رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

معرفی ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی + مزایا و معایب آن

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

محتوای این مطلب نمایش

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی که معادل فارسی رمز ارز است در واقع نوعی ارز دیجیتال یا ارز است که جایگزین ارزهای رایج می شود، کدهای ارز انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد خاصی دارند و با توجه به ویژگی هایی که دارند طراحی های منحصر به فرد آن ها بوده است، مورد استقبال بسیاری از مردم در سراسر جهان قرار گرفت. با جهانی شدن فضای دیجیتال و استفاده روزافزون مردم از زندگی روزمره، عده ای به فکر انتقال تراکنش های پولی خود به این فضا افتادند که نتیجه آن تولید واحد معاملاتی به نام ارز دیجیتال شد. این نوع ارزها در واقع وجود خارجی ندارند و فقط می توانند در اینترنت فعالیت کنند و در دنیای واقعی هیچ معادل فیزیکی برای آنها پیدا نخواهید کرد.

در واقع این نوع ارزها نه تنها وجود فیزیکی ندارند، بلکه حتی نام مؤسسه آنها نیز کاملاً مشخص نیست و همچنان در هاله ای از ابهام است، اما با وجود این شرایط شاهد گسترش آنها در بین افراد مختلف هستیم.

مهمترین دلیل روی آوردن مردم به ارزهای دیجیتال امنیت بالا در استفاده از این ارزها است که به دلیل استفاده از رمزهای عبور بسیار پیچیده در ساخت آنها می باشد، از جمله دلایل دیگر عدم پیچیدگی و آسان بودن فرآیند معاملات است. در این بازار و همچنین نقدینگی بالای این ارزها و … همه این دلایل باعث علاقه مندی مردم به این بازار مالی شده است. در این مقاله اطلاعاتی در مورد تعریف ارز دیجیتال، کاربرد آن و مزایا و معایب آن و قیمت لحظه ای ارز دیجیتال ارائه شده است.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال که معادل فارسی رمز ارز است، در واقع نوعی ارز یا ارز است که جایگزین ارزهای رایج در دنیای دیجیتال شده است. پروتکل های رمزگذاری شده بسیار قوی و پیچیده طراحی شده اند.هدف از ایجاد چنین ارزهایی در وهله اول افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب و تقلب ارزی و در وهله دوم تسهیل مبادلات و حذف واسطه بین خریدار و فروشنده است.

صدها نوع ارز دیجیتال وجود دارد که مهمترین آنها به ترتیب بیت کوین، ریپل، اتریوم و لایت کوین است که در ایران بیت کوین از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال برخوردار است. در ادامه به تعریف اصطلاحات پایه و پایه این نوع ارز اشاره می کنیم و به قیمت لحظه ای دوج کوین می پردازیم.

غیر متمرکز:

به معنای خرید و فروش مستقیم و بدون واسطه است، در واقع برخلاف سایر ارزها که نقل و انتقال آن تحت نظارت سازمان خاصی است و نیاز به واسطه هایی مانند بانک، کارت اعتباری و غیره دارد. بدون نیاز به واسطه و خریدار و فروشنده مستقیما ارز مورد نظر را به یکدیگر انتقال داده و تنها با استفاده از رمز عبور خود وجه دریافت می کنند.

شبکه بلاک چین:

شبکه بلاک چین یک پلتفرم بسیار بزرگ برای مبادله ارزهای دیجیتال است و از صدها بلوک تشکیل شده است که توسط هش ها به هم متصل شده اند. در واقع، بلاک چین را می توان به عنوان یک دفتر عمومی در نظر گرفت که همه مبادلات در آن انجام می شود. مربوط به ارزهای دیجیتال در آن ثبت می شود.

مسدود کردن :

بلاک چین در واقع از میلیون ها بلاک تشکیل شده است و هر بلاک شامل تعداد زیادی تراکنش ارز دیجیتال است که با هم هش می شوند و هر کدام از این بلاک ها خود هش می شوند. و تغییر اطلاعات هر کدام از آنها کل ساختار شبکه بلاک چین را تغییر داده است، بنابراین احتمال کلاهبرداری و کلاهبرداری یا تراکنش های تکراری مربوط به این نوع ارزها بسیار کم است.

عملکرد هش:

زمانی که تبادل ارز دیجیتال بین دو نفر انجام می شود، پس از تایید اطلاعات توسط ماینر و انجام تراکنش مربوطه، تاریخ آن و تمامی اطلاعات مربوط به آن رمزگذاری شده و در نهایت به عنوان کد در شبکه بلاک چین ثبت می شود. در واقع هش هر بلوک اطلاعات را به بلوک اطلاعات قبلی خود متصل می کند که در این صورت هر بلوک حاوی هش اطلاعات موجود در خود و هش بلوک اطلاعات قبل از خود است.

ماینر ( miner ) :

همانطور که قبلا ذکر شد، تراکنش های ارز دیجیتال نیازی به هیچ واسطه یا شخص ثالثی برای نظارت و تایید فرآیند ندارد، اما در نهایت نیاز به منبعی برای تایید اطلاعات وارد شده و تایید دو طرف تراکنش دیجیتال غیرقابل انکار است. . در این حالت، افراد داوطلبانه وظیفه انجام این کار و تأیید کلیه اطلاعات ثبت شده در معاملات را بر عهده می گیرند. به ماینرهایی که از انواع روش های استخراج ارز استفاده می کنند (ماینرها) نیز گفته می شود. دیجیتال این ارزهای دیجیتال را تولید می کند.

در واقع ماینرها با استفاده از دستگاه ماینر تمامی اطلاعات مربوط به یک تراکنش را بررسی کرده و آنها را برای ثبت تراکنش ها در بلاک چین تایید می کنند، هر ماینر به دلیل حجم بسیار بالای اطلاعات در هر تراکنش و زمان بر بودن فرآیند تایید اطلاعات فقط می تواند تأیید تعداد محدودی از تراکنش ها پس از اینکه تعداد تراکنش های ثبت شده در هر بلوک به مقدار مشخصی رسید، یک بلاک جدید در شبکه بلاک چین ثبت می شود. هر ماینری که بتواند زودتر به مقدار مورد نظر برسد و در نتیجه یک بلوک جدید ایجاد کند، مقدار مشخصی دستمزد برای ایجاد یک بلاک جدید دریافت می کند.

کیف پول دیجیتال:

کیف پول یا کیف پول ارز دیجیتال در واقع درست مانند کیف پول شخصی ما در دنیای واقعی کار می کند و نرم افزاری است که مانند یک پایگاه داده عمل می کند و شامل تمامی رمزهای عبور شخصی و عمومی کاربران است و پوشه های مختلف را مسدود می کند. اتصال و تعامل با یکدیگر به طوری که کاربران می توانند تراکنش های خود را انجام دهند.

گره:

در واقع دستگاه هایی هستند که به شبکه متصل هستند و وظیفه ثبت تاریخ تراکنش های ارز دیجیتالی که در آن انجام می شود را بر عهده دارند و این داده ها را روی هارد دیسک خود ذخیره و ذخیره می کنند.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

روش معامله ارز دیجیتال ساده و در عین حال بسیار امن است. در این روش خریدار و فروشنده ارز دیجیتال اطلاعات خود را ارائه می دهند، اطلاعات ارائه شده توسط ماینرها بررسی و تایید می شود و پس از تایید صحت اطلاعات، فرآیند استخراج ارز دیجیتال مربوط به آن تراکنش را با استفاده از دستگاه ماینر

لازم به ذکر است که فرآیند استخراج ارز دیجیتال بسیار دشوار است و با روش های پیچیده و توسط افرادی که این کار را با استفاده از دستگاه ماینر انجام داده اند انجام می شود. پس از ثبت رمز عبور مورد نظر و تولید ارز دیجیتال، دیگر اطلاعات آن قابل تغییر نیست.

