رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

تفسیر آزمایش خون – راهنمای تفسیر انواع آزمایشات

چرا نتایج آزمایش خون مهم است؟

اول از همه، بیایید به این نکته پی ببریم که چرا تفسیر آزمایش خون این قدر در تشخیص بیماری‌های مختلف اهمیت دارد. پس، برای دانستن این موضوع قبل از هر چیز لازم است شما خون را به عنوان یک سیستم اکسیژن رسانی و مکانیسمی برای دفع مواد زائد بدن در نظر بگیرید.

  • اندام‌های خاصی در بدن، مانند کبد، کلیه، طحال و ریه‌ها مانند ایستگاه‌های پردازش هستند.
  • ارز‌ش‌های معمولی در نتیجه آزمایشگاهی بر عملکرد اندام سالم و سیستم‌های کاملاً کاربردی دلالت دارد.

مهم است به یاد داشته باشید که اگر نتیجه آزمایش در محدوده نرمال و مشخصی که در نظر گرفته شده است نباشد، نباید فکر کنید که بیماری قریب‌الوقوع گریبان‌گیر شما خواهد شد. محدوده نرمال و قابل اطمینان با آزمایش گروه بزرگی از افراد سالم تعیین شده است. اما همین محدوده‌های نرمال هم تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر سن، جنسیت، وزن، سابقه پزشکی، دارو‌های مصرفی و سبک زندگی دستخوش تغییر می‌شود. وضعیت نرمال چیزی است که پزشک معالج بهتر می‌تواند با توجه به وضع بالینی تان به شما بگوید.

چطور نتیجه آزمایش خون را بخوانیم؟

برای یک چکاپ معمولی، نمونه خون در سه آزمایش مختلف تحت بررسی قرار می‌گیرد:

  • شمارش کامل خون یا  CBC
  • پنل جامع متابولیک یا  CMP
  • پنل یا پروفایل لیپیدی (چربی)

این آزمایشات چند نتیجه خاص را نشان می‌دهند. با این حال، به جای این که نتایج زیر هر کدام از این ۳ نتیجه گروه‌بندی شود، بسیاری از گزارشات یک ستون ساده را نشان می‌دهند که زیر عنوان نام آزمایش یا Test Name  قطار می‌شوند. برای این که نتایج آزمایشگاهی را بهتر بفهمیم، تشخیص رابطه بین این نتایج کمک بیشتری خواهد کرد. در این قسمت، می‌خواهیم این سه گروه اصلی آزمایشات را توصیف کرده و نتایجی را که بیشتر زیر این گروه‌ها لیست می‌شوند را عنوان کنیم.

شمارش کامل خون یا  CBC

در بسیاری از نتایج آزمایش خون، اولین فهرستی که زیر ستون نام آزمایش یا Test Name می‌آید نتیجه CBC یا شمارش کامل سلول های خونی و به عبارت دیگر Complete Blood Count است. آزمایش CBC ترکیبات الزامی خون را می‌سنجد: گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون و پلاکت‌ها.

علاوه بر این، آزمایش CBC پروتئین اکسیژن رسان، یعنی هموگلوبین، را می‌سنجد و چک می‌کند که نسبت گلبول‌های قرمز خون به مایع یا پلاسمای خون چقدر است. نتیجه آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند که عفونت‌ها و حساسیت‌ها را پیدا کند، بیماری‌های احتمالی را تشخیص داده و به عوارضی مانند کم خونی یا سرطان خون پی ببرد.

شمارش گلبول‌های سفید خون یا WBC

اغلب اولین آزمایش CBC تعداد گلبول‌های سفید خون را نشان می‌دهد. گلبول‌های سفید خون، که به آن‌ها لکوسیت هم می‌گویند، یکی از ترکیبات اصلی سیستم ایمنی بدن شما هستند. وقتی به عفونت یا واکنش‌های حساسیتی دچار شوید، بدن شما گلبول‌های سفید خون بیشتری تولید می‌کند. در کل، ۵ نوع اصلی از گلبول‌های سفید خون وجود دارند، اما در بسیاری از گزارشات نتایج آزمایش خون، آن‌ها را زیر نتایج آزمایش CBC فهرست می‌کنند.

تعداد گلبول‌های سفید خون نشان از سلامت قلب شما دارد. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، هر چه تعداد گلبول‌های سفید خون بالا باشد، نشان از بیمار بودن قلب شما، مخصوصا احتمال سکته، دارد که این حالت در بین افرادی که سیگار می‌کشند، بیشتر شایع است.

