رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

چرا دور چشمم درد میکنه

علل درد سطح چشم

دلایل درد سطحی چشم عبارتند از:

جسم خارجی قرنیه

جای تعجب نیست که اگر احساس جسم خارجی داشته باشیم، واقعا در سطح فرو رفته باشد. اجسام خارجی رایجی که به سطح چشم می چسبند یا در سطح چشم فرو میروند شامل پرتاب پلیسه فلزکاری، مواد غیر ارگانیک مثل ذرات شن و ماسه، خاک اره و سایر مواد ارگانیک است.

خراش قرنیه

اگرچه در بسیاری موارد خطرناک نیست، اما می تواند آزار دهنده باشد و باعث حساسیت به نور و اشکریزش شود.

کرم پودر لاکچری کوین بسیاری از خراش های سطحی قرنیه خود به خود در طی 24 ساعت بهبود می یابند. اما خراش های عمقی تر اگر بدون درمان رها شوند، می تواند منجر به عفونت قرنیه و یا حتی زخم عفونی قرنیه شوند.

لینک خرید کرم دور چشم لاکچری کوین :ناراحتی ناشی از جسم خارجی می تواند خفیف تا شدید باشد و زمانیکه پلک می زنیم بیشتر اذیت می کند. در این شرایط تاری دید و حساسیت به نور نیز وجود دارد.

در صورت وجود جسم خارجی باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار شوید. در بسیاری موارد اجسام خراجی به راحتی در مطب از چشم خارج می شوند. در طی دوره بهبودی قطره های چشمی آنتی بیوتیک تجویز می شود.

از انجاییکه بدون معاینه نمی توان گفت که احساس جسم خارجی ناشی از وجود جسم خارجی، خراش سطحی و یا زخم عمقی است، توصیه می شود در صورت احساس درد تیز که بزودی از بین نرود برای تشخیص علت زمینه ای به چشم پزشک مراجعه کنید.

بهترین مسکن درد چشم | درمان چشم درد عصبی | درمان درد چشم چپ

خشکی چشم

طرز استفاده کرم روز و شب لاکچری کوین: علت بسیارشایع دیگر نارحتی چشم ها است. معمولا ناراحتی ناشی از خشکی چشم خیلی تدریجی تر و اهسته تر از ناراحتی ناشی از جسم خارجی یا خراش قرنیه است. به دلیل کاهش رطوبت کافی برای نرم و لغزنده کردن سطح قرنیه گاهی خشکی چشم منجر به خراش قرنیه می شود.

اگر استفاده از قطره های چشمی نرم کننده باعث لغزنده شدن سطح چشم و در نتیجه کاهش ناراحتی شود، به احتمال زیاد علت ناراحتی چشمی، خشکی چشم است. در اغلب موارد خشکی چشم نیاز به مراجعه اورژانس ندارد، اما با مراجعه به چشم پزشک شدت خشکی چشم مشخص شده و داروی متناسب تجویز می شود.

علل کمتر شایع درد در ناحیه سطح چشم عبارتند از:

یکی ازدلایل وخیم درد چشم یعنی التهاب و عفونت داخل چشم است. اندوفتالمیت معمولا ناشی از عفونت باکتری ها معمولا به دنبال ضربه های نافد چشم و یا به ندرت به عنوان عارضه عمل های جراحی چشم مثل یا سایر عمل های داخل چشمی است.

در اندوفتالمیت علاوه بر درد چشم، قرمزی، تورم پلک ها و کاهش بینایی داریم. اگر بعد از عمل کاتاراکت (آب مروارید) یا سایر اعمال جراحی چشم دچار این علائم شدید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید.

علل درد پشت کره چشم

علل شایع درد پشت کره چشم و عفونت سینوس ها است. در سردرد میگرنی،  تقریبا همیشه درد در پشت یک چشم است و اغلب همراه با درد سایر قسمت های سر در همان طرف است. درد پشت چشم ناشی از عفونت سینوس معمولا خفیف تر از میگرن است و ممکن است دو چشم درگیر باشند.

گرچه درد پشت چشم ناشی از این بیماری ها اورژانس نیست، اگر این درد ها مزمن باشد لازم است معاینه چشم پزشکی شوید تا معالجه شده و یا دارو برای جلوگیری از حملات درد در آینده بگیرید.

علل درد اطراف چشم

یکی از دلایل شایع درد اطرف چشم است. گل مژه اورژانس نیست و نیاز به مراجعه مراجعه بلافاصله به چشم پزشک نیست. می توان در منزل روزی چند بار پلک ها را کرد و اگر بهبود نیافت به چشم پزشک مراجعه کرد.

بیماری دیگری که باعث تورم پلک ها و ناراحتی اطراف چشم می شود، است. (خستگی چشم با دستگاههای دیژیتال) نیز باعث درد در اطراف چشم ها می شود. این مساله نیز اورژانس نیست و با رعایت موارد خاصی می توان آنرا تسکین داد.

بیماری کمتر شایع اما بسیار وخیم تری که باعث درد اطراف چشم می شود، اپتیک نوروپاتی (تورم عصب بینایی) است که باعت کاهش دائمی بینایی می شود. علائم همراه آن معمولا کاهش بینایی و کاهش است. درد با حرکات چشم تشدید می شود.

درد چشم ناشی از نوروپاتی اپتیک نیاز به بررسی فوری توسط چشم پزشک و متخصص مغز و اعصاب دارد. در افراد زیر 40 سال علت اکثر موارد اپتیک نوروپاتی ها، مولتیپل اسکلروزیس MS  و سایر بیماریهای اعصاب است.

چشمم درد می کند! درمان مناسب آن چیست؟

باید هر چشم دردی را اورژانس دانست. تقریباً همیشه، درمان مناسب چشم درد مراجعه به چشم پزشک است. فقط چشم پزشک پس از معاینه قادر به تشخیص علت زمینه ای و انتخاب درمان مناسب است تا از آسیب دائمی چشم جلوگیری کند.

به خصوص در موارد زیر اگر چشم درد دارید، بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید:

  1. اگر درد بلافاصله پس از سنگ زدن فلزات، تراشکاری، اره کردن چوب و یا سایر فعالیت هایی که ممکن است باعث پرت شدن جسم خارجی به سمت چشم شود (بخصوص اینکه اگر عینک یا محاظ چشمی نداشته باشید).
  2. درد ناشی از باشد.
  3. درد شدید و همراه با تاری دید و یا حساسیت به نور باشد.
  4. اگر درد پس از انجام عمل های جراحی مثل یا عمل آب مروارید باشد.
  5. اگر یا ترشح از چشم داشته باشید.
  6. اگر درد ناگهانی و شدید باشد و سابقه داشته باشید. این درد می تواند علامت نوعی از گلوکوم به نام گلوکوم با زاویه بسته باشد که می تواند به سرعت باعث از بین رفتن بینایی شود و اورژانس چشم پزشکی محسوب می شود.

اگر دچار چشم درد شدید سهل انگاری نکنید و بلافاصله برای تشخیص صحیح و درمان مناسب و به موقع به چشم پزشک مراجعه کنید