رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

پنجره دوجداره چیست

شیشه دوجداره پنجره ای است که در آن از دو لایه شیشه استفاده شده است. به بیان علمی تر، این پنجره ها کمترین رسانایی گرما و صدا را دارند. در کشور ما پنجره های دوجداره با دو نوع پروفیل پی وی سی و آلومینیومی ساخته می شود که با توجه به نوع ساخت می توان از آن ها استفاده کرد. از گازهای بی اثر مانند گاز آرگون در پنجره های دوجداره استفاده می شود تا انتقال گرما و سرما از شیشه تا حد امکان کمتر باشد.

یکی از دلایل استفاده از  عایق کاری خانه در برابر گرد و غبار و آلودگی صوتی است. همچنین با استفاده از پنجره های دوجداره UPVC و آلومینیومی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

در این مقاله قصد داریم با پنجره های دوجداره بیشتر آشنا شویم و تمامی ویژگی های آن ها را از نزدیک بررسی کنیم.

معرفی پنجره های دو جداره

پنجره های دوجداره معمولا دارای فریم اصلی هستند که پروفیل آن می تواند از PVC یا آلومینیوم باشد. شیشه دوجداره که قسمت اصلی این پنجره ها است با قطعه ای به نام مولن از هم جدا می شود. قاب پنجره بازشو نیز به وسیله لولا به قاب پنجره متصل شده و با سخت افزار اسپندل، دستگیره و قفل در جای خود ثابت می شود.

ویژگی های پنجره های دوجداره

به لطف ضخامت پنجره دوجداره و پروفیل های پی وی سی و آلومینیومی، پنجره های دوجداره بهترین شاخص ها را برای عایق کاری خانه دارند. بنابراین استفاده از مدل پنجره راحتی بیشتری به شما می دهد. در ادامه با برخی از این ویژگی های پنجره های دوجداره آشنا می شویم.

عایق حرارتی

یکی از دلایلی که ما از پنجره های دو جداره استفاده می کنیم گرم و خنک نگه داشتن خانه در زمستان و تابستان است. به لطف ضخامت پروفیل و شیشه دو لایه، واحد شیشه ای کمترین گرما را وارد می کند.

عایق صدا

پنجره های دوجداره یکی از ملزومات ساختمان در محیط های شلوغ و شلوغ می باشد. با استفاده از نوع پنجره ها صدای بیرون کمتر وارد خانه می شود و این مشکل شما را آزار نمی دهد. اگر خانه ما به بزرگراه و مدرسه نزدیک است، بهتر است به جای مدل های قدیمی از پنجره های دو جداره استفاده کنیم تا از ورود صدا و عایق کاری خانه جلوگیری کنیم.

کاهش مصرف انرژی

عایق حرارتی خانه باعث تبادل انرژی کمتر از طریق پنجره ها می شود. بنابراین نیازی به صرف انرژی زیادی برای گرم یا سرد نگه داشتن خانه نیست و هزینه های آب، برق و گاز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

امنیت بالا

اگر تصمیم دارید خانه خود را در برابر سرقت ایمن کنید، پنجره های دوجداره به دلیل استحکام بالا بهترین گزینه برای تعویض پنجره های قدیمی هستند. همچنین در برخی موارد با تمپر کردن شیشه، مقاومت شیشه در برابر ضربه شدید چندین برابر افزایش می یابد.

انواع پنجره های دوجداره

مدل لعاب با توجه به نوع پروژه، طراحی نما و بودجه شما انتخاب می شود. به همین دلیل انواع این پنجره ها در زیر ذکر شده است.

 • پنجره تک حالته
 • پنجره دو حالته
 • پنجره ثابت
 • پنجره کشویی
 • پنجره فولکس واگنی
 • پنجره کلنگی
 • پنجره رنگی و روکش لمینت

خرید پنجره دوجداره آلومینیوم البرز

 به عنوان یک گروه تخصصی در زمینه تولید و نصب پنجره های دوجداره UPVC و آلومینیومی با کیفیت در بازار ایران فعالیت می کند و این گروه سابقه طولانی در ساخت درب و پنجره در بازار، بدون واسطه و مستقیم با تامین کنندگان در ایران دارد. یک ارتباط است.

