رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

قد یک مرد در ایران باید چقدر باشد ؟

قد مناسب برای مردان در کشورهای مختلف

قد آقایان در جوامع مختلف متفاوت است اما قد برای مردان 170 تا 178 سانتیمتر است اما در برخی کشورها قد بسیار بالاتر از سایر کشورهای جهان است. طبق آمار و نمودار قد مردان در جهان؛ قدبلندترین افراد جهان هلندی‌ها هستند که قد مردان هلندی 185 سانتیمتر است. جالب اینجاست که حتی مهاجرانی که از کشورهای مختلف به هلند آمده‌اند نیز به‌طور از همنوعان خود در کشور مادری‌شان بلندقدتر هستند. پس از هلند، دانمارکی‌ها نیز ازنظر شاخص قد با هلندی‌ها رقابت می‌کنند. به‌طوری‌که قد دانمارکی‌ها به 183 سانتیمتر می‌رسد. آمریکایی‌ها که پیش‌تر بلندقدترین افراد جهان را تشکیل می‌دادند چند سالی است ازنظر قدی افت کرده‌اند و قد آن‌ها به 177 سانتیمتر رسیده است.

جالب اینجاست که هلندی‌ها تنها طی چند سال اخیر و از دهه 80 میلادی به ‌بعد به قدبلندترین نژاد اروپا و جهان تبدیل‌شده‌اند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برخی عوامل نظیر تلفیقی از ژن و تغذیه بر قد تأثیر دارند. افرادی که ازنظر آماری، شاخص قد را دنبال می‌کنند متوجه شده‌اند که هلند بر مراقبت‌های در بدو تولد تأکید جدی دارد و ضمن اینکه و رژیم غذایی سرشار از پروتئین و توزیع مناسب ثروت نیز منجر به این شد تا مردم این کشور به بلندقدترین نژاد جهان تبدیل شوند. در نقطه مقابل، جیب‌های خالی مردم آمریکا که از یک‌سو منجر به تغذیه نامناسب در دوران کودکی شد و از سوی دیگر ضعف مراقبت‌های بهداشتی، در کنار مهاجرت نژادهای کوتاه‌قامت به این کشور، قد مردم آمریکا را پایین آورد.

جالب است بدانید که رشد قد با آمپول زدن و داشتن قدبلند نیز همیشه سودمند و خالی از دردسر نیست زیرا هلندی‌ها طی سالیان اخیر مجبور شده‌اند تغییرات زیادی را در آیین‌نامه‌های ساختمان و تولید خود داشته باشند. مثلاً در ساخت مسکن باید ارتفاع چارچوب درها را افزایش دهند یا در تولید و طراحی خودروهای جدید قد افراد را نیز لحاظ کنند. برای برخی از شهروندان هلندی که قد آن‌ها حتی از 213 سانتیمتر فراتر می‌رود، مسافرت با خودروهای حاضر کاری بس دشوار و غیرممکن است.

قد ۱۷۲ برای مرد | قد 178 برای مرد | قد استاندارد برای زن

قدکوتاه چه قدی است؟

همان‌طور که گفته شد بلااستثنا همه عواملی همچون وراثت و ژنتیک، سو تغذیه و الگوهای اشتباه تغذیه و زندگی بر کوتاهی و یا بلندی قد بسیار دارند. حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که استاندارد دقیق و موثقی برای قد وجود ندارد اما بر اساس شاخص‌های که در تمام دنیا، استانداردی حدودی که در زمان‌های مختلف نیز قابل‌تغییر است به وجود آمده است.

به دست آوردن قدی مردم یک منطقه به معنای قد بزرگ‌سالان یک جامعه یعنی هم و هم مردان است و طبق همین استاندارد، کوتاه‌تر از ۱۴۹ سانتی‌متر و مردان کوتاه‌تر از ۱۶۲ سانتی‌متر، قدکوتاه به‌حساب می‌آیند؛ اما در برخی از قاره‌ها همچون قاره‌ی اروپا، با توجه به این‌که مردمشان خود را ژنتیکی قدبلند می‌دانند، همین استاندارد نیز مجدداً عوض می‌شود. کمتر از ۱۵۷ سانتی‌متر و مردان کمتر از ۱۷۰ سانتی‌متر در کشورهای اروپایی در میان مردم قدکوتاه محسوب می‌شوند.

