رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

مزایا و معایب استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی با ماشین ظرفشویی

تفاوت قرص ماشین ظرفشویی با ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از موارد تعیین کننده برای جلوگیری از تعمیر ماشین ظرفشویی، ترکیبات شوینده استفاده شده در آنها می باشد. شما به منظور شستشوی ظروف گزینه ‌های متعددی برای انتخاب دارید. پودر، قرص، ژل، نمک، جلا دهنده ها و … ترکیباتی هستند که می‌ توانید با بهره گیری از آنها علاوه بر تمیز نمودن چربی ها سبب جلا و درخشندگی ظروف خود نیز بشوید. هر یک از این ترکیبات بر روی یک آپشن خاص تمرکز دارند. اما در این مقاله سعی بر آن داریم که منحصرا به بررسی تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی بپردازیم. سپس بدانیم مزایا و محدودیت های خرید قرص ماشین ظرفشویی یا ژل ماشین ظرفشوییچیست؟ اما پیش از آن که به شرح تمایز بین این دو بپردازیم می ‌بایست با آنها و اهمیت خرید شوینده ظروف ماشین ظرفشویی مناسب بیشتر آشنا شویم.

بهترین قرص ماشین ظرفشویی | قرص ماشین ظرفشویی | قرص ماشین ظرفشویی پریل

فرق قرص و ژل ماشین ظرفشویی در چیست؟

شاید در سال های قبل پودرهای ظرفشویی بیشتر مورد استفاده واقع می شدند. اما امروزه قرص و ژل ها به علت مزایا و آپشن های متعدد محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. اما بین قرص و ژل ماشین ظرفشویی نیز تمایزاتی وجود دارد که سبب می شود مصرف کنندگان در حین انتخاب تمایل داشته باشند یکی از آنها را برگزینند.

به طور کلی در همه ترکیبات شوینده شاهد حضور آنزیم و سفیدکننده هستیم. سفید کننده ها وظیفه از بین بردن لکه های رنگی مثل رب، قهوه و یا موارد این چنینی را بر عهده دارند. در طرف مقابل آنزیم ها نیز به شستشوی آلودگی هایی با ماهیت پروتئینی می پردازند.

اولین تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی دقیقا همینجاست. در ترکیبات ژل مانند دو عامل تمیز کننده (آنزیم و سفید کننده) آنطور که شایسته است نمی ‌توانند ایفای نقش کنند. چرا که وقتی سفید کننده ها به فرم مایع استفاده شوند موجب از بین رفتن آنزیم ها خواهند شد.

اما این تنها وجه تمایز بین این دو نخواهد بود بلکه در ادامه به طور تخصصی تر در باب این موضوع صحبت خواهیم کرد. البته این وجه تمایز نباید این ذهنیت را در شما به وجود آورد که ژل ‌ها نمی‌ توانند ترکیبات شوینده مناسبی باشند. بلکه شما باید بدانید در چه مواردی از آنها استفاده کنید و در چه مواردی بهتر است استفاده نشوند.

تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی از لحاظ سازگاری با محیط زیست

قرص و ژل ماشین ظرفشویی به علت فشرده بودن زباله کمتری را تولید می کنند. ضمن آنکه جابجایی و حمل و نقل آنها نیز راحت تر است.

موضوع دوم میزان آب مصرفی در هر سیکل شستشو است. هرچه ترکیبات تولیدی از قدرت پاک کنندگی بیشتری برخوردار باشند میزان مصرف برق و آب در ماشین کاهش خواهد یافت.

به علاوه ساخت ترکیباتی که بتوانند حتی در آب سرد نیز ایفای نقش کنند یک پیشرفت بسیار خوب در این زمینه محسوب می شود. تولید کنندگان در تمامی این موارد در حال تلاش برای بهبود کیفی محصولات هستند.

قرص ماشین ظرفشویی چیست؟

مزایا قرص ماشین ظرفشویی

_ یکی از مزایای خوب این ترکیبات این است که برخلاف پودرها برای استفاده نیازی به سنجش و اندازه گیری ندارند. یعنی با بکارگیری این ترکیبات دیگر دردسر اندازه‌گیری نخواهید داشت پس احتمال لبریز شدن و ایجاد کف اضافه در آنها کمتر است.

_ قرص ها واجد یک آپشن مفید به نام Powerball می باشند. یعنی این ترکیبات می ‌توانند طیف عملکردی گسترده ای را شامل شوند. لذا نه تنها به منظور تمیز نمودن و شستن ظروف؛ بلکه برای چربی زدایی نیز مثمر ثمر خواهند بود. همین موضوع سبب می ‌شود تا زمان کمتری برای خیساندن ظروف صرف شود.

_ به علاوه اغلب قرص ها حاوی مواد خوشبو کننده به منظور رفع بوی بد ظروف هستند.

معایب قرص ماشین ظرفشویی

_ از معایب آنها می توان به این مورد اشاره نمود که از لحاظ قیمتی گران ‌تر از ژل ها هستند.

_ شما برای بهره گیری از این ترکیبات می بایست از مقدار مشخصی استفاده کنید و فرقی ندارد که ظروف شما کم هستند و یا زیاد. یعنی به عبارت دیگر برای استفاده همانند ژل و پودر منعطف نیستند و شما موظف به استفاده از مقدار مشخصی می باشید.

