رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

بازی بچگانه از تولد تا شش ماهگی

اسباب بازی های مناسب با سن کودک

کودکان همیشه و همواره بازی کردن را دوست دارند، حتی در دوران نوزادی و وقتی خیلی کوچکند. این موضوع که بدانید و یاد بگیرید چقدر راه برای بازی کردن با بچه‌ها هست به مرور شما را شگفت‌زده خواهد کرد. کودکتان کشف و کاوش جهان را از طریق بازی کردن یاد می‌گیرد و اسباب‌بازی‌های مختلف در این اتفاق بی‌تأثیر نیستند. برخی از این اسباب‌بازی‌ها جاودانگی خاصی دارند و برای تمام سن‌ها و مراحل رشد و نمو کودکان مناسب هستند. در این مطلب می‌توانید با فهرست اسباب‌بازی‌های مناسبی آشنا شوید که کودک شما را سرگرم نگه می‌دارند، تخیل او را تحریک و کمکش می‌کنند مهارت‌های جدیدی بیاموزد. همچنین می توانید جهت خرید جلیقه بچه گانه پلیسی، لباس ارتشی و ست تفنگ اسباب بازی با ما تماس بگیرید.

بازی دو نفره کودکانه | بازی های جذاب برای کودک سه ساله | بازی والدین با کودک دو ساله

اسباب‌بازی‌هایی برای زمان تولد تا شش ماهگی کودک

کودکان در هر سن خاصی ممکن است به بازی و اسباب‌بازی‌های خاصی بیشتر علاقه داشته باشند یا آنها برایش مناسب‌تر باشد. اما هستند. همچنین با وجود این همه اسباب‌بازی‌ جذاب، انتخاب و خرید برای کودک می‌تواند کمی دشوار باشد. این مطلب می‌تواند با کمی راهنمایی به شما کمک ‌کند تا اسباب‌بازی‌هایی مناسب با سن کودکتان را برای او انتخاب کنید.

جغجغه‌ها

یک جغجغهٔ معمولی و کلاسیک، یا یک جفت جوراب جغجغه‌ای راهی عالی برای کمک به کودکتان، به ویژه از زمان تولد تا سه ماهگی است تا نسبت به بدنش آگاهی پیدا کند. تعجبش را تصور کنید وقتی که دستش را تکان می‌دهد یا پایش را به هوا پرتاب می‌کند تا صدای اسباب‌بازی‌اش را بشنود.

جعبه‌های موسیقی

یکی از روش‌های سرگرم و شاد کردن بچه‌ها در هر سنی موسیقی است، هرچند کودکان هم مثل بزرگسالان سلیقه‌های متفاوتی در مورد موسیقی دارند. اما در هر صورت بهتر است از ابتدا ، زیرا موسیقی کمک زیادی به آرامش افراد و شاد بودنشان در بزرگسالی خواهد کرد و یک جعبهٔ موسیقی کوکی و ساده شروع خوبی برای آشنایی با موسیقی است.

اسباب‌بازی‌ با طرح‌های سیاه و سفید

نوزاد شما به اسباب‌بازی‌هایی که طرح‌های سیاه و سفید با کنتراست بالا دارند، بیشتر علاقه دارد، زیرا دیدن آنها برایش ساده‌تر از هر چیز دیگری است. نوزاد شما می‌تواند تفاوت‌های شکل‌ و الگوها را تشخیص دهد که این اتفاق نیز می‌تواند رشد بصری او را تحریک ‌کند.

اسباب‌بازی‌ صدادار یا موزیکال

اسباب‌بازی‌هایی که وقتی فشار یا تکان داده می‌شود صداهای مختلف و متفاوتی ایجاد ‌می‌کند می‌تواند کودک شما را را تا ماه‌ها سرگرم کند. این نوع اسباب‌بازی‌ها همچنین به کودکتان کمک می‌کند تا از کاری که دست‌هایش توانایی انجام آنها را دارد بهتر و زودتر آگاهی پیدا کند.