برنامه های کاربردی ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال بسیار امنی هستند که کاربردهای زیادی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

خرید آنلاین با ارزهای دیجیتال

هدف از رمزارز در ابتدا تسهیل پرداخت های آنلاین بود و این ارزها در تراکنش های مالی واقعی مانند پول واقعی استفاده می شدند. اکنون بسیاری از وب سایت ها، اپلیکیشن های موبایل، فروشگاه های آنلاین و همچنین فروشگاه های معتبر، امکان خرید و فروش آنلاین ارزهای دیجیتال را به روش های پرداخت خود اضافه کرده اند. در واقع این کدهای ارزی هیچ تفاوتی با پول واقعی مانند ریال ندارند.

امکان معامله ارزهای دیجیتال در سطح بین المللی

یکی از مهم ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال، شناخته شدن بین المللی آنهاست. از آنجایی که این ارزها متعلق به کشورهای خاصی نیستند، به عنوان یک ارز بین المللی شناخته شده اند که امکان داد و ستد با این پول را از هر کجای دنیا فراهم می کند.

تسهیل تجارت سنگین با استفاده از ارزهای دیجیتال

ارزهای رمزپایه ارزی به اندازه ارزهای خارجی واقعی وجود ندارند و از آنجایی که مبتنی بر پول فیزیکی نیستند، بهترین انتخاب برای معاملات با ارزش و حجم بالا هستند. در بسیاری از معاملات سنگین که هزینه جابجایی پول فیزیکی زیاد است. ارزهای دیجیتال به راحتی می توانند جایگزین ارزهای فیزیکی شوند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

امروزه در دنیا ارزهای دیجیتال مختلفی در حال استفاده هستند و استقبال سرمایه گذاران از این بازار مالی و ورود مبالغ هنگفتی به این بازار، این بازار مالی را برای سرمایه گذاران کوچک جذاب کرده است.همچنین افزایش تعداد سرمایه گذاران در این بازار مالی باعث شده است که ارزش ارزهای دیجیتال هر روز افزایش و کاهش چشمگیری داشته باشد.

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای دیجیتال

یکی از مهمترین کاربردهای ارز دیجیتال، دور زدن تحریم ها است. ارزهای رمزنگاری شده برای هر کشوری در سراسر جهان می تواند عاملی برای دور زدن تحریم ها باشد.

مزایای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مزیت های زیادی نسبت به سایر ارزهای موجود دارند که وجود این مزیت ها باعث حضور روزافزون مردم در این بازار شده است. از جمله مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 با توجه به اینکه این ارزها به صورت غیرمتمرکز معامله می شوند و از هیچ واسطه ای در این نوع معاملات استفاده نمی شود، بسیار ساده تر و پیچیدگی کمتری دارند.

2 در این تراکنش ها از رمزهای عبور بسیار پیچیده و غیرقابل تغییر استفاده می شود که در نتیجه از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان تقلب وجود ندارد.

3 با توجه به طولانی بودن اطلاعات موجود در این کدها، اگر شخصی قصد کپی برداری از آنها را داشته باشد، حتی اگر حرف یا نمادی را اشتباه وارد کند، کل ساختار کد تغییر می کند، بنابراین امکان انجام معاملات تکراری وجود ندارد.

4 معمولاً قیمت هر واحد ارز دیجیتال چندین برابر واحد پول فعلی است.

5 تراکنش های ارز دیجیتال مشمول مالیات نمی شوند، بنابراین به خصوص برای تراکنش های با حجم بالا بسیار مقرون به صرفه است.

6 به دلیل استفاده از رمزگذاری بسیار پیچیده و پیشرفته، این نوع تراکنش از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان تقلب و کپی برداری بسیار کم است.

7 به دلیل نامشخص بودن هویت خریدار و فروشنده در معاملات، امکان پیگیری معاملات این نوع معاملات در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

8 امکان انجام این معاملات در تمامی مناطق دنیا وجود دارد.9 در این روش انتقال پول بسیار آسان است و به همین دلیل گزینه مناسبی برای معاملات با حجم بالا است و محدودیتی در معاملات با استفاده از ارزهای واقعی ندارد.

معایب ارز دیجیتال

با وجود تمام مزیت هایی که برای ارزهای دیجیتال ذکر شد، استفاده از این ارزها هنوز معایبی دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت. از جمله این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 در صورتی که رمز کیف پول خود را فراموش کنید، امکان بازگشت آن وجود ندارد و عملاً پول خود را گم کرده اید.

2 با تمام تاکیدی که بر امنیت ارزهای دیجیتال داشتیم، باز هم امکان دسترسی افراد به کیف پول و رمز حساب شما و سرقت از حساب شما وجود دارد، بنابراین تا حد امکان مراقب کیف پول و حساب آنلاین خود باشید.

3 نوسانات قیمت در این نوع ارز بسیار زیاد است و این احتمال وجود دارد که پول شما ارزش خود را از دست بدهد، بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

4 از آنجایی که اطلاعات این کد ارز تغییرناپذیر است، اگر مثلاً پول مورد نظر را به حساب شخص اشتباهی واریز کنید، نمی توانید آن را پس بگیرید. اما در تراکنش های پول واقعی، اگر به اشتباه پول خود را به حساب شخصی واریز کنید، می توانید با پیگرد قانونی آن را پس بگیرید.

5 اگرچه استفاده از ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها کاملاً رایج است، اما هنوز در برخی کشورها کمتر رایج است و حتی در برخی کشورها ممنوع است.

ارز دیجیتال در ایران

در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها، استفاده از ارز دیجیتال قانونی است و روز به روز افراد بیشتری به این بازار گرایش دارند و به دنبال کسب سود از آن هستند. با مراجعه به صرافی های دیجیتال و ارائه کد ارز می توانید معادل ارز مورد نظر (ریال، دلار و…) گرفتن. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال ایرانی با رمز ارز پیمان به تازگی وارد بازار دیجیتال شده است که در مرحله آزمایشی قرار دارد و در پلتفرم بلاک چین به ثبت رسیده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارز دیجیتال در کانال تلگرام سرمایه گذاری عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره سرمایه گذاری دینا نیز با ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری تلفنی دینا آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ارز دیجیتال هستند.

کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال چیست و چگونه استخراج می شود؟

این روزها مدام در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می شود. اما با وجود محبوبیت آنها، بسیاری از مردم هنوز دقیقاً نمی دانند که رمزارز یا ارز دیجیتال دقیقاً به چه معناست و دقیقاً در دنیای امروز از آن ارزها استفاده می شود.

کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال در واقع ارزهایی هستند که با پروتکل های رمزگذاری شده طراحی شده اند و هدفشان کاهش جعل و جلوگیری از جعل ارز است. اگر شما نیز کنجکاو هستید که درباره هویت و عملکرد این ارزهای نوظهور بیشتر بدانید، بهتر است تا پایان این مقاله با خانه سرمایه همراه باشید.

تجربه ویژه ارز رایگان با ارز دیجیتال

مهمترین ویژگی ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی آن را کنترل نمی کند. در نتیجه، دولت ها دیگر درگیر مدیریت و پیشبرد پروژه ها در شبکه بلاک چین نیستند. بلاک چین یک شبکه گسترده است که از طریق آن ارزهای دیجیتال مبادله می شود.

امکان استفاده از انواع ارزهای دیجیتال برای تراکنش های مالی مختلف از نقاط مختلف دنیا وجود دارد. کلیدهای عمومی و خصوصی برای انجام هر تراکنش ارز دیجیتال در مقیاس بزرگ مورد نیاز است. این کلیدها امنیت عملکرد را با رمزهای دیجیتال افزایش می دهند. در واقع، عملیات تراکنش با ارزهای دیجیتال با استفاده از فرآیندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می شود.

در روش های قبلی که برای تراکنش با ارزهای دیجیتال و بلاک چین سنتی است، مبلغ زیادی به عنوان کارمزد مبادله ارزها و تراکنش ها توسط موسسات مالی واسط و بانک ها دریافت می شود. اما انجام فعالیت های مختلف با انواع مختلف ارزهای دیجیتال دیگر چنین مشکلی ندارد. این بدان معناست که برای مقدار بسیار کمی از کمیسیون، تراکنش های مالی امکان پذیر است.ارز دیجیتال، هافبک تخصصی!

