رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

مضرات کود سه بیست و کود پتاس بالا: اثرات منفی و قیمت در بازار ایران

کود پتاس بالا و کود سه بیست یکی از بهترین کودهایی است که می‌توانید از آن برای گل و گیاهان آپارتمانی، سبزیجات کشت شده در مزرعه، گلدان و یا باغچه، محصولات کشاورزی و باغبانی استفاده کنید. این کود مزایای زیادی برای گیاهان دارد، اما ممکن است در برخی مواقع مضراتی نیز داشته باشد. در واقع مضرات کود سه بیست زمانی قابل‌ مشاهده هستند که به‌ صورت صحیح از آن بهره نگرفته باشید.

شما باید همیشه کوددهی را به میزان مناسب انجام دهید و دقت داشته باشید که کوددهی کمتر به گیاهان، خیلی بهتر از کوددهی زیاد است. زیرا کوددهی بیش‌ از اندازه باعث شور شدن خاک و آسیب‌ رساندن به ریشه گیاهان می‌شود. هنگامی ‌که ریشه گیاه نیز از بین برود، دیگر جذب مواد و آب توسط آن به‌ خوبی انجام نمی‌شود و در نتیجه بعد از مدتی گیاه دچار پژمردگی می‌شود و از بین می‌رود. از این‌ رو بهتر است همیشه قبل‌ از مصرف کود سه بیست و کود پتاس، دستور العمل‌های ذکر شده بر روی جلد آن را به خوبی مطالعه نمایید، سپس یک محلول با غلظت مناسب تهیه کنید و در آخر با دقت کار کوددهی به گیاه مورد نظرتان را انجام دهید.

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست | طریقه استفاده از کود سه بیست برای گلهای اپارتمانی | عوارض کود پتاس

انواع کود سه بیست + قیمت کود سه بیست ایرانی

کود سه بیست را می‌توانید به‌ صورت پودری و مایع تهیه کنید. کودهایی که به‌ صورت مایع در بازار وجود دارند را می‌توانید به‌ راحتی در آب مخلوط نمایید و از آن‌ها استفاده کنید. دقت داشته باشید که هیچ ‌گاه نباید از کود مایع سه بیست به تنهایی استفاده کرد زیرا غلظت این کود بسیار بالا است و به سلامت گیاه آسیب وارد می‌شود. به همین علت هر بار با توجه به گیاه موردنظرتان، مقدار مناسبی از آن را با آب حل کنید و سپس به برگ‌های گیاه اسپری نمایید.

کود سه بیست پودری را هم می‌توانید در آب حل کنید و آن را به خاک اضافه کنید. این کود می‌تواند ریشه گیاه را به بهترین شکل ممکن تقویت کند اما باید مواظب باشید که پاشیدن آن روی برگ مضر است و می‌تواند به سلامت گیاه آسیب وارد کند. البته نوع کریستالی این کود را می‌توانید علاوه‌بر خاک بر روی برگ گیاه نیز بپاشید.

میزان مصرف کود سه بیست

به‌ طور معمول نمی‌توان قانون کلی را برای میزان مصرف این کود در نظر گرفت زیرا نحوه مصرف و میزان مصرف آن به یک‌سری عوامل مهم مانند عمر گیاه، میزان رشد گیاه، مساحت زمین یا گلدان، فصل کوددهی به گیاه، وسعت و پراکندگی برگ‌ها، طریقه مصرف ذکر شده بر روی جلد و… بستگی دارد. فراموش نکنید که استفاده نادرست از این کود ممکن است باعث آسیب رساندن به گیاه شود. البته مضرات کود سه بیست نسبتا به کودهای شیمیایی بسیار کمتر است و اگر با توجه به عوامل ذکر شده از آن بهره بگیرید، گیاه‌تان دچار آسیب نخواهد شد.

طریقه مصرف کود سه بیست در فصل بهار و تابستان

به‌ طور معمول بهترین زمان برای مصرف این کود فصل بهار و تابستان است، زیرا در این فصل گل‌دهی گیاهان آغاز می‌شود و باید املاح و مواد غذایی به میزان کافی به آن‌ها برسد تا جوانه زنی بهتری داشته باشند. از این‌ رو با توجه به وسعت گیاه، هر ۲ هفته ۱ بار محلولی مناسب از کود سه بیست را تهیه کنید و سپس گیاهان‌تان را با کمک آن تقویت نمایید.

طریقه مصرف کود سه بیست در فصل پاییز و زمستان

در فصل پاییز و زمستان گل و گیاهان به خواب زمستانی می‌روند و میزان رشدشان بسیار کم می‌شود. بنابر این کود دادن گیاهان در فصل‌های سرد سال خیلی ضروری و لازم نیست. به‌ همین‌ علت باید فاصله استفاده از کود سه بیست را تا حدودی زیادتر کنید و هر ۲ ماه ۱ بار از آن بهره بگیرید.

