اقتصادیکسب و کار سلامتی

چگونه باید تتر بخریم؟

یکی از محبوبترین ارزهای دیجیتال تتر (tether) است که ارزش بازار آن به بیش از ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد. این ارز همچنین از نظر حجم معاملات به عنوان سومین رمزارز برتر بازار شناخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم ضمن پاسخ به همه‌ی این سوالات، در مورد روش‌های مرسوم خرید ارز تتر صحبت کنیم. پس اگر جزو کسانی هستید که هنوز تتر را درک نکرده یا کسانی که با این رمزارز آشنایی دارند ولی هنوز با روش‌های خرید تتر بدون احراز از داخل ایران آشنا نیستند، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به همه‌ی ابهامات ذهن شما پاسخ بدهیم.

تتر چیست؟

تتر ارز دیجیتالی است که ارز آن همواره برابر با ۱ دلار باقی می‌ماند. دلیل آن هم این است که به ازای هر واحد از آن ۱ دلار در دنیای واقعی ذخیره می‌شود تا پشتیبان آن باشد.  برای مثال وقتی می‌گوییم تتر یک استیبل کوین است یعنی به ازای هر تعداد تتری که در اختیار شما است، به همان اندازه دارایی دیگری در بانک یا مکان دیگری ذخیره شده است. این دارایی ذخیره‌شده برای تتر که با علامت اختصاری USDT هم شناخته می‌شود، دلار امریکاست. به عبارت دیگر اگر فرض کنیم تعداد کل ارزهای دیجیتال تتر ۱۰۰ عدد باشد، این یعنی شرکت ارائه‌دهنده‌ی آن ۱۰۰ دلار واقعی در حساب یا خزانه‌داری خود ذخیره کرده است. به خاطر همین است که ارزش هر واحد از تتر همیشه برابر با ۱ دلار آمریکا باقی می‌ماند.

شرکت تتر لیمیتد (Tether Limited) که مسئولیت عرضه و مدیریت این رمزارز را برعهده دارد استیبل کوین‌های دیگری هم به بازار معرفی کرده که در آن‌ها دارایی ذخیره شده دلار نیست. به عبارت دیگر به جز USDT که توسط دلار پشتیبانی می‌شود، تترهای دیگری هم داریم که توسط یورو و یوان چین پشتیبانی می‌شوند. این تترها عبارتند از EURT و CNHT که به ترتیب هر واحد از آن‌ها همواره با یک یورو و یک یوان چین برابر است. با‌این‌حال از آنجایی که USDT پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین تتر موجود است معمولاً وقتی صحبت از تتر می‌شود منظور همان تتر دلاری یا USDT است. اما چرا به چنین ارز دیجیتالی که ارزش آن نه کم می‌شود و نه بیشتر احتیاج داریم؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ خواهیم داد.

کاربردهای تتر

درست است که قیمت تتر همواره ثابت است و تغییری نمی‌کند ولی کاربردهای خاصی وجود دارد که استفاده از تتر بهترین گزینه برای آن است. ایده‌ی اصلی از ساختن تتر تبدیل کردن پول‌های شما در دنیای واقعی مثل دلار و ریال به یک ارز دیجیتال با ارزش ثابت است. می‌پرسید دلیل از این کار چیست؟ حق دارید! با تتر نمی‌شود انتظار سودهای چنددرصدی که ارزهای دیجیتال دیگر امکان دست یافتن به آن را فراهم می‌کنند، داشت. پس هدف از این کار چیست؟

موضوع اول که از مهم‌ترین کاربردهای تتر هم به شمار می‌رود امکان پرداخت راحت و بی‌دردسر به تمام نقاط جهان است. همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال را می‌توان در مدت زمان کم و با کارمزدهای پایین به هر طرف دنیا فرستاد. در حالی که نقل‌وانتقال پول از یک کشور به کشور دیگر معمولاً پردردسر بوده و گران تمام می‌شود. بنابراین وجود ارز دیجیتالی که ارزش آن ثابت بوده و احتمال پایین آمدن قیمت آن وجود نداشته باشد می‌تواند بهترین انتخاب برای چنین پرداخت‌هایی باشد.

کاربرد دیگر تتر در اینجاست که می‌توان از آن برای ترید و معامله‌ی بی‌دردسر در صرافی‌ها استفاده کرد. استفاده از پول واقعی مثل دلار برای تراکنش‌های رمزارزها اغلب کارمزد بالا دارد و چند روز هم انجام آن به طول می‌کشد. بنابراین یک راه جایگزین برای این کار استفاده از استیبل‌ کوین‌هایی مثل تتر است.

در واقع شما می‌توانید با پول خود تتر بخرید و در حساب خود نگه‌ دارید و هر زمان که لازم شد با آن به خریدوفروش دیگر رمزارزها بپردازید. همچنین اگر ارز دیجیتال دیگری مثل بیت کوین دارید و می‌خواهید فعلاً آن را بفروشید می‌توانید آن را با تتر معامله کنید.

این موضوع به ویژه برای کاربران ایرانی که تحت تحریم‌های آمریکا اجازه‌ی دسترسی به کارت‌های بانکی بین‌المللی و خریدوفروش دلار را ندارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربرد دیگر تتر امکان سپرده‌گذاری آن در پلتفرم‌های مخصوص این کار و کسب سود از آن است. البته این کار را می‌توان با ارزهای دیجیتال دیگر هم انجام داد ولی وقتی از تتر استفاده کنید دیگر لازم نیست که نگران احتمال پایین آمدن ارزش ارز دیجیتال خود با گذشت زمان باشید.

