رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

گیلاس و مقابله با آلرژی: تاثیرات ضد آلرژی میوه ای شگفت انگیز

سالیان سال است که واکنش­های حساسیتی در درجه­های مختلف و به اشکال مختلف طیف وسیعی از افراد در سراسر دنیا را درگیر خود کرده است، این واکنش­های حساسیتی که با علائم مختلف بروز می­کنند در بسایری از موارد آزار دهنده بوده و در برخی از موارد حتی منجر به بیمارستانی شدن افراد در بیمارستان می­شود، اگر دوست دارید بدانید حساسیت چیست و چرا ایجاد می­شود و همینطور اگر درگیر نوعی از حساسیت هستید و دوست دارید بدانید راه خلاصی از این بیماری چیست با ما باشید چرا که در این خبر نامه نکات جالبی در رابطه با حساسیت و درمان آن بیان می­کنیم.

در این مقاله قصد داریم که به بررسی جامع بیماری آلرژی بپردازیم و تاثیرات گیلاس را برای رفع آلرژی بیان کنیم و همچنین مراکز معتبر در خرید نهال گیلاس را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای درمان حساسیت پوستی چه بخوریم | چه کسانی نباید گیلاس بخورند | خواص گیلاس برای کبد

آلرژی، هیستامین و آنتی هیستامین چیست؟

آلرژی یا حساسیت در واقع بیانگر حساسیت بیش از اندازه ی سیستم ایمنی بدن به عواملی است که به بدن وارد می­شود اما میکروب و یا مهاجم نیستند، در واقع کار سیستم ایمنی بدن مقابله با مهاجمانی است که می­توانند منجر به ایجاد بیماری در بدن شوند مانند ویروس‌های سرما خوردگی اما در بدن برخی از افراد سیستم ایمنی نسبت به عوامل غیر میکروبی نیز حساست نشان داده و آنها را میکروب قلمداد می­کنند، به عنوان مثال در برابر ذرات خاک و گرد و غبار و یا گرده ی گل که هیچ یک بیمارگر نیستند اما بدن برخی افراد نسبت به آنها حساسیت نشان می­دهد.

سیستم ایمنی در برابر این عناصر ماده ای به اسم هیستامین ترشح کرده که منجر به علائمی مانند خارش، عطسه، سرفه، تنگی نفس و یا کهیر می­شود، برای درمان این علائم پزشکان داروهایی برای کنترل ترشح هیستامین مانند آنتی هیستامین تجویز می­کنند که ممکن است بسیاری از شما حتی یک بار هم که شده این دارو را مصرف کرده باشید، بنابراین حساسیت یک واکنش همه گیر بوده که به جرات می­توان گفت بیش از 80 درصد افراد جامعه را به نوعی با خود درگیر کرده است.

کسانی که با حساست دست و پنجه نرم می­کنند در برخی از موارد ممکن است با خود گمان کنند که هیچ راه درمانی برای آن وجود نداشته و با این علائم سازگاری می­کنند و در برخی از موارد حتی از خوردن دارو نیز سر باز می­زنند اما اگر در این لحظه به شما بگوئیم که غذای شما می­تواند داروی شما برای درمان حساسیت باشد چه؟

غذاهای حساسیت زا را بشناسید

جالب است بدانید درصد زیادی از واکنش­های حساسیت به غذاهایی است که ما می­خوریم و بنابراین با پرهیز غذایی از تحریک سیستم دفاعی بدن خود جلوگیری می­کنیم، به عنوان مثال گوجه، بادمجان، فلفل و یا بامیه که همه متعلق به یک خانواده هستند دردسرزا­ترین صیفی جاتی هستند که بدن بسیاری از مردم به آنها واکنش حساسیت نشان می­دهد و بنابراین برای کاهش واکنش حساسیت باید خوردن این صیفی جات را محدود کرد.

