای نگهداری از افراد در سنین پیری است که با توجه به اینکه افراد در این دوره سالخوردگی، حساسیت های بیشتری دارند، مراقبت های لازم از آن ها در این خانه بیشتر و بهتر صورت می گیرد. صحبت کردن به صورت عاطفی و ارتباط محترمانه با آن ها، یکی از نیازهای افراد مسن است که ممکن است به علت مشغله های شخصی، نتوانید این نیاز و حساسیت های افراد مسن را برآورده کنید.

پرستاری در خانه سالمندان به صورت شبانه روزی انجام می شود و افراد می توانند با طیف گروه سنی خود در این مکان ارتباط برقرار نمایند. در این شیوه از انواع پرستاری سالمند نیز پرستاران مراقبت های لازم مانند پیگیری درمان های دارویی، درمان های پزشکی، وضعیت تغذیه، روان درمانی، استفاده از فعالیت های گروهی یا اجتماعی برای رفع مشکلات ذهنی، اجرای برنامه های تفریحی متنوع و گوناگون و … نیز انجام می دهند.

تفاوت پرستاری از سالمند در منزل و خانه سالمندان

به طور کلی ممکن است مهم ترین تفاوت پرستاری سالمند در منزل و خانه سالمندان را، کیفیت کار و مراقبت های بیشتر دانست. به عنوان مثال پرستاری از سالمند در منزل می تواند به صورت تخصصی بر روی یک یا دو فرد انجام شود که این کار می تواند تمام جنبه های نیاز سالمند را در خانه خودش ارزیابی کرده و رفع کند. اما این مورد یعنی کیفیت مراقبت از سالمند در خانه سالمندان ممکن است با توجه به درجه و نوع موسسه متفاوت باشد.

از طرفی خانه سالمندان می تواند زمینه خوبی برای تعامل سالمند با دنیای اطراف و دیگر افراد در این قشر فراهم کند که این می تواند تفاوت مهم دیگر پرستاری از سالمند در خانه سالمندان باشد.

مقایسه در مورد پرستاری سالمندان

اگر بخواهیم در مورد مزایای شیوه پرستاری سالمند در منزل و خانه سالمندان یک مقایسه انجام دهیم می توان در ابتدا در مورد پرستاری از سالمند در منزل گفت:

  • تحقیقات نشان داده است که سالمندان با پرستاری از سالمند در خانه موافق تر هستند.
  • همچنین این تحقیقات نشان می دهد که سالمندان احساس امنیت و راحتی بیشتری در خانه خود نمایند.
  • از طرفی مراقبت و پرستاری سالمندان در خانه، ارائه کیفیت را نسبت به یک یا دو فرد خاص تر می کند و این می تواند کیفیت کار مراقبت را افزایش دهد.
  • مراقبین و پرستاران می توانند بعد از تعامل یک یا چند روزه، به خوبی ویژگی های اخلاقی و نیازهای سالمندان را شناسایی کرده و راحت تر و بهتر عمل کنند.
  • سالمندان با قرار گرفتن در خانواده، احساس امنیت و شادی بیشتری می کنند.

ممکن است در خانه سالمندان، بیماری هایی شیوع پیدا کند (مانند پنومونی یا ذات الریه و چندین بیماری دیگر) که این باعث ایجاد خطر برای سالمندان دیگر شده و از آنجایی که سالمندان با یکدیگر در تماس هستند، به راحتی بیماری منتقل می شود.

همچنین مزایای پرستاری از سالمند در خانه منزل عبارتند از:

با توجه به کیفیت ارائه خدمات در منزل، سالمند می تواند در مراسم ها، جشن ها، رویدادها، مسابقات و فضایی پویاتر در کنار خانواده قرار گیرد که او را از تنهایی در آورده و سرگرم می کند.

از آنجایی که پرستاری از سالمندان در منزل به صورت تخصصی انجام می شود، می توانند وضعیت فرد را از لحاظ روحی، تغذیه و جسمی به خوبی پایش نمایند.

پرستار سالمند بیمار و اقدامات او

سالمندان در هنگام بیماری و کهولت سن نیاز به مراقبت‌های درمانی بیشتری دارند و باید به طور مرتب از لحاظ جسمی معاینه شوند. یک پرستار سالمند خوب و کار آزموده باید به طور مرتب فشار خون، قند خون و… سالمند را چک کند و نسبت به داروهای او آگاهی نسبی داشته باشد. بیماران زمین‌گیر نیز نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند که پرستار باید آن‌ها را بداند تا از بروز زخم بستر پیشگیری کند؛ علاوه بر این پرستار سالمند در منزل می‌تواند خدمات ماساژ و یا حتی فیزیوتراپی را در خانه به سالمند بیمار ارائه دهد.

هزینه پرستار سالمند به نسبت خانه سالمندان

استخدام پرستار سالمند در منزل با توجه به مزایای آن بسیار مقرون به صرفه است. برآورد هزینه کار پرستار نیز بسته به عواملی نظیر زمان کاری، اقداماتی که انجام می‌دهد صورت می‌گیرد. گفتنی است شاید سپردن سالمند به خانه سالمندان هزینه کم‌تری داشته باشد اما با توجه به آسیب‌های احتمالی بهتر است یک پرستار در محیط امن و آرام خانه از سالمند نگه‌داری کند.