رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

درباره سنگ لاشتر بیشتر بدانید

با انواع سنگ مرمریت لاشتر آشنا شوید

یک سنگ مشکی خیره کننده ایرانی است که شهرت جهانی دارد. نام بین المللی سنگ لاشتر Pietra Gray Marble  است. این سنگ مرمریت (خاکستری / سیاه ) بر اساس رنگ پس زمینه و تعداد رگه های سفید در انواع مختلف طبقه بندی شده است.  قیمت سنگ لاشتر نیز نسبت به نوع متفاوت است.

سنگ مرمریت لاشتر خاکستری یکی از معروف ترین و پرفروش ترین سنگ های طبیعی در جهان  است. و شباهت زیادی به سنگ پیترا گری ایتالیا دارد. انواع  فرآوری سنگ مرمریت لاشتر به شرح زیر میباشد.

*سنگ لاشتر سابیده و هوند
*سنگ لاشتر سند بلاست یا بوش همر
*سنگ لاشتر بوش همرچرمی
*سنگ لاشتر تیشه ای ( دستی و ماشینی)
*سنگ لاشتر تامبل
*سنگ لاشتر بادبر و گیوتین
*سنگ لاشتر کوبیک

سنگ مرمریت لاشترسابیده: این سنگ با ابعاد ۴۰ طولی، ۶۰ در ۶۰، تایل،اسلب و ابعاد سفارشی مد نظر شما برش و دراختیار قرار خواهد گرفت.سنگ لاشتر مشکی جذب آب پایینی دارد و از مقاومت بالایی برخوردار است.اسلب سنگ لاشتر مشکی جهت سنگ فرش، دیواره های داخلی و پله کاربرد دارد. همچنین از اسلب آن به عنوان صفحه کابینت نیز استفاده می کنند که جلوه بسیار شیکی به آشپزخانه خواهد داد. همچنین قرار گرفتن سنگ اسلب در تقارن با یکدیگر به صورت بوک مچ و فورمچ باعث زیبایی دو چندان آن خواهد شد.

سنگ لاشتر بوش همرچرمی: ، سنگ بسیارمقاوم و طوسی رنگ که با داشتن رگه های سفید ، جذابیت زیادی دارد و با انجام فرآوری بوش همرچرمی ،این سنگ ظاهر جذابی پیدا کرده و توانسته به خوبی جای خود را دربازار داخلی وخارجی باز کند.

سنگ مرمریت لاشتر با توجه به کاربرد زیاد از قدیم تا کنون، از نظرمقاومت و کیفیت امتحان خود را پس داده و تضمین شده است.  انجام فرآوری بوش همر باعث جلوگیری از سُرخوردن و لغزندگی سنگ شده ودر عین حال چرمی بودن موجب ظاهر مدرن این سنگ و شکیل شدن آن شده است.پس اگر به دنبال سنگ مقاوم با ظاهر جذاب و مدرن و ضدلغزش و با جذب آب کم وبا ثبات رنگی هستید، سنگ لاشتر بوش همرچرمی را از دست ندهید.
سنگ لاشتر تیشه ای ( دستی و ماشینی): سنگ تیشهای لاشتر از پر فروش ترین نمونه‌های سنگ طبیعی مرمریت است. نحوه فرآوری این سنگ که با دو تیشه یا تیشه کم انجام شده آن را در مقابل ضربه مقاوم کرده است.

از این رو از سنگ لاشتر تیشه‌ای در مناطق پر رفت و آمد استفاده می‌شود.همچنین خاصیت نم گیری سنگ تیشه ای لاشتر منجر به کاربرد این سنگ در استحکام زیر بنای سازه‌ها به منظور جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به دیوارهاست. اندازه استفاده تیشه در فراوری سنگ لاشتر در این حالت در قیمت این مدل سنگ تاثیر دارد.

سنگ لاشتر تیشه ای جزء سنگ های محبوبی است که در دو سورت طوسی ومشکی از معادن اصفهان استخراج می شود.لاشتر را دربازار جهانی به نام می شناسند. دلیل آن هم شباهت بسیار زیاد این سنگ با لاشتر می باشد.

