رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

چرا باید براش های آرایشی را شست؟

برای کمک به داشتن پوستی شفاف و سالم رسیدگی و دقت در خصوص ابزار آرایشی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه استفاده از انواع براش های آرایشی برای انواع میکاپ از روزانه تا حرفه‌ای، امری همگانی است. به همین دلیل این برس‌ها جزو ابزاری هستند که به دلیل استفاده و مصرف زیاد و در معرض انواع آلودگی های محیطی، می‌توانند ناخواسته به پوستتان آسیب برسانند.

چرا براش های آرایشی را باید بشوییم ؟

بر اساس مطالعاتی که در سال 2016 در مورد آلودگی براش‌های آرایشی و میزان سلامت آنها انجام گرفته است، می‌توان به جرات گفت که همه براش‌های آرایشی درصد متفاوتی از باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا را بعد از مصرف روزانه در خود جای می‌دهند. حتی 19 درصد از براش‌ها حاوی میکروارگانیسم‌هایی همچون قارچ و مخمرهای پوستی نیز هستند.

تجمع باکتری و آلودگی هایی که گاهی با چشم به صورت عادی هم دیده نمی‌شوند. می توانند باعث شوند تا شما انواع جوش‌های زیر پوستی، آکنه‌های عفونی و جوش‌های بی دلیل را تجربه کنید. حتی ممکن است هیچگاه متوجه این مساله نشوید که چرا بی دلیل و به تناوب دچار انواع جوش‌های بدخیم و عفونی هستید. همانطور که پوست شما نیاز به ژل شستشوی صورت دارد، براش های شما نیز نیاز به پاکسازی دارند.

میکروب‌های موجود در براش‌ها، ممکن است به دیگر لوازم آرایشی هم منتقل شوند و سلامت پوست را تحت تاثیر قرار دهند. گذشته از این، به دلیل آنکه پایه اکثر لوازم آرایشی را مواد چرب و روغنی تشکیل می‌دهد، ماندن این مواد در لا به لای براش‌ها، باعث اکسید شدن آنها می‌شود.
در نهایت برخورد براش های آرایشی آلوده به پوست، سبب ایجاد آسیب پوستی و ابتلا به انواع جوش و آکنه خواهد بود.

دلایل مهم دیگر برای شستشوی انواع براش آرایشی

علاوه بر مواردی که مطرح شد دلایل مهم دیگری نیز برای شستشوی انواع براش آرایشی وجود دارد:

مسدود شدن منافذ پوستی

استفاد از براش‌های کثیف باعث انتقال مواد چرب و آلوده وسایل آرایشی، به پوست شما خواهد شد. استفاده دوباره از براش‌های آلوده، میکروب‌های بیشتری را از پوست به وسایل آرایشی منتقل می‌کند و در نهایت، باعث ایجاد چرخه آلودگی می‌شود.

در صورتی که براش‌های آرایشی‌تان را برای مدت طولانی تمیز نکنید، ادامه این چرخه باعث انتقال درصد بالایی از میکروب‌ها و ذرات چربی به پوست شما می‌گردد و نتیجه آن چیزی جز بسته شدن منافذ پوستی، ایجاد انواع جوش و آکنه در نقاط مختلف صورت و تحریک پوست نخواهد بود.

خراب شدن مواد آرایشی

یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده ، ایجاد میکاپی بی‌نقص و یکدست است. براش‌های آرایشی کثیف و شسته نشده، نمی‌توانند مواد آرایشی را به خوبی روی پوست منتقل کنند. حتی ممکن است باعث تغییر رنگ و کیفیت محصولات ویتابلا ایتالیا آرایشی نیز بشوند و مواد اولیه موجود در بسته بندی آنها را تخریب کنند.