مجموعه آلومینیوم البرز با شرکت های بزرگی مانند هافمن، واین تک، هابرمن، دل واین، پروفیل آرارات و … همکاری می کند و با توجه به نیاز مشتریان خود پنجره هایی با بالاترین کیفیت تولید می کند.

درباره شراب خانگی بیشتر بدانید!

شرکت آلومینیوم البرز با هدف ساخت پنجره های دوجداره آلومینیومی و UPVC عایق و استاندارد با برندهای مختلف با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، تخصص و تجربه 12 ساله کادر مدیریتی او توانسته است با در نظر گرفتن چشم اندازهای شما (تولید درب و پنجره های باکیفیت) به اهداف شما در راستای این چشم انداز دستپنجره دو جداره چیست و از چه اجزایی تشکیل شده؟ این پنجره‌ها چه مزایا و چه معایبی دارند؟ انواع مختلف پنجره‌های دوجداره چیست و چطور تعیین میشود؟ اگر پاسخ این سوالات را نمیدانید این مطلب را بخوانید.

پنجره‌هایی که در برابر صوت و حرارت عایق هستند

به پنجره‌ای دوجداره گفته میشود که از دو شیشه تخت به همراه یک لایه عایق تشکیل شده است. این شیشه‌ها روی قابی از جنس‌های مختلف بکار میروند و حاصل، پنجره دوجداره میشود.  پنجره‌های دوجداره در برابر صوت و حرارت عایق هستند.

شیشه‌ها چگونه عایق میشوند؟

 1. لایه عایق از هوا خالی میشود
 2. این لایه با مقدار کمی گاز آرگون، کریپتون و یا زنون پر میشود تا تخلیه کاملِ هوا، آسیبی به جداره‌ها وارد نکند.
 3.  لبه‌های دو شیشه درزگیری میشوند

اجزای پنجره دو جداره چیست؟

پنجره دو جداره از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • شیشه دوجداره
 • پروفیل‌های قاب اصلی: قاب اصلی، بخشی از پنجره است که شیشه را نگه داشته و نوع بازشوهای پنجره را مشخص میکند. پروفیل قاب اصلی از جنس‌های مختلفی مثل آلومینیوم، آهن، چوب، کامپوزیت، فایبرگلاس و یا UPVC ساخته میشود
 • پروفیل‌های قاب فرعی: قاب فرعی قابی است که قبل از نصب پنجره دوجداره، نصب شده و وظیفه اصلیش این است که بارهای وارد شده از طرف دیوار به پنجره را تحمل کند.
 • یراق‌آلات: اجزایی مثل لولاها، دستگیره‌ها، بست‌ها، بلبرینگ‌ها که جزئیات پنجره محسوب میشوند، در دسته یراق‌آلات قرار میگیرن.
 • پلاستیک‌های درزگیر: برای کاهش انتقال هوا و رطوبت بین دوطرف پنجره دوجداره، درزها را با تکه‌های پلاستیکی درزگیری میکنند.

انواع پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره به شیوه های مختلفی دسته بندی میشوند که در ادامه انواع پنجره براساس نوع بازشو را باهم بررسی میکنیم. میتواند به شما کمک کند که بفهمید بهترین پنجره برای شما کدام نوع و برند از پنجره هاست.