مرمریت لاشتر از جمله سنگ های مرغوبی است که تمام پرداخت ها اعم از صیقلی، هوند چرمی؛ بوش همر؛ تیشه ای) قابل اجراست. تیشه ای یکی از سنگ های مرغوبی است که در بازارسنگ متقاضی بسیار دارد. از پرداخت این سنگ برای محوطه سازی؛ کف پارکینگ؛ سنگ پله های بیرونی و حتی در نما استفاده می شود.

سنگ لاشتر بادبر و گیوتین:سنگ بادبر لاشتر سنگی با ظاهر طبیعی و بدون صیقل و ساب‌خوردگی است و قدمت بالایی در مصارف مختلف ساختمان‌سازی داشته و دارد. علت ناهمواری سطح سنگ بادبر این است که هنگام بهره‌برداری، به وسیله چکش ضرباتی به سطح آن وارد می‌شود. یکی از علل آن این است که درزهای افقی و قائم دیوارهای رجدار برداشته شود و نمای سازه منظم شود.

 از دیگر علت‌های ضربات چکش، رونمایی از بافت اصلی سنگ است تا حالت طبیعی آن حفظ شود. سنگ بادبر در اصطلاح به نام سنگ مالون نیز، شناخته می‌شود. سنگ لاشتر از دسته سنگ‌های مرمریت است که شهرت جهانی داردو در دسته سنگ‌های صادراتی است که این بار در قالب سنگ بادبر تهیه شده است و سنگی طوسی و مشکی، از روشن تا تیره بسته به بهره برداری آن، با رگه‌های سفید رنگ در زمینه خود است.

معدن سنگ لاشتر در منطقه‌ای به همین نام و در ۳۵ کیلومتری جنوب استان اصفهان قرار دارد که به دلیل تقاضای زیاد، ماهانه استخراج بالایی دارد.
ناصافی این محصول، حالتی حجم دار و برجسته به آن می‌دهد که زیبایی و طبیعی بودن آن را دوچندان می‌کند. رنگ تیره و خاص آن باعث می‌شود محدودیتی در ترکیب با بسیاری دیگر از سنگ‌ها نداشته باشد. بالا بودن میزان تقاضا برای سنگ بادبر طوسی، باعث شده سنگ بادبر لاشتر به طور پیوسته در خط استخراج و تولید باشد.

سنگ کوبیک مرمریت لاشتر: سنگ کوبیک مقاومت بالا و جذب آب پایینی دارد.از این سنگ برای سنگفرش و محوطه سازی استفاده زیادی می شود.نام دیگر این سنگ پیترا گری (pietra gray) است که شهرت زیادی دارد. کشور ما توانسته این سنگ را به صورت کوپ،اسلب،تایل و کوبیک به کشورهای همسایه و سایر کشورهای خارجی صادر کند. معدن این سنگ در استان اصفهان قرار دارد که کوپ های این سنگ به سایر استان ها نیز ارسال می شود و در استان های دیگر هم فرآوری و تولید می شود.

از این سنگ ها به صورت وسیع در محوطه سازی فضای بیرون استفاده می شود.نصب و اجرای این سنگ ها زمان کمی را نیاز دارد و به راحتی می توان این عملیات را انجام داد.

سنگ کوبیک مرمریت لاشتر:اگر به هر دلیل محلی که این سنگ ها نصب شده اند نیاز به تعمیر داشت به راحتی می توان این سنگ ها را برداشت و تعمیرات را انجام داد.با توجه به ضخامت سنگ ها و وجود فاصله بین آن ها از تجمع آب در این مکان ها جلوگیری می شود. ابعاد و ضخامت این سنگ ها معمولا در ابعاد ۱۰*۱۰*۱۰ و ۱۰*۱۰*۵ سانتی متر تولید می شوند.این سنگ ها در ابعاد سفارشی نیز قابل تولید می باشند.