شمارش گلبول‌های قرمز خون

گلبول‌های قرمز خون نتیجه بعدی در آزمایش است. گلبول‌های قرمز خون یا Red Blood Cells در آزمایش خون با سرواژۀ RBC نشان داده می‌شوند. کار گلبول‌های قرمز خون رساندن اکسیژن به بافت‌های سراسر بدن است. وقتی تعداد گلبول‌های قرمز خون یا RBC بالا باشد نشان از کم آبی بدن، مشکلات کلیه یا بیماری قلبی دارد. اگر RBC پایین باشد، یعنی تعداد گلبول‌های قرمز خون کم است؛ یعنی احتمالاً شما دچار کم خونی، سوء تغذیه، آسیب مغز استخوان و مشکلات کلیوی هستید.

وقتی RBC بالا است، دلالت از ابتلا به بیماری کبد چرب دارد. در این بیماری، چربی در کبد شما انباشته می‌شود و به آن آسیب می‌رساند. افرادی که چاق هستند، مبتلا به دیابت نوع ۲ بوده و کلسترول خون بالایی دارند باید این عارضه را به عنوان یک علامت هشداردهنده به حساب آورند، زیرا بالا بودن RBC با ابتلا به بیماری کبد چرب در ارتباط است.

هموگلوبین، هماتوکریت و …

این نتایج آزمایش زیر بخش نتایج RBC فهرست می‌شود، زیرا سلامت و عملکرد گلبول‌های قرمز خون را بیشتر بررسی می‌کند. هموگلوبین پروتئین گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را حمل می‌کند. سنجش آن می‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد کدام اندام‌ها و بافت‌ها به اندازه کافی اکسیژن ندارند. هماتوکریت حجم خونی را نشان می‌دهد که توسط گلبول‌های قرمز خون گرفته شده است. وقتی هماتوکریت پایین باشد، نشان از کم خونی، از دست دادن خون یا کمبود ویتامین دارد. بالا بودن هماتوکریت نیز نشان از کم آبی بدن یا ابتلا به بیماری‌های کبدی و قلبی دارد.

گلبول‌های خون اغلب به گویچه‌های خون هم می‌گویند. به عبارت دیگر، اندازه متوسط گویچه‌های قرمز خون هم اهمیت دارد. مثلا وقتی که کمبود ویتامین B۱۲ داشته باشید یا مبتلا به کم خونی باشید ابعاد گلبول‌های قرمز خون یا RBC‌ها غیر معمولی خواهد بود. میانگین هموگلوبین سلولی یا گلبولی که MCH است می‌تواند مقدار متوسط هموگلوبین در RBC را بسنجد. این آزمایش اغلب با تمرکز متوسط هوگلوبین سلولی یا MCHC درصد متوسط هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون را اندازه گیری می‌کند.

پلاکت‌ها و مقدار میانگین پلاکت‌ها یا MPV

این دو آزمایش معمولا جزو نتایج بعدی هستند که در آزمایش خون فهرست می‌شوند. پلاکت‌ها بخش‌هایی از گلبول‌های خون هستند. آن‌ها نیز به بهبود زخم‌ها کمک می‌کنند و با لخته کردن خون از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کنند. تعداد پایین پلاکت (کمتر از ۱۵۰ هزار در هر میکرولیتر) می‌تواند دلالت بر خطر خونریزی بیش از حد داشته باشد، اما وقتی تعداد آن‌ها بالا باشد، یعنی ۴۰۰ هزار در هر میکرولیتر و بالاتر) نشان می‌دهد که خطر لخته شدن خون وجود دارد. آزمایش مقدار میانگین پلاکت‌ها یا MPV می‌تواند مقدار متوسط پلاکت‌ها را اندازه بگیرد. با این کار، پزشک می‌تواند خونریزی و اختلالات مغز استخوان را تشخیص دهد و به علائم بیماری‌های التهابی شامل بیماری‌های قلبی عروقی، لوپوس و روماتیسم مفصلی پی ببرد.