امروزه که وضعیت ارزهای دیجیتال مساعد است و از آن به عنوان پدیده ای نوظهور با کاربردهای فراوان یاد می شود، نیاز به شناخت و آگاهی از آنها بیش از پیش احساس می شود. بانک ها، موسسات مالی، دولت ها و سرمایه گذاران زودتر از هرکس دیگری متوجه این ارزها شده اند. آنها علاوه بر اینکه به اهمیت و ظرفیت ارزهای دیجیتال پی برده اند، از حضور این تازه وارد در بازار نیز کمی ترسیده و نگران هستند.

همانطور که گفته شد، مبادله پول و انجام تراکنش های مختلف با ارزهای دیجیتالی بسیار کم هزینه تر از استفاده از روش های سنتی در گذشته است. در نتیجه بدیهی است که موسسات مالی و بانک ها کمی احساس خطر خواهند کرد.

البته با وجود تمام صحبت هایی که در مورد جایگزینی ارزهای دیجیتال با ارزهای واقعی وجود دارد، هنوز همه چیز درباره این ارزها حدس و گمان است و حتی دولت ها، مهندسان، کارشناسان و کارشناسان دنیای اقتصاد، تجارت و بازارهای مختلف. اطلاعات کافی در این زمینه ندارند.

یکی از دلایل اصلی این امر مکانیزم بسیار تخصصی ارزهای مختلف است. در واقع دانش دولت ها، کارشناسان و بسیار کمتر از آن کافی است تا بتوان این پدیده جدید را به خوبی تحلیل کرد. بنابراین بهترین راه برای یادگیری آموزش حرفه ای ارز دیجیتال است.

داستان تولد ارزهای دیجیتال

تعداد کمی از مردم از ظهور ارزهای دیجیتال آگاه هستند. در واقع این پدیده به عنوان یک اختراع در کنار دیگری وارد دنیای پول شد. بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتالی است که توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است.

هویت این فرد به طور کامل مشخص نیست و این فرضیه وجود دارد که این فرد ممکن است نام مستعار گروهی از افرادی باشد که اولین ارز دیجیتال بیت کوین را تولید و طراحی کرده اند، اولین و مهمترین ارز دیجیتال و بیشتر بیت کوین مهمتر است. . نسبت به انواع دیگر ارزها در معرض دید بیشتری قرار دارند. قضاوت و تحلیل صورت می گیرد.

به عبارت دقیق تر، در دنیای دیجیتال، بیت کوین بسیار مورد توجه قرار گرفته است. قیمت سایر ارزها را تعیین می کند و تاثیر زیادی بر مسیر ارزهای دیجیتال دیگر دارد. قبل از ایده طراحی و تولید پول کاغذی دیجیتال، بیت کوین به عنوان یک ارز بدون واسطه بین گیرنده و گیرنده معرفی شد.

در واقع ارز دیجیتال بیت کوین در یک بستر کاملا غیرمتمرکز به دو نفر اجازه می دهد بدون نیاز به بانک ها و موسسات تراکنش کنند. در واقع، بیت کوین و روش جذاب آن برای انجام کارها خیلی قبل از ایده یک ارز دیجیتال متولد شد.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان اختراعات ثانویه در حین کار بر روی پروژه های ارز دیجیتال ایجاد شدند. این پروژه تلاش می کند تا روشی را برای فعال کردن تراکنش های مالی بر روی پلتفرم های دیجیتال ایجاد کند، اما این یک سیستم متمرکز است.

یکی از مزایای سیستم‌ها و شبکه‌های غیرمتمرکز این است که همه تراکنش‌ها بر روی پلتفرم بلاک چین و شبکه مبادله ارزهای دیجیتال مانند یک دفتر کل بسیار بزرگ است. در این دفتر کل عظیم، تمامی تراکنش های کاربران به طور کامل در شبکه ثبت می شود و همه از آن اطلاع دارند.

در این صورت امکان تغییر اطلاعات ثبت شده در سامانه و بهره برداری از آن وجود نخواهد داشت. هر تراکنش جدیدی که در سیستم ثبت می شود باید توسط همه کاربران شبکه بلاک چین و شبکه های مشابه به نام گره تایید شود.

ارزهای دیجیتال چگونه تولید و برداشت می شوند؟

انواع ارزهای دیجیتال توسط ماینینگ توسط متخصصانی که آنها را تولید می کنند یا به عبارتی با استفاده از روش های پیچیده و رایانه استخراج می کنند، تولید می شوند.

چیزی به نام هش در روش استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. در واقع، هش مکانیزمی است که هر بلوک اطلاعات در شبکه بلاک چین را به بلوک قبلی خود پیوند می دهد.

ماینرهای ارز دیجیتال کار خود را با تولید هر بلوک و افزودن آن به بلاک چین انجام می دهند. کامپیوترهای پیشرفته ای برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد نیاز است. علاوه بر این، این فرآیند برق زیادی مصرف می کند.

مصرف بالای انرژی مورد استفاده برای استخراج ارزهای دیجیتال به یک مشکل بزرگ برای ماینرها یا استخراج کنندگان پول دیجیتال تبدیل شده است. برخی از دولت ها نیز معتقدند که این میزان برق برای هر کشور هزینه بر خواهد بود.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال را در 7 مرحله برای شما توضیح می دهیم:

مرحله 1: کاربر از طریق ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول خود تراکنش انجام می دهد و سعی می کند ارز دیجیتال یا توکن مورد نظر را برای شخص دیگری ارسال کند.

مرحله 2: این تراکنش از طریق برنامه کیف پول منتشر می شود و در این مرحله منتظر انتخاب یک ماینر در این بلاک چین است. این تراکنش در «مجموعه تراکنش‌های تأیید نشده» تا زمانی که ماینر آن را انتخاب کند به حالت تعلیق در می‌آید.

این استخر مجموعه ای از تراکنش های تایید نشده در شبکه است که در انتظار پردازش هستند. تراکنش های تایید نشده معمولاً ادغام نمی شوند، اما بیشتر آنها در استخرهای طبقه بندی شده کوچک هستند.

مرحله 3: ماینرها در شبکه که گاهی اوقات گره نامیده می شوند، تراکنش ها را از این استخرها انتخاب می کنند و یک “بلاک” از آنها تشکیل می دهند.این بلوک اساساً شامل مجموعه ای از تراکنش ها است که در حال حاضر شامل تراکنش های تایید نشده، به اضافه برخی اطلاعات اضافی مانند امضای دیجیتال، تایمر و غیره می شود.

هر ماینر بلوک معاملات خود را ایجاد می کند و چندین ماینر می توانند همان تراکنش را برای گنجاندن در بلوک خود انتخاب کنند.

به عنوان مثال: دو ماینر A و ماینر B را در نظر بگیرید، هر دو ماینر A و B می توانند تصمیم بگیرند که تراکنش X را در بلوک خود قرار دهند. هر بلوک چین حداکثر اندازه بلوک خود را دارد. در بلاک چین بیت کوین، حداکثر اندازه بلاک 1 مگابایت است. قبل از افزودن تراکنش به بلاک خود، ماینرها باید بررسی کنند که آیا تراکنش برای اجرا با توجه به سابقه بلاک چین مناسب است یا خیر.

اگر موجودی کیف پول فرستنده با توجه به ورودی های بلاک چین به اندازه کافی بودجه داشته باشد، تراکنش معتبر تلقی می شود و می تواند به بلوک اضافه شود. ماینرها معمولا تراکنش هایی با ارزش تراکنش بالا را ترجیح می دهند، زیرا این کار پاداش بیشتری را برای آنها به همراه خواهد داشت.

مرحله 4: ماینرها با انتخاب تراکنش ها و اضافه کردن آنها به بلوک خود، یک بلوک تراکنش ایجاد می کنند. آنها برای افزودن این بلوک تراکنش ها به امضایی در بلاک چین نیاز دارند. این امضا که به عنوان اثبات کار نیز شناخته می شود، با حل یک مسئله ریاضی بسیار پیچیده ایجاد می شود و برای هر بلوک تراکنش منحصر به فرد است. هر بلوک یک مسئله ریاضی متفاوت دارد.

