رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

در بارداری چگونه بخوابیم؟ نحوه خوابیدن در بارداری، دکتر سعیده اسدی

نحوه خوابیدن در بارداری چگونه است؟ روی شکم، کمر یا به پهلو؟ سوالی است که برای همه زنان باردار پیش میاید که نحوه خوابیدن در دوران بارداری چگونه باشد که هم برای جنین ایمن باشد و هم مادر در آسایش. زمان بارداری٬ دورانی است که بیش از هر زمان دیگری به یک خواب شبانه خوب نیاز دارید، هر چند متاسفانه محقق کردنش کمی مشکل است. پیدا کردن بهترین وضعیت خواب آسان نیست. باید بگوییم که دو حالت مورد علاقه افراد در خوابیدن یعنی (رو به شکم و به پشت خوابیدن) در دوران حاملگی بهترین وضعیت خوابیدن نیست. همراه باشید تا وضعیت های خوابیدن را بررسی کنیم.

خوابیدن در بارداری | طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول | طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه دوم

خوابیدن در بارداری روی شکم

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول می تواند به صورت عادی باشد. یعنی اگر عادت دارید طاق باز بخوابید، نهایتا تا آخر سه ماهه اول بارداری می توانید این کار را انجام دهید یعنی تا وقتی که شکمتان به اندازه یک هندوانه نشده است، مشکلی نیست. اما بعد از بزرگ شدن شکم٬ از ماه ۳ به بعد مجبور هستید که به پوزیشن های دیگر تغییر وضعیت دهید.

خوابیدن به پشت در دوران بارداری

متخصصین توصیه میکنند از خوابیدن روی کمر در بارداری در دو ماهگی و سه ماهگی خودداری کنید. چرا؟

حالت خوابیدن به پشت تمام وزنِ رحمِ در حال رشد و جنین را روی کمرتان، روده ها، و سیاهرگ بزرگ، که خون را از اندامهای تحتانی به قلب برمیگرداند میاندازد. این فشار میتواند دردهای کمر و هموروید را تشدید کند، عمل هضم را ضعیف، گردش خون را دچار اختلال، و احتمالا سبب فشار خون (فشار خون پایین) که میتواند باعث سرگیجه شما گردد. گردش خون نامطلوب همچنین میتواند جریان خون به جنین را کاهش داده، در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی کمتری کودک دریافت میکند.

اگر گاهی اوقات خود را به حالت خوابیده به پشت ببینید، خطرناک نیست، اما خوابیدن به پشت برای مدت زمان طولانی طی هفته ها و ماه ها میتواند مشکل ساز باشد.

خوابیدن به پهلوی چپ یا راست

طی دوران دو ماهگی و سه ماهگی، خوابیدن به هر پهلو٬ ترجیحا سمت چپ اگر امکان دارد برای شما و کودکتان ایده آل است. این پوزیشن حداکثر جریان خون و مواد مغذی به جفت جنین را فراهم میکند (فشار کمتر به سیاهرگ بزرگ) و عملکرد کلیه را بالا میبرد، که به معنی دفع بهتر مواد زائد و تورم کمتر در پا، مچ پا، و دست ها است.

در واقع بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری حالت (SOS مخففSleep On Side ) است. این عبارت به معنی خوابیدن به پهلو است.

یعنی در این صورت میتوانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید. اگرچه خوابیدن به پهلوی چپ ، باز بهتر است. در این حالت بهتر است کمی پاها را به سمت سینه جمع کنید و یک بالش بین ۲ زانویتان قرار دهید.

نحوه خوابیدن برای جذب هماتوم

اگر شما در ارتباط با خوابیدن و جذب هماتوم در دوران بارداری سوال دارید، بهتر است که با پزشک یا متخصص بهداشت زنان و زایمان مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما راهنمایی کنند و نکات مربوط به خوابیدن در این موارد را به شما ارائه دهند. کافیه با شماره ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸ تماس بگیرید.

با این توضیحات بهترین طرز خوابیدن در دوران بارداری کدام است؟

بهترین و امن ترین حالت خواب برای زنان آبستنی که از سه ماهگی اول گذر کرده اند، خوابیدن روی پهلوی چپ، وضعیتی که گردش خون مطلوب را تقویت میکند.

نحوه خوابیدن وقتی جفت پایین باشد

شاید مشکل پایین بودن جفت برای شما نیز پیش بیاید. مدل خاصی برای خوابیدن برای بالا رفتن جفت وجود ندارد. بهتر است مدل خواب در دوران بارداری که در بالا توضیح دادیم را رعایت کنید و در دوران پایین بودن جفت استراحت مطلق را جدی بگیرید. در هر صورت، بهتر است قبل از انتخاب نحوه‌ی خوابیدن، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به وضعیت بارداری و شرایط خاص شما، به شما توصیه‌های مناسبی ارائه کند تا خواب مناسبی داشته باشید و به بهبود و راحتی بارداری کمک کند.

طرز خوابیدن برای بالا رفتن جفت

مدل خاصی برای خوابیدن برای بالا رفتن جفت وجود ندارد. بهتر است مدل خواب در دوران بارداری که در بالا توضیح دادیم را رعایت کنید و در دوران پایین بودن جفت استراحت مطلق را جدی بگیرید. در هر صورت، بهتر است قبل از انتخاب نحوه‌ی خوابیدن، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به وضعیت بارداری و شرایط خاص شما، به شما توصیه‌های مناسبی ارائه کند تا خواب مناسبی داشته باشید و به بهبود و راحتی بارداری کمک کند.

برای دوران بارداری خود سعی کنید حتما تحت نظر یک پزشک متخصص زنان و زایمان باشید. دکتر سعیده اسدی، متخصص زنان و زایمان در شرق تهران (تهرانپارس) آماده هرگونه مشاوره برای قبل از بارداری، حین و بعد از بارداری است. آدرس وب سایت دکتر سعیده اسدی: https://drasadi-clinic.com/ شماره تلفن مطب: 02176700518