 تحریک چشم

تحریک چشم یا همان ورم ملتحمه که تحت عنوان چشم صورتی هم شناخته می‌شود، می‌تواند در اثر استفاده از براش آرایشی آلوده و شسته نشده ایجاد شود. ورم ملتحمه خطر چندانی ندارد و امری شایع است؛ اما ابتلای مکرر چشم به این عفونت، تحریک و آسیب جدی چشم‌ها را در پی خواهد داشت.

پیری زودرس

براش‌های آرایشی کثیف، می‌توانند پوست را در معرض استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد قرار دهند. این امر باعث تجزیه بافت کلاژن و الاستین پوست می‌شود و پیری زودرس را برای پوست شما به همراه خواهد داشت.

زمان مناسب برای شستشوی براش ها

همانطور که استفاده از ژل بهداشتی بانوان بیز به صورت هرروزه توصیه می شود، زمان مناسب برای شستشوی انواع ابزار و برس های آرایشی، اسفنج ها و به صورت کلی اپلیکاتور هایی که با صورت در تماس مستقیم هستند برای هر کسی فرق می‌کند. اگر شما جزو افرادی هستید که پوست حساسی دارند و یا بیشتر از حد عادی از انواع براش های آرایشی استفاده می‌کند( مانند براش های مورد استفاده در سالن های زیبایی که به خصوص با پوست افراد مختلفی در تماس است) نیاز است که در بازه های زمانی کوتاه تر ( مثلا هر هفته یا 10 روز ) براش ها را بشویید.

روش صحیح شستشوی براش

طبق نظرسنجی‌های انجام شده، حدود 39 درصد از افراد، براش‌های آرایشی‌شان را کمتر از یک تا دوبار در ماه تمیز می‌کنند. حتی 22 درصد افراد با آگاهی از مضرات و عوارض استفاده از براش‌های کثیف، هرگز آنها را تمیز نمی‌کنند.

شستشوی براش‌ آرایشی در وهله اول ممکن است کار سختی به نظر بیاید؛ اما با رعایت چند نکته ساده و به کار بردن ترفندهای مناسب، می‌توانید در کوتاهترین زمان ممکن براش‌هایتان را همانند روز اول‌ تمیز کنید و پوستتان را از عوارض احتمالی ناشی از آلودگی نجات دهید.

 مواد آرایشی اضافی را از روی براش‌ها پاک کنید

اولین مرحله پاکسازی براش‌های آرایشی، تمیز کردن مواد آرایشی اضافی چسبیده به سطح آنهاست. برای انجام این کار، ابتدا تکه‌ای دستمال کاغذی و یا حوله بدون پرز را انتخاب کنید. سپس با حرکات چرخشی و نرم براش‌های آرایشی‌تان را روی سطح دستمال یا حوله بکشید.

این حرکت را به آرامی و برای یکی دو دقیقه ادامه دهید. در آخر شاهد مقدار زیادی باقی مانده لوازم آرایشی بر سطح دستمال خواهید بود. به کاربردن این ترفند، بعد از هربار استفاده از براش‌های آرایشی توصیه می‌شود.

 براش‌ها را با آب ولرم خیس کنید

در مرحله بعد براش‌ها را به صورت عمودی و رو به پایین در دست بگیرید و آنها را زیر جریان ملایمی از آب ولرم قرار دهید. با انگشتان خود موهای براش را از هم باز کرده و اجازه دهید آب به تمام قسمت‌های آن برسد. به صورت دورانی و آرام، براش را زیر آب ولرم، روی دستتان حرکت دهید و  این راهکار را به مدت 2 تا 3 دقیقه برای هر براش تکرار نمایید.

به هیچ عنوان از آب داغ برای شستشوی براش‌آرایشی استفاده نکنید. برخورد  آب داغ با موهای براش، آنها را دچار آسیب و ریزش می‌کند . همچنین از قرار گرفتن مرکز براش با آب، (که محل چسبیدن موها به دسته براش است)، جلوگیری کنید. این کار باعث باز شدن چسب و ریزش موهای براش خواهد شد.