بنابراین، هر ماینر بر روی مشکل خاص خود برای بلاک خود کار خواهد کرد. حل هر یک از این مشکلات به قدری دشوار است که به قدرت محاسباتی و برق زیادی نیاز دارد.این فرآیند استخراج نامیده می شود.

مرحله 5: ماینری که بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند، این بلوک و امضای آن را برای سایر ماینرها منتشر خواهد کرد.

مرحله 6: ماینرهای دیگر اکنون باید اعتبار امضا را با استفاده از داده های بلوک توزیع شده تأیید کنند و بررسی کنند که آیا هش خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت داشته باشد، سایر ماینرها آن را تأیید می کنند و در نتیجه می توان این بلوک را به بلاک چین اضافه کرد.

در واقع، ماینرها به یک اجماع می رسند که همه آنها بر سر آن اتفاق نظر دارند، از این رو به آن “الگوریتم اجماع” می گویند. در واقع امضا، اثبات کار انجام شده و از قدرت محاسباتی استفاده شده است. اکنون می توان این بلوک را به بلاک چین اضافه کرد و به سایر گره های شبکه ارسال کرد.

گره های دیگر نیز این بلوک را می پذیرند و تا زمانی که تراکنش های موجود در بلوک با موجودی کیف پول فعلی – سابقه تراکنش – در آن زمان مطابقت داشته باشد، آن را در داده های تراکنش خود ذخیره می کنند.

مرحله 7: پس از اضافه شدن یک بلوک به زنجیره، هر بلوک دیگری که پس از آن اضافه شود، “تأیید” آن بلوک شمارش می شود.

به عنوان مثال، اگر تراکنش شما در بلوک 502 ثبت شده باشد و بلاک چین دارای 507 بلاک باشد، به این معنی است که تراکنش شما دارای 5 تاییدیه – 502 تا 507 است.

دلیل اینکه به آن تایید می گویند این است که هر بار که بلاک دیگری بعد از آن اضافه می شود، بلاک چین دوباره به طور کامل در مورد تاریخچه تراکنش – از جمله تراکنش و بلاک شما – توافق می کند.

در نتیجه می توان گفت که تراکنش شما 5 بار توسط بلاک چین تایید شده است. این دقیقاً همان چیزی است که سایت “Etherscan” هنگام نمایش جزئیات تراکنش شما به آن اشاره می کند.هرچه تراکنش شما تایید شده باشد، یعنی هر چه یک بلوک در زنجیره عمیق تر باشد، تغییر آن برای هکرها سخت تر خواهد بود. پس از اضافه شدن یک بلاک جدید به بلاک چین، همه ماینرها باید دوباره از مرحله سوم شروع کنند و یک بلوک جدید از تراکنش ها را تشکیل دهند.

انواع ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی

ارزهای دیجیتال یا ارزهای دیجیتال به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

    ارزهای رمزنگاری شده

این دسته بندی ها برای دریافت و پرداخت و به طور کلی برای استفاده روزانه طراحی و دریافت می شوند. مثلا برای پرداخت هزینه غذا در رستوران، کامپیوتر یا هر چیز دیگری بخرید. لایت کوین و بیت کوین در این دسته قرار می گیرند، اما در حال حاضر بیت کوین به دلیل تعداد کم تراکنش ها در شبکه، علی رغم اینکه در ابتدا برای استفاده روزمره طراحی شده بود، گزینه چندان مناسبی برای این منظور نیست.

    سکه حریم خصوصی

ارزهای دیجیتالی که با هدف تراکنش های ناشناس و عدم امکان ردیابی تراکنش ها ایجاد شده اند. به عبارت دیگر تراکنش های خصوصی با استفاده از این نوع ارزهای دیجیتال قابل انجام است. زی کش و مونرو دو نمونه از پریوس کوئینز هستند.

    سکه به عنوان یک سرویس

آنها با هدف کاهش یک مشکل در جامعه و به زبان ساده برای خدمت به جامعه ایجاد شدند. برای مثال اتریوم برای فراهم کردن بستری برای قراردادهای هوشمند ایجاد شد. محیطی که می توان پروژه های مختلفی را روی آن اجرا کرد. بیش از 90 درصد توکن ها در شبکه اتریوم کار می کنند. در واقع اتریوم بر خلاف بیت کوین که با هدف پرداخت و دریافت ساخته شده بود، قصد داشت به عنوان کامپیوتر جهان شناخته شود.

    سکه های پایدار

پشتیبانی از ارزهای دیجیتال پشتوانه می تواند ارز فیات یک کشور یا طلا یا حتی یک شرکت معروف باشد. سکه های پایدار به عنوان ارزهای دیجیتال پایدار نیز شناخته می شوند. تترا (USDT) یکی از سکه های پایدار است که توسط دلار آمریکا حمایت می شود. به جای ارسال و پرداخت دلار در پلتفرم های رایج، می توان از تترا استفاده کرد که ارزش دلار آمریکا است.در این صورت در مدت زمان کوتاه و با کارمزدی بسیار کمتر، انتقال دارایی خواهید داشت.

    توکن یا سکه برنامه کاربردی

توکن Utility به نشانه هایی اشاره دارد که برای یک برنامه خاص ایجاد می شوند. به عنوان مثال، یک توسعه دهنده ارز دیجیتال ممکن است تیم خاصی را برای تماشای فوتبال طراحی کند. در این صورت توکن فقط می تواند به عنوان بلیط تماشای فوتبال آن تیم استفاده شود.

 به عبارت دیگر این توکن ها فقط در سیستمی که مشخص کرده اند دارای ارزش و اعتبار هستند. ابزار دریافت و پرداخت، سیستم فروش و تمامی موارد مورد نیاز در خود سیستم انجام می شود. رمزارزهای Filecoin و Sia دو نمونه موفق از Utility Tokens هستند.

ارزهای اوراق بهادار یا توکن های امنیتی

این ارزها را می توان به عنوان سهام شرکتی معرفی کرد، اگرچه هنوز محبوبیت چندانی در بین مردم ندارند، اما روز به روز به ارزش واقعی خود نزدیک می شوند. ICO در ارزهای دیجیتال به پیش عرضه ارز دیجیتال اشاره دارد. در واقع ICO ها توسط شرکت های مختلف بر روی بلاک چین پیاده سازی می شوند.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که شرکت قصد دارد یک پارک بزرگ بسازد و قادر به ساخت آن است، اما از آنجایی که پروژه بسیار بزرگ است، سرمایه بسیار بیشتری نیاز دارد. این شرکت هزینه تهیه و عرضه تعدادی توکن در بلاک چین را با قیمت مشخصی تخمین می زند تا بتواند آنها را برای دستیابی به سرمایه مورد نیاز بفروشد.

بهتر است سبد دیجیتالی شما ترکیبی از انواع مختلف ارزهای دیجیتال باشد، هر نوع ارز دیجیتال میزان ریسک متفاوتی دارد و برای هدف خاصی ایجاد می شود. پروژه های Polyath و ZERO در این دسته قرار می گیرند.

ارزهای دیجیتال بسیار متنوع هستند. اکثر آنها عملکردها و ویژگی های مشابهی دارند. معروف ترین آنها بیت کوین است. اما گزینه‌های محبوب دیگری در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد، از جمله Tron، Ripple، Ethereum، Litecoin، Stellar و Monero. .

این ارزهای دیجیتال محبوبیت بیشتری نسبت به سایر گزینه های بازار دارند و به نوعی پیشروان بازار ارز دیجیتال محسوب می شوند. شاید بپرسید که وضعیت ارزهای دیجیتال در ایران چگونه است؟

در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان، ارزهای دیجیتال توسط کارشناسانی مانند مهندسان، سرمایه گذاران و از همه مهمتر دولت مورد بررسی قرار گرفته است.البته در حال حاضر اطلاعات رسمی و قانونی در مورد استفاده و کاربرد این ارزها وجود ندارد.

بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که زمانی که قیمت آن در اوایل سال 2018 به 13000 دلار رسید به سطح بالایی از شهرت و رونق رسید.

بیت کوین ترکیبی از خلاقیت، غلبه بر موانع قانونی و غلبه بر واسطه ها در امور مختلف مالی و بانکی بود که تراکنش های مالی را در سطح بین المللی ممکن کرد. از این رو در مدت کوتاه ظهور توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند.

ترون

ارز دیجیتال TRON با نام اختصاری TRX، واحد پول داخلی بلاک چین است. این ارز دیجیتال یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک‌گذاری محتوای رایگان در زمینه سرگرمی است.

به زبان ساده ترون از فناوری بلاک چین به عنوان بستری برای توسعه بازار جهانی استفاده می کند که شامل دنیای سرگرمی، رسانه و محتواهای متنوع است.

این بدان معناست که سازمان های اینترنتی مرکزی فعلی (که واسطه توسعه دهندگان نیز هستند) از این دایره خارج می شوند.

این ویژگی به سازندگان محتوا اجازه می دهد تا به طور مستقیم با کاربران تعامل داشته باشند و از مزایای کار آنها بهره مند شوند. ارز دیجیتال رسمی ترون ترونیکس نام دارد.

ریپل (Ripple)

پلتفرم ریپل یک پروتکل متن باز است که برای انجام تراکنش های سریع و ارزان طراحی شده است. ریپل به جای استفاده از استخراج بلاک چین، از مکانیزم اجماع از طریق گروهی از سرورها برای تأیید تراکنش های خود استفاده می کند.

تراکنش های ریپل در چند ثانیه تایید می شوند و هزینه بسیار کمی دارند. ریپل قطعاً قصد دارد بر تمام معاملات بین المللی در سراسر جهان تسلط یابد.

این پلتفرم نه تنها ارز دیجیتال مخصوص به خود، ریپل (XRP) را دارد، بلکه به همه اجازه می دهد تا ارز دیجیتال خود را در RippleNet ایجاد کنند.

اتریوم

اتریوم نسل دوم ارزهای دیجیتال است. این ارز جدید با هدف هوشمندسازی فرآیندها و ایجاد فضایی برای برنامه های غیرمتمرکز و خودکار ایجاد شده است. اتریوم در 30 جولای 2015 ارزهای دیجیتال را به رهبری ویتالیک بوترین 23 ساله روسی راه اندازی کرد.

لایت کوین

لایت کوین یکی از قدیمی ترین ارزهای دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال است و توسط چارلی لی در اکتبر 2011 راه اندازی شد.

یکی از اهداف اصلی لایت کوین کاهش زمان تایید هر بلوک از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه بود تا تراکنش های بیشتری تایید شود.

در حال حاضر روزانه 14400 لایت کوین استخراج می شود که حداکثر مقدار ممکن است.

استلار (ستاره ای)

ارز دیجیتال استلار نوع دیگری از کد ارز است که باید آن را بدانید. Stellar یک شبکه همتا به همتا است که مانند بیت کوین غیرمتمرکز است.

استلار مانند سایر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده می کند. در این شبکه غیرمتمرکز هیچ نهاد مرکزی و تصمیم گیرنده ای وجود ندارد.تمام جزئیات تراکنش در Stellar در بلاک چین آن به عنوان یک دفتر کل ذخیره می شود و هر کسی می تواند دفتر کل و جزئیات تراکنش را مشاهده کند.

کاردانو

بلاک چین کاردانو و ذاتا رمزارز کاردانو با مخفف ADA در سال 2017 رسما وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد. کد ارز کاردانو چهارمین ارز در رتبه بندی بازار ارزهای دیجیتال است. بنیانگذار کاردانو چارلز هاسکینسون یکی از توسعه دهندگان بلاک چین اتریوم است که معتقد است بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و دوم بلاک چین هستند و کاردانو سومین نسل از بلاک چین است که برای رفع کاستی های نسل های قبلی ایجاد شده است.

قیمت این ارز در زمان نگارش این مقاله 2.16 دلار بود. یکی از اهداف کاردانو این است که بتواند در عین حفاظت از حریم خصوصی کاربران، نظارت قانونی را اعمال کند.

پولکادات (DOT)

ارز دیجیتال پولکادات با نماد DOT در ماه می 2020 به طور رسمی راه اندازی شد. در زمان نگارش این مقاله، این ارز دیجیتال در رتبه هشتم بازار ارزهای دیجیتال قرار داشت. قیمت فعلی این ارز 45.35 دلار است. رشد این ارزهای دیجیتال با توجه به خوش بینی یا بدبینی که نسبت به آینده این شبکه ارزی وجود دارد، در نوسان است.

شبکه بلاک چین پولکادات در واقع چندین بلاک چین هماهنگ را به صورت یک مجموعه در اختیار کاربران خود قرار می دهد. یکی از اهداف اصلی رمزارز پولکدات تامین مالی شبکه است. همه کسانی که رمزهای پولکادات را دارند، نقشی در آینده این شبکه دارند. پروتکل استخراج ارز دیجیتال پولکادات شبیه به اثبات سهام است.

سکه بایننس (BNB)

این ارزهای رمزپایه با نام اختصاری BNB که مربوط به صرافی معروف و پرطرفدار بایننس است، در سال ۲۰۱۷ با هدف تامین مالی توسعه این صرافی تاسیس شدند. در حال حاضر این ارز دیجیتال در رتبه سوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. یکی از کاربردهای بایننس کوین استفاده از آن برای پرداخت هزینه تراکنش در صرافی بایننس است.

دوج کوین (Dogecoin)

ارزهای رمزنگاری شده دوج کوین با نام اختصاری DOGE با قیمت فعلی 0.53 سنت در رتبه پنجم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارند. این ارز دیجیتال در اواخر سال 2013 توسط بیلی مارکوس از IBM و جکسون پالمر از ادوبی با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال همتا به همتا برای انتقال دارایی ایجاد شد. در ابتدا هیچ کس انتظار نداشت که این کد شناخته شود، اما برخی از افراد مشهور مانند ایلان ماسک با پشتیبانی از کد، آن را بیش از پیش محبوب کردند.

تتر

ارز دیجیتال تترا با علامت اختصاری USDT یک سکه پایدار است و قیمت آن همیشه ثابت است. ارزش تترا همیشه به قیمت دلار آمریکا بستگی دارد. یکی از کاربردهای اصلی تترا انتقال آسان آن بین صرافی ها و کیف پول است. این ارزهای دیجیتال همچنین از دارایی های شما در برابر نوسانات در بازار ارز دیجیتال محافظت می کنند.

فایل کوین

Kevin File Cipher با نام اختصاری FIL در سال 2014 توسط Juan Benet ساخته شد. هدف از ایجاد این رمزها، ذخیره اطلاعات به صورت غیرمتمرکز بود. در واقع با خرید رمزهای FIL، به فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات خود، البته به صورت غیرمتمرکز، دسترسی خواهید داشت. اگر حافظه ای دارید که از آن استفاده نمی کنید، می توانید با ارائه آن در شبکه از هزینه های دریافتی بهره مند شوید.

مونرو

ارز دیجیتال مونرو با نماد XMR در سال 2014 با هدف ایجاد بستری برای پرداخت های سریع و آسان عرضه شد. تراکنش ها در یک شبکه کاملا غیر متمرکز مونرو انجام می شود.

در اکثر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، بیت کوین کش و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، اندازه بلاک ها در شبکه ثابت است. به عنوان مثال، بلوک ها در یک شبکه بیت کوین یک مگابایت هستند.یکی از دلایل اصلی تاخیر در ثبت تراکنش ها و افزایش هزینه های شبکه، محدود بودن بلاک های شبکه است. در شبکه مونرو، اندازه بلوک با توجه به تعداد تراکنش ها قابل تغییر است.