کاربرد سنگ مرمریت لاشتر

سنگ مرمریت لاشتر را در ساختمان سازی معمولاً در کنار سنگ چینی استفاده می‌کنند. این سنگ عموماً در ساخت دیوارهای داخلی، کف ساختمان، لابی‌ها، پله و غیره کاربرد دارد. دیده شده است که از این سنگ برای نمای ساختمان نیز  استفاده می‌کنند. اگر نیاز داشته باشید که از این سنگ برای نمای بیرونی خود استفاده کنید، توصیه ما این است که با فینیشینگ غیر صیقلی مثل بوش همر یا تیشه‌ای این کار را انجام دهید. به کار بردن باعث ایجاد جلوه‌ای خیره کننده خواهد شد.

همچنین می‌توان در بخش‌های مختلفی مانند سنگ کابینت آشپزخانه،  اتاق نشیمن،  حمام و سرویس بهداشتی مشاهده کرد. سنگ لاشتر را به علت رنگ خاصی که دارد، می‌توان با رنگ‌های مختلفی ترکیب کرد و سبک‌های زیبا و مدرنی را خلق نمود.

سنگ مرمریت لاشتر سابیده و هوند بصورت اسلب و تایل جهت سنگ فرش ، دیواره های داخلی و پله کاربرد دارد.
سنگ مرمریت لاشتر بوش همر، بوش همر چرمی و تامبل برای سنگ فرش محوطه و نمای بیرونی کاربرد دارد.
سنگ لاشتر تیشه ای جهت ازاره، محوطه سازی و نمای ساختمان استفاده می‌شود.
سنگ مرمریت لاشتر بادبر و گیوتین برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان کاربرد دارد.
سنگ مرمریت لاشتر کوبیک برای سنگفرش خیابان و پیاده رو ها کاربرد دارد.

ویژگی های سنگ مرمریت لاشتر

*مقاومت بسیار بالا نسبت به ضربه و خوش قلم
*مقاومت سایشی زیاد
*مقاومت فشاری بالا
*دوام وطول عمرزیاد
*صیقل پذیری عالی
*جذب آب کم
*استحکام بالا
*متراکم

عوامل موثر بر قیمت سنگ مرمریت لاشتر

هر چه قدر رنگ سنگ یکدست باشد قیمت آن بیشتر است.
ضخامت سنگ لاشتر تاثیر مستقیم برروی آن دارد.
هر چه قدر ابعاد سنگ لاشتر بزرگتر و برش های دقیق تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.
کیفیت فرآوری سنگ لاشتر از نظر ساب، برش، رزین تاثیر زیادی بر روی قیمت سنگ خواهد گذاشت.
یک سنگ مرمریت مشکی خیره کننده ایرانی است که شهرت جهانی دارد. نام بین المللی سنگ لاشتر Pietra Gray Marble  است. سنگ مرمریت لاشتر را در ساختمان سازی معمولاً در کنار سنگ چینی استفاده می‌کنند. این سنگ عموماً در ساخت دیوارهای داخلی، کف ساختمان، لابی‌ها، پله و غیره کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ های ساختمانی نمایید .

از مرمریت لاشتر چه می دانید؟

یکی از شناخته‌‌ شده ترین مرمریت‌‌های ایران که از معادن منطقه‌‌ی لاشتر واقع در جنوب اصفهان استخراج می‌‌شود، مرمریت لاشتر یا Pietra Gray Marble است.

این سنگ که زیبایی خاص خود را دارد، زمینه‌‌ای طوسی و تیره دارد که رگه‌‌های سفید از میان آن می‌‌گذرد. جذب آب و تخلخل این سنگ محدود بوده و مقاومت آن نسبتاً زیاد است. به دلیل همین زیبایی و کیفیت، این سنگ برای طرح‌‌های کف و دیواره مخصوصاً در مکان‌‌های تجاری، لابی‌‌ها و سرویس‌‌های بهداشتی استفاده می‌‌شود. البته نوع تیشه‌‌ای این سنگ هم به طور گسترده در مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

لازم به ذکر است که سنگ مرمریت مشکی نجف آباد نیز شباهت زیادی به مرمریت لاشتر دارد با این تفاوت که رگه‌‌های سفید نمونه‌‌ی نجف‌‌آباد بیشتر است. هم‌‌چنین وجود قطعات فسیل که پرشدگی سفید رنگ دارند، وجه تمایز مرمریت گلدن بلک از مرمریت لاشتر است؛ دو سنگی که شباهت‌‌های ظاهری زیادی باهم دارند.