پنجره‌های دو جداره بر اساس نوع بازشو به 4 دسته تقسیم میشوند :

 1. پنجره لولادار: در این حالت از لولاهایی برای بازشوهای افقی، عمودی و مرکب استفاده میشود. چفت و بست‌ها در این حالت، امکان انتقال هوا را به کمترین حالت ممکن می‌رسانند.
 2. پنجره دوجداره کشویی: معمولا استفاده از پنجره های کشویی در پنجره‌های تک جداره مرسوم است
 3. پنجره ارسی: این نوع پنجره از کم کاربردترین به حساب می آید چه یک جداره باشه چه دوجداره.
 4. پنجره کلنگی: در این نوع پنجره، محور بازشو در وسط پنجره قرار دارد و فقط به یک جهت باز میشود.

البته این مواردی که گفته شد، موارد اصلی دسته بندی پنجره ها بودند ولی 3 مورد زیر را نیز میتوان به عنوان دسته های جدید ولی فرعی درنظر گرفت. هرچند دسته های زیر شبیه موارد بالاست و میتوانیم آن ها را در دسته بندی های بالا هم قرار بدهیم.

 • فلوکس واگنی: شبیه پنجره های کشویی است اما یراق‌‌آلات این نوع کمی فرق میکند. زمان باز شدن این نوع پنجره، درب‌ها کمی از هم فاصله گرفته و این موضوع باعث میشود اصطکاک دو لنگه پنجره به حداقل برسد.
 • فرانسوی: از انواع لولایی است و در نمونه دولنگه این پنجره، هردو لنگه باز میشود. حذف پروفیل میانی در این نوع پنجره باعث میشود با باز شدن پنجره، یک دید بدون مانع از بیرون داشته باشید
 • آکاردئونی: یک نوع از بازشوی فرانسوی محسوب میشود و تنها فرق آن با نوع فرانسوی در این است که بازشوها بصورت یکپارچه عمل میکنند

تحقیق در مورد پنجره های دوجداره | قیمت پنجره دوجداره دیجی کالا | قیمت فریم پنجره دوجداره

مزایای پنجره‌های دوجداره چیست؟

با استفاده از پنجره دوجداره:

 1. اتلاف انرژی کمتر میشود
 2. ورود گرد و غبار کاهش پیدا می‌کند
 3. آلودگی صوتی کمتر منتقل میشود
 4. آثار مخرب نور خورشید برای وسایل خانه کم میشود
 5. ایمنی در برابر ضربه بالا میرود
 6. پنجره‌ها کمتر عرق می‌کنند

معایب پنجره‌های دوجداره چیست؟

 • بزرگترین عیب پنجره دوجداره این است که تعمیر نمیشود. اگر پنجره دو جداره دچار شکستگی شود، باید با یک نمونه جدید تعویض شود
 • پنجره دوجداره در تابستان گرمای اضافی تولید کرده و باعث افزایش مصرف انرژی توسط خنک‌کننده‌ها میشود
 • استفاده از پنجره دوجداره در خانه‌های قدیمی، نمای خوبی ندارد

قیمت پنجره دو جداره

قیمت پنجره دوجداره به این عوامل بستگی دارد:

 1. برند پروفیل پنجره دوجداره
 2. شیشه پنجره دوجداره و ضخامت هر جدار
 3. متراژ پنجره
 4. تعداد لنگه پنجره دوجداره
 5. وجود کتیبه در پنجره
 6. بازشوی پنجره دوجداره

در مورد بازشو نیز عوامل دیگری در تعیین قیمت موثر هستند:

 • تعداد بازشو
 • یک طرفه یا دوطرفه بودن بازشو
 • بازشوی کشویی
 • برند و جنس یراق آلات
 • ابعاد بازشوها

در انتها به شما توصیه میکنیم خرید پنجره دوجداره، باید بر اساس نیاز و علاقه شما و همچنین کیفیت پنجره صورت بگیرد. حتما قبل از خریدتان تحقیقات دقیق و کافی انجام دهید و سپس اقدام به خرید کنید.

نمایندگی وین تک، که از برترین برندها در ساخت پنجره است، آماده ارائه خدمات به مشتریان می باشد.

https://www.pyramidwin.com/wintech/