رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

طریقه استفاده از کود سه بیست برای گلهای اپارتمانی – کود سه بیست برای چه گلهایی مناسب است

خواص کود سه بیست چیست و برای چه گیاهانی مناسب است؟

اگر شما علاقه زیادی به گل و گیاه دارید و به سلامتی و شادابی آنها اهمیت بسیاری می دهید، باید تغذیه آنها را با کود سه بیست تامین کنید. کود سه بیست تمامی کمبودها و نیازهای گیاه را رفع می کند و کمک به رشد و سلامت او می نماید. البته قیمت کود سه بیست متفاوت است. نیتروژنی که در این کود وجود دارد به عملیات فتوسنتز گیاه و کیفیت محصول کمک می کند، همچنین موجب افزایش بذر و میوه، رشد سریعتر شاخ و برگ گیاهان هم می شود.

کود سه بیست یکی از کودهای کامل محسوب می شود که برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده کردن از کود سه بیست برای گیاهان بسیار مفید می باشد و به رشد آنها کمک بسزایی می کند. کود سه بیست دارای 20 درصد فسفات، 20 درصد ازت و 20 درصد پتاس می باشد. به این دلیل که 20 در صد از هر کدام از این سه عنصر را در خود جای داده است به آن کود سه بیست می گویند.

همراه این کود مواد غذایی میکرو هم به گیاه می رسد و رشد آن را بهبود می بخشد. از کود سه بیست می توانید برای تمامی محصولات باغی و زراعی که در حال رشد هستند استفاده کنید تا نتیجه عالی و کارکرد بهبود دهنده آن را مشاهده نمایید.این کود به این دلیل که تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را در خود دارد و تغذیه گیاه را تامین می کند، به کود کامل معروف است.

به همین دلیل از این کود می توانید برای هر نوع گیاهی استفاده کنید و کمبودها و نیازهای گیاهان با این کود جبران می شود. مهمترین عاملی که در روند صحیح عملیات فتوسنتز گیاهان نقش دارد فسفر می باشد که به بهبود ریشه زایی و افزایش شکوفه های درختان و گلها هم بسیار کمک می کند.همچنین وجود پتاس در کود سه بیست موجب می شود ک گیاهان زینتی گلدهی زودتری داشته باشند و میوه های آنها رشد کند.

موارد مصرف کود سه بیست

درست است که خاک گیاه دارای مواد مغذی و مورد نیاز برای گیاه است، اما گلدان شما به مواد دیگری غیر از مواد داخل خاک برای رشد خود نیاز دارد که آن را تنها با دادن کود می توانید تامین کنید. هنگام رشد و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی به قدری رساندن این مواد برای گیاه مهم است که در صورت سهل انگاری در فراهم کردن آن ها، گلدان شما کم کم ضعیف شده، رشد نکرده و از بین می رود.

کود سه بیست ان پی کی (npk) یکی از بهترین انواع کودهای شیمیایی است که غیر از موادی مانند فسفات، پتاسیم و ازت، دارای مواد مفید دیگر مانند آهن، منیزیم و روی است. مزایای مواد داخل این کودها به اندازه ای است که مصرف کود سه بیست برای مزارع کشاورزی و گل هایی که در باغچه کاشته می شوند نیز مفید است. کود سه بیست صورتی از بهترین نوع ان است.

زرد شدن برگ های قدیمی گیاهان

درست است که علت زرد شدن برگ های قدیمیممکن است طبیعی باشد، اما در بسیاری از گیاهان مانند زرد شدن و زرد شدن قاشقی علت را باید در کمبود نیتروژن جستجو کرد. چرا که کمبود این ماده باعث ضعیف شدن گیاه و مردن برگ های قدیمی و رشد نکردن برگ جدید می شود. برای درمان آن نیز باید با مصرف کود سه بیست، کمبود ازت گیاه را بر طرف کرد.