آویزها

یک آویز ساده و معمولی می‌تواند بعد تازه‌ای به دید کودک از جهان اطرافش اضافه کند. بهتر است آویزهایی با طرح‌ها و رنگ‌های دارای کنتراست بالا پیدا کنید. همچنین کودکتان ممکن است از آویزی که موسیقی پخش می‌کند لذت ببرد. آویز را می‌توانید به نرده‌های تخت وصل کنید اما به دلایل ایمنی، حتماً لازم است ‌اطمینان حاصل کنید که خارج از دسترس کودک باشد تا ایجاد مشکلی نکند.

اسباب‌بازی‌ کوکی متحرک

اسباب‌بازی‌هایی که امکان کودک کردن را دارند و پس از کوک کردن حرکت می‌کنند مثل ماشین‌های کوکی یا عروسک‌هایی که راه می‌روند یا به هر شکلی حرکت می‌کنند برای کودکان سرگرم‌کننده است.

زنگوله‌های بادی

زنگولهٔ بادی انواع مختلف با جنس و طبعاً صداهای متفاوتی دارد که می‌توانید آنها را جایی آویزان کنید تا کودکتان بتواند حرکاتشان را ببیند و صدایشان را بشنود. همچنین بهتر است گهگاهی او را بغل کنید و بالا نگه دارید تا بتواند خودش نیز زنگوله‌ها را به صدا دربیاورد.

تشک یا پارک بازی

وقتی فرزند شما پنج یا شش ماهه شد، هنوز بیشتر اوقات در حالت افقی و درازکشیده است. پارک بازی امکان بازی و سرگرمی را به او می‌دهد و دست‌ها و پاهای کوچک او را نیز ورزش خواهد داد و این اتفاق به او کمک می‌کند تا کم‌کم آمادهٔ و شنا رفتن شود.

عروسک‌های‌ حمامی

اسباب‌بازی‌هایی که روی آب قابلیت شناور ماندن را دارند مثل اردک‌های پلاستیکی، یکی از عروسک‌های محبوب کودکان است. فقط بهتر است مطمئن شوید که آب توی وان آن‌قدر زیاد نباشد که ایجاد مشکلی برای فرزندتان کند. همچنین لازم است مراقب سر کودک یا پیشگیری از لیز خوردنش در محیط مرطوب حمام هنگام بازی کردن باشید.

اسباب‌بازی‌هایی برای شش تا ۱۸ ماهگی کودک

وقتی کودک شما شش ماهه شد، توانایی استفاده از دست‌ها و کنترل روی سرش را خیلی بیشتر خواهد داشت، بنابراین شروع به کشف دنیای عجیب و جدید اطرافش خواهد کرد و با بزرگ‌تر شدن و راه افتادنش نیز بازی‌های او متنوع‌تر و به همان نسبت، اسباب‌بازی‌ها برایش جالب‌تر خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با فهرستی از برخی اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکتان از شش تا ۱۸ ماهگی او آشنا شوید.

کتاب‌ها

کتاب خواندن برای کودکتان و آشنا کردن او با کتاب همیشه فوق‌العاده است و هیچ‌وقت برای انجام آن زود نیست و حتی وقتی نوزادتان هنوز ‌خیلی کوچک است هم، کتاب خواندن راهی مناسب و خوب برای کمک به او در فهم و درک زبان است. کتاب‌هایی که از پارچه‌های نرم ساخته ‌شده‌ است یا کتاب‌های مقوایی برای دست‌های مشتاق به گرفتن و ورق زدن کودکتان مناسب هستند. همچنین آمادهٔ این باشید که کودکتان برای نشان دادن علاقه‌اش به کتاب‌ها سعی کند آنها را بخورد.