_ این ترکیبات واجد یک عیب نسبتاً بزرگ هستند و این است که چنانچه قرص تعبیه شده در مقایسه با ظروف کثیف بیشتر باشد احتمال ایجاد کف اضافه و لجن در ماشین زیاد است.

_ این ترکیبات به منظور از بین بردن رسوبات معدنی نیاز به زمان بیشتری برای عملیات شستشو دارند.

ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

این ترکیبات با فرمولاسیون ویژه و به شکلی هدفمند تولید شده‌اند. شاید از لحاظ ظاهری شبیه به مایع ظرفشویی باشند اما عملکرد آنها کاملا متفاوت است و شما تنها می توانید از آنها به منظور شستشو در ماشین ظرفشویی بهره بگیرید.

توجه داشته باشید که چنانچه از مایع ظرفشویی درون ماشین خود استفاده کنید به علت ایجاد لجن دستگاه شما دچار آسیب و اختلال شدید خواهد شد.

مزایا ژل ماشین ظرفشویی

_ یکی از مهمترین آپشن های ژل ها این است که فرمولاسیون آنها بر پایه آب می باشد. این مزیت سبب می شود که بر خلاف قرص و پودر در هنگام استفاده؛ سایش و یا خش بر روی ظروف شیشه ای ایجاد نکنند.

_ از نظر قیمتی حد واسط بین قرص و پودر ها هستند.

_ مصرف‌ کننده در صورت تمایل برای شفافیت بیشتر می تواند در کنار بهره‌ گیری از ژل از جلا دهنده نیز کمک بگیرد.

_ انحلال پذیری بسیاری خوبی در آب دارند.

معایب ژل ماشین ظرفشویی

_ از محدودیت های این ترکیبات می توان به این موارد اشاره نمود که تنوع زیادی در بازار ندارند.

_ این احتمال وجود دارد که با مایع ظرفشویی اشتباه گرفته شوند.

_ هر چند که ژل ها بسیار بهتر از پودر و قرص در آب حل می گردند اما چنانچه بنا به هر دلیلی حل نگردند ممکن است یک قشر کدر رنگ بر روی ظروف ایجاد کنند.

_ از آنجایی که همانند قرص حجم مشخصی برای استفاده ندارند ممکن است به علت استفاده زیاد زودتر از موعد تمام شوند. این موضوع از لحاظ هزینه ای ممکن است در طولانی مدت به ضرر مصرف‌ کننده تمام شود.

_ پیش از استفاده باید مطمئن شوید که ژل خریداری شده با ماشین سازگار است. چون برخی از ژل ها قابل استفاده در تمامی ظرفشویی ها نیستند.

چند نکته مهم در انتخاب مواد شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی

استفاده درست از ماشین ظرفشویی موجب می شود که عمر مفید این دستگاه بیشتر شده و کمتر نیاز به تعمیر و تعمیر کار داشته باشید. یکی از موارد مهمی که موجب می‌شود، شما استفاده بهتری از این دستگاه داشته باشید، انتخاب شوینده مناسب برای آن است. در ادامه مطلب به نکات مهمی در مورد انتخاب شوینده مناسب اشاره می کنیم:

انتخاب جلا دهنده

در هنگام تهیه کردن جلادهنده برای ماشین ظرفشویی خود باید توجه کنید، که از کیفیت خوبی برخوردار باشد. چون اگر از جلادهنده تقلبی و بی کیفیت استفاده شود، موجب خواهد شد، که قسمت زیری دستگاه ظرفشویی دچار زنگ زدگی و خوردگی شود.

خودداری از استفاده از شوینده های دیگر در ماشین ظرفشویی

در ماشین ظرفشویی خود به هیچ عنوان از دیگر شوینده ها استفاده نکنید. چون آنها مقدار کف بیشتری تولید می کنند و موجب می شود که از دستگاه بیرون ریخته شود و همچنین سیستم ماشین ظرفشویی به شدت آسیب خواهد دید. در موارد خیلی کم در صورتیکه ماده شوینده ماشین ظرفشویی در دسترس ندارید، می توانید از چند قطره مایع ظرفشویی به همراه جوش شیرین استفاده کنید.

انتخاب مواد شوینده با توجه به نوع ظروف

در زمان انتخاب مواد شوینده مناسب در ماشین ظرفشویی خود، باید به نوع ظروف و نوع لکه هایی که قرار است شسته شوند توجه کنید. مثلاً برای بهتر شسته شدن لکه های سوختگی بهتر است، که از پودر ماشین ظرفشویی استفاده کنید. اما برای شستشوی ظروف کریستالی و بلوری می توانید از قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

انتخاب مواد شوینده اصلی

امروزه در بازار مواد شوینده تقلبی و بی کیفیت بسیار زیاد شده است. به همین دلیل در هنگام تهیه کردن مواد شوینده باید از مکان های معتبر تهیه کنید. چون در صورتی که از مواد شوینده بی کیفیت در دستگاه خود استفاده کنید، موجب می‌شود، که ظروف شما به خوبی شسته نشود و به مرور زمان کدر شود و همچنین آسیب های زیادی به دستگاه شما وارد خواهد شد.

منبع : بازار آنلاین منطقه آزاد ارس