سنگ مرمریت خاکستری لاشتر یکی از معروف‌‌ترین و پرفروش‌‌ترین سنگ‌‌های طبیعی در جهان است. و شباهت زیادی به سنگ پیترا گری ایتالیا دارد.

این سنگ از انواع محسوب می‌‌شود که جنس کربناته دارد. به عبارت دیگر، قسمت اعظم این سنگ از کانی کلسیت (کربنات کلسیم) تشکیل شده است.

رنگ تیره‌‌ی غالب در این سنگ به دلیل وجود مواد فرعیِ آلی و کربن‌‌دار به وجود آمده است. اما یکی از خصوصیات بارز این سنگ، وجود شکستگی‌‌هایی است که عموماً با مواد سفیدی مانند: کلسیت یا کوارتز ثانویه پر شده‌‌اند.

این رگه‌‌ها زیباییِ بی‌‌بدیلی به سنگ مرمریت لاشتر بخشیده‌‌اند. اما سوالی که پیش می‌‌آید این است: وجود چنین رگه‌‌هایی تنها یک مزیت است یا عیب نیز محسوب می‌‌شود؟! برای توضیح این موضوع باید نگاهی به تعریف سطوح ضعف مکانیکی داشته باشیم.

تعریف سطوح ضعف مکانیکی

سطوح مکانیکی به آن قسمت از سنگ گفته می‌‌شود که انسجام و یکپارچگی سنگ در آن کاهش یافته یا از بین رفته و ممکن است در آنجا کاهش یابد.

از نگاه زمین‌‌شناسی، سنگ‌‌ها می‌‌توانند دارای درزه‌‌ها و شکستگی‌‌های متنوعی باشند که به عنوان سطوح ضعف مکانیکی شناخته می‌‌شوند اما می‌‌توان در مجموع آن‌‌ها را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

از انواع سطوح ضعف مکانیکی می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لایه‌‌بندی: مثلاً سطوح لایه‌‌بندی در سنگی چون تراورتن
  • جهت‌‌یابی ترجیحی یا شیستوزیت : مثلاً در سنگ شیستِ متورق
  • رگه‌‌های پر شده یا نیمه‌‌ پر شده: مثلاً در سنگ مرمریت لاشتر
  • شکستگی‌‌های ثانویه: مثلا شکستگی‌‌هایی که ممکن است حین عمل معدن‌‌کاری یا حمل و نقل، در سنگ ایجاد شود.

سنگ مرمریت که از انواع سنگ‌‌های رسوبی محسوب می‌‌شود، بصورت توده‌‌های کربناته‌‌ی ضخیم لایه در طی عمر زمین‌‌شناسی تشکیل می‌‌شود.

قطعات سازنده‌‌ی این سنگ‌‌ها، به تدریج از آب‌‌های نیمه عمیق دریایی ته‌‌نشین می‌‌شوند. انباشته شدن این قطعات در کنار اعمال فشارهای چند جهته [و گاهی حرارت]، باعث می‌‌شود که فرآیند سنگ‌‌شدگی در این سنگ رخ دهد.

این فرآیند ممکن است ده‌‌ها میلیون سال به طول انجامد. اگر سنگ مرمریت به صورت لایه‌‌‌‌های ضخیم تشکیل شود، در این صورت مرز بین لایه‌‌ها نقش سطوح ضعیف اولیه را خواهند داشت زیرا هم‌‌زمان با تشکیل سنگ ایجاد می‌‌شوند. اما اگر ایجاد شکستگی‌‌ها در پس از تکمیل فرآیند سنگ‌‌شدگی و توسط عواملی چون نیروهای تکتونیکی ایجاد شود، سطوح مذکور از انواع ثانویه خواهند بود.