مزایای کود سه بیست

 • همان‌ طور که گفته شد، مضرات کود سه بیست خیلی زیاد نیست و اگر به‌ صورت صحیح از آن بهره بگیرید، اصلا عوارضی برای گیاهان ندارد. اما مزایای این کود بسیار زیاد است و یکی از مهم‌ ترین این مزایا، داشتن پتاسیم به اندازی کافی است که کمک می‌کند گل‌دهی و میوه گل‌دهی گیاهان بسیار افزایش یابد.
 • کود سه بیست حاوی ازت زیادی است که کمک می‌کند پروتئین خاک تا حدود زیادی افزایش یابد و رشد ساقه، ریشه و برگ گیاه نیز بیشتر شود.
 • این کود شوری خاک را خیلی سریع برطرف می‌کند و باکتری‌های موجود در خاک را نیز از بین می‌برد.
 • کود سه بیست حاوی املاح و ویتامین‌های ضروری مانند بور، منگنز، کلسیم، آهن، روی و اکسیژن است و مواد غذایی لازم را به گیاه‌تان می‌رساند.
 • با کمک این کود طبیعی می‌توانید فعالیت باکتری‌های مفید در خاک را افزایش دهید.
 • کود سه بیست مقاومت گیاه را در برابر سرما و یخ زدگی تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

مضرات کودهای شیمیایی چیست؟

 • کود شیمیایی روی میکروارگانیسم های زنده موجود در خاک تاثیر می گذارد. میزان اسیدی بودن کود شیمیایی تاثیر منفی روی PH خاک دارد و آن را اسیدی می کند. بنابراین موجب تغییراتی در میکروارگانیسم هایی که می توانند در خاک زندگی کنند؛ می شود. استفاده مداوم و طولانی مدت از این نوع کودها، جمعیت آفات را افزایش داده و میکروب های مفید خاک را می کشد.
 • کودهای شیمیایی قابلیت انحلال بسیار زیادی در آب دارند؛ بنایراین، بدون اینکه اثر مناسبی روی گیاه بگذارند؛ وارد آّب های زیرزمینی می شوند و مواد مغذی کمتری در دسترس گیاه قرار می گیرد. از طرف دیگر این نفوذ، آب های زیرزمینی را آلوده می کند. کودهای شیمیایی به خاک های زیرین نیز نفوذ کرده و با خاک رس واکنش می دهند تا لایه های غیرقابل نفوذی به نام hardpen تشکیل دهند که در نهایت موجب به هم فشردگی خاک می شود.
 • نگرانی بسیار زیادی نیز درخصوص استفاده مداوم از کودهای شیمیایی وجود دارد چون موجب می شود خاک به تدریج مواد مغذی خود را از دست بدهد. درنتیجه، مواد غذایی که در این خاک ها تولید می شوند، ویتامین و مواد معدنی کمتری خواهند داشت.
 • هرچند با استفاده از کودهای شیمیایی، رشد گیاه به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند؛ اما رشد علف های هرز نیز افزایش می یابد و نیاز به استفاده از علف کش ها نیز بیشتر می شود.

مضرات کود شیمیایی در گیاهان:

 • از دیگر مضرات کودهای شیمیایی، افزایش احتمال بروز بیماری در گیاهان است. کودهای شیمیایی که رشد گیاه را تسریع می کنند؛ این کودها حاوی نیتروژن بسیار زیادی در مقایسه با کودهای طبیعی با رشد طبیعی هستند. مقدار زیاد نیتروژن (N) نسبت به فسفر (P) احتمال mosaic infection را در گیاهان افزایش می دهد. استفاده بیش از حد از این کودهای شیمیایی میکروبهای مفید موجود در خاک را نیز از بین می برد.
 • کودها به رشد گیاهان کمک می کنند و تاثیر چندانی روی خاک ندارند. اما زمانی که کودهای شیمیایی برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند؛ به خاک آسیب می رسانند. مواد شیمیایی موجود در کود سنتز شده در خاک باقی نمی ماند و درنتیجه خاک به مرور زمان ضعیف می شود.
 • هرچه گیاه بیشتر رشد کند و کیفیت آن بهتر باشد؛ حشرات و آفات بیشتری را به خود جذب می کند و نیاز به سم پاشی برای مبارزه با آفات گیاهی نیز افزایش می یابد.

مضرات کود شیمیایی در طبیعت:

 • نیتروژن اضافی مورد استفاده در کودهای شیمیایی می تواند موجب رها شدن گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن و اکسید نیتروس در جو شود. درصورتیکه از کود شیمیایی بیش از میزانی که گیاه می تواند آن را جذب کند استفاده شود؛ این رهاسازی به مراتب بیشتر خواهد شد.
 • ورود نیتروژن اضافی موجود در کودهای شیمیایی به آبها حتی می تواند به کشته شدن ماهی های دریا منجر شود.

سخن پایانی

کود سه بیست را می‌توانید به راحتی برای هر نوع گل و گیاهی که خواستید، استفاده کنید. زیرا مضرات کود سه بیست بسیار کم است و اگر به صورت صحیح از آن بهره بگیرید، اصلا ضرر یا مشکلی برای گیاهان‌تان به وجود نمی‌آید. بنابر این بهتر است طبق نکات و مواردی که در این مقاله ذکر شد، از این کود مفید استفاده نمایید.