ازنظر پزشکی، تغذیه‌ی نادرست  و غیراصولی در زمان رشد موجب قدکوتاهی فرد در سنین بزرگ‌سالی می‌شود. این نکته را باید مدنظر داشت که بلندی و یا کوتاهی قد مستقیماً به ژنتیک و وراثت فرد هم مرتبط است اما در جامعه‌ی امروزی علاوه بر تغذیه و وراثت، عواملی همچون عدم فعالیت مناسب فیزیکی، سوءتغذیه و یا استفاده‌ی بی‌رویه از فست فودها باعث تغییرات ژنتیکی در افراد شده است و در برخی از کشورها نسلی را متولد کرده است که اندازه‌ی قدشان از نسل قبلی کوتاه‌تر است.

در میان کشورهای مختلف، مردم بولیوی با رکورد قدی ۱۵۰.۵ سانتی‌متر در بین و مردان، رتبه‌ی اول لیست قدکوتاه‌ترین مردم جهان را از آن خودکرده است. متأسفانه کودکان بولیوی به علت فقر، دچار سوءتغذیه هستند که مستقیماً این مسئله بر روی قدشان تأثیرگذار بوده است. پس از بولیوی کشور اندونزی با قدی ۱۵۱ سانتی‌متر در میان مردان و زنان به‌عنوان دومین کشور شناخته‌شده است. به‌طورکلی کشورهای آسیای شرقی که به‌عنوان کشورهای درحال‌توسعه نامیده می‌شوند به دلیل فقر و سوءتغذیه کودکان در حال رشدشان افراد به‌خصوص مردان قدکوتاهی داشته و این ارث متأسفانه به نسل‌های بعدی نیز منتقل می‌شود.

قد مناسب برای پسران

محاسبه قد و مناسب برای پسران یکی از کارهایی است که متخصصین تغذیه انجام می‌دهند تا اگر تناسبی بین قد و افراد وجود ندارد با تغذیه مناسب و راهکارهایی تا حدودی این اختلاف را به حداقل برسانند.

قد پسربچه‌ها نسبتاً شبیه دختربچه‌هاست. پسران ۲ ساله، قد ۸۶ سانتی‌متری و ۱۳ کیلویی دارند. در ۴ سالگی قدشان به ۱۰۲ سانتی‌متر و وزنشان هم به ۱۶ کیلوگرم می‌رسد. تا ۶ سالگی پسران به‌طور قدی برابر با ۱۱۴ سانتی‌متر و وزنی برابر با ۲۱ کیلوگرم دارند. پسران ۸ ساله هم به‌طور ۱۲۷ سانتی‌متر قد و ۲۵ کیلو همچنین. در ۱۰ سالگی، پسرها به‌طور  ۱۴۰ سانت قد و ۳۲ کیلو .

پسران تا ۱۲ سالگی قدشان تا ۱۴۹ سانتی‌متر و وزنشان تا ۴۱ کیلوگرم افزایش میابد. در ۱۴ سالگی هم به‌طور ۱۶۳ سانت قد و ۵۱ کیلوگرم . از ۱۶ سالگی و بعدازآن، پسران سریع‌تر از دختران رشد می‌کنند. یک پسر ۱۶ ساله به‌طور ۱۷۳ سانتی‌متر قد و ۶۱ کیلوگرم دارد.

از ۱۸ سالگی به بعد هم قد پسران به‌طور بین ۱۷۵ تا ۱۷۸ سانت و وزنشان هم بین ۶۷ تا ۷۳ کیلو خواهد بود.

همان‌طور که بارها گفته شد سوءتغذیه در دوران کودکی اثر منفی در رشد قد دارد و پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع شامل مواد غذایی نشاسته دار مثل سیب‌زمینی، نان، برنج، پاستا، میوه‌ها، سبزی‌ها و مواد غذایی‌ای که پروتئین بالا دارند مثل گوشت، ماهی، مرغ، حبوبات، شیر و لبنیات و کنترل دریافت چربی، شکر و نمک مصرفی اهمیت بالایی در رشد قدی کودک دارد.