کوچک ماندن برگ های جوان و رشد نکردن آن ها

کسانی که گلخانه ای کوچک در خانه دارند در برخی از مواقع از عدم رشد گیاهشان شکایت می کنند. به طور مثال نمی دانند علت رشد نکردن یا توقف رشد شفلرای آن ها چیست. اما باید بدانید یکی از دلایل رشد نکردن دیفن باخیا یا عدم رشد پتوس و سایر گل های آپارتمانی کمبود پتاسیم موجود در کودهای سه بیست است.

چرا که این ماده باعث رشد برگ ها و ریشه می شود. بنابراین در چنین مواقعی باید بدانید زمان مصرف کود سه بیست برای گلدانتان فرا رسیده است. اما باید طریقه استفاده از کود سه بیست را بدانید و سپس اقدام به انجام این کار بکنید.

جوانه نزدن و پاجوش ندادن گیاه

در برخی از موارد نیز با اینکه خاک مناسب گیاهتان را فراهم کرده اید باز شاهد این هستید که گیاه رشد مناسب را ندارد. به طور مثال ترکیب مناسبی برای خاک سانسوریا پیدا کرده اید یا خاک خوبی برای پتوس تدارک دیده اید، اما می بینید که گیاه جوانه جدیدی نمی زند یا پاجوش نمی دهد.

در این شرایط باید بدانید که گلدان به فسفات احتیاج دارد. کبود فسفر باعث کوچک شدن برگ های جدید، ضعیف شدن گیاه و نزدن پا جوش و برگ ها و جوانه های جدید می شود. پس مصرف کود سه بیست در این موارد نیز الزامی به نظر می رسد.

در این بخش قیمت انواع خاک و کود برای درختان و گلهای آپارتمانی شامل مارکهای : کوکوپیت، کیمیا، فول ترک، گرین مکس، گرانوله، فرتی نرس، پلنت استار، گرین…

مقدار و زمان استفاده از کود سه بیست

مقدار لازمی که باید برای گیاهان مورد استفاده قرار دهید بیشتر به شرکتی که سازنده این کود است و دلایل متفاوت دیگر بستگی دارد و میزان استفاده برای هر گیاه با گیاهی دیگر تفاوت دارد. ولی باید گفت به طور کلی:

کود سه بیست برای گل های آپارتمانی و کاکتوس هایی که اندازه آنها کمتر از یک وجب می باشد مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از آن بدین صورت است که :

1.در فصل بهار و تابستان به اندازه ای که گل رشد کرده است باید اندازه یک سوم و یا دو قاشق چای خوری در هر دو هفته ای یکبار به گل از این کود داده شود.

 1. در فصل بهار و زمستان باید دیگر به کاکتوس ها از این کود داده نشود و گلها هم هر دو ماه یکبار به همان اندازه دو قاشق چای خوری کود دهی شوند.

کود سه بیست برای گیاهانی که آپارتمانی هستند و هایی که در سایز متوسط رشد کرده باید به این صورت استفاده شود که :

 1. در فصل بهار و تابستان به اندازه ای که گل رشد کرده است هر دو هفته ای یکبار اندازه دو قاشق چای خوری از این کود داده شود.
 2. در فصل زمستان و پاییز باید کود دهی به کاکتوس ها را متوقف کنید و برای گیاهان هم دو ماهی یکبار به همان اندازه دو قاشق چای خوری کود بدهید.البته باید دقت داشته باشید که وقتی سایز آنها بزرگتر می شود، نیاز آنها به مواد غذایی بیشتر می شود و برای حفظ سلامت آنها باید نهایت دقت را داشته باشید، چرا که اگر اقدام اشتباهی را انجام دهید گیاه شما به طور کلی نابود می شود. بنابراین برای کود دهی به گیاهان وقتی ساز آنها بزرگتر ی شود باید با متخصصین گل و گیاه مشورت کنید.