الگوراند (ALGO)

کدگذارهای Algrand با نماد ALGO در سال 2019 توسط Silvio Micali ساخته شدند. شبکه رمز از پروتکل Pure Proof Of Stake برای احراز هویت بلوک ها استفاده می کند. استفاده از این پروتکل امنیت شبکه را افزایش می دهد.Algrand سعی می کند با کمک پروتکل اثبات خالص سهام، مقیاس پذیری و غیرمتمرکز امنیت ایجاد کند تا مشکلات موجود در شبکه بلاک چین را حل کند.

پیوند زنجیره ای چین

لینک چین با نام اختصاری LINK در سال 2017 توسط سرگئی نظروف و استیو الیس ایجاد شد. شبکه زنجیره‌ای به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات و قراردادهای هوشمند را روی پلتفرم بلاک چین ثبت کنند. یکی از اهداف شبکه LINK حل مشکل شبکه بلاک چین برای ارتباط با اطلاعات خارج از بلاک چین است.

نقاط قوت و ضعف ارزهای دیجیتال

نقاط قوت ارز دیجیتال

    اپیدمی بودن

یکی از مزایای ارزهای دیجیتال این است که در همه جا حاضر هستند، به این معنی که هر کسی در سراسر جهان می تواند از ارزهای دیجیتال استفاده کند. مشکلی که گاهی ما ایرانی ها در استفاده از صرافی ها با آن مواجه می شویم، ربطی به ماهیت ارزهای دیجیتال ندارد و با توجه به تحریم های موجود، استفاده از صرافی ها برای ما مشکل ساز شده است.

    سرعت

سرعت تراکنش بین ارزهای دیجیتال یکی از ویژگی هایی است که می توان از آن برای پرداخت های بین المللی استفاده کرد. در حالی که زمان لازم برای انجام یک تراکنش بین المللی چندین روز طول می کشد، تراکنش های ارز دیجیتال به سرعت و در کمتر از یک روز انجام می شود. تراکنش های بیت کوین گاهی تنها 10 دقیقه طول می کشد.

    امنیت بالا

ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین معامله می شوند، هزاران کاربر گره های این شبکه را تشکیل می دهند و این همان چیزی است که کار هک شبکه بلاک چین را تقریبا غیرممکن می کند.

    حریم خصوصی

هیچ فرد یا سازمان دیگری به جز شما نمی تواند دارایی های رمزنگاری شما را کنترل کند و شما تنها فردی هستید که دارای کلیدهای خصوصی است که می توانید به دارایی های خود دسترسی داشته باشید.

نقاط ضعف ارزهای دیجیتال

    از دست دادن سرمایه در صورت مفقود شدن کلیدهای خصوصی

اگر کلیدهای خصوصی خود را فراموش کنید یا گم کنید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید پول خود را پس بگیرید، کلیدهای خصوصی قابل بازیابی نیستند.

    دوستی مجرمان با ارزهای دیجیتال

ماهیت ارزهای دیجیتال، که حساب‌ها مخفی هستند و توسط یک سازمان نظارت نمی‌شوند، گاهی مجرمان را جذب می‌کنند.

    عدم ثبات

با وجود همه خوش بینی ها در مورد ارزهای رمزپایه، ارزهای رمزپایه هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته اند و اگر به هر دلیلی ارزهای دیجیتال اعتبار خود را از دست بدهند، برای شما کارایی ندارند.امنیت در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

با گذشت بیش از یک دهه از ظهور ارزهای دیجیتال، این دارایی ها هنوز برای بسیاری از مردم ناشناخته هستند. برای اینکه سرمایه گذاری یا معامله ای مطمئن در ارزهای دیجیتال داشته باشید، باید به نکات اساسی در این زمینه توجه کنید.

دانستن ماهیت اطلاعات حساب شما می تواند کمک زیادی به جلوگیری از سرقت کند. فراموش نکنید که کلید خصوصی خود را به هر شخص، صرافی یا حتی کسانی که خود را یکی از کارمندان سازنده کیف پول شما معرفی می کنند، بدهید.

در انتخاب صرافی و کیف پول دقت کنید و قبل از استفاده حتما اعتبار آنها را بررسی کنید. همچنین می توانید با به روز نگه داشتن برنامه یا نرم افزار کیف پول خود، سرمایه گذاری مطمئن تری داشته باشید. با این حال، اگر سرمایه گذاری شما در ارزهای دیجیتال قابل توجه است، توصیه می شود از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید.

اطلاعات رمز عبور خود را همیشه به روز نگه دارید تا کسی اموال شما را به دلیل عدم آگاهی شما از طریق تبلیغات هیجان انگیز سرقت نکند. متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با جزییات دنیای ارزهای رمزنگاری شده حتی دیده شده که کارشناسان این حوزه نیز مورد هدف افراد سودجو قرار گرفته اند.

صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

صرافی‌های ارز دیجیتال پلتفرم‌هایی در قالب وب‌سایت‌ها یا برنامه‌هایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند برای اهداف زیر ارز مبادله کنند:

    مبادله یک ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر (صرافی بیت کوین و اتریوم)

    مبادله ارز دیجیتال با اشیای قیمتی (تبادل بیت کوین با ریال)

    مبادله ارز فیات با ارز دیجیتال (تبادل دلار با اتریوم)

    مبادله یک ارز فیات با ارز فیات دیگر (تبادل ریال با دلار)

انواع فعالیت های تبادل ارز دیجیتال یکسان نیست. صرافی ها در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند که در آن صرافی خود به عنوان خریدار یا فروشنده برای کاربران خود عمل می کند. اکثر صرافی ها در ایران به این شکل عمل می کنند، در حالی که در سطح جهانی درصد کمی از صرافی ها به این شکل عمل می کنند.

صرافی ها ارز را با قیمت کمتری می خرند و با قیمت بالاتری می فروشند، در واقع سود آنها از همان تفاوت قیمت خرید و فروش حاصل می شود. نوع دیگری از صرافی وجود دارد که تنها با انجام معامله بین خریدار و فروشنده و انجام معامله، درصدی را به عنوان پورسانت دریافت می کند.

انواع صرافی های ارز دیجیتال

همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند به این معنا که هیچ دولت یا سازمانی بر آنها نظارت نمی کند، با این حال همه صرافی هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند غیرمتمرکز نیستند. به طور کلی صرافی ها را می توان به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز طبقه بندی کرد.

1- مبادلات متمرکز

بیشتر صرافی های فعال در دنیا صرافی های متمرکز هستند، یعنی افرادی در این صرافی ها بر حساب ها و دارایی های کاربران نظارت دارند.بر اساس مطالعات انجام شده تا به امروز، بیش از 90 درصد از تراکنش های ارزهای دیجیتال در صرافی های متمرکز انجام می شود.

2- صرافی های غیرمتمرکز

صرافی های غیرمتمرکز تراکنش ها را با کمک قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین تسهیل می کنند. برای معامله در صرافی های غیرمتمرکز، پس از اتصال کیف پول به بستر صرافی، در زمان ثبت سفارش، سفارش شما به یک قرارداد هوشمند ارسال می شود و معامله انجام می شود. اگر می خواهید صرافی ها را با جزئیات بیشتری بررسی کنید، باید بدانید که علاوه بر صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز، مبادلات همتا به همتا، مشتقات و تبدیل سریع نیز وجود دارد.

3- مبادلات همتا به همتا

در این نوع صرافی ها خریداران و فروشندگان به دنبال شخصی هستند که با درج آگهی در صرافی معامله انجام دهد.

سایر کاربران صرافی می توانند با مطالعه آگهی ها یکی را انتخاب کنند و معامله مستقیم انجام دهند.

البته در این نوع مبادلات همتا به همتا، برای جلوگیری از کلاهبرداری های احتمالی، کاربران می توانند تا زمان تایید مشتری، دارایی های خود را قفل کنند.

4- صرافی های سریع

در صرافی سریع همانطور که از نامش پیداست فقط به صرافی می گویید که چه ارزی را با کدام ارز دیگر مبادله کند و بقیه کار توسط خود صرافی انجام می شود.