دریافت کافی برخی از مواد مغذی نیز در افزایش قد مؤثر است. به‌عنوان‌مثال کلسیم یکی از عناصر ضروری در افزایش رشد قدی است. لبنیات بهترین منبع برای تأمین کلسیم است. برای جذب کلسیم دریافت ویتامین D ضروری هست. اگر می‌خواهید که فرزندی قدبلند داشته باشید باید تغذیه مناسب هم برای او در نظر بگیرید اما اینکه با توجه به نیاز کودک کدام‌یک از مواد غذایی بیشتر به رشد او کمک می‌کند را متخصص تغذیه تشخیص می‌دهد. پس برای اینکه خیالتان از این بابت راحت باشد به سایت مراجعه کنید و در قسمت برنامه غذایی موردنظر را دریافت کنید.

همانطور که می توانید حدس بزنید، دامنه میانگین قد زنان و مردان در ایران و دنیا بسیار گسترده است. یک مطالعه (1) در سال 2016 نشان داد که مردان ایرانی بیشترین تغییر قد را در طول قرن گذشته مشاهده کرده‌اند که حدود 6.7 اینچ (17 سانتی‌متر) افزایش را نشان می دهد.

میانگین قد زنان و مردان در ایران و دنیا – اختلاف قد در خانم ها و آقایان

پیش از اینکه به بررسی میانگین قد افراد در ایران و دنیا بپردازیم بهتر است به عوامل تاثیرگذار بر قد افراد بپردازیم.

چه عواملی قد افراد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

برخی از عوامل طبیعی هستند، در حالی که برخی دیگر به استاندارد زندگی مربوط می شوند. ژنتیک مهمترین و اولین عامل تاثیر گذار بر قد افراد است. حدود 60 تا 80 درصد اختلاف قد (3)، نتیجه ساختار ژنتیکی است. اگر هر دو والدین کوتاه قد باشند، احتمالاً کودک کوتاه قد خواهد بود.برخی از شرایط ژنتیکی بر قد و سایر عوامل رشد تأثیر می گذارد. یکی از نمونه های خاص در زنان است که منجر به قد کمتر از حد متوسط در آنها می شود. جایی که یک فرد بزرگ می شود می تواند بر قد او تأثیر بگذارد. عوامل مهم مبتنی بر مکان عبارتند از:

به تعیین قد و سایر عوامل مرتبط کمک می کند. صرف نظر از محل زندگی یک فرد، در صورت کمبود این هورمون، رشد قد شخص مهار می شود.تحقیقات گزارش شده در مجله بین المللی غدد درون ریز کودکان نشان می دهد که مکمل های HGH می توانند به عادی سازی قد در کودکان با کوتاهی قد غیر طبیعی کمک کنند.

خواب به تقویت هورمون های رشد کمک می کند. برای رشد طبیعی کودک باید هر شب 8 تا 10 ساعت بخوابد. ضمن اینکه بر اساس تحقیقات 21 ساله ، خوابیدن از ساعت 10:30 شب، فرایند استخوان سازی را به طور چشمگیری بهبود می بخشد. چه در افرادی که در سن رشد هستند و آنها باز است، و چه افرادی که به دلیل بسته بودن صفحات رشدشان انجام داده اند. یک می تواند به افزایش قد کودک کمک کند. این رژیم باید شامل مواد مغذی ضروری، به ویژه کلسیم، ویتامین D و پروتئین باشد.

تجارب منفی و تروما می تواند به توانایی کودک برای رشد آسیب برساند. وقتی کودک در مکانی زندگی می کند که تغذیه مناسبی ندارد، احتمالاً بیماری بیشتری را تجربه می کند و رشد کمتری خواهد داشت.تحقیقات نشان می‌دهد که محیط خانه حمایت‌کننده برای رشد کافی در سال‌های پیش از نوجوانی، به‌ویژه برای دختران، اهمیت ویژه‌ای دارد.