در مقابل برخی از میوه­ها و سبزیجات هستند که خوردن آنها می­تواند به کنترل واکنش حساسیت در بدن افراد حساس کمک کند، گیلاس یکی از میوه­هایی است که می­تواند در کاهش حساسیت بدن به مواد حساسیت زا موثر باشد اما چگونه؟ این موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تاثیر گیلاس بر کاهش اثر حساسیت در بدن:

همانطور که پیش­تر نیز گفتیم حساسیت در واقع نوعی واکنش اشتباه سیستم ایمنی بدن بوده و هر چیزی که بتواند سیستم ایمنی را تقویت کند از این اشتباه کم می­کند، تاثیر ویتامین C بر تقویت سیستم ایمنی بدن بر هیچ کس پوشیده نیست، همانطور که می­دانید در زمان بیماریهای عفونی اولین راهکاری که همه ی ما به کار می­بندیم خوردن میوه­هایی است که می­دانیم ویتامین C بالایی دارند مانند مرکبات، و با این کار به تقویت سیستم ایمنی خود کمک می­کنیم.

برای درمان حساسیت پوستی چه بخوریم | چه کسانی نباید گیلاس بخورند | خواص گیلاس برای کبد

گیلاس از میوه ­هایی است که مانند مرکبات ویتامین C بالایی در خود دارد و بنابراین خوردن گیلاس می­تواند به تقویت سیستم ایمنی و کاهش اثر آلرژی کمک کند.

تاثیر دیگری که این میوه ی تابستانه می­تواند در کاهش حساسیت ایجاد کند به واسطه ی داشتن مواد ضد سمی در آن است، یکی از مواردی که سبب تشدید حساسیت در بدن افراد شده است آلودگی هوا، آب و غذا است، این آلودگی­ها به صورت عناصر سرگردان در بدن حرکت کرده و سبب تحریک سیستم ایمنی و بروز حساسیت می­شوند.

گیلاس درون خود دارای مواد ضد سمی قوی است که به آنها آنتی اکسیدان گفته می­شود، با خوردن میوه ی گیلاس این مواد ضد سمی در بدن به حرکت در آمده و سموم را پیدا کرده و آنها را از بدن دفع می­کنند و اجازه ی فعالیت به آنها نمی­دهند.

هشدار:

سموم و کودهای شیمیایی که بسیاری از باغداران از آنها استفاده می­کنند می­تواند خود ایجاد آلرژی کند، فراموش نکنید که بمب­های شیمیایی که در زمان هشت سال جنگ تحمیلی علیه کشور ما استفاده شد پایه‌ی سموم کشاورزی داشتند و تاثیرات مخرب آنها امروزه به شکل حساسیت­های مختلف در فرزندان ما مشاهده می­شود، بنابراین خرید گیلاسی که در پرورش آن از سموم شیمیایی زیاد استفاده شده باشد خود می­تواند آلرژی زا باشد.

فروش نهال گیلاس مقاوم به آفات و بیماری­ها در نهالستانهای معتبر مانند پالیز نهال (www.paliznahal.ir) یکی از راهکارهای بسیار موثر برای کاهش تاثیر سموم در سلامت مردم بوده همچنین در این مرکز قیمت نهال گیلاس نیز بر اساس وزارت جهاد کشاورزیی ارائه می‌شود. و نه تنها هزینه­های باغداری را کاهش می­دهد بلکه با کاهش مصرف سموم تاثیرات آلرژی زای آنها بر روی مردم نیز کاهش پیدا می­کند، ممکن است قیمت نهال مقاوم بالاتر از نهال معمولی باشد اما باغداران باید بدانند که با توجه به تاثیری که این ارقام در کاهش هزینه ی سم پاشی دارند در نهایت خرید آنها به صرفه­تر خواهد بود.

برای درمان حساسیت پوستی چه بخوریم | چه کسانی نباید گیلاس بخورند | خواص گیلاس برای کبد

کلام آخر:

دانستید که میوه ی گیلاس از دسته میوه­هایی است که می­تواند منجر به کاهش واکنش‌های آلرژیک در بدن افراد حساس شود و خود به ندرت ایجاد حساسیت می­کند، می‌توان از این میوه به نوعی به عنوان داروی آلرژی یاد کرد اما توجه داشته باشید تنها راه کاهش سرانه ی مصرف سموم که خود به نوعی سبب افزایش آلرژی در جامعه شده است خرید نهال گیلاس مقاوم به آفات و بیماری­ها است و بنابراین با این اقدام باغداران می­توانند اولین گام را در جهت سلامت افراد جامعه بردارند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008