انواع گلبول‌های سفید خون

عجیب است، اما نتایج آزمایش ۵ نوع گلبول سفید خون هم زیر فهرست نتایج گلبول‌های قرمز خون ظاهر می‌شوند. این ۵ نوع گلبول سفید خون عبارت‌اند از: بازوفیل، ائوزینوفیل، نوتروفیل، لمفوسیت و مونوسیت. اندازه گیری مقدار و سلامت این سلول‌ها یا گلبول‌ها به تشخیص بیماری‌های عفونی و حساسیت‌ها کمک می‌کند. مثلا، نوتروفیل مانند تکنسین اورژانس پزشکی است. نوتروفیل‌ها سلول‌های ایمنی و از اولین گلبول‌هایی هستند که خودشان را به محل عفونت می‌رسانند. بازوفیل نوع دیگری از سلول ایمنی است و اجزای ریزی همراه با آنزیم دارد که در هنگام واکنش‌های حساسیتی و آسم ترشح می‌شوند.

پنل متابولیک جامع یا CMP

کلمه متابولیسم در این بخش از نتایج آزمایش خون شاید شما را یاد کتاب‌های رژیم بیندازد. در واقع، این گروه از آزمایشات تصویر بسیار وسیع‌تری از تعادل شیمیایی و سوخت و ساز بدن را نشان می‌دهند. برای شفاف‌سازی بیشتر، باید بگوییم که همه فرایند‌های شیمیایی و فیزیکی که در بدن رخ می‌دهد و در طی آن انرژی تبدیل یا استفاده می‌شود، مثل نفس کشیدن، کنترل دمای بدن و هر چیز دیگر، طی فرایند متابولیسم یا سوخت و ساز بدن انجام می‌شود.

الکترولیت

آزمایش پنل جامع متابولیک اطلاعاتی در مورد الکترولیت‌ها، مواد معدنی موجود در خون، که بر میزان آب در بدن تاثیرگذار هستند، اسیدیته خون (میزان اسیدی بودن خون) و عملکرد عضلات شما ارائه می‌دهد. الکترولیت‌های رایجی که آزمایش CMP نشان می‌دهد شامل کلسیم، کلروید، منیزیم، فسفر، پتاسیم و سدیم هستند.

بیلی روبین، آلبومین و کراتینین

علاوه بر چیز‌هایی که گفته شد، آزمایش CMP اغلب موادی مانند بیلی روبین، آلبومین و کراتینین را اندازه گیری می‌کند. بیلی روبین زمانی شکل می‌گیرد که بدن هموگلوبین را تجزیه می‌کند. این ماده در خون و زردآب وجود دارد و مقدار زیاد بیلی روبین در خون باعث بیماری یرقان یا زردی می‌شود. آلبومین، پروتئین اصلی در پلاسمای خون و یک ترکیب مایع شفاف و زرد رنگ در خون است که گلبول‌های خون را حمل می‌کند.

کراتینین یک ماده زائد شیمیایی نشات گرفته از کراتین است که انرژی را به عضلات می‌رساند. از آنجا که این ماده می‌تواند به شما در اهداف وزنه‌برداری کمک کند یک مکمل پرطرفدار و محبوب به شمار می‌رود. اما به دلیل این که کلیه‌ها کراتینین را دفع می‌کنند، میزان زیاد از آن در خون منجر به عملکرد ضعیف کلیه یا نارسایی کلیوی می‌شود.

آزمایش قند خون ناشتا

یکی دیگر از قسمت‌هایی که در آزمایش CMP به آن پرداخته می‌شود آزمایش قند خون یا گلوکز ناشتا است. برای انجام این آزمایش، لازم است شما حداقل ۸ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورید. گلوکز یکی از منابع اصلی انرژی در بدن است. میزان غیرطبیعی گلوکز در بدن می‌تواند علامت بیماری دیابت یا قند خون باشد.

گلوکز یک قند ساده در بدن است که از کربوهیدرات ساخته می‌شود. بنابراین، خوردن یک تکه پنکک یا کیک می‌تواند بر نتیجه آزمایش قند خون تاثیر منفی بگذارد.

نکته: آزمایش خون خود را همیشه برای اولین کار در صبح اول وقت برنامه ریزی کنید تا گرسنگی سراغتان نیاید و دچار عصبانیت ناشی از گرسنگی نشوید.