مردان معمولاً بلندتر از زنان هستند و در دوران بلوغ پسران معمولاً دوره رشد طولانی‌تر و سریع‌تری را تجربه می‌کنند. رشد قد دختران معمولاً تا 16 سالگی متوقف می شود، در حالی که پسران تا 18 سالگی ادامه می دهند. به طور متوسط، مردان تا 15 سانتی متر از زنان قد بلندتر هستند.این تفاوت ها را می توان به کروموزوم ها مرتبط کرد. محققان دریافته‌اند که انواع ژنتیکی کروموزوم‌های X مسئول طیف وسیعی از تمایزات بین زن و مرد از جمله قد هستند .

افرادی که دارای برخی از این گونه‌ها هستند، قد کوتاه‌تری دارند. از آنجایی که زنان از نظر ژنتیکی تمایل به داشتن دو کروموزوم X دارند، احتمال بیشتری دارد که این تغییرات ژنی را داشته باشند. میانگین قد زنان در ایران بر طبق داده های وب سایت “” سانتی متر است. با این میزان قد زنان ایرانی در قرار دارند. این در حالی است که زنان هلندی با میانگین قد 170 سانتی متر در بین زنان دنیا بلندترین متوسط قدی را دارند. متوسط قد 161 سانتی متر برای خانم های ایرانی آنها را در جایگاهی حتی پایین تر از کشور هایی چون سنگال، مراکش، چین، آلبانی و لبنان قرار می دهد.

میانگین قد مردان در ایران

میانگین قد مردان در ایران بر طبق سایت داده های جهانی، سانتی متر است. با این میزان قد مردان ایرانی در قرار دارند. این در حالی است که مردان هلندی با میانگین قد 184 سانتی متر در بین مردان دنیا بلندترین متوسط قدی را دارند. متوسط قد 175 سانتی متر برای آقایان ایرانی آنها را در جایگاهی حتی پایین تر از کشور هایی چون سنگال، مراکش، ترکیه و لبنان قرار می دهد.

میانگین قد زنان و مردان در سایر نقاط جهان

میانگین قد مردان و زنان در سایر نقاط جهان الخصوص در کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و استرالیا به مراتب بالاتر از متوسط قد زنان ایرانی و بالاتر از متوسط مردان ایرانی است. در ادامه به بررسی میانگین قد مردان و زنان در سایر نقاط دنیا می پردازیم.

میانگین قد افراد در کشور های اروپایی

افراد در کشورهای اروپایی قد بلندتری نسبت به سایر کشورهای دنیا دارند، و دلیل این مسئله را می توان به مواردی که در بالا توضیح داده شد نسبت داد. در میان کشورهای اروپایی هلند پرچم دار است، و زنان هلندی با متوسط قد 170 و آقایان با متوسط قد 184 سانتی متر بالاترین متوسط قد دنیا را دارند.

جایگاه دوم متعلق به مونتنگرو است. زنان متوسط قد 170 سانتی متر و مردان 183 سانتی متر هستند. جایگاه سوم مربوط به کشور استونی است که زنان میانگین قدی 168 سانتی متر و مردان 182 سانتی متر را دارا هستند. در ادامه لیستی از کشورهای معروف دنیا و میانگین قد زنان و مردان آنها خواهد آمد.

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 167 سانتی متر، مردان 180 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 166 سانتی متر، مردان 180 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 166 سانتی متر، مردان 180 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 179 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 179 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 165 سانتی متر، مردان 178 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 166 سانتی متر، مردان 178 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 178 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 178 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 165 سانتی متر، مردان 178 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 177 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 163 سانتی متر، مردان 177 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 164 سانتی متر، مردان 176 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 162 سانتی متر، مردان 176 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 161 سانتی متر، مردان 176 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 162 سانتی متر، مردان 175 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 163 سانتی متر، مردان 175 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 161 سانتی متر، مردان 174 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 158 سانتی متر، مردان 170 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 158 سانتی متر، مردان 169 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 155 سانتی متر، مردان 168 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 154 سانتی متر، مردان 167 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 155 سانتی متر، مردان 166 سانتی متر

متوسط قد زنان و مردان در کشور : زنان 154 سانتی متر، مردان 163 سانتی متر