انواع توپ‌ها

در این سن، کودکتان در حال کنترل پیدا کردن روی دست‌هایش است و می‌تواند اشیای بزرگ را بردارد. بنابراین، توپ‌های نرم و سبک برای غلتاندن روی زمین عالی هستند. شما هم بهتر است آماده شوید، زیرا وقتی فرزندتان ضربه زدن به توپ را یاد بگیرد احتمالاً باید تا مدتی طولانی دروازه‌بان او باشید.

لگوها

وقتی مهارت‌های حرکتی کودکان رشد می‌کند آنها چابکی بیشتری در برداشتن اشیا پیدا می‌کنند و به احتمال زیاد در این سن، آنها عاشق یک دست لگوی کلاسیک خواهند شد. پس بهتر است به کودکتان کمک کنید تا لگوها را روی هم بچنید و حتی ممکن است از انداختن آنها لذت بیشتری ببرد. بنابراین وقتی کودکتان را با لگوها آشنا می‌کنید، احتمالاً بیشتر کار ساختن آنها را خودتان انجام می‌دهید و کمک و همراهی او در این بازی به احتمال زیاد انداختن لگوهایی خواهد بود که شما چیده‌اید. اما بهتر است بدانید که این بازی با وجود سادگی‌اش، چیزهای مهمی دربارهٔ جهان به کودکتان می‌آموزد، زیرا علاوه بر ایجاد هماهنگی دست و چشم، این بازی او را با قوانین پایهٔ ریاضیات و فیزیک نیز آشنا خواهد کرد.

اسباب‌بازی‌های هل‌دادنی   واکر کودک

این روزها کودکتان احتمالاً می‌تواند خودش را بالا بکشد، با تکیه به مبلمان راه برود و آمادهٔ برداشتن اولین قدم‌های مستقلش است. در این مرحلهٔ حرکات متزلزل، یک اسباب‌بازی هل‌دادنی ممکن است به او کمک خواهد کرد تا اولین قدم‌هایش را بردارد. بهتر است نوعی را انتخاب کنید که محکم باشد تا کودک بتواند برای پشتیبانی به آن تکیه کند. نگران نباشید؛ تا چشم باز کنید، او را در حال دویدن خواهید دید.

اسباب‌بازی‌های تودرتو یا ماتروشکا

ماتروشکا نوعی اسباب‌بازی روسی است که از تعدادی عروسک معمولاً چوبی بزرگ تا کوچک تشکیل شده که به ترتیب اندازه‌شان داخل هم قرار می‌گیرند. این نوع اسباب‌بازی برای کودک شما مفید است، پس بهتر است کنجکاوی کودکتان را با اسباب‌بازی‌هایی شبیه ماتروشکاها که بتواند آنها را مرتب کند و روی هم بچیند تشویق کنید. حتماً هم لازم نیست ماتروشکا باشد یا هزینهٔ زیادی کنید، تعداد زیادی از وسایل بدون خطر آشپزخانه یا توی کشوهای خانه هم می‌تواند نقش اسباب‌بازی‌هایی در سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را بازی کند، اما بهتر است وسایلی سبک، بی‌خطر و رنگارنگ را انتخاب کنید تا توانایی‌هایی او را به چالش بکشید. در این بین، در حینی که او مبهوت و متحیر است که چطور شکل‌ها را داخل هم جا دهد و چطور حلقه‌ها را روی هم بچیند، شما می‌توانید از کمی سکوت و آرامش نیز لذت ببرید.

عروسک‌های بغلی

بعد از گذشتن دوران نوزادی و زمانی که کودک توانست کنترل کافی روی سر و گردنش را پیدا کند، اسباب‌بازی‌های نرمی که نگه داشتنشان در دست آسان باشد به عنوان اولین همبازی‌ها برای فرزند شما عالی هستند. فقط لازم است مطمئن شوید که حیوان عروسکی یا عروسک نرم کودکتان برای ردهٔ سنی او مناسب است. کودکتان احتمالاً‌ عروسک‌های نرم کوچک را که بتواند در دستش نگه دارد ترجیح خواهد داد، بنابراین وسوسه نشوید که برایش خرسی به بزرگی خودش بخرید.