رسانه سلامت و دانشرسانه عمومی

چرا ماشین طرفشویی داغ کرده است؟

علت داغ شدن ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی یک دستگاه پر مصرف با برنامه‌های بسیار متنوع است که باید به درستی از آن‌ها استفاده کنید. این دستگاه به طور مرتب نیاز به سرویس و رسیدگی دارد. داغ شدن بیش از حد لباسشویی نشانه‌ای است که دستگاه و اجزای آن دچار مشکل شده و نمی‌توانند به خوبی کار کنند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما به مهم‌ترین علت داغ شدن ماشین لباسشویی پرداخته‌ایم.

1- بورد آسیب‌دیده

بورد ماشین لباسشویی قطعه بسیار مهمی است و نقش اساسی را برای دستگاه ایفا می‌کند. یکی از وظایف بورد، متوقف کردن جریان انرژی هیتر المنت است. در واقع بورد باید زمانی که دما به اندازه مورد نظر رسید اتصالات برق را قطع کرده تا دما بیش از حد بالا نرود. در صورتی که بورد ماشین لباسشویی دچار آسیب شده و نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، هیتر المنت به کار خود ادامه داده و دما بالا می‌رود.
برطرف کردن ایرادات بورد لباسشویی بسیار تخصصی است و چنانچه دستگاه شما در این قطعه دچار مشکل است، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق یک متخصص اقدام کنید.

2- هیتر المنت آسیب‌دیده

هیتر المنت یک قطعه در ماشین لباسشویی است که وظیفه بالا بردن دمای آب را دارد. چنانچه این قطعه آسیب‌دیده و با مشکل مواجه شده باشد، دمای آب را بیش از حد بالا برده و می‌تواند علت داغ شدن ماشین لباسشویی نیز باشد. البته ممکن است این قطعه به طور کلی از کار افتاده و آب را اصلا گرم نکند.

3- ترموستات آسیب‌دیده

یکی دیگر از قطعات مهم ماشین لباسشویی که عملکردی بسیار حائز اهمیت دارد، ترموستات است. این قطعه دما ماشین لباسشویی را کنترل کرده و آن را روی دمای مورد نظر که تنظیم شده، نگه می‌دارد. در واقع با پایین آمدن دمای آب، ترموستات، هیتر المنت را وادار به کار کردن و بالا بردن دما می‌کند و زمانی که دما به میزان استاندارد برسد، با قطع برق موجب می‌شود تا هیتر المنت متوقف شود. حال در صورتی که این قطعه دچار آسیب و خرابی شود هیتر به صورت مداوم کار کرده و علت می‌تواند باشد.
به شیشه درب بارگیری ماشین لباسشویی خود دقت کنید، در صورتی که دمای آب بیش از حد بالا باشد، این شیشه بخار گرفته و حالت مه‌آلود خواهد داشت. در این صورت دستگاه شما نیاز به رسیدگی دارد.

4- ناسازگاری دوشاخه و پریز

علت داغ شدن ماشین لباسشویی می‌تواند از دوشاخه یا پریز باشد که البته این مورد کمتر اتفاق می‌افتد. بهتر است دستگاه‌های پر مصرف را به یک منبع تغذیه متصل نکنید و از اتصال کامل دوشاخه و پریز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که اتصالات سیمی ماشین لباسشویی نیز دچار آسیب شده باشد، گرم شدن بیش از حد دستگاه را می‌تواند به دنبال داشته باشد. این نوع از افزایش دما بسیار خطرناک بوده و ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

5- تنظیم نادرست دما

ماشین لباسشویی دارای برنامه‌های مختلفی است که هرکدام از آن‌ها شرایط دمایی و میزان کارکرد خاصی دارند که برای لباس‌های مختلفی نیز مناسب هستند. چنانچه دمای آب را به درستی تنظیم نکرده و آن را استاندارد انتخاب نکرده باشید، دمای آب ممکن است بالا رفته و به دنبال آن لباسشویی نیز داغ کند.

6- بارگیری بیش‌ از اندازه

بارگیری‌های مداوم و غیر اصولی موجب ساییدگی بلبرینگ‌ها شده و به موتور نیز فشار زیادی وارد می‌کند، لذا به دنبال فشار وارده به موتور، دستگاه بیش از حد داغ شده و حتی امکان از کار افتادن و سوختن موتور ماشین لباسشویی نیز وجود دارد. برای جلوگیری از اتفاق، لباسشویی را به طور یکنواخت بارگیری کنید.

7-سیم کشی‌های دستگاه دچار ایراد شده است

اگر سیم کشی از بین رفته باشد یا قسمتی از آن از بین رفته باشد، می‌تواند دلیلی برای داغ شدن لباسشویی باشد. حتما باید سریعا این مشکل را برطرف کنید. به دلیل اینکه این خرابی بخش های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خرابی های بیشتری به بار می‌آورد و از همه مهمتر ممکن است برد دستگاه را بسوزاند. لخت بودن سیم کشی هر وسیله ای باعث پایین اومدن مقاومت آنها می‌شود. در اینگونه موارد سیم تولید حرارت می‌کند و بدنه هر قسمتی از دستگاه را داغ می‌کند. این مدل گرما بسیار خطرناک است و باید سریعا رفع شود. از علامتهای خرابی سیم کشی بوی سوختگی از دستگاه است. اگر به سرعت به این مسئله رسیدگی نشود می‌تواند باعث سوختن موتور یا حتی بروز آتش سوزی شود.