آشنایی با مواد مجاز برای شستشوی برس های آرایشی

نکته مهم، انتخاب ماده پاک کننده مناسب برای شستشوی براش‌هاست. می‌توانید از شامپو بچه، مایع ظرفشویی یا صابون‌های شوینده استفاده کنید.

شامپو بچه، به دلیل قدرت پاک کنندگی ملایمی دارد باعث کمترین میزان آسیب به موهای براش خواهد بود و استفاده از آن جهت شستشوی براش‌های استفاده شده محصولات آرایشی پودری مثل سایه، پنکیک و … انتخابی بسیار مناسب است.

مایع ظرفشویی

  • قدرت پاک کنندگی مایع ظرفشویی، نسبت به شامپو بچه، بسیار زیاد است. به طوری که برخی، آن را معجزه پاک کنندگی براش‌های آرایشی توصیف می‌کنند.
  • استفاده از مایع ظرفشویی جهت تمیز کردن براش‌های مورد استفاده برای محصولات آرایشی مایع و غلیظی مثل کانسیلر و کرم پودر مناسب است. این محصولات قدرت چسبندگی بالایی دارند و پاک کردن آنها سخت‌تر از محصولات پودری می‌باشد.
  • نکته بسیار مهمی که حین استفاده از مایع ظرفشویی به عنوان پاک کننده براش‌ها باید در نظر داشته باشید، جنس براش‌هاست. اگر از براش‌های برند و معتبر استفاده می‌کنید، می‌توانید با خیال راحت از مایع ظرفشویی برای پاکسازی آنها استفاده کنید.
    اما اگر از براش‌های معمولی و غیر برند موجود در بازار استفاده می‌نمایید، لازم است برای شستشوی آنها با مایع ظرفشویی کمی احتیاط کنید تا از آسیب دیدن و خراب شدنشان جلوگیری شود.

استفاده از روغن

به کار بردن مواد پاک کننده با پایه روغنی، از دیگر ترفندهای مهم برای شستن براش‌های آرایشی می‌باشد. پاک کردن براش‌هایی که آغشته به محصولات آرایشی چرب و مایع مثل کانسیلر و پرایمر هستند، با مواد شوینده ساده کار راحتی نخواهد بود. به همین خاطر از ترفند افزودن مواد با پایه روغنی به محلول شستشوی آنها استفاده می‌شود. برای این کار مقداری روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن بچه را به محلول شستشو اضافه کنید.

ظرف مناسب و تمیزی را انتخاب کنید و دو پیمانه آب به آن اضافه نمایید. ماده پاک کننده مناسب را طبق نکات ذکر شده در قسمت قبل، به آب اضافه کرده و کاملا هم بزنید تا جایی که محلول به دست آمده به خوبی کف کند.

در مرحله آخر، در صورت نیاز، یکی از روغن‌های توصیه شده را به مقدار یک قاشق غذاخوری به محلول آماده شده بیفزایید و به خوبی مخلوط کنید. براش‌های خود را به نوبت در محلول قرار دهید و به صورت دورانی و آرام بچرخانید. ترفند فوق را 4_5 دقیقه، تا زمانی که براش‌ها کاملا تمیز شوند ادامه دهید.

 براش را با آب ولرم بشویید

بعد از قرار دادن براش‌ها در محلول شستشو و یا شستن آنها با صابون‌، براش‌ها را خارج کرده و زیر آب ولرم قرار دهید. براش‌ها را به صورت عمودی و رو به پایین نگه دارید تا آب به سمت دسته آنها برنگردد. با استفاده از انگشتان خود آب را به تمام قسمت‌های براش هدایت کنید و تا زمانی که محلول شوینده کاملا پاک شود شستشو را ادامه دهید.

 آب اضافی براش‌ها را بگیرید

با استفاده از دستان خود و یا یک حوله بدون پرز و تمیز، آب اضافی براش‌ها را بگیرید. در این مرحله باید مطمئن شوید هیچ رطوبت اضافی لا به لای براش‌ها باقی نمانده باشد.  چرا که باقی ماندن رطوبت اضافی، ممکن است باعث باز شدن چسب براش و ریزش موهای آن شود.