از همه‌ی این صحبت‌ها که بگذریم می‌رسیم به موضوع اصلی مقاله که نحوه‌ی خرید تتر از داخل ایران است. با ما همراه باشید تا در بخش بعدی به صورت مفصل در این رابطه صحبت ‌کنیم.

برای خرید تتر از داخل ایران می‌توانید از سایت‌ها و صرافی‌های معتبر استفاده کرده و با پرداخت ریال تتر دریافت دریافت کنید.

برای خرید تتر چند راه بیشتر وجود ندارد. اولین روش استفاده از سایت‌ها و صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال است که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به آن‌ها برسید.

در این سایت‌ها می‌توانید عضو شده و به بخش خرید تتر مراجعه کنید. در آنجا می‌توانید مبلغ و آدرس کیف پول دیجیتالی را که می‌خواهید تترهای خود را به آن ارسال کنید، مشخص کرده و با پرداخت ریالی تترهای خود را دریافت کنید (توضیحات بیشتر در رابطه با کیف پول‌ها در انتهای این بخش آورده شده است).

البته دقت کنید که در بیشتر صرافی‌های داخلی قیمت تتر/تومان را صرافی اعلام می‌کند و شما نمی‌توانید قیمتی پیشنهاد دهید.

نکات مهم در نقل‌وانتقال تتر

تتر روی شبکه‌های مختلفی عرضه شده که باید تتر خریداری شده با آدرس کیف پول دیجیتال شما با هم هماهنگ باشند. این یعنی هر دو از نوع TRC20 یا ERC20 یا پروتکل‌های دیگر باشند تا مشکلی پیش نیاید.

پروژه‌ی تتر در ابتدا به گونه‌ای طراحی و ساخته شده بود که از شبکه‌ی بیت کوین یا بهتر است بگوییم پروتکل امنی (Omni Protocol) برای فعالیت خود استفاده کند. اما بعدها تتر روی بلاک‌ چین‌های دیگر هم عرضه شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به اتریوم (Ethereum) اشاره کرد.

در بلاک چین اتریوم تتر در قالب توکن‌های ERC20 عرضه شده که به این رمزارز اجازه می‌دهد در قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز هم امکان فعالیت داشته باشد.

تتر روی بلاک چین ترون (Tron) هم در قالب توکن‌های TRC20 عرضه شده است. جالب است بدانید که اخیراً تعداد کل تترهای عرضه شده روی بلاک چین ترون از تعداد تترهای عرضه شده روی بلاک چین بیت کوین و اتریوم فراتر رفته که موفقیت بزرگی برای پروژه‌ی ترون محسوب می‌شود. این افزایش بیشتر به خاطر سرعت بالا و کارمزدهای پایین شبکه‌ی ترون بوده است.

این‌ها را گفتیم تا به یک موضوع مهم برسیم. زمانی که می‌خواهید تتر بخرید باید حتماً به نوع آن توجه داشته باشید. به عبارت دیگر اگر آدرس کیف پولی که می‌خواهید تترهای خریداری شده‌ی خود را به آن انتقال دهید از نوع  TRC20‌باشد باید تتر خریداری شده‌ی شما هم از همین نوع باشد.

یعنی تتری باشد که روی شبکه‌ی ترون عرضه شده است. در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد پول شما از بین رفته و تتری دریافت نخواهید کرد.

برای رعایت این موضوع باید در صفحه‌ی خرید تتر در سایت مربوطه توجه کنید و ببینید که چه نوع تتری در حال فروش به شما است.

معمولاً در همان صفحه‌ی خرید سایت‌ها و صرافی‌ها این موضوع مشخص شده و به شما هشدار داده می‌شود. اگر گفته شود که تتر دریافتی شما از نوع TRC20 است پس شما باید زمانی که آدرس کیف پول دیجیتال خود را کپی می‌کنید توجه داشته باشید که پروتکل آن روی TRC20 تنظیم شده باشد.

نکته‌ی مثبت این است که در صورت وارد کردن آدرس اشتباه در صفحه‌ی خرید تتر به صورت خودکار به شما هشدار داده می‌شود که آدرس وارد شده از نوع مورد نظر نیست.

سخن پایانی

استیبل کوین‌ها نقش مهمی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال دارند که تتر به عنوان محبوب‌ترین و بهترین آن‌ها شناخته می‌شود. این موضوع را می‌توان از روی عملکرد فوق‌العاده‌ و مقایسه‌ی ارزش بازار و حجم معاملات آن با دیگر ارزهای دیجیتال فهمید.

تتر دلاری یا USDT در نوسانات بازار ارزش خود را از دست نمی‌دهد و همواره قیمت ۱ دلاری خود را ثابت نگه ‌می‌دارد. این موضوع باعث می‌شود که کاربردهای متنوعی برای آن پیدا نمود. استفاده از آن برای تسهیل پرداخت‌های بین‌المللی و پایین آوردن کارمزدها و افزایش سرعت انتقال در زمان ترید ارزهای دیجیتال از جمله‌ی کاربردهای مهم تتر هستند. تتر چیست؟ چگونه تتر بخریم؟ تفاوت تتر با دلار چیست؟ این‌ها سوال‌هایی است که بعد از شنیدن اسم ارز دیجیتال تتر، به ذهن‌مان می‌آید.

از آن‌جایی که تتر بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار است و نرخ برابری با یک دلار آمریکا دارد، همیشه متقاضیان خود را دارد و افراد زیادی به‌دنبال هستند. چرا که از این ارز دیجیتال هم می‌توان به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری امن استفاده کرد و هم اگر تریدر هستید، می‌توانید خرید و فروش‌های خود را با تتر انجام دهید و سود کنید.