پنل لیپید یا چربی

در اینجا ما نمی‌خواهیم از لغت منفی چربی استفاده کنیم بلکه آن را لیپید (همان چربی) می‌نامیم که در نتیجه آزمایش خون وجود دارد. درست مثل چربی‌هایی که در بشقاب غذای شما وجود دارد، همه چربی‌های موجود در بدن بد نیستند. بدن شما لیپید‌ها را تجزیه و برای انرژی استفاده می‌کند. پنل لیپید مجموعه‌ای از آزمایشات است که دو نوع چربی موجود در خون را نشان می‌دهد: کلسترول و تری گلیسرید.

تری گلیسرید‌ها اشکال اصلی از چربی‌هایی هستند که در کبد تولید می‌شوند. اگر دوست دارید بدانید چه چیزی بر میزان تری گلیسرید موجود در کبد تاثیر می‌گذارد، باید بگوییم که چیز‌های خیلی معمولی در رژیم غذایی شما؛ چیز‌هایی مثل شکر، چربی و الکل. اما میزان تری گلیسرید به دلیل ابتلا به بیماری‌های تیروئید، کبد یا حتی بیماری‌ها و مشکلات ژنتیکی نیز می‌تواند بالا باشد.

انواع کلسترول

دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترول HDL و کلسترول LDL.

کلسترول HDL مخفف high-density lipoprotein یا لیپوپروتئین با چگالی بالا است. این نوع چربی کلسترول اضافی را از خون می‌برد و به کبد می‌فرستد تا از آنجا دفع شود. به این کلسترول، کلسترول خوب هم می‌گویند، زیرا اگر مقدارش بالا باشد خیلی بهتر است و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی ریوی نیز کمتر خواهد بود.

کلسترول LDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی کم است. این نوع چربی می‌تواند کلسترول را به قسمت‌های مختلف بدن که نیاز به ترمیم سلولی دارند حمل کند. اما احتمال دارد این چربی در دیواره داخلی عروق یا رگ‌ها انباشته شود. بنابراین، به آن کلسترول بد هم گفته می‌شود.

وقتی میزان کلسترول بد یا LDL بالا باشد، خطر بیماری‌های قلبی یا رگ‌های خونی، شامل بیماری‌های قلبی عروقی، شما را تهدید می‌کند.

حفظ تعداد سالم از تری گلیسرید و تعادل مناسب کلسترول بد و کلسترول خوب برای سبک زندگی سالم قلب الزامی است.

اگر میزان تری گلیسرید بالا باشد هم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروق خونی بالاتر است. تحقیقات نشان می‌دهد که کلسترول بد LDL تنها مقصر در ابتلا به بیماری‌های قلبی نیست: نسبت تری گلیسرید تا کلسترول خوب HDL نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

آزمایش خون و ضرورت آن در تشخیص بیماری ها

اول بیایید در مورد اینکه چرا نتایج آزمایش خون شما مهم است صحبت کنیم. در نظر داشته باشید که خون شما هم به عنوان سیستم اکسیژن‌رسانی و هم مکانیسم دفع ضایعات عمل می‌کند. وقتی کسی در بخش اورژانس حاضر می‌شود، در اولین قدم ممکن است آزمایش شمارش کامل خون انجام شود. این آزمایش جزئیات تعداد گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون و پلاکت‌ها است.

همچنین با این آزمایش، الکترولیت‌ها (ماده‌ای در خون ما که یک بار الکتریکی را برای زندگی حیاتی دارد) برای بررسی عملکرد کلیه، آزمایشات عملکرد کبد و میزان «پروتئین واکنشی C» که می‌تواند در صورت وجود التهاب در بدن ایجاد شود، اندازه‌گیری می‌شود. اندام‌های خاصی از بدن مانند کبد، کلیه‌ها، طحال و ریه‌ها به عنوان ایستگاه‌های پردازش عمل می‌کنند. مقادیر طبیعی گزارش آزمایشگاهی نشان دهنده عملکرد سالم اندام و سیستم‌های کاملا عملیاتی است.