میزانی که باید از کود سه بیست برای محصولات زراعی خود استفاده کنید بستگی به مساحت زمین و تعداد گیاهان شما دارد، ولی به طور کلی می توانید برای این محصولات زراعی خود اندازه 1و نیم تا 2 کیلوگرم از این کود را تهیه کنید و سپس برای استفاده کردن از متخصصین مربوط به محصولات زراعی مشورت بگیرید تا در بهبود رشد گیاهان به شما کمک کنند.همچنین میزانی که از این کود برای محصولات باغی مورد استفاده قرار می گیرد هم بستگی به اندازه و مساحت زمین شما دارد.

البته نوع درخت هم در محصولات باغی بسیار متفاوت است، برخی از درختان کود بیشتری را می خواهند و برخی از درختان تغذیه خود را از دیگر عناصر موجود می گیرند و به مقدار کمی از این کود نیاز دارند.بنابراین برای محصولات باغی خود هم باید از متخصصین اموری که فعالیت و دانش آنها مربوط به این نوع محصولات می باشد کمک بگیرید. باید دقت داشته باشید که بیشترین نیازی که درختان به کود سه بیست دارند از 200 گرم تا 500 گرم است.

علائم کمبود کود سه بیست در گیاهان

همانطوری که بیان نمودیم عناصر اصلی کود سه بیست، پتاس، فسفر و ازت می باشد که هر کدام از این عنصرها نقش مهمی را در رشد گیاه ایفا می کنند. اگر به هر دلیلی گیاه شما، یکی از این عناصر را نداشته باشد دچار علائمی می باشد که در ادامه بیان می کنیم.

1. علائم کمبود ازت :

کمبود ازت در گیاهان موجب زردی برگهای پیر می شود، رشد گیاه با افت شدیدی مواجه می شود و کم کم این به برگ های بالاتر هم سرایت پیدا می کند.

2. علائم کمبود پتاس :

اگر گیاه کمبود پتاس داشته باشد، برگ های پایین آن زرد می شود و به آرامی می سوزد تا اینکه برگ های بالا را هم نابود می کند. .ج.د پتاس برای گیاه بسیار ضروری می باشد، چرا که کیفیت میوه های درختان و پروتئینی که در میوه وجود دارد به این عنصر بستگی دارد.

3. علائم کمبود فسفر :

همچنین اگر گیاه دچار کمبود فسفر شود، برگ هایی که جوان هستند کوچکتر می شوند و جوانه انتهایی گیاه بسیار ضعیف می گردد. در نتیجه گیاه اصلا رشد خوبی را سپری نمی کند و کم کم نابود می شود. برای خرید کود خانگی حتما تحقیق و بررسی کافی انجام دهید.

کود سه بیست یا 20 20 20 چیست؟

یکی از کودهایی که تمام نیازهای غذایی گیاه شما را تامین می کند، کودهای سه بیست است. اما چه فاکتورهایی این کود را نسبت به سایر کودها ممتاز کرده است؟ هر گیاهی به مواد غذایی برای ادامه حیات خود نیاز دارد. فسفر، پتاسیم و ازت مهم ترین عناصر غذایی هستند که رشد تمام گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند. فسفر نقش اساسی در فتوسنتز، تنفس، ذخیره و انتقال انرژی دارد.

از این رو در تقسیم سلولی، بزرگ شدن سلول ها و در نهایت رشد گیاهان تاثیر به سزایی می گذارد. ازت به عنوان یکی دیگر از عناصر حیاتی برای گیاهان در ساخت پروتئین نقش پررنگی ایفا می کند. این ماده موجب رشد برگ ها، افزایش سبزینه گیاهان، افزایش فتوسنتز و در نهایت افزایش میوه دهی و شادابی برگ های گیاهان می شود.

اما پتاسیم، عنصر غذایی که در تمام فرآیندهای رشد و تولید مثل گیاه دخیل است. این ماده از گیاه در برابر آفات و عوامل بیماری زا جلوگیری می کند. کود سه بیست هر سه عنصر حیاتی گیاهان را شامل می شود. نام این کود از سه عدد بیست برگرفته شده که این اعداد میزان عناصر حیاتی موجود در این کود را نشان می دهند. این کود دارای 20 درصد فسفات، 20 درصد ازت و 20 درصد پتاسیم است. این سه ماده غذایی از مهم ترین عناصر غذایی مورد نیاز هر گیاهی به حساب می آیند.

