رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

آبیاری نهال انگور

نهال انگور نسبت به اکثر نهال های میوه نسبت به کم آبی مقاومت بیشتری دارد. نیاز آبی این نهال کمتر است. میزان آبیاری نهال انگور به نوع نژاد انگور، نوع خاک و زمان کاشت آن بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت نهال انگور باید یک بار در هفته آبیاری شود. توجه داشته باشید آب حتما باید تا عمق ۳۰ سانتیمتر در خاک نفوذ کند.

با وجود مقاومت بسیار بالای نهال انگور در برابر خشکسالی، کم آبی بر روی آن تاثیراتی را می گذارد. کم آبی نهال باعث می شود که برگ و میوه های نهال بریزند. همچنین یکی دیگر از نشانه های اصلی کم آبی نهال انگور خشک شدن و پیچیدن برگ ها می باشد. همچنین کم آبی موجب متوقف شدن رشد نهال در طول سال می شود. در صورت مشاهده علایم کم آبی نهال باید میزان آبیاری نهال انگور را افزایش دهیم تا نهال دوباره شروع به رشد کند. برای مثال به جای اینکه نهال را هفته ای یک بار آبیاری کنیم، این کار را هر ۵ روز یک بار انجام دهیم.

میزان آبیاری نهال انگور

در صورت کاشت نهال انگور در مناطقی که تابستان نیز بارش باران وجود دارد، نیاز به آبیاری نهال انگور بسیار نیست. اگر بارش باران هر ۱۰ روز یک بار باشد، نهال انگور می تواند رشد مطلوب داشته باشد. اگر چه نهال انگور نیاز آبی کمی دارد، اما توجه داشته باشید که خشکسالی و کم آبی، میزان تولید محصول نهال را کاهش می دهد. بنابراین در صورتی که منطقه کاشت نهال انگور بارندگی کمی داشته باشد، حتما نهال ها را باید به طور منظم آبیاری کرد.

آبیاری نهال انگور باید به صورت منظم و هفته ای یک بار باشد. در آبیاری نهال انگور باید دقت داشته باشیم که اطراف نهال تا شعاع نیم الی یک متری به عمق ۳۰ سانتی متر مرطوب شود. اما چگونه باید تشخیص دهیم که خاک تا چه عمقی مرطوب شده است؟ برای اینکار نیاز به انجام یک آزمایش خاک قبل از آبیاری نهال انگور داریم. زیرا میزان نفوذ پذیری آب به جنس خاک بستگی دارد.

ما باید آزمایشی انجام دهیم تا تشخیص دهیم چه مقدار آب نیاز داریم که تا عمق ۳۰ سانتی متری از خاک مرطوب شود. در ابتدا شیلنگ را در قسمت صافی از زمین می گذاریم. آبیاری نهال انگور را به مدت ۵ دقیقه انجام می دهیم. سپس آب را قطع می کنیم و ۲ ساعت منتظر می مانیم. پس از دو ساعت زمین آبیاری شده را بررسی می کنیم تا مشخص کنیم که آب تا چه عمقی از زمین رسیده است.

برای مثال اگر خاک در این مدت 5 دقیقه آبیاری تا عمق ۵ سانتی متر مرطوب شده باشد، پس در مدت ۱۰ دقیقه آبیاری تا عمق ۱۰ سانتی متر مرطوب می شود، … . بنابراین برای اینکه تا عمق ۳۰ سانتی متری خاک اطراف نهال انگور مرطوب شود، به ۳۰ دقیقه آبیاری نیاز است. به این ترتیب زمان لازم برای آبیاری نهال انگور را محاسبه می کنیم.

آبیاری بیش از حد

آبیاری نهال انگور به میزان بیش از حد نسبت به کم آبی خسارات بیشتری را به نهال وارد می کند. زیرا که آبیاری زیاد موجب می شود  ریشه نهال پوسیده شود و یا نهال انگور به بیماری های قارچی مبتلا شود که در نهایت نهال انگور و باغ  را از بین ببرد. از مهمترین علایم آبیاری بیش از حد نهال انگور، زرد شدن برگ ها یا قهوه ای شدن نوک آن ها می باشد. در صورت مشاهده این علائم باید فواصل آبیاریرنهال انگور را از هفته ای یکبار به 10 روز یکبار افزایش داد.

مرطوب بودن همیشگی خاک برای نهال انگور بسیار مضر است. خاک ماسه ای مناسب ترین خاک برای نهال انگور می باشد. زیرا این خاک سریع خیس شده و سریع خشک می شود. بهترین روش آبیاری نهال انگور استفاده از روش آبیاری قطره ای می باشد. در این روش علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب رطوبت به میزان کافی به نهال می رسد. در نتیجه درختان سالم تری خواهیم داشت.

نکات کلی

میزان آبیاری نهال انگور به شرایط اقلیمی منطقه کاشت آن بستگی دارد. برای مثال در مناطق معتدل، نهال انگور به حداقل ۵ گالن آب در هفته نیاز دارد. اما در مناطق خشک نیاز آبی نهال انگور به ۸ تا ۱۰ گالن آب در هر هفته افزایش می یابد تا بتواند به بالاترین میزان بازدهی و کیفیت میوه دست یابد. البته در زمان خرید نهال باید راهنمایی های بیشتری از فروشنده دریافت کنید. میزان آبیاری نهال انگور در همه ارقام به سن نهال نیز بستگی دارد. نهال های جوان تر باید با فواصل کمتری آبیاری شوند. با بزرگ تر شدن نهال و گسترش ریشه ها به تدریج فواصل آبیاری افزایش می یابد.

نهال انگور پس از برداشت محصولات نیز باید آبیاری شود. این کار برای تضمین سلامت و رشد نهال ضروری است. پس از برداشت محصولات آبیاری به آرامی و نه به یکباره کاهش می یابد. تا زمانی که نهال در اواخر پاییز به خواب زمستانه فرو می رود و برگ های نهال می ریزد. پس از به خواب رفتن، آبیاری نهال انگور را تا فصل بهار قطع می شود. با این روند در بهار سال آینده نهال قوی تر و با میوه بیشتر خواهد بود.