توجه به این نکته ضروری است که مقادیر تست خارج از محدوده لزوما نشانه بیماری قریب‌الوقوع نیست. اما این دامنه‌ها می‌توانند تحت تاثیر عوامل مختلفی برای هر فرد قرار بگیرند، از جمله سن، جنس، وزن، سابقه پزشکی، داروها و شیوه زندگی. آنچه برای شما “طبیعی” است بهتر است توسط پزشک تعیین شود. آزمایش خون (که گاها به آن پانل خون نیز گفته می‌شود) معاینه آزمایشگاهی نمونه خون است که برای بررسی موارد مختلفی از جمله عملکرد اندام‌های خاص (مانند کبد، کلیه‌ها، تیروئید و قلب)، عفونت‌ها و برخی اختلالات ژنتیکی و همچنین ارزیابی سلامت عمومی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورت مشکوک شدن به عفونت، خون گرفته شده و به داخل بطری منتقل می‌شود که رشد باکتری را امکان‌پذیر می‌کند. باکتری‌های موجود در خون سپتی‌سمی نامیده می‌شوند. شناسایی باکتری‌های مسئول به طور قابل توجهی در مدیریت کمک می‌کند، به این معنی که می‌توان آنتی‌بیوتیک‌های مناسب را برای بیمار تجویز کرد.

الکترولیت‌ها مورد توجه متخصصان کلیه هستند. همراه با آزمایش ادرار، الکترولیت‌های خون می‌توانند بیماری کلیوی کسی را از مرحله یک تا پنج اندازه‌گیری کنند. با کاهش عملکرد کلیه، سطح پتاسیم در خون افزایش می‌یابد و می‌تواند به سطوح خطرناکی برسد. تعداد بالای پتاسیم می‌تواند باعث آریتمی قلبی بالقوه کشنده شود.

پس از آن‌که نمونه در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نتایج جمع‌آوری شد، در اکثر موارد گزارش آزمایش خون به آزمایش کننده ارائه می‌شود. این گزارش جزئیات اجزای مختلف خون و مقدار آنها را نشان می‌دهد.

چرا تفسیر نتایج آزمایش خون مهم است؟

از طریق این آزمایشات می‌توان مواردی مانند وجود کم‌خونی (کمبود گلبول‌های قرمز خون از علل مختلف)، عفونت، نارسایی کلیه و بیماری کبدی را تعیین کرد. اغلب، نتایج این آزمایشات باعث انجام آزمایش‌های بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، وجود کم‌خونی معمولا منجر به آزمایش کمبود آهن، احتمالا ویتامین B12 و فولات، غربالگری همولیز و اندازه‌گیری میزان پاسخ مغز استخوان، که سلول‌های قرمز خون را ایجاد می‌کنند، می‌شود.

اگرچه پزشک بعد از بررسی برگه آزمایش شما، نتایج مهم و حیاتی را به اطلاعتان خواهد رساند؛ با این وجود داشتن دانش کافی برای تفسیر نتایج آزمایش خون، یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. این آزمایش می‌تواند انواع بیماری‌های خطرناک را در همان مراحل اولیه شناسایی کند. علاوه بر این آزمایش خون می‌تواند اطلاعات زیادی را در رابطه با سلامتی بدنتان، در اختیار شما قرار دهد. البته فراموش نکنید که غیر طبیعی بودن نتایج این آزمایش، همیشه به معنی بیمار بودن شما نیست؛ بلکه برای تشخیص کلی، ممکن است به آزمایش‌های دیگری نیز نیاز باشد.

رمزگشایی واحدهای اندازه‌گیری‌های آزمایش خون

علائم اختصاری آزمایش خون در برگه آزمایش همراه با واحدهایی گزارش می‌شوند که شناخت این واحدها به درک بیشتر نتایج کمک می‌کند. آزمایش خون از سیستم اندازه‌گیری متریک و اختصارهایی مانند زیر استفاده می‌کند:

واحد          علامت انگلیسی

سلول در هر میلی‌متر مکعب           cmm

کسری یک میلیونیم لیتر  (fL (femtoliter

گرم در دسی‌لیتر           g/dL

واحد بین‌المللی در هر لیتر               IU/L

میلی‌اکی‌والان در لیتر     mEq/L

میلی‌گرم در دسی‌لیتر     mg/dL

میلی‌لیتر      mL

میلی‌مول در لیتر           mmol/L

نانوگرم در میلی‌لیتر       ng/mL

یک تریلیون گرم یک گرم                (pg (picograms

میلیون در میکرولیتر      million/mcL

جدول علائم اختصاری در آزمایش خون

زمانی که برگه آزمایش خون را تحویل می‌گیرید، با تعدادی از علامت‌های انگلیسی مواجه می‌شوید که به احتمال زیاد، از آن‌های چیزی سر در نمی‌آورید. لازم است بدانید که اولین قدم در راه تفسیر نتایج آزمایش خون، آشنا بودن با همین حروف است که به علائم اختصاری آزمایش خون معروف هستند. در جدول زیر می‌توانید هر کدام از این علائم و معنی آن‌ها را مشاهده نمایید. (برای دریافت اطلاعات بیشتر، روی نام علامت‌هایی که لینک‌دار شده‌اند کلیک کنید):