البته مواد موجود در این کود تنها به این سه عنصر محدود نمی شود. این کود با وجود عناصر میکرو موجود در فرمولاسیون خود، رشد گیاهان را بهبود می بخشد. از این رو کود سه بیست تمام کمبودها و نیازهای گیاهان را برطرف می کند. از آن جایی که این کود تمام عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان در خود دارد، آن را با نام نیز می شناسند.

انواع کود سه بیست

اگر برای خرید کودهای سه بیست به بازار مراجعه کرده باشید، با انواعی از این کود روبه رو می شوید. محصولاتی که از لحاظ کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال برخی از کودها در کیفیت و قیمت بالایی عرضه می شوند. با مصرف مقدار کمی از این کودها نتیجه ای شگفت انگیز مشاهده می کنید. اما برخی از کودهای موجود در بازار، قیمت و کیفیت پایینی دارند. با خرید این محصولات باید میزان بیشتری از کود را مصرف کنید تا نتیجه دلخواه شما مشاهده شود. بنابراین در به قیمت توجه نکنید و تنها کیفیت آن را مد نظر قرار دهید.

کود سه بیست موجود در بازار تولیدات شرکت های مختلف هستند که کیفیت محصولات با توجه به شرکت های سازنده آن ها تعیین می شود. کودهایی که از تولیدات شرکت های بزرگ هستند؛ مانند گرین گروس ایتالیا و شرکت های شناخته شده دیگر انتخاب ایده آل تری به حساب می آیند. اگر به دنبال خرید عمده کودهای سه بیست هستید، توصیه می کنیم که با توجه به کیفیت آن ها کودی را انتخاب و خریداری کنید. سپس محصول خریداری شده را تنها در یک پنجم از زمین خود امتحان کنید. با گذشت زمان و مقایسه این بخش از زمین با سایر قسمت های زمین خود متوجه عملکرد کود خواهید شد. به این ترتیب امکان انتخاب و خرید کود با کیفیت و جنس عالی برای شما وجود دارد.

طریقه استفاده از کود سه بیست برای گل های آپارتمانی

پس از انتخاب کود مورد نظر خود مهم ترین مسئله ای که پیش روی شما قرار دارد، نحوه استفاده از آن است. معمولا بر بسته بندی محصولات، توضیحات کاملی در این رابطه داده می شود. از این رو باید ابتدا تمام اطلاعات موجود بر بسته بندی محصولات را به طور کامل مطالعه کنید. اما به طور کلی برخی نکات کلیدی در مصرف این کود وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. کودهای سه بیست معمولا به صورت پودری هستند که باید قبل از استفاده در آب حل شوند. به این منظور ابتدا میزان مورد نیاز خود را در یک ظرف جداگانه و در مقداری آب حل کنید. سپس محلول تهیه شده را داخل تانکر کوددهی خود بریزید.

اگر به دنبال نتیجه بهتری از کود سه بیست هستید، روش محلول پاشی را به شما پیشنهاد می کنیم. این روش به خصوص زمانی که روی گیاه شما به اندازه کافی برگ جهت جذب مواد غذایی وجود داشته باشد، بسیار موثر است. اما روش های دیگری نیز برای مصرف این کود وجود دارد. به عنوان مثال امکان تقویت گیاهان از طریق آبیاری با این کود برای شما وجود دارد. البته که در رابطه با درختان بیشتر روش توصیه می شود. از این رو با توجه به نوع گیاه خود با متخصص در رابطه با نحوه کوددهی مشورت کنید. اما مسئله دیگری نیز در مصرف این کود اهمیت دارد. اختلاط و سازگاری این محصول با سایر محصولات شیمیایی؛ در این مورد باید حتما با یک متخصص مشورت کنید. البته فروشنده محصولات کشاورزی در این مسئله شما را راهنمایی خواهد کرد.