در سنگ مرمریت لاشتر اصفهان انواع سطوح ضعف ثانویه به وفور قابل ردیابی است که عموماً توسط مواد دیگر پر شده‌‌اند. ضخامت مواد پر کننده می‌‌تواند از چند میلی‌‌متر تا چند سانتی‌‌متر متغیر باشد.

اما رگه‌‌ها و شکستگی‌‌ها جنبه‌‌ی دیگری نیز دارند که می‌‌تواند سودمند باشد. شناسایی و موقعیت‌‌یابی چنین شکستگی‌‌هایی در معادن سنگ مرمریت باعث می‌‌شود تا برش بلوک‌‌ها توسط سیم برش الماسه و سپس قواره‌‌بندی بلوک‌‌ها با صرف انرژی و زمان کمتری انجام شود. به عبارت دیگر، اگر سطوح جدایش بلوک‌‌ها در جهت سطوح ضعف سنگ باشد، عمل برش و جدایش تسهیل می‌‌شود و راندمان برش افزایش پیدا می‌‌کند. اما عدم بررسی و شناسایی مناسب این شکستگی‌‌ها می‌‌تواند راندمان را به شدت کاهش دهد و میزان باطله‌‌های معدنی افزایش یابد.

عوامل موثر بر کیفیت و مقاومت سنگ مرمریت لاشتر:

  • فاصله‌‌ی درزه‌‌ها: اگر فاصله‌‌ی عمودی بین درزه و شکاف‌‌ها از یکدیگر بیشتر باشد، از آنجا که تراکم درزه‌‌ها در یک سطح یا حجم واحد کمتر خواهد شد، مقاومت سنگ نیز بیشتر می‌‌شود.
  • تداوم درزه‌‌ها : چنانچه درزه‌‌ و ترک‌‌ها به طور منقطع و جدا از هم در یک راستا قرار گیرند، مقاومت سنگ (به ویژه مقاومت برشی و کششی) بیشتر از حالتی خواهد بود که در آن شکستگی‌‌ها به صورت خط مستقیم و ممتد هستند.
  • پر شدگی درزه‌‌ها : هرچه پر شدگی درزه و ترک‌‌‌‌ها توسط موادی چون کلسیت بیشتر باشد، سنگ یکپارچگی خود را بیشتر حفظ کرده و مقاوم‌‌تر خواهد بود. از آنجا که جنس خود سنگ مرمریت لاشتر نیز از کربنات کلسیم (کلسیت)، در نتیجه مقاومت سنگ بهتر از حالتی خواهد بود که جنس مواد پر کننده ضعیف تر از جنس سنگ اصلی باشد.
  • بازشدگی درزه‌‌ها : هرچه بازشدگی درزه و ترک‌‌ها بیشتر شده و صخامت مواد پر کننده‌‌ی آن‌‌ها نیز بیشتر باشد، مقاومت سنگ کمتر می‌‌شود. زیرا در این صورت اختلاف جنس به وجود آمده در بافت سنگ بیشتر بوده و مقاومت و کیفیت سنگ را نیز تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. البته باید توجه داشت، چنانکه گفته شد، ضخامت رگه‌‌ها در سنگ مرمریت لاشتر بین چند میلی‌‌متر تا چند سانتی‌‌متر است.

با توجه به موارد عنوان شده، رگه‌‌های موجود در سنگ مرمریت لاشتر اگرچه عامل زیبایی آن هستند اما ضعف مکانیکی سنگ را نیز به همراه خواهند داشت.

به عبارت دیگر، اگر این سنگ در مواجهه با تنش‌‌های مکانیکی از انواع فشاری، کششی و خمشی قرار گیرد، از نواحی‌‌ای که دارای رگه است، آسیب‌‌پذیر بوده و احتمال گسیختگی از این قسمت‌‌ها تحت تنش‌‌های زیاد وجود دارد.

در نتیجه آنچه بسیار مهم به نظر می‌‌رسد، به حداقل رساندن این آسیب‌‌ها از طریق ترمیم رگه‌‌ها و شکستگی‌ها حین فرآوری سنگ است. ترمیم مذکور به روش توری و رزین انجام می‌‌شود و و خمشی سنگ تا حدودی قابل احیاء است.