رسانه سلامت و دانشرسانه عمومی

گیج دما دنباله دار

فروش انواع سنسور دما از برندهای مختلف در Picatec Precision Instruments با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور. برای اطلاع از مشخصات فنی گیج فشار ردیابی و اطلاع از قیمت سفارش خود می توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دماسنج دنباله دار

دماسنج های مسیر یا مویرگی را دماسنج می گویند، جسم اندازه گیری توسط یک گاز خنثی احاطه شده است و در اثر تغییر دما، فشار گاز تغییر می کند و این فشار تغییر می کند و دمای اندازه گیری شده بر روی صفحه گیج مسیر. دار مطابقت خواهد داشت. گیج دمای مویرگی از طریق یک لوله انعطاف پذیر متصل به دماسنج به صفحه نمایش دماسنج منتقل می شود و تغییر دما در اثر تغییر فشار قابل اندازه گیری است.

دماسنج های مانیتورینگ اغلب در مکان هایی استفاده می شوند که دسترسی به مایع مورد نظر امکان پذیر نیست یا دمای اندازه گیری آن به حدی بالا است که لازم است دماسنج را از منبع گرما دور کنید. تا حد امکان

دماسنج یا دماسنج چیست؟

دماسنج که دماسنج و دماسنج آنالوگ نیز نامیده می شود، یکی از ساده ترین ابزارهایی است که همه ما کار با آن را به روش های مختلف تجربه کرده ایم و نام آن به تنهایی می تواند کمی گمراه کننده باشد. البته استفاده گسترده از این ابزار و نقش مهم آن در فرآیندهای مختلف، افراد کمی را ایجاد کرده است که مفهوم دماسنج یا دماسنج آنالوگ را ندانند. دماسنج یکی از وسایلی است که ما در ساده ترین شکل آن برای اندازه گیری دمای خود یا فرزندمان استفاده کرده ایم و در پیچیده ترین شکل آن می توان فرآیندهای پیچیده سیستمی را انجام داد. در هر صورت، اینها همه دستگاه هایی هستند که می توانند دمای یک جسم یا محیط را اندازه گیری کنند. دماسنج یا دماسنج آنالوگ دستگاه چندان پیچیده و ناآشنا نیست که بتوان از تعاریف پیچیده و فنی برای آن استفاده کرد. به همین دلیل سعی می کنیم از تعاریف رایج و قابل فهم برای ارائه آن استفاده کنیم.

دماسنج یا دماسنج آنالوگ ابزار دیگری برای اندازه گیری خواص و ویژگی های محیط است که برای اندازه گیری دمای محیط یا دمای یک سیستم خاص استفاده می شود. این دستگاه ها اشکال مختلفی دارند و می توانند دما را به روش های مختلفی اندازه گیری کنند. استفاده از دماسنج با پروب دما متفاوت است. ساده ترین نوع دماسنج را می توان دماسنج جیوه ای قرار داد که تغییر حجم جیوه در اثر گرما را اندازه گیری می کند. در واقع دانشمندان حجم خاصی را برای حالت طبیعی اجسام و مواد مختلف در دمای معمولی در نظر گرفته اند که می تواند دمای محیط یا دمای هر جسمی را به دلیل تغییر حجم کم در مقابل تغییر دما نشان دهد. این به عنوان اصل اساسی مورد استفاده در دماسنج ها و دماسنج های آنالوگ مورد استفاده قرار گرفت و نسل های بعدی به روش های مختلف ساخته شدند. دماسنج های آنالوگ که دماسنج های آنالوگ یا دماسنج های دستی نیز نامیده می شوند، بیشتر در پتروشیمی ها مورد استفاده قرار می گیرند. این به این دلیل است که گیج های آنالوگ، بر خلاف گیج های دیجیتال، از الکتریسیته برای اندازه گیری دما استفاده نمی کنند. زیرا برق در پتروشیمی ها می تواند باعث انفجار شود.

دماسنج چگونه کار می کند

در مورد عملکرد دماسنج ها یا گیج دما  کار ما دشوارتر است و باید تنوع انواع آنها را در نظر بگیریم. در واقع مکانیسم دماسنج های جیوه ای برای تشخیص تغییرات دما با دماسنج های لیزری و دماسنج های دیجیتال متفاوت است. ساده ترین انواع دماسنج ها دماسنج های جیوه ای و الکلی هستند که مکانیزم مشابهی دارند و اساس کار آنها بر اساس تغییر حجم ماده داخل دماسنج است. اما دماسنج های دیجیتال از سیستم تبدیل گرما به برق استفاده می کنند. در این دماسنج ها ماده ای نیمه رسانا قرار می گیرد که در اثر تغییر دما مقاومت آن تغییر می کند و این تغییر مقاومت باعث تغییر در جریان عبوری می شود. با استفاده از قانون اهم و سایر روابط ریاضی مرتبط، اعداد به عنوان دمای محیط توسط قسمت دیجیتالی آنها ثبت می شوند. دستگاه های زیادی برای اندازه گیری دما استفاده می شود که رایج ترین آنها فرستنده های دما و سوئیچ های دما هستند. دماسنج تغییرات دما را در فواصل زمانی نشان داده شده روی صفحه نمایش می دهد. دماسنج باید بدنه ای بادوام، سخت افزاری دقیق و با کیفیت داشته باشد و به درستی کالیبره شود. لازم به ذکر است که حرکت رفت و برگشت سوزن اندازه گیری باید صاف و بدون پرش باشد.

انواع اندازه گیری دما

بسته به نوع کار، دماسنج ها به روش های مختلفی کار می کنند

دماسنج دستی غیر فلزی: یک دماسنج غیرفلزی که به آن دماسنج دستی یا آنالوگ نیز می گویند، از دو فلز غیر مشابه تشکیل شده است که به هم چسبیده اند. جنس این دو فلز معمولاً فولاد و مس یا فولاد و برنج است. هنگامی که نوار دائمی گرم می شود، نوار دائمی به سمت فلز خم می شود که ضریب انبساط کمتری دارد. مقدار این تغییر شکل متناسب با طول نوار دائمی و مربع تغییرات دما بوده و با ضخامت فلزات رابطه معکوس دارد. به طور کلی گیج های غیرفلزی بر اساس دو اصل اساسی زیر ساخته می شوند:

مقدار آهن با دما تغییر می کند.

ضریب این تغییر برای همه فلزات یکسان نیست.

مقدار جابجایی ناشی از نوار دو فلزی کم است که برای تقویت آن نوار دو فلزی را به صورت فنر یا مارپیچ می سازند. لبه بیرونی نوار دو فلزی به قاب و بازو به وسط آن وصل شده است. با افزایش دما، نوار فنر می چرخد ​​و عقربه را در جهت عقربه های ساعت حرکت می دهد. میزان حرکت بازو را می توان به صورت زیر محاسبه کرد:

با ضرایب انبساط دو فلز، ضخامت و طول باند مورد نیاز، طول کل تسمه فنر

محدوده عملکرد دماسنج های غیر فلزی از 50- تا 600+ درجه سانتیگراد است و این محدوده عملکرد برای کاربردهای مختلف متفاوت است.