5- مبادلات مشتقه

اگر قصد دارید معاملات آتی یا اختیار معامله انجام دهید، باید از یکی از مبادلات مشتقه استفاده کنید. کاربران در این صرافی ها می توانند با استفاده از اهرم با چندین برابر سرمایه اولیه خود معامله کنند.

امکان دیگری که این نوع صرافی ها برای کاربران خود فراهم می کنند انجام تراکنش های دوطرفه است که در طی آن کاربر می تواند هم با افزایش قیمت و هم با کاهش قیمت سود کسب کند.

صرافی های ارز دیجیتال ایران

یکی از اولین قدم ها برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال ثبت نام در صرافی است. به عنوان یک کاربر ایرانی برای شروع باید ارز ریالی خود را در صرافی ایرانی به ارز دیجیتال تبدیل کنید و سپس اگر می خواهید تراکنش هایی با امکانات بیشتر و کارمزد کمتر انجام دهید، می توانید دارایی خود را به صرافی خارجی منتقل کنید.

1- مبادله تبدیل

Exchange Exchange با ایجاد بستری امن برای کاربران خود و همچنین پشتیبانی و پرداخت 24 ساعته در ازای دعوت از دیگران به این صرافی سعی در جذب کاربران بیشتری دارد. کیف پول صرافی از تبدیل انواع ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.یکی از ویژگی های صرافی بایننس، انتقال رایگان دارایی های دیجیتال به صرافی بایننس است. شما قادر به انجام معاملات نقدی در مبادلات تبدیل هستید.

2- صرافی نوبیتکس

یکی از بزرگترین صرافی های ایران که به جرأت می توان گفت در ایران کمتر صرافی توانایی رقابت با این صرافی نسبتا بزرگ را دارد.

Nobitex Exchange معاملات حرفه ای را به کاربران خود ارائه می دهد.

با توجه به تعداد کاربران بالای این صرافی یعنی حدود 600 هزار کاربر فعال و حجم تراکنش های بالغ بر 200 میلیارد، نوبیتکس را می توان یکی از معتبرترین صرافی های ایران دانست.

3- صرافی والکس

صرافی والکس با ارائه بستری امن برای کاربران خود و همچنین پشتیبانی 24 ساعته سعی در راضی نگه داشتن مشتریان خود دارد.

این صرافی از ارزهای دیجیتال بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، تتر، دش و لایت کوین پشتیبانی می کند.

این صرافی قصد دارد به زودی یک اپلیکیشن موبایل برای کاربران خود ایجاد کند. می توانید از کیف پول این صرافی نیز استفاده کنید. به گفته تیم Walks که متشکل از دانشجویان دانشگاه های شریف و تهران است، اولین هدف Walx این است که بستری امن برای تجارت و مالکیت دارایی های کاربران فراهم کند.

4- Exquino Exchange

Exquino Exchange از 55 ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، بایننس و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می کند.

Exquino Exchange با ارائه یک پلتفرم امن و رابط کاربری ساده کاربران خود را راضی نگه داشته است. Exquino Exchange با برنامه کاربردی خود علاوه بر وب سایت خود، کار را برای آن دسته از کاربرانی که با تلفن همراه معامله می کنند آسان کرده است. پس از احراز هویت در Exonio Exchange، می توانید بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، پرفکت مانی و سایر ارزها را با قیمتی منصفانه بخرید و بفروشید.

5- تبادل بیت بارگ

صرافی بیت برگ به عنوان اولین پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال در ایران، یک صرافی معتبر و به روز با حوزه ارزهای دیجیتال است.بیت برگ که با هدف خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کوتاه کردن دست معامله گران در این بازار آغاز به کار کرده است، معتقد است آموزش و یادگیری در حوزه ارزهای دیجیتال به توسعه و پیشرفت آنها در ایران کمک زیادی خواهد کرد. از این رو بیت برگ علاوه بر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، امکانات دیگری از جمله ارائه تحلیل تکنیکال، ارائه اخبار به روز در حوزه رمزنگاری، ارائه قیمت لحظه ای و ارائه مطالب آموزشی را به وب سایت خود اضافه کرده است.

 همچنین می توانید محصولات آموزشی مرتبط با ارزهای دیجیتال مانند روش های معاملاتی و از را از فروشگاه اختصاصی این وبسایت خریداری کنید. از دیگر ویژگی های این صرافی محبوب می توان به پشتیبانی عالی با پاسخگویی 24 ساعته در 7 روز هفته و داشتن اپلیکیشن در دو نسخه اندروید و iOS برای دسترسی آسان به اکانت کاربران اشاره کرد.

صرافی‌ های خارجی ارز دیجیتال

1- صرافی کوینکس

صرافی Quinx در سال 2017 توسط Yang Hypo در هنگ کنگ راه اندازی شد. معامله در صرافی کوینکس به راحتی امکان پذیر است که این صرافی را به بستری مناسب برای تازه واردان تبدیل می کند. علاوه بر این، معامله گران حرفه ای می توانند از امکان اهرم در این بورس بهره مند شوند.

نکته مهم در مورد این صرافی این است که کاربران ایرانی می توانند بدون استفاده از VPN از این صرافی استفاده کنند و این صرافی هیچ محدودیتی برای کاربران ایرانی خود ندارد.

2- صرافی کوکوین

کوکوین که امروزه یک صرافی پیشرو در صنعت ارزهای دیجیتال است، با بیش از 200 ارز دیجیتال و بیش از 400 بازار، مجموعه قابل توجهی از ارزهای دیجیتال از جمله: فیات، معاملات آتی، معاملات حاشیه، معاملات P2P. برای شما.

در اینجا برخی از ویژگی های این صرافی محبوب آورده شده است:

بررسی ویژگی های اصلی کوکوین

    خرید و فروش بیش از 200 ارز دیجیتال با کارمزد بسیار پایین در سراسر جهان؛ کوکائین که طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند، علاوه بر تخفیف‌ها و پاداش‌هایی که ارائه می‌دهد، تنها کارمزد کمی 0.1% در هر معامله دریافت می‌کند. صرافی همچنین برای تراکنش های آتی کارمزد بسیار کمی دریافت می کند.

    فعال کردن خرید رمز ارز با ارزهای برتر فیات؛ کوکوین به شما امکان می دهد ارزهای برتر ارائه شده توسط فیات مانند USD، EUR، CNY، GBP، CAD، AUD را با استفاده از معاملات Fiat P2P، اعتبار P2P یا کارت نقدی از طریق Simplex، Banxa یا PayMIR یا سرویس خرید سریع خریداری کنید. این ویژگی خرید را تسهیل می کند. IDR، VND و CNY Bitcoin (BTC) یا Tether (USDT).ارائه خدمات پشتیبانی از طریق وب سایت ها، ایمیل ها، بلیط ها و سایر کانال ها در 24 ساعت شبانه روز، 7 روز هفته، حتی در روزهای تعطیل.

    امنیت بسیار بالا؛ کوکوین به دلیل استفاده از کیف پول‌های برداشت میکرو، احراز هویت چند عاملی پویا، بخش‌های اختصاصی کنترل ریسک داخلی که عملیات روزانه داده‌ها را مطابق با استانداردهای امنیتی سخت نظارت می‌کنند، دارای بالاترین سطح امنیت است.

    با استفاده از ویژگی معاملات آتی Coquin و Margin می توانید ارزهای دیجیتال مورد علاقه خود را با حداکثر اهرم 100 برابر افزایش یا کاهش دهید.

    با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده کوکائینی، سهام، جوایز و … کسب درآمد کنید.

    یک پلت فرم ساده و در عین حال حرفه ای با طراحی عالی و یک پلت فرم معاملاتی قوی

    امکان معامله حضوری برای افزایش امنیت کد ارز به طور مستقیم از کیف پول خصوصی شما

3- بورس بایننس

صرافی چینی بایننس در سال 2017 توسط چانگ پانگ ژائو راه اندازی شد. این صرافی در ابتدا مانند اکثر صرافی های ایرانی تنها بستری را برای خرید و فروش ساده برای کاربران فراهم می کرد اما به مرور زمان امکانات بیشتری از جمله استفاده از حاشیه، معاملات آتی، انواع سکه استیک و … را در اختیار کاربران خود قرار داد. به زودی.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

یکی از کارهای ضروری که هر بازیگر بازار ارز دیجیتال در ابتدا و حتی قبل از شروع به کار در بازار باید انجام دهد، انتخاب کیف پول ارز دیجیتال (Cryptocurrency Wallet) است. اگر می خواهید ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کنید، باید از کیف پول دیجیتال استفاده کنید. البته صرافی ها کیف پول هایی نیز در اختیار شما قرار می دهند که توصیه می شود هرگز دارایی های رمزنگاری خود را در صرافی نگهداری نکنید زیرا در معرض خطرات مختلفی مانند هک صرافی یا مسدود شدن اموال هستند.

کیف پول‌ها به‌عنوان بستری برای ذخیره دارایی‌های دیجیتالی شما بسیار ارزشمند هستند و ما باید در انتخاب آن‌ها دقت کنیم، زیرا به دلیل تحریم‌های موجود امکان استفاده از آن برای همه ایرانیان کشور وجود ندارد.

کیف پول ها از کلیدهای خصوصی و عمومی برای انجام تراکنش های امن استفاده می کنند. در تراکنش ها از کلید عمومی برای دریافت تراکنش و کلید خصوصی برای ورود به کیف پول و به عبارتی دسترسی و کنترل دارایی های دیجیتال استفاده می شود.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال را می توان با توجه به عوامل مختلفی دسته بندی کرد. اما به طور کلی کیف پول های ارز دیجیتال به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند. در کیف پول های سرد، از آنجایی که کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند، امکان هک و سرقت دارایی ها از بین می رود.

کیف پول های رومیزی، موبایلی و آنلاین در زیر مجموعه کیف پول های داغ قرار می گیرند، اما کیف پول های سخت افزاری و کاغذی در زیر دسته کیف پول های سرد قرار می گیرند. در ادامه به معرفی هر 5 نوع کیف پول می پردازیم.کیف پول های گرم

    کیف پول های رومیزی

این نوع کیف پول ها برنامه های کامپیوتری هستند که بر روی سیستم کامپیوتر شما نصب می شوند. یکی از مزایای این نوع کیف پول ها این است که کلید عمومی و خصوصی را در اختیار ما قرار می دهند، اما در هر صورت به دلیل نصب روی کامپیوتر، ممکن است دارایی های دیجیتال شما توسط ویروس های سیستم یا مشکلات دیگر به خطر بیفتد.

    کیف پول موبایل

کیف پول موبایل در واقع اپلیکیشن های موبایلی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی را در اختیار ما قرار می دهند. از آنجایی که این کیف پول ها روی تلفن های همراه هستند، امکان سرقت و هک شدن آنها نیز وجود دارد. البته یکی از مزایای این کیف پول ها این است که تقریبا همیشه و همه جا همراه ما هستند.

    کیف پول های آنلاین

کیف پول های خطی به عنوان افزونه به مرورگر شما اضافه می شوند. یکی از معایب کیف پول های آنلاین این است که کلید خصوصی شما را در خود نگه می دارند تا در صورت هک کردن وب سایت کیف پول توسط هکر، به راحتی به تمام اطلاعات دسترسی پیدا کند. اگر تصمیم دارید ارزان باشید و پهنای باند کم را به خطر بیندازید، فقط خودتان را گول می‌زنید.

با این حال، بهتر است در هر سه نوع کیف پول داغ (رومیزی، موبایلی و آنلاین) دارایی های دیجیتال کمتری داشته باشید و اگر دارایی های زیادی دارید و می خواهید آنها را برای بلندمدت یا میان مدت در کیف خود نگه دارید، بهتر است از کیف پول سرد استفاده کنید.

کیف پول های سرد

    کیف پول های سخت افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری که شبیه درایوهای فلش هستند، برندهای مختلفی دارند. تمامی برندهای ولتاژ سخت افزاری امنیت تقریبا قابل قبولی دارند و بهترین گزینه برای ذخیره دارایی های بزرگ هستند. اما آنچه برخی از افراد تصور می کنند ضرر ولت های سخت افزاری این است که قیمت آنها نسبتاً بالا است.

    کیف پول کاغذی

ولت کاغذ به گونه ای است که به شما امکان چاپ از کلید عمومی و کلید خصوصی را می دهد. کیف پول های کاغذی رایگان هستند، اما باید توجه داشته باشید که یک تکه کاغذ بسیار آسیب پذیر است و می تواند در معرض خطرات مختلفی قرار گیرد.

کیف پول خارجی

کیف پول های زیادی برای استفاده کاربران وجود دارد. اما هر کیف پولی برای شما مناسب نیست. ناگفته نماند که علاوه بر انتخاب کیف پول مناسب، باید به یک نکته نسبتا مهم دیگر نیز توجه کنید و آن این است که کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید زیرا به دارایی های شما دسترسی خواهد داشت.

همچنین باید در نظر بگیرید که آیا کیف پول انتخابی شما از ارز دیجیتال خریداری شده پشتیبانی می کند یا خیر. به عنوان مثال، یک اتریوم را نمی توان در کیف پولی که فقط برای نگهداری بیت کوین ساخته شده است، ذخیره کرد. اما در ادامه چند نوع کیف پول خارجی را به شما معرفی می کنیم.

     کیف پول سخت افزاری لجر

با کیف پول سخت افزاری لجر، می توانید با خیال راحت دارایی های دیجیتال خود را برای مدت طولانی ذخیره کنید و نگران خطر هک شدن نباشید. این کیف پول دارایی های شما را آفلاین نگه می دارد، اما اگر می خواهید ارسال یا دریافت کنید، کافی است کیف پول خود را به سیستم متصل کرده و دارایی ها را انتقال دهید.کیف پول سخت افزاری Trezor

Treasury یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری بسیار محبوب است که از انواع ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، دش و غیره پشتیبانی می کند.

    کیف پول کاغذی Bitaddress.org

کیف پول های کاغذی که نوعی کیف پول سرد هستند نیز از خطرات سیستمی مانند هک یا هک محافظت می شوند. برای استفاده از کیف پول کاغذی، علاوه بر امکان چاپ کلید عمومی و خصوصی، کاربران می توانند بارکد را نیز چاپ کنند.

این کیف پول از ارز دیجیتال بیت کوین پشتیبانی می کند.

کیف پول نرم افزار Exodus

Exodus یک کیف پول دسکتاپ است که از بسیاری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. البته این کیف پول نرم افزاری در دو نسخه دسکتاپ (ویندوز، مک، لینوکس) و نسخه موبایل (اندروید، آی او اس) ارائه می شود. User Friendly و در واقع رضایت و راحتی کاربر در استفاده از این کیف پول نرم افزاری از مهمترین ویژگی های این کیف پول است. بیت کوین، بیت کوین کش، IAS، اتریوم برخی از ارزهای دیجیتالی هستند که توسط کیس نرم افزار Exodus پشتیبانی می شوند.

     کیف پول نرم افزار Trust Wallet

کیف پول محبوب Trust Volt در دو نسخه اندروید و iOS منتشر شد. پس از پشتیبانی Bainance Exchange از Trust Volt، این کیف پول همچنین تعداد رمزهای ارائه شده در کیف پول را افزایش داد. از جمله ارزهای رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی در این کیف پول می توان به بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، ترون، زی کش و … اشاره کرد.

کیف پول ایرانی

    کیف پول من

کیف پول من نام یک کیف پول ارز دیجیتال ایرانی است، کاربران این کیف پول می توانند سطح امنیتی مورد نظر خود را در این کیف پول مشخص کنند. از آنجایی که کشور ما تحت تحریم است، استفاده از کیف پول ایرانی می تواند به ما اطمینان خاطر بدهد، مشروط بر اینکه کیف پول از امنیت کافی برخوردار باشد.

کیف پول نرم افزار My Wallet از بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله Pancake Swap، Algrand، Uni Swap، FileQueen و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.