وجود رطوبت اضافی، خشک شدن براش را سخت و طولانی مدت می‌کند. این امر زمینه را برای رشد باکتری‌ میان موهای براش فراهم می‌نماید. همچنین باقی ماندن رطوبت باعث ایجاد بوی بد و ناخوشایند در براش‌ها خواهد شد.

طی فرایند شستشوی براش‌ها، موهای براش ممکن است مورد فشار قرار گرفته باشد. فشار وارده احتمال تغییر شکل و جهت موهای براش را به دنبال خواهد داشت که با پوش دادن آنها قبل از خشک شدن کاملشان می‌توان از این اتفاق جلوگیری نمود. برای این کار کافی است بعد از خارج کردن آب اضافی براش‌ها، چند بار با حرکات رفت و برگشتی آنها را تکان دهید.

 براش‌ها را کاملا خشک کنید

در این مرحله کافی است از حوله بدون پرز و تمیزی استفاده کنید و آن را روی یک سطح صاف و تمیز پهن کنید. سپس براش‌ها را با فاصله و صاف روی آن قرار دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شوند.

توجه داشته باشید که خشک شدن براش‌ها بسته به ضخامت و اندازه آنها، ممکن است چند ساعت تا چند روز به طول بینجامد.

برای خشک شدن زودتر براش‌ها، به هیچ عنوان از حرارت سشوار، بخاری و وسایل گرمایشی استفاده نکنید. این وسایل ممکن است باعث آسیب به بافت موهای براش، باز شدن چسب و ریزش موی آنها شوند. اگر برای استفاده مجدد عجله دارید، میتوانید از باد پنکه برای خشک کردن براش کمک بگیرید.

  براش‌ها را برای خشک شدن در جریان هوای آزاد قرار دهید.

همچین  از قرار دادن براش‌ها در محیط‌های مرطوب و بسته مثل حمام، و محیط‌های تاریک اجتناب کنید. این محیط‌ها روند خشک شدگی را طولانی می‌کنند و باعث رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شوند.

براش‌ها را تا زمانی که کاملا خشک شوند به صورت صاف و افقی قرار دهید. قرارگیری براش‌های خیس و مرطوب به صورت عمودی، باعث انتقال آب به دسته آنها می‌شود. این امر ممکن است باعث باز شدن چسب و ریزش موهای براش گردد.

علاوه بر مواردی که در مورد شستشوی برس های آرایشی گفته شد شما می‌توانید از انواع پدهای شوینده سیلیکونی نیز برای شستشوی کامل براش های آرایشی کمک بگیرید.

به جز این، برندهای مختلف آرایشی برای شستشو و ضدعفونی براش، انواع محلول های شوینده را به بازار عرضه کرده‌اند. استفاده از این اسپری ها در شرایط مسافرت، یا برای سالن های آرایشی که ممکن است از یک براش برای افراد مختلفی استفاده شود ،کاربرد ضروری دارد.

نکات  مهم برای شستشوی براش های آرایشی

  • از آب ولرم برای ساختن محلول شستشو استفاده کنید. آب داغ باعث خرابی موی براش خواهد شد و آب سرد نیز نمی‌تواند به تنهایی براش های آغشته به مواد آرایشی را پاک کند.
  • به هیچ عنوان از مایع لباسشویی برای شستشوی براش‌ها استفاده نکنید. آنزیم‌ها و مواد به کار رفته در این محصول سبب از بین رفتن بافت نرم براش‌ها می‌شود. همچنین باعث باز شدن چسب آنها و ریزش موهای براش نیز خواهند شد.
  • ترکیبات پاک کننده به کار رفته در صابون‌های شوینده بسیار قدرتمند هستند و ممکن است باعث آسیب به بافت موهای براش‌های آرایشی شوند. از این رو استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.