Why is the washing machine hot

علائم داغ شدن ماشین لباسشویی

اما از کجا و با توجه به چه نشانه‌هایی متوجه شویم دمای ماشین لباسشویی بیش از حد بالا است؟

  • دمای البسه: چنانچه لباس‌های شما بعد از شستشو دمای بالایی دارند که طبیعی نیست.
  • داغ شدن بدنه: بدنه لباسشویی خصوصا در قسمت بالایی با افزایش دما روبرو است.
  • شیشه درب بارگیری: بخار گرفتگی در قسمت درب بارگیری و همچنین بیرون زدگی دما و بخار، هنگامی که درب را باز می‌کنید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید برای جلوگیری از دیگر آسیب‌ها اقدام کنید. ماشین لباسشویی یک دستگاه حساس است، لذا در صورتی که تجربه کافی ندارید از انجام اقدامات خودسرانه و خودداری کنید.

چرا لباس های درون ماشین لباسشویی داغ می شوند؟

یکی از مشکلات داغ شدن درون لباسشویی چروک شدن لباس ها است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که شما هر درجه ای را برای شستشو انتخاب کنید در نهایت برای آبکشی از آب سرد استفاده می‌شود. پس اگر لباسها درون ماشین داغ هستند نیاز به عیبیابی و تعمیر است.

چک کنید که نصب به شیر آب به درستی انجام شده شده است

ممکن است آب ورودی به شیر آب گرم اشتباهی اتصال پیدا کرده باشد. در اینصورت هم در شستشو و هم در آبکشی از آب گرم استفاده می‌شود. اگر لباسشویی شما دو عدد ورودی دارد باید چک کنید که ورودی ها برعکس وصل نشده باشند.

المنت خراب است

المنت دستگاه لباسشویی قطعه ای خیلی مهم در این وسیله است که وظیفه آن گرم کردن آب می‌باشد، در کنار این قطعه یعنی المنت قطعه ای دیگر هم وجود دارد به نام سنسور المنت که در صورت رسیدن دمای آب به دمای تنظیم شده با ارسال سیگنال به برد اصلی اطلاع دهد تا از قسمت برد ماشین لباسشویی دستور متوقف شدن را به المنت ارسال شود. یکی از دلایل و علل داغ شدن بدنه ماشین لباسشویی نیز همین المنت است.

جلوگیری از داغ شدن ماشین لباسشویی

برای اینکه دستگاه خود را از خطرات احتمالی در امان نگه دارید، اقدامات بسیاری وجود دارد. برای این منظور ماشین لباسشویی خود را به طور مرتب مورد بررسی قرار داده و آن را تمیز نگه دارید. مواردی که با لباسشویی می‌شویید را به درستی انتخاب کنید تا به موتور آن آسیب وارده نکرده و فشار بیش از حدماشین ظرفشویی در بیشتر مواقع و در صورت استفاده صحیح، نباید بیش از حد گرم شود یا به اصلاح داغ کند. با این حال، ماشین ظرفشویی شما ممکن است به دلایل متعددی در حین کار بیش از حد گرم شود. این دلایل از عیوب موتور داخلی گرفته تا موارد ذوب‌شده داخل ماشین ظرفشویی را شامل می‌گردند. در این مطلب به علت داغ شدن ماشین ظرفشویی از دید متخصصان تعمیرات بوش و راهکارهای مقابله با آن‌ خواهیم پرداخت. داغی بیش از حد ماشین ظرفشویی می‌تواند ناشی از دلایل گوناگونی باشد. اگر این دلایل نادیده گرفته شوند، ممکن است آسیب‌های بیشتر و حتی جبران‌ناپذیری به ماشین ظرفشویی گران‌بهای شما وارد شود. در اینجا فهرستی از دلایل داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بوی سوختگی از ماشین ظرفشویی

اگرچه ماشین‌های ظرفشویی باعث راحتی ما شده‌اند، اما بدون نقص نیستند. یکی از این نقص‌ها به وجود آمدن دود شدید یا بوی سوختگی از دستگاه می‌باشد. این امر یک مسئله جدی است که اگر به شیوه‌ای مناسب به آن رسیدگی نشود، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت. در صورت بروز این حادثه ناگوار و داغ شدن ماشین ظرفشویی بهتر است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

اول از همه، ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و آن را از پریز جدا نمایید. از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید وگرنه در معرض خطر تشدید بو و آتش‌سوزی قرار خواهید گرفت. به طور کلی، وقتی بوی سوختگی را تشخیص دادید، به این معنی می‌باشد که چیزی در حال گرم شدن بوده و آماده آتش گرفتن است. در این حالت، مقدار کمی عایق وجود دارد که بیش از حد گرم شده و نزدیک به سوختن است. این عایق همان واشر درب ظرفشویی می‌باشد که خطر آتش گرفتن بالایی دارد. بنابراین درب ماشین ظرفشویی را باز نمایید و به صفحه کنترل محل جمع شدن سیم‌ها نگاه کنید. به احتمال زیاد، یک نوع عایق مشکی خواهید دید که قرار است سیم‌ها را ایمن نگه دارد.

آن روکش را لمس کنید زیرا از مواد خطرناکی ساخته نشده است و باید ببینید که چقدر گرم است. اگر خنک باشد، به احتمال زیاد مقصر ایجاد بو و داغ شدن ماشین ظرفشویی نیست. اما اگر داغ می‌باشد، به خصوص اگر ماشین ظرفشویی اخیراً روشن بوده است، پس همین سیم‌ها در حین کار گرم می‌شوند و بو ایجاد می‌کنند. مواردی وجود دارد که مشکل بسیار شدیدتر است و به یک خطا در خود دستگاه مربوط می‌شود. در این موارد ممکن است به دلیل سیم‌کشی معیوب یا آب‌بندی نامناسب، خود پنل کنترل آتش بگیرد. پس از انجام موارد بالا، به جای اینکه خودتان سعی کنید مشکل را برطرف نمایید، با نمایندگی بوش تماس حاصل فرمایید.