مقدار مصرف کود سه بیست برای انواع گیاهان

مقدار و زمان استفاده از این کود بسته به نوع گیاه و شرکت تولید کننده کود متفاوت است. اما به طور کلی دستور العملی جهت مصرف این کود برای گیاهان مختلف وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

·         مقدار مصرف کود سه بیست برای محصولات باغی و زراعی

در تقویت محصولات کشاورزی خود باید به مساحت زمین و تعداد گیاهان موجود در آن توجه کنید. به عنوان مثال، برخی از درختان به کود بیشتری نیاز دارند، این در حالیست که برخی دیگر از درختان به مواد غذایی دیگری برای رشد نیاز دارند. از این رو باید میزان کوددهی در این محصولات به مراتب کمتر باشد. توجه داشته باشید که حداکثر کود سه بیست مورد نیاز درختان 200 تا 500 گرم خواهد بود. در تقویت محصولات زراعی نیز 2 کیلو گرم از این کود تهیه کرده و به منظور آگاهی از میزان استفاده از آن با متخصص گیاه پزشکی مشورت کنید.

·         مقدار مصرف کود سه بیست برای گل های آپارتمانی

طریقه استفاده از کود سه بیست برای گلهای اپارتمانی به این صورت است که اگر گیاهان شما به اندازه یک وجب یا در سایز متوسط هستند، باید آن ها را در فصل های بهار و تابستان هر دو هفته یک بار تغذیه کنید. در هر نوبت از کوددهی تنها دو قاشق چایخوری از این کود مورد نیاز است. این میزان تغذیه در فصول پاییز و زمستان کاهش می یابد. به این صورت که تغذیه گل های شما با همان اندازه هر دو ماه یک بار کافی خواهد بود. اما نکته قابل توجه این است که کاکتوس ها و ساکولنت ها در این فصول نیاز به تقویت ندارند.

توجه داشته باشید که با رشد گیاهان، نیاز آن ها به مواد غذایی نیز افزایش می یابد. از این رو به منظور حفظ سلامتی گیاه خود باید کوددهی به آن ها را افزایش دهید. در این مورد توصیه می کنیم که با متخصص گیاه پزشکی مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است با تغذیه اشتباه گیاه خود را به نابودی بکشانید.

کود سه بیست برای چه گل هایی مناسب است؟

همان طور که در ابتدای این متن ذکر کردیم، مهم ترین عناصر تشکیل دهنده این کود فسفر، ازت و پتاسیم هستند. هر کدام از این مواد به گونه ای در رشد و نمو گیاه شما تاثیر دارند. از این رو کمبود هر کدام از این مواد نیز مشکلاتی را در گیاه به وجود می آورد. گیاهان دراین زمان با نشان دادن علائم ظاهری از شما کمک طلب می کنند. از این رو توصیه می کنیم که با علائم کمبود این مواد در گیاه خود آشنا باشید. در این صورت با استفاده از کودهای سه بیست گیاه خود را نجات می دهید. در ادامه به این علائم می پردازیم.

 • گیاهان دارای کمبود فسفر
  در اثر کمبود این ماده غذایی برگ های جوان رشد کمی خواهند داشت و در اندازه های کوچکی ظاهر می شوند. همچنین جوانه انتهایی گیاه بسیار ضعیف می شود. تمام این موارد حاکی از روند رشد بسیار بد گیاه است که در نهایت به نابودی گیاه ختم می شود.
 • گیاهان دارای کمبود ازت
  کمبود این عنصر غذایی مهم زردی برگ های پیر را در پی دارد. علاوه بر این با افت شدیدی در رشد گیاه خود مواجه می شوید. اگر به موقع کود سه بیست را در اختیار گیاه خود نگذارید، زردی برگ ها به برگ های بالاتر نیز سرایت می کند.
 • گیاهان دارای کمبود پتاسیم
  در صورتی که پتاسیم مورد نیاز گیاهان تامین نشود، برگ های پایینی گیاه زرد می شود و به آرامی می سوزد. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که برگ های بالایی گیاه نیز نابود خواهد شد.