نام اختصاری آزمايش     عنوان آزمايش              كاربرد

WBC       شمارش گلبول‌های سفيد شمارش تعداد كلی و افتراقی گلبول‌های سفيد

RBC         شمارش تعداد گلبول‌های قرمز         تعداد گلبول‌های قرمز

HGB        هموگلوبين  اندازه گيری مقدار هموگلوبين در خون

Hematcrit هماتوكريت درصد گلبول های قرمز در خون

MCH       وزن متوسط هموگلوبين برای اطلاع از وضعیت کم خونی و عفونت.

بازه نرمال: ۲۷.۵ – ۳۳.۲ پیکوگرم

MCV       حجم متوسط هموگلوبين                برای اندازه‌گیری بسیاری از اجزای مختلف خون از جمله گلبول‌های قرمز.

بازه نرمال: ۸۰-۹۵ فمتولیتر

MCHC    میانگین غلظت هموگلوبین             ارزیابی شدت و علت کم خونی

بازه نرمال در افراد بالغ: ۳۳.۴-۳۵.۵ گرم در هر دسی‌لیتر

M/E         نسبت سلول‌های زاينده گلبول سفيد به قرمز

RDW       اندازه گلبول‌های قرمز    برای اطلاع از علت اصلی کم خونی

بازه نرمال: ۶-۸ میکرومتر

UA

                تجزيه كامل ادرار          عواملی نظير PH، رنگ، بو وتوده‌های متراكم

بازه نرمال برای زنان: ۲.۵-۷.۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

بازه نرمال برای مردان: ۴-۸.۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

Uric Acid

                اسيد اوريك میزان اسید اوریک موجود در خون را تعیین می‌کند. این آزمایش می‌تواند به تعیین چربی بدن و اسید اوریک کمک کند.

بازه نرمال برای زنان: ۲.۴-۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

بازه نرمال برای مردان: ۳.۴-۷ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

BUN

                نيتروژن اوره خون         عملكرد متابوليكی كبد و كليه

بازه نرمال: ۷-۲۰میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

PPD skin test            تست پوستی ppd         تشخيص عفونت سل

بازه نرمال: ۰.۱ میلی‌لیتر مایع حاوی ۵ PPD است

CTni , CTnT            تروپونين      در بيماری‌های عضله قلب بكار مي‌رود

TGs          تري گليسيريد               برای ارزيابی خطر بيماری‌های قلبی و عروقی و ميزان چربی

Stool for OB             بررسی مدفوع از نظر خون             پيدا كردن مواردی كه سبب پيدا شدن خون در ادرار می‌شود

Na+          سديم         برای تعیین اینکه آیا میزان سدیم در حد طبیعی است یا خیر که کمک به نظارت بر درمان بیماری‌هایی که می‌توانند در اثر سطح غیر طبیعی سدیم در بدن ایجاد شوند بکار می‌رود.

بازه نرمال در افراد بالغ: ۱۳۶-۱۴۵ میلی‌مول بر لیتر

Retic Count

                شمارش رتيكولوسيت     جهت عملكرد مغز استخوان

HiA         آزمون سرخك               با استفاده از تست ELISA

PT

                زمان پروترومبين            ارزيابی مسير خارجی و مشترك در سيستم انعقاد خون

Protein, blood          پروتئين‌های خون           تشخيص آلبومين خون، سرم و گلوبولين

HCG        تست حاملگی              تعيين HCG به روش آگلوتيناسيون (AIT) از ادرار و RIA از طريق خون

K+           پتاسيم        كاتيون اصلی داخل سلولی

Platelet Count          شمارش پلاكت‌ها          در خون ريزی‌های خود به خودی

P              فسفات خون               فسفات غيرآلی بدن

POP smeer               گسترش پاپ                تعيين سلول های بدخيم در ترشحات واژن و گردن رحم

PTT,APTT               زمان ترومبوپلاستين نسبی و فعال شده               مسير داخلی و مشترك در انعقاد خون

Mg           منيزيوم      برای ارزیابی حفظ عملکرد قلب و سیستم عصبی

بازه نرمال: ۱.۵-۲.۵ mEq/L

HDL        ليپوپروتئين با دانسيته بالا                ميزان چربی دارای كلسترول

LDL         ليپوپروتئين با دانسيته كم ميزان چربی با خطر بالا

VLDL       چربی با دانسيته خيلی كم               بازه نرمال: ۲-۳۰ mg/dL

LDH        لاكتات دهيدروژناز       تشخيص سكته قلبی

IVP          پيلوگرافی داخل وريدی   برای ارزیابی کلیه‌ها ، مجرای ادرار و مثانه و کمک به تشخیص خون در ادرار یا کمردرد

GHb        هموگلوبين گليكوزيله     برای كنترل درمان بيماری ديابت

GTT

                آزمايش تحمل گلوكز     برای تعيين ديابت

FSB          آزمايش قند خون          بازه نرمال: ۷۰-۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

GGTP      گاماگلوتامين ترانس پپتيداز              شناسايی اختلال در سلول‌های كبد

ESR          سديمان خون               اندازه‌گيری سرعت رسوب گلبول‌های قرمز

C&S         كشت و تعيين حساسيت                تعيين بيماری های نزديك به عفونت

Cratine     ميزان كراتين خون         سطح یک مواد اضافی معروف به کراتینین را در خون و ادرار اندازه گیری می‌کند

Beta-HCG                تعيين حاملگی با استفاده از آزمايش خون           هورمونی است که در دوران بارداری توسط جفت ایجاد می‌شود و به طور معمول در خون تشخیص داده می‌شود.

Cholesterol              ميزان كلسترول خون      بدترين نوع چربی

VDRL      جستجوی آزمايشگاهی برای پيدا كردن بيماری های آميزشی    برای یافتن بیماری سفلیس که یک عفونت مقاربتی است بکار می‌رود.

inflammation            عفونت       برای تشخیص مقدار پروتئین در خون استفاده می‌شود که در این روش مقدار پروتئین نشانگر عفونت می‌تواند باشد

Ova of parasites        انگل          برای یافتن اینکه آیا انگل‌ها سیستم گوارشی را آلوده کرده‌‌اند یا نه بکار می‌رود.

Protozoa cyst            كيست انگل‌های تك سلولی

Occult blood            خون مرموز در مدفوع   برای بررسی نمونه‌های خون مدفوع که ممکن است حاکی از سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده باشد.

CPK         كراتين فسفوكيناز          هنگامی که سطح CPK بسیار بالا باشد، اغلب به معنای آسیب یا استرس به عضله، قلب یا مغز است.

Cl            كلر            بخشی از الكتروليت‌های مؤثر بر سيستم عصبی

Coronary angiography              كتتريزاسيون قلب          مشاهده حفرات داخل قلب، مجرای شريان ها و عروق بزرگ

Ca++        كلسيم        ارزيابی غده پاراتيروئيد و متابوليسم كلسيم

Bronchoscophy        برونكوسكوپی              رؤيت حنجره تراشه و برونشی از طريق آندوسكوپی

Bone marrow biopsy                بايوپسی مغز استخوان   بررسی مغز استخوان در بيماران با مشكلات خونی انواع سلول های مؤثر در خون سازی

Blood typing            نوع گروه خونی            آزمایش تعیین گروه خونی. نمونه خون با آنتی بادی‌های ضد خون نوع A و B مخلوط می‌شود.

BT           زمان خونريزی             ارزيابی وضعيت عروق و پلاكت ها در هموستاز

Bilirubin

                بيلی روبين خون            تعيين مقدار بيلی روبين حاصل از كبد

AST

                آسپارتات آمينوترانسفراز در موارد مشكوك به بيماري‌های عروق كرونر

ABGS

                آزمايش گازهای خون شريانی          برای دیدن چگونگی عملکرد سلامت ریه‌ها و تعیین میزان اثربخشی روش‌های درمانی تنفسی استفاده می‎شود.

ANA        آنتی بادی ضد هسته‌ای  تشخيص بيماری لوپوسی

Amniotic analysis     آمينوسنتز    جمع‌آوری اطلاعات درباره جنين

ELISA

                تست اليزا   يافتن ويروس ايدز و هپاتيت

BAS         شمارش تعداد بازوفیل ها در خون   برای کمک به تشخیص برخی مشکلات بهداشتی

